9.12.2023 | Svátek má Vratislav


Diskuse k článku

USA: Dva stateční senátoři

Joe Manchin definitivně zabíjí Bidenův zákon známý jako „Build Back Better“. „Udělal jsem všechno, co je v lidských silách“, řekl demokratický senátor Joe Manchin ze Západní Virginie, když po měsících vyjednávání se svými stranickými kolegy prohlásil, že nepodpoří masivní balík sociálních a klimatických výdajů Josepha Bidena.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. David 24.12.2021 20:30

Co tak asi mohli Američané čekat od černocha v Bílém domě? Navíc muslima, který ani nevěděl, kde se narodil?!

Není daleko doba, kdy americký dolar zkrachuje a ten nebetyčný státní dluh USA bude snadno splacen bezcennými papírky - podobnými inflační německé marce před necelými 100 roky.

Y. Všemocný 24.12.2021 15:12

Autor je zaslepený primitiv, který vnímá jen černou a bílou. Levice ani pravice už dávno neexistují. Měl by se dovzdělat.

J. Stehlik 24.12.2021 15:41

To je blud novinářů. Vždy jde o peníze.

P. Urban 24.12.2021 17:00

Myslím, že senátoři, které konkrétně uvádí se černobílému schématu poněkud vymykají.

J. Jurax 24.12.2021 17:24

Nesouhlas.

Spíš bych řekl, že máte potíže s pochopením psaného textu.

J. Urban 24.12.2021 22:36

Zda se, ze pomerne vecny popis americke reality vam neudelal dobre.:-/

P. Diviš 24.12.2021 10:48

"Proč Česká republika z veřejných prostředků dotuje ziskové a soukromé firmy, dokonce mající na trhu často i dominantní postavení, to se skutečně rozumně vysvětlit nedá. Věřím, že se dočkáme doby, kdy to bude trestné..."

Bylo by to krásné, ale takový optimista nejsem.

P. Dvořák 24.12.2021 13:28

Bylo by to krásný, bejt bleskem nebo bouří . . .

Kladivo na ně. ;-€

F. Kusák 24.12.2021 8:24

Víte, paradoxem je, že už ten dluh sám o sobě nikoho nezajímá, všichni ví, že se stejně nikdy nesplatí. Co je důležité, je příslušenství dluhu, a to se "zatím" platit musí a jeho výše závisí nejen od výše jistiny, ale také na bonitě klienta a jeho schopnosti splácet. Proto si vláda Spojených států může dovolit tak obrovské zadlužení nebo Japonsko, které dluží samo sobě. To, že dluh je akcelerátor ekonomiky je jasné, zrůdná ovšem jeho dynamika, která neodpovídá růstu ekonomiky. Spíš si člověk řekne, jak to všechno skončí. No jak asi?

J. Nevrkla 24.12.2021 8:21

Sto tisíc dolarů státního dluhu na každého Američana, to je asi dva miliony korun, to je docela síla. A většina zřejmě žije v přesvědčení, že to nevadí. To bude rozčarování, že stromy nerostou do nebe.

F. Brabec 24.12.2021 5:16

Kdyby se někdo chtěl poučit, čeho vlastně chce Biden dosáhnout (např bezplatnou mateřskou školku, snížení cen léků, apod) - https://www.whitehouse.gov/build-back-better/

J. Strakoš 24.12.2021 5:56

Dobrý odkaz, díky. Občas zapomínáme, co už tady u nás vnímáme jako samozřejmé a to bylo snad všechno z nového programu.

J. Jurax 24.12.2021 17:27

Jo, ale i na dobré skutky je třeba mít peníze. Dobrý skutek na dluh není opravdu dobrym skutkem; ovšem ano, daji se z něj vymlátit politické body.

M. Šurgot 24.12.2021 3:18

Jak je to u nas ?!

Neni pravdou, ze stat nema kde brat. Je jedna oblast, ktera by mohla prinest do statni kasy, na zdravotni, socialni i duchodovy ucet obrovske prostredky.

O teto oblasti vsichni vime. Od posledniho kopace s lopatou na ceste, pres poslance, vcetne opozicnich, pres ministry vlady az po prezidenta republiky. Ta oblast se totiz jmenuje “mzda na ruku”; bez prislusneho zdaneni, bez prislusnych zdravotnich a duchodovych odvodu. Navic se na mzdu na ruku musi “vytvorit fondy”, v ucetnich knihach neexistuje kolonka “mzda na ruku, v danovem priznani neexistuje tento pojem u nezdanitelnych polozek.

Tyto rozsahle danove uniky se tykaji stavebnictvi, dopravy, pohostinstvi, ubytovacich sluzeb i obecne sluzeb. Navic lide, kteri dostavaji cast mzdy na ruku, nemaji dostatecny prijem pro eventualni realnou podporu v nezamestnanosti, nemaji dostatecny prijem pro vypocet nemocenske a hlavne nebudou mit dostatecny prijem na budouci duchody. Vsechno bude muset resit stat zvysenou formou v socialnich davkach. Takze nejen ze stat trati na prijmech, trati i na zbytecnych vydajich.

V. Kain 24.12.2021 9:44

Šurgote zapoměl jste,že pokud by se hráblo do byrokracie a 1/3 se jich poslalo na pracák tak by to bylo pro stát jako oslíčku otřes se.Ostatně i jiných státních zaměstnanců z některých rezortů je silný nadpočet.A což teprve takové nic dobrého pro naší zem nedělající neziskovky.To by bylo korunek,které by se mohli použít pro blaho všech a ne je prožrat jak je tady zvykem.

Z. Lapil 24.12.2021 9:53

Nezdá se mi, že by to bylo tak podstatné, jak si myslíte. Mám-li mluvit za sebe coby průměrného občana, tak mi "načerno" projde rukama horko těžko 10% rodinného rozpočtu, a to včetně vajec od souseda. Asi se řádově nespletu, i když nesmyslně prohlásím státní rozpočet za jediné státní peníze a daň ze mzdy za veškeré příjmy státu. Státní rozpočet byl někdy předloni 1500 miliard, z čehož je 10% "pouhých" 150 miliard. Při schodku v řádu (nízkých) stovek miliard by podchycení těchto "obrovských prostředků" zdaleka nedostalo schodek ani na nulu.

Netvrdím, že je fajn nechat ty peníze plavat, i když si myslím, že nechat lidem peníze k jejich svobodnému využití plus pocit, jak jsou rafinovaní a zároveň mít na kdekoho páku, kdyby nějak zlobil - to vůbec nevypadá jako hloupá politika. Jen tvrdím, že ty nezdaněné peníze nejsou tak spásné, jak se možná domníváte.

Určitě si ale myslím, že svoje peníze člověk nejlépe využije sám, zatímco systém "pán A usoudí, že pán B něco potřebuje a přikáže pánovi C, aby to pánovi A obstaral na účet pána D" mi přijde přinejmenším zbytečně komplikovaný a tím málo účinný jak v technickém (ztráty v systému, protože pánové A a C jsou možná naprostí poctivci, ale z něčeho žít musejí), tak společenském (jak může pán A vědět, co pán B potřebuje).

R. Tesařík 24.12.2021 9:58

No to je zase pohádka.

S. Rádl 24.12.2021 10:22

Proto chce současná vláda zrušit EET...

T. Kohout 24.12.2021 2:44

Dluh je tak velký, že se o sebe postará sám. Řekl kdo, kdy?