3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

USA: Elity z teflonu

Jindy všudypřítomné americké celebrity podporující nejrůznější hnutí, iniciativy či mocenské struktury se v době nejvyšší krize odmlčely. Svým vlivem by přitom mohly pomoci z

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mařák 1.5.2021 5:50

Mně jako EU federalistovi GB v EU nesmírně vadila a jsem spokojen, že obrovská strategická chyba byla napravena ke všeobecné spokojenosti.

M. Grundmann 1.5.2021 14:47

Zajímalo by mě, zda jste někdy dlouhodobě žil někde v zahraničí (kromě Slovenska) nebo zda aspoň některou cizí zemi (kromě Slovenska) opravdu dobře znáte. Prožil jsem 30 let ve Francii a mohu konstatovat, že je tato země naprosto odlišná od České republiky. Mentalita lidí, jejich názory, jejich představy o čemkoliv, jejich reakce v každodenních situacích, vše je úplně jiné. Je to úplně jiný svět než Česká republika. Řeší úplně jiná témata a hádají se kvůli úplně jiným věcem než Češi. Některá zcela zásadní témata pro francouzskou společnost, kterými se každodenně zabývají, ani nemají překlad do českého jazyka. Předpokládám, že je podobná situace i v jiných evropských státech.

Češi nevydrželi ve společném státě ani se Slováky a to se od nich téměř nelišíme. Myšlenka, že bychom mohli společně fungovat v jednom společném státě s národy, které se od nás naprosto liší a které fungují úplně jinak, myslí jinak, chtějí něco úplně jiného i vidí svět úplně jinak, mi připadá naprosto absurdní.

M. Mařák 2.5.2021 6:07

Žiji již přes třicet let v německo francouzském Alsasku, tedy v bývalé části Svaté říše římské, jejímž hlavním městem byla dvakrát Praha. Jsem tady v mé vlasti (EU) velmi spokojen, i když samozřejmě vnímám i jisté věci, které mně vadí. Nic není dokonalé. Ale v globálu spokojenost.

M. Mařák 2.5.2021 6:17

Nesouhlasím s Vámi v mnoha věcech, o kterých píšete, nepřipadá mně, že by se Francouzi nějak výrazně lišili od nás, Moravanů, Čechů a Slezanů, mají zhruba stejné problémy a starosti jako my. Co se týče mentality, tak mám pocit, že je trochu jiná na jihu Francie. Neřekl bych to tak tvrdě jako můj kolega z práce, pro kterého cililizace končí v Lyonu a pak už je to Afrika, ale je fakt, že mně mentalita vyhovuje v té severní polovině Francie. Mimo Alsaska mám opravdu hodně rád Bretaň.

J. Sedlář 2.5.2021 9:07

Pane, voni nejsou schizofrenik? Voni jsou dva?

T. Kohout 2.5.2021 6:15

Historicky, jak dlouho měli Češi a Slováci společný stát? Pár desítek let. A stovky let ne. Takže převládlo co? Tedy žádný velký podiv.

Z. Lapil 2.5.2021 9:09

Spíš technická: o samostatnost usilovali Slováci. Ale jejich důvody chápu, to je pravda. A mně nakonec taky vyhovuje jasná hranice mezi "my" a "vy"; snad samozřejmě mnohem(!) raději ve formě čáry na cestě než železné opony.

L. Masar 1.5.2021 6:14

"Všichni vidíme, že je brexit katastrofa, zejména pro Velkou Británii"

Vsichni = vy a osoby s vami nazorove spriznene. Miliony Britu to vidi zcela jinak. Hodnoceni, zda Brexit je "katastrofa" nebo ne, bych opravdu prenechal - Britum, tedy Anglicanum.

P. Theimer 1.5.2021 6:18

Všichni vidíme, že je brexit katastrofa...

Fakt všichni?

M. Grundmann 1.5.2021 15:24

Britové si začínají uvědomovat katastrofální důsledky brexitu. Myšlenka globální Británie je úplný nesmysl, vychází z představy o světě, který už několik desítek let neexistuje. Británie také není malý ostrov na strategickém místě jako Singapur.

