26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

USA: Americké volby II.

V právě proběhlých prezidentských volbách v USA padl rekord: přes sto milionů hlasů bylo doručeno poštou. Jelikož celkově hlasovalo zhruba 150 milionů lidí, znamená to, že dvě třetiny hlasů byly odevzdány na dálku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rychetsky 13.11.2020 5:47

Americky volebni system funguje dobre. Vzdy tam bude trochu bordelu, jako ve vsem na co sahne vlada. Tuplem kdyz tech vlad je 50 a kazda ma uplne jine zvyky , nazory a zakony. Kdyz se zda, ze je nekde nejaka leva, tak se to praskne a vyresi se to hned ci pomouci soudu. Obcas se na nejake nersrovnalosti ci podvudky prijde, a je toho tak malo, ze je to uplne jedno. Americky folklor a system svobody a duvery a respektu k soukromi umoznuje volit i zit bez obcanskych prukazu s fotkou, tak bodejt by nebyl nejaky bordel. A cele je to trosku upachtene jako cokoli nekomercni; kreditni karty prece fungujou skvele. Porad neco nakupuju i pres internet, a podvod jsem zazil jednou, a kreditni karta to vyresila do par dnu. V hospode zaplatim ucet a cisnik nekam s kratou na deset minut zmizi. A stejne podvody skoro nejsou, protoze si to platebni kreditni spolecnosti ohlidaji a podvodniky drsne semelou. Technicky neni moc duvodu proc by volby nemohly byt jednoduche a klidne postovni ci internetove, Stejne je na konci seznam platnych volicu, kteri bud uz nejak odvolili nebo ne. V Arizone si me volebni pani hezky odskrtne na papire. A dobre z toho papiru vykouka, jestli uz jsem volil postou nebo ne. ja se na ni usmeju a moc dobre vim, ze pri pocitani nebude svindlovat, protoze ji tam hlidat dalsich deset milych obrovolnych dedecku. Je to dobry system a dobra spolecnost, ktera si stale jeste duveruje.

M. Adler 13.11.2020 5:27

Děkuji za zajímavý článek. Rád bych přidal ještě další dimenzi ovlivňující věrohodnost integrity voleb: předcházející chování a poctivost toho kterého kandidáta či strany. Minulé chování často nejlépe předpovídá chování budoucí. Za poslední čtyři roky americká demokratická strana opakovaně ukázala, že se neštítí ničeho a Biden sám lže, jako když tiskne. Když už jsme u toho tisku - většině současných severoamerických sdělovacích prostředků snad nelze věřit ani datum vydání, a o nestrannosti zpravodajství se nedá ani mluvit.

Za těchto podmínek se nedá moc věřit v integritu současných amerických voleb. A je typické, že když president Trump používá svého zákonného práva, už mu zase média a leví politici nasazují psí hlavu. Myslím, že v roce 2000 Al Gore využil téhož práva k přepočtu těsných voleb na Floridě, a vzalo mu to téměř měsíc. Nepamatuji si, že by byl zahrnut stejnými sprosťárnami jako je president Trump, a to od lidí, kteří volají po národním usmíření. A tak jim věřte..!

R. Holub 13.11.2020 2:55

Doporucuji neco co se tyka "volebnich pocitacovych programu" podle MIT PhD Shiva Ayyadurai,

Dr.SHIVA LIVE: MIT PhD Analysis of Michigan Votes Reveals Unfortunate Truth of U.S. Voting Systems

Co jste napsal je vyborny clanek, priblizujete se nekolikrat k te delici care - kde se paranoia meni v legitimni obavu ze spiknuti. Nerad premyslim o tom jak se v techto desivych dobach v USA (jako v CSR 1945-48) budu citit az kdyz se zjisti ze Demokrati (jako komunisti v onech osudnych letech) lhali, podvadeli, mnohem vic nez jejich oponenti, a ja jsem si to neuvedomil. Byl jsem uzitecny idiot? Ze jsem si neuvedomil ze kdo pocita postovni hlasy vyhraje volby kdyz hlasy jsou zhruba 50/50.

Ziju v Americe od r. 1966, pracuji jako experimentalni vyzkumnik ve fyzikalnich vedach. Taky nejsem statistik. Ale co kdyz ma Dr. Shiva pravdu?

J. Kostelanský 13.11.2020 0:22

Je ešte jeden dôvod, prečo nepoužívať hlasovanie poštou.

Volič by mal hlasovať takpovediac aj nohami. Mal by si dať tú námahu a prísť do volebnej miestnosti. Tí, čo sa nemôžu chodiť, pre tých je už dávno vymyslená prenosná volebná urna.

Viem si predstaviť, ako to v tej Amerike mohlo vyzerať. Iniciatívni demokrati dostali za úlohu nájsť vo svojom okolí aspoň jedného - dvoch ľudí, ktorí zvyčajne nechodia voliť a presvedčiť ich, aby hlasovali poštou.

Ak presvedčíte napr. starých rodičov alebo susedov, ktorí voliť nechodia, aby podpísali hlasovací lístok a vnuk/vnučka za nich všetko vybaví vrátane odoslanie lístka, je to volebný podvod alebo nie?

Niekto by mohol povedať, že rovnakú príležitosť majú, resp. mali aj republikáni. Lenže to nerieši podstatu problému. Druhou vecou je, že republikáni sú konzervatívci a tí už z podstaty majú menšiu tendenciu podvádzať ako ľavičiari. U ľavičiarov účel svätí prostriedky, u konzervatívcov je to aj určitá otázka cti a férovosti.