3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

UKRAJINA: Všechny zásadní problémy trvají

Když návštěvník Ukrajiny nahlédne za pozadí turistických tras a vyšperkovaných pěších zón v Kyjevě, musí obdivovat, co ukrajinský národ, resp. jeho obyvatelé, vydrží.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 21.6.2016 13:10

Re: První byla Brest-litevská mírová smlouva s

Osetie není výmluva. Gruzie poté co se osvobodila ze SSSR, zahájila to, čemu Oseti říkají druhá genocida. První proběhla ve 20. letech 20. století.

Jenže v 90. letech si Oseti vzpomněli, že bývali velicí bojovníci, a zatápěli Gruzínům tak, že ti požádali Rusko o zprostřekování příměří. Potřebovali je, protože se hodlali věovat oblíbené gruzínské zábavě - občanské válce. Ruská armáda byla v Osetii na základě trojstranných Dagomysských dohod a pouze přesně splnila to, k čemu ji DD zavazovaly. Takže žádnou smlouvu s Gruzií Rusko neporušilo - naopak, byla to Gruzie, která Osetii napadla, ač ji měla chránit a bránit tomu, aby rozmíšky přerostly úroven hospodské rvačky po kavkazsku.

Jo - Brest-litevská smlouva... tak tu vypovědělo Německo pár měsíců po podepsání a pár dnů před příměřím - začátlem listopadu 1918...

M. Valenta 21.6.2016 9:16

Proruská propaganda senátora Jirsi

Nuda až na to uhlí z Afriky.

V. Novák 21.6.2016 10:06

Re: Proruská propaganda senátora Jirsi

Kde vidíte "proruskou propagandu"?

Jediná propaganda v článku je protiruská -"anexe Krymu", "Rusko neplní minské dohody"...

Zbytek je pravda a pravda nemůže být propaganda.

S. Netzer 21.6.2016 10:31

"Zbytek je pravda ..."

JPN ... Dzp.

V. Novák 21.6.2016 10:32

Re: "Zbytek je pravda ..."

Vzorná Strážkynbě JPN opět zaargumentovala.

Netzersky...

V. Běhal 21.6.2016 7:21

Anexe Sudet

"Anexe" Krymu Ruskem lze přirovnat k "anexi" Sudet, ale Československem po válce. Krym byl od r. 1783 součástí Ruska, které je dobylo na Tatarech a ve válce na Německu. Obě války stály Rusy hodně krve. Sudety byly rovněž historicky územím územím Koruny české. V obou případech byla obě tato územím diktátem Chruščova, Mnichovským diktátem, přivtělena k druhému státu. Krym je autonomní republika a její občané po rozpadu SSSR několikrát v referendech žádali o opětné připojení k Rusku. Na to májí svaté právo , které stojí nad jakoukoliv smlouvu, kterou mezi sebou papaláši uzavřou a kterou NATO stejně nedržuje. Přes 60% obyvatel Krymu jsou Rusové a ti nechtěli čekat až je přijdou ukrajinští náckové upalovat jako v Oděse. Oficielní představitelé vlády v Kyjevě prohlašují, že Rusy na Ukrajině nelze asimilovat, ty je třeba vyhnat nebo pozabíjet. O to se na Donbasu snaží.

A. Reček 21.6.2016 9:25

Re: Anexe Sudet

Ono to upálení občanů Oděsy tzv. fašisty a banderovci je taková povídka našich papoušků Kremlu, připomínající pověst o Červené karkulce. Viníky tragické události z 2.5.2014 byli ti, kteří zorganizovali provokace mezi pro kremelskými separatisty a ukrajinskými fotbalovými fandy před zápasem Oděsa-Charkov. Je doloženo, že tehdejší milicionáři vedeni velitelem plk. Dmitrijem Fučedži neměli se míchat do připravovaných rvaček tzv. fandů z Charkova proti místním fandům. Ti tzv. charkovští fandové byli vlastně téměř všichni separatisty z Donbasu, podpoření a vedení ruskými ozbrojenými zelenými mužíčky z Podněstří. Milicionáři naopak měli chránit ve rvačkách ony údajné fandy z Charkova, kteří rozpoutali i střelbu do těch z Oděsy. No a pak provokatéři utekli do domu odborů, který místní ve zlosti podpálili. Na druhý den i velitel tamní milice s několika oficