5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

USA: Detroit se zachraňuje úpadkem

Jedno z největších a nejvýznamnějších amerických měst vyhlásilo úpadek. Znamená to, že se na dobu restrukturalizace městských financí, která bude probíhat pod dohledem soudu a nuceného správce, pozastavuje veškeré splácení detroitských dluhů věřitelům a plnění městských závazků vůči odborům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Reček 26.7.2013 18:51

Tento průšvih Detroitu nenastal sám od sebe a rodil se dlouho

Jak mi potvrdili naši krajané tam, není na postupném odumírání města na vině jen moc odborů, ale příliv občanů, kteří svým vzděláním a pracovní ochotou nijak pro udržení dřívější úrovně ničím nepřispěli. Proto pomalu a jistě nastal odliv těch, kteří nemohli rozkladnému vývoji zabránit, tedy těch se světlou tváří, pokud se mám vyjádřit multikulturně neutrálně a neurážlivě.  Ale po našemu - těch bílých!!  A zůstala jich tam už jen pětina.

P. Krasny 26.7.2013 13:20

Detroit zahubily odbory

přesněji UAW.

P. Krasny 26.7.2013 13:22

Re: Detroit zahubily odbory

http://www.nationalreview.com/article/354333/detroit-empire-rust-matt-patterson-julia-tavlas

M. Pivoda 26.7.2013 8:15

Kde je české Křemíkové údolí? V Detroitu?

V Detroitu spoléhali na "dinosaury", tj. velké (automobilové) firmy, a zapomněli investovat do nově vznikajících odvětví. Zapomněli vytvářet podmínky pro vznik nového Křemíkového údolí, které je líhní nových firem. Ty firmy pak rychle rostou a v konečném důsledku nahradí "dinosaury".

Osobní poznámka. V 90. letech jsem se věnoval evropskému výzkumu tzv. dynamického podnikání, tj. právě těm rychle rostoucím firmám s velým potenciálem. Čeští ekonomičtí vědci (překabátění Marxisté) toto téma ale považovali za ptákovinu. V roce 2000 jsem ve Zlíně osobně položil otázku Václavovi Klausovi ohledně technologického pokroku v Česku. Nebylo zde třeba dělat nic dalšího, dle jeho názoru. V dubnu roku 2013 nás pak profesor Zelený přesvědoval, abychom si v česku zvykali na život ve tvaru L, tzn. bez dalšího růstu. viz zde:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-zeleny.php?itemid=19823

J. Heincl 26.7.2013 13:54

Re: Kde je české Křemíkové údolí? V Detroitu?

Kdo konkrétně v Detroitu zapomněl na nově vznikající odvětví a spoléhal na dinosaury?

M. Pivoda 26.7.2013 14:23

Kdo a kdy zaspal?

1. Konkrétně se zeptejte v Detroitu, nejlépe místních vlivných lidí nejméně před dvaceti lety. Protože dnes ty nové firmy Detroit neživí, je jasné, že v Detroitu zaspali dobu. Vznik takového prostředí s viditelnými ekonomickými úspěchy totiž trvá běžně dvě dekády.

2. Pokud by vás ale zajímalo, kdo zaspal v Česku, tak vám ty lidi mohu vyjmenovat.

3. O touze pochopit Křemíkové údolí a snahou stát se jím v budoucnosti se dočtete více zde: http://www.technologyreview.com/news/516506/silicon-valley-cant-be-copied/

J. Vyhnalík 26.7.2013 17:12

Re: Kdo a kdy zaspal?

Celá EU se chlubila koncepcí přechodu na znalostní ekonomiku. Požadavky na stále rostoucí životní úroveň a nesmyslné regulace, dotace, ztrátová podpora OZE atd., vyhnaly výrobní odvětví z Evropy do Asie a dalších rozvojových zemí.

Jenže ty rozvojové země mají vedle dělníků i inženýry a tak nemají moc důvodů Evropě draze platit za znalosti, které si doma koupí za stejné peníze, nebo levněji.

Tak jako se z Detroitu plného nepříliš kvalifikovaných dělníků obtížně dá udělat Silicon Valley, tak z největšího světového výrobce černobílých TV a čteček děrných štítků nejde přes noc udělat výrobce moderních PC a mobilních telefonů. Počátkem 90. let skládali Tchajwanci PC za 5 USD, dokážete si představit, továrnu u nás, která by dokázala skládat PC za 100 Kč?

M. Pivoda 26.7.2013 20:34

Upřesnění

1. Podílel jsem se na seriózním evropském výzkumu (http://www.efer.eu/), ale ti lidé nebyli ve vedení EU (takže nevztahujte na ně to, co někde řekli EU politici).

2. Píšete "... nejde přes noc udělat ...". Správně. Všimněte si, že jsem psal o minimálně dvou dekádách. Volební období trvá ale jen čtyři, někde pět let.

3. Masová výroba v Detroitu k sobě stahovala po dobu několika dekád nekvalifinovanou nebo jen málo kvalifikovanou pracovní sílu na montážní linky.

J. Vyhnalík 26.7.2013 21:10

Re: Upřesnění

Já nepíšu ani tak o přáních, jako o realitě. V 90. letech vycházela například hvězda Nokie, která dnes už jen poblikává. Moderní technologie jsou velmi volatilní obor, dnešní úspěch, zítra nic neznamená. To, že se technologie soustředí zrovna do Silicon Valley je dílem kvůli velkému americkému trhu a dílem díky násobícímu efektu. Osobně znám několik lidí, kteří tak žijí a podnikají a jasně říkají, že jednak hraje roli "správná adresa", ale hlavně se během měsíce setkají s více zajímavými lidmi, než za rok, kdyby sídlili jinde. Důležité je i to, že mají přehled o novinkách a trendech, takže neztrácejí čas vymýšlením vymyšleného. Největším kladem je ale obrovský tlak, který je nenechá usnout na vavřínech a neustále je nutí se hnát dopředu. Nic takového u nás prostě není a je naprosto nereálné si myslet, že by v porevolučním chaosu mohlo vzniknout.

Klausovým problémem bylo, jak poznat, která z těch stovek firem, které za socialismu prosperovaly, je opravdu životaschopná a má šanci se prosadit v nových podmínkách, bez plánovaných výkonů, plánovaných dodávek a plánovaných odběrů.

Technologicky jsme byli skanzen a manažersky terra incognita.

M. Pivoda 27.7.2013 10:35

Jen to nejdůležitější

Naše výchozí předpoklady pro diskusi se podstatně odlišují. Nemohu v tomto krátkém vstupu popsat vše. Omezím se proto jen na to nejdůležitější: Úspěšná ekonomika (současná a o to více ta budoucí) je ta, která je schopna přidávat novou hodnotu. Oblast s nejvyšší přidanou hodnotou na světě je právě Křemíkové údolí. Proto o něm zde hovořím, jako symbolu úspěšné ekonomiky. Právě proto je vhodné poměřovat náš pokrok s Křemíkovým údolím. Jak jsme se tedy přiblížili tomuto ideálnímu prostředí od dob naší Sametové revoluce? Například v ukazateli počtu patentů klesla Česká republika z počtu asi 900 za rok na několik desítek.

Jak to vidím já? Máme dnes mnohem blíže k Detroitu než ke Křemíkovému údolí. V managementu platí základní princip pravomoci a odpovědnosti. Někdo měl u nás v uplynulých dvou dekádách pravomoc a musí proto nést odpovědnost. Je to jednoduché jak facka. Toť vše.

J. Vyhnalík 27.7.2013 15:04

Re: Jen to nejdůležitější

V Silicon Valley se soustřeďují mozky z celého světa i od nás. Ti, kdo vytvářeli patenty za socialismu, respektive jejich dnešní následovníci prostě prošli spadlou železnou oponou a pracují tam a pro ty, kdo jim nejen lépe zaplatí, ale hlavně zajistí špičkové podmínky.

Za socialismu si stát držel mozky doma násilím, navíc nezapomínejte, že velká část patentů byly státní úkoly, kdy se "vynalézaly" cesty, jak obejít patentovou ochranu původních autorů z USA a dalších zemí. Celé řady socialistických počítačů byly okopírované stroje od firem jako je třeba IBM, včetně operačních systémů a to vše se samozřejmě znovu patentovalo.

Dnes se ti chytří přestěhovali tam, kde mohou opravdu rychle růst a není to problém jenom ČR, ale celé EU. Ti, co zůstali doma se realizují v koncipování projektů pro získání dotací EU.

M. Pivoda 29.7.2013 9:51

Nejste dobře informován

Nejste dobře informován.

Případ Čecha, který (sice jen ve velmi úzkém oboru) porazil Křemíkové údolí najdete zde:

http://www.worldscientific.com/doi/abs/10.1142/S0218495801000079?journalCode=jec

Případ velmi perspektivního oboru za socialismu najdete zde:

https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/

J. Vyhnalík 29.7.2013 19:48

Re: Nejste dobře informován

Samozřejmě, že svět vědy, ani pokud jde o IT technologie se zdaleka neredukuje na Silicon Valley. Nakonec ti lidé, které znám napřed vybudovali úspěšný SW projekt v ČR a když ho úspěšně prodali, rozjeli nový projekt v SV.

Jde mi o to, že srovnávání dnešní situace a situace v komunistickém ČSSR nemá smysl. Podmínky jsou natolik odlišné, že to prostě nedává smysl. Co považuji za naprostou utopii, je Vaše přesvědčení, že bylo možné nějakým způsobem udělat Silicon Valley z ČR.

M. Pivoda 29.7.2013 20:04

Čtěte pozorně. Přisuzujete mi něco, co jsem neřekl

Vyhnalík: "... Co považuji za naprostou utopii, je Vaše přesvědčení, že bylo možné nějakým způsobem udělat Silicon Valley z ČR."

Takové přesvědčení jsem neměl a nikdy jsem to nenapsal. Přečte si prosím znovu výše, co jsem skutečně napsal: "... je vhodné poměřovat náš pokrok s Křemíkovým údolím. Jak jsme se tedy přiblížili tomuto ideálnímu prostředí od dob naší Sametové revoluce?"

Tím končím naši diskuzi.

Pracoval jsem dříve také pro tuto inovační firmu

http://www.ecofluid.com/

J. Kanioková 26.7.2013 1:17

Známý, co tam žije, píše -

Detroit není jen ta opuštěná část města ale i moderní centrum města. Pravda od 70. let ubývalo obyvatelstva z Detroitu do okolních měst, která prudce rostla a rostou. V podstatě se z Detroitu odstěhovalo všechno, i pracovní místa, zábavní parky spolu s těmi co město opustili hlavně z důvodů kriminality.  Auta se vyrábí dál v satelitních městech Detroitu a dokonce mnohem víc než v časech prosperity.

Detroit - http://cs.wikipedia.org/wiki/Detroit  ....  25 Faktů o pádu Detroitu - http://jdem.cz/38df8

Detroit zkrachoval nyní, bude vaše město další ? - http://jdem.cz/355d4 ....  Zánik Detroitu v jednom grafu - http://jdem.cz/35pj3 

Berlín má vyšší zadlužení na obyvatele než Detroit - http://jdem.cz/35nx4 ....  Detroit bankrot: krvácení německých daňových poplatníků - http://jdem.cz/38ew2   

V. Kain 26.7.2013 13:53

Re: Známý, co tam žije, píše -

Detroit je město černochů.Takto dopadne každé město pokud ho budou spravovat  afroameričané.Kdyby u nás kterékoliv město měli řídit cikáni,tak by takové město vyhlásilo bankrot velmi brzy.USA jdou pod vedením Baraka Obamy pomalu do kopru.Ještě jednou černoch prezidentem a bílí američané se mohou stěhovat.

P. Vaňura 26.7.2013 14:27

Re: Známý, co tam žije, píše -

Napadá mě New Orleans...

P. Mach 26.7.2013 18:53

Re: Známý, co tam žije, píše -

Zločinnost je tam podobná jako v Detroitu.

K. Pavlik 26.7.2013 15:29

Re: Známý, co tam žije, píše -

No on ten posledni velky tunel s hypotekami a bankami udelala bila amerika. Proti tomu je Detroit legrace.

J. Vyhnalík 26.7.2013 17:03

Re: Známý, co tam žije, píše -

Ten tunel udělal Bill Clinton, aby si přitáhl nemajetné, zejména černé voliče. Barack Obama byl už tehdy jednou z tváří kampaně za uvolnění kritérií pro poskytování hypoték.

Tím, že se zakázalo bankám prověřovat kreditní historii žadatelů o hypotéky, dosáhl Clinton toho, že hypotéky dostala spousta lidí, kteří by na ně jinak nedosáhli. Většina z nich hypotéky splácela, ale ta část, která na splátky neměla dostala celý systém postupně do kolen.

Je to klasický příklad toho, jak rozhodnutí jedné vlády může přinést krátkodobou konjunkturu (po prosazení zákona, se rozběhl stavební boom a došlo k oživení ekonomiky, poklesu nezaměstnanosti atd.), ale dopady splatí lidé třeba až po 10 letech.

K. Pavlik 26.7.2013 17:38

Re: Známý, co tam žije, píše -

Ten tunel neudelal Bill Clinton- on jen umoznil chytrym bankam aby ten tunel mohly udelat ( tedy okrast jine hlupaky coz rozhodne Clinton  nemel v umyslu). Banky mohly stanovit minimalni castku ktera musi byt zaplacena v hotovosti nebo jine ucinne opatreni (jak se o to snazi napriklad Kanada). AAA hodnoceni hypotek to uz nebyla blbost Clintona ale docela obycejny podraz na hlupaky. Chytre banky v tom nebyly nevinne - ty jen okradly hloupe banky, pojistovaci spolecnosti  a zejmena americky stat. Svadet vse na Clintona je popularni no ale za neho americky stat nemel deficit.

J. Vyhnalík 26.7.2013 17:47

Re: Známý, co tam žije, píše -

USA jsou největším světovým dlužníkem po celá desetiletí a za Clintona deficit byl také. Jak jsem zmínil, krátkodobě mělo opatření na ekonomiku efekt živé vody.

Samozřejmě, že banky nejsou bez viny. Ve chvíli, kdy se problémy začaly kupit, tak se tvářily, že je vše v nejlepším pořádku, aby jim neklesla hodnota akcií a dopad krize tak zvýšily. Jenže pokud by kterákoliv banka přiznala problémy jako první, tak by to byl její konec a tak všichni jedou na tygru a dělají vše pro to, aby to nebyli oni, kdo spadnou dolů jako první.

J. Schwarz 26.7.2013 18:44

Re: Známý, co tam žije, píše -

Vážně? Ale hypotéky  díky "šikovnému" zákonu získali a posléze nespláceli především černoši a "Hispanics", nicht wahr? 

K. Pavlik 26.7.2013 18:57

Re: Známý, co tam žije, píše -

Toto je trosku slozitejsi ale odpoved je asi ne. Pokud nekdo dal bezdomovci 500 dolaru aby si nechal postavit 500 000 dolarovy dum nekde v nevadske pousti tak se asi moc neohlizel na barvu pleti - aspon si to myslim. Kdo to splacet nemohl- pokud se nejednalo o naprosty podvod- asi byl spis bily (to si tez myslim). Pokud to nebyl naprosty podvod tak veta: Kupte si dum za 300 000 za dva roky jej prodate za 500 000 nasla pochopitne hodne priznivcu tez mezi bilymi.

K. Pavlik 26.7.2013 0:15

Vytunelovani

Toto je holt vytunelovani po americku. Brali dokud to slo (mesti radni a jejich pratele) - on to holt nekdo zaplati.

O. Uživatel 26.7.2013 7:26

Uživatel požádal o vymazání
R. Tichý 26.7.2013 12:41

Re: Vytunelovani

Příliš nechápu, proč PO AMERICKU ? V naší civilizaci se hromadně zadlužují všechny státní / samosprávní celky. Aby si nakupovali voliče a udrželi se u moci.

K. Pavlik 26.7.2013 13:13

Re: Vytunelovani

Americane tuneluji  opravdu dobre a navic maji zakony ktere jim to dovoluji. Take s tim nemaji moralni problemy .

P. Mach 26.7.2013 18:56

Re: Vytunelovani

Detroit byl vytunelován po socialisticku černou lůzou.