13.8.2020 | Svátek má Alena


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Herman 13.7.2020 23:02

V Atlanticu vysel clanek na tema jeho rasismu. Viz https://www.theatlantic.com/politics/archive/2015/11/wilson-legacy-racism/417549/

V jeho dobe byl jeho pristup k cernochum zcela bezny. Dnes je vsak ponekud nechutny.

B. Carina 11.7.2020 10:17

Pane Cermane,

zajímavý článek, podložení vlastních zkušeností s poctivým přístupem k tématu. Bohužel jste ho ale sám shodil. Proč? Určil jste ho pro skupinu lidí, které nečiní problém číst a rozumět textu v anglickém jazyce. Pro ostatní jste ho učinil nepřístupným. Citáty, které v originále uvádíte, ale nepřekládáte, přičemž se na ně odkazujete pro potvrzení svých závěrů, jsou stěžejní v dané problematice. S tímto přístupem nejste, bohužel, sám. Považuji to za nepoctivost autora, která však nevychází z lenosti.

U autorů, pro něž se stala čeština dávno již nepoužívaným primárním dorozumívacím jazykem, předpokládám přirozeně neochotu k tlumočení originálních textů do češtiny způsobenou jejich nejistotou v překladu. U vás však nikoliv. Škoda.

V. Klepetko 10.7.2020 15:15

Sochu Woodrowa Wilsona v Praze ve Vrchlického sadech bych proti Antifě a podobné levicově-progresivistické svoloči bránil vlastním tělem - je to pro nás v ČR symbol svobody! Bez tohoto skvělého může by náš demokratický a svobodný stát vůbec nevzniknul, čest jeho památce!

Že byl rasista? Jeho myšlení bylo poplatné té době. V důsledku válečných mobolizací docházelo k velkému přesunu černého obyvatelstva z Jihu na Sever, místní měli pocit že příchozí konkurují svou levnou prací, takže se rasismus rychle šířil i ve velkých městech Severu a obnovený KKK v nich měl najednou pobočky, což nikdy předtím nebylo. Situace byla pro černochy z hlediska diskriminace v té době opravdu velmi zlá, a soudy Lynche se šířil jako požár. A zde prezident Woodrow Wilson - sám z jižanského státu - pozvednul svůj hlas a ve svém provolání k národu dne 26 července 2018 barbarské soudy Lynche a rasismus ostře odsoudil, řekl doslova, že je to ostuda Ameriky. Tehdy pronesl památná slova, a jako by to bylo adresováno těm dnešním ničitelům soch:

"Jak chcete šířit ve světě demokracii, když si ji doma zdiskreditujete?"

Ne že by se Wilsonovi nedalo nic vytknout. On byl vlastně ve své době "progresivistický demokrat", napsal obludnou knihu "Stát" na 800 stranách, ve které velebil opak "štíhlého státu", Amerika byla za jeho prezidentství s jeho aktivním přispěním profízlovaná jako za McCarthyho, proti rasismu sice řečnil, ale nic nepodnikal atd. atd. Dobře to popsal Goldberg ve svém geniálním díle "Liberální fašismus", všem doporučuji k přečtení, zejména Martinovi Mařákovi! Ale i tak - zaslouží si naši vděčnou vzpomínku a úctu, pan prezident!

P. Janoušek 10.7.2020 14:06

No jo, ale co budeme dělat až nám zruší sobáku?

J. Jelínek 10.7.2020 16:18

Založíme The Invisible Dog a budem ho tisknut (sic!) někde v nějaký opuštěný tovární hale a bát se přitom, že nás přepadne komando zelenorudých lidumilů.

V. Podracký 10.7.2020 12:32

Připadá mi, že se blbost přestěhovala na Západ a hlavně do Ameriky. U nás jsou protagonisté této blbosti Piráti. Argumenty žádné, dokazovat nic nemusí, nemají žádný plán, žádnou představu o budoucnosti, žádné systémové řešení, pouze osočování, pomlouvání, štvaní a boření. Budují nový svět, o kterém nemají žádnou konkrétní představu, svět, který bude BEZ negativních jevů, ale co bude místo těchto jevů, neví.

K. Křivan 10.7.2020 13:24

Je nutné aby blbost byla smrtelná nemoc. Ne smrtící, ale smrtelná.

J. Hajský 10.7.2020 16:40

A přece ty námořní lupiče volí (nebo chce volit) 15% voličů. Především mladých. Pěkná budoucnost národa. Ještě štěstí že už jsem starý muž a převzetí moci Piráty se snad nedožiju.

J. Jelínek 10.7.2020 10:59

Není to nic nového, nic, co by bylo "objeveno" v současnosti. Vzpomeňme na německé nacisty a jejich popírání "židovské fyziky". V CCCP a v jeho guberniích zase Lysenko spolu s Lepešinskou bojovali s "mendelovštinou". Kybernetika byla buržoazní pavěda. Také i proto obě tyto totality dopadly jak dopadly. Nemám strach, ono to bude ještě nějaký čas trvat, ale pak se tihle pitomci navzájem uvítězí až k smrti. Zjistí totiž, že rasisté byli, jsou a budou všechny jen trochu významnější osobnosti v historii lidstva. A to bez ohledu na barvu kůže či počet přiznaných pohlaví.

T. Hraj 10.7.2020 11:10

Nic nezjistí. Fakta ani logika je nezajímají. Debatovat (argumentovat) s nimi není možné. Že revoluce požírají své děti nevědí (historii neznají).

A "tihle pitomci", jak je nazýváte, není jen těch pár tisíc extrémistů v ulicích, ale hlavně obrovské množství užitečných idiotů a kariérních "pragmatiků" v nejvyšších pozicích (politika, business, média), kteří hromadně doslova poklekají před tímto šílenstvím.

J. Jelínek 10.7.2020 11:51

Je to pochopitelně jen zkratka, co jsem napsal. K tomuto tématu - v dnešních LN vyšel pěkný článek od Romana Jocha " Společně proti neojakobínům". Ve zkratce - sami levicoví "intelektuálové" se začínají bát, jakéhože Krakena vypustili z klece.

K. Křivan 10.7.2020 13:21

"..rasisté byli, jsou a budou všechny jen trochu významnější osobnosti v historii lidstva."

Samozřejmě. Rasisti jsou rozumní realisti. Rovnostáři jen pi tomí snílkové.

T. Hraj 10.7.2020 10:58

Jde o všechno (svobodu jednotlivce, svobodu slova, demokracii). Přeji Trumpovi dobré zdraví a mnoho sil.

P. Brich 10.7.2020 10:51

To je trend moderní doby. Nejde o obsah, ale způsob prezentace. Když se k tomu přidají kokrhající poskakující opice (celebrity písničkového světa) je to free, cool a in;-D

M. Koutný 10.7.2020 10:46

Boření soch a památníků je ospravedlnitelné v jediném případě; a to když BEZPROSTŘEDNĚ PO svržení totality jsou odstraněny ty sochy, které vznikly v jejím průběhu, obsahují její symboly a oslavují její protagonisty. Snad každá historická osobnost v sobě nese kontroverze, tu větší, tu menší. Svobodná společnost o nich připouští diskusi, ale nedovolí jejich vymazání z historie.

T. Hraj 10.7.2020 11:00

Tito lidé nehledají ospravedlnění pro své činy (proto jsou jejich "zdůvodňování" nesmyslná a nelogická). Chtějí pouze uchopit moc.

K. Křivan 10.7.2020 13:22

Včas tu verbež zlikvidovat.

T. Hraj 10.7.2020 10:37

Je hezké, že se autor snaží přijít věci na kloub, ale na aktivisty si nepřijde. Ti totiž nemají naprosto žádný problém s úplnou flexibilitou obsauh pojmů, s oxymorony s kontradikcemi, s nekonzistencí, nelogikou atd. Zvuky a symboly, které vyluzují a malují nemají ambici být pravdivými ba vůbec ani mít nějaký obsah. Jsou to pouze nástroje k ubití nepřítele a k získání moci.