Britové zcela podcenili, do jaké míry se zkomplikovala administrativa na celém světě za poslední desítky let. Celní procedury jsou dnes tak komplikované, že dokážou nesmírně zkomplikovat jakékoliv podnikání a způsobit tak výrazné zvýšení nákladů, že se podnikání přestane vyplácet a podnik zkrachuje. Díky Evropské Unii byli Britové před touto administrativní zátěží chráněni a nyní na ně tato metla dopadla v plné síle. Zahraniční obchod se propadl o desítky procent a je jen malá naděje, že by se Britům podařilo tento zásadní handicap nějak vyrovnat. Celní procedury jim dokonce dělají obrovské problémy i při obchodní výměně se Severním Irskem a Britové nejsou schopni tuto složitou administrativu zprovoznit tak, jak jim to ukládá dohoda uzavřená s Evropskou Unií.

To je asi ten největší problém pro Brity, ale zrušení vzájemného uznávání dalších různých administrativních dokladů a jiných administrativních úlev, na které mají právo členové unie, komplikuje život britským podnikatelům do té míry, že výrazně negativně postihuje velkou část britských firem a tím i většinu Britů.

Z. Lapil 2.5.2021 9:15

Mám za to, že významnou součástí tohoto problému je přístup EU "Kdo není s námi, je proti nám". EU se vůči Velké Británii chová spíš jako zhrzená manželka než jako soused, se kterým je potřeba vyjít. Viz i tento váš příspěvek.

P. Theimer 1.5.2021 6:18

Všichni vidíme, že je brexit katastrofa...

Fakt všichni?

H. Rybnická 1.5.2021 13:48

Ne, ne všichni. Ti hloupí to nepochopí nikdy

J. Jurax 1.5.2021 19:59

Nechte to Britům. Nicméně po mém soudu jen pošetilí, ne-li hloupí velebí čtvrtou říši.

Ledaže - pro matičku naší dobrotivou EU to svým způsobem ne-li katastrofa, tak aspoň průser je. Ukázalo se v plné nahotě a přímém přenosu všem, co je čtvrtá říše zač.

M. Mařák 2.5.2021 6:32

Je to naopak vynikající věc a zásadní strategická chyba byla napravena. To, že GB nepatří do EU věděl i de Gaulle. Hlavní kazišuci evropského integračního procesu konečně vypadli. To je z mého pohledu zcela správné a naprosto vhodné pro oba dva nadnárodní celky. Přeji GB hodně úspěchů a doufám, že zůstane speciálním a nadstandardním partnerem EU.

J. Sedlář 2.5.2021 9:09

Tak teď ještě aby vypadli Maďaři a Poláci a bude se Vám v EUhiji šukat vo sto šest. Nebo?

Z. Lapil 2.5.2021 9:18

Tohle beru. Ledaže s poznámkou, že EU podle toho, co vidím, úspěch Britům rozhodně nepřeje, o nadstandartním partnerství nemluvě.

I. Teren 1.5.2021 0:31

Mlady muz nechape Ameriku. Ci sa da niekto napumpovat nevyskusanym svinstvom, je kazdeho osobne vec.

Europsky kolektivizmus by mal zostat tam kde je. V Europe.

M. Mařák 1.5.2021 5:47

A vypjatý levicový aktivismus (gender, politická korektnost, poklekávání, cancel culture a podobně) by mohl zůstat v Americe.

J. Pokoutný 1.5.2021 9:04

Poté, co ho tam Evropa v podobě Frankfurstské školy a marxismu importovala.

M. Mařák 1.5.2021 9:32

Tvůrci gender studies od začátku minulého století až do sedmdesátých let zhruba: Margared Mead (americká antropoložka), John Money (novo-zélandský psycholog a sexuolog žijící v New Yorku), Robert Stoller (psychiatr, Američan z New Yorku). Pak se to přesunulo i do Evropy, vy franfurtská školo a podobné národovecké mýty.

A podobně.