F. Houžňák 10.7.2020 10:02

No jo, máte pravdu. Jinak "flaw" je "nedostatek" ve smyslu "vada na kráse".

P. Lenc 10.7.2020 9:49

Už být bělochem je přece "rasistické".Jenom nevím, čím se začnou barvit fašouni z Antify a členové "Demokratické"strany aby nebyli tak odporně bílí.

V. Cícha 10.7.2020 9:38

Dle mého názoru v samé podstatě nejde o to jak hodně , málro, vůbec a nebo právě docela naopak byl ten či onen ameický nebo evropský (W.Chrchill) státník rasistou či podobně prvovinilým. Jde o soumrak naší evro-americké civilizace, likvidace svodob, výsměch Deklaracím a zákonům, a chabého ducha těch šílených mas, které zaplavují ulice covic necovid a vrcholem paradoxu je prvopočátek všeho (tedy založeno na malér bylo už v 6O látech H.Marcusem) samotřejmě trest za zabití G.Floyda, bílý policita nepochybně obdrží, ač jinak asi situaci vidí a vnímá ta těhotná žena, do jejíhož obydĺí se G.F. vloupal. Je tomu kolem měsíce a US města v požárech, troskách, anarchii a zemi hrozí vláda pomateného bývalého vice-prezidenta. A o tom, co je pravda a respekt k zákonům si mohou jen debatovat filosofové. Občas mne napadne: Kde jste a proč mlčíte, slavní nositelé Nobelových cen humanistických?

T. Hraj 10.7.2020 10:43

Velmi dobře řečeno, pane Cícho. Děsivá nejsou ani tak samotná hořící města a rabující lůza, ale (ne)reakce elit a mainstreamu ve všech oblastech (média, business, university, politika). Drtivá většina buď mlčí nebo dokonce klečí!

P. Brich 10.7.2020 10:57

Správná reakce elit je klečet před lůzou a kát se, že z toho jste poněkud pobledlý.

V. Cícha 10.7.2020 11:29

Jak taks leduji tuamerickou neuvěřitelnos, začínám se obávat snad možného, tedy snad se mejlím, ale toho, že naonec hlavně díky těm zločinným mediím by mohl v listopadu vyhrát ten ubožák (ale zlej) Biden. To pak to můžeme zabalit a nakooupit hojnost kvalitních nápojjů alkohlických i jiných . Zdravím!

P. Dvořák 10.7.2020 7:14

Fero Fenič asi zažívá krušné chvíle, jestli se pražské letiště zase nebude jmenovat normálně.

J. Walter 10.7.2020 7:05

Pojďme přejmenujme Wilsonovo nádraží v Praze na Kunto Kynteho nádraží. To teď frčí. Ja bych sochu po smrti ani nechtěl,kálí na to holuby a po sto letech lidi co ty sochy kácí ani neví kdo to byl. Stačí když jim někdo řekne co si mají myslet.

J. Uzel 10.7.2020 11:52

V Holandsku jsem viděl sochu "Starý muž na lavičce" v Zandvoortu nebo "Rybáři tahající síť" či "Dělník staví hráz"(Frísko) ap. Líbilo se mi to mnohem víc, než sochy jakýchkoli velikánů. Doufám, že tyhle nikdo bourat nebude;-D

T. Kohout 10.7.2020 6:13

No jo, to je typická Amerika, nulitní znalosti a prázdná hesla. Fakta neexistují, jen tupá hesla. Dřív se o tom točili i filmy, např. Being There, nebo Stanice WUSA.

R. Langer 10.7.2020 9:51

Hm, skoro jako všude jinde na světě, co? ;-D

T. Hraj 10.7.2020 10:53

To je pravda, ale my taky nejsme žádný lumeni. KSČ jsme si zvolili ve ́46 sami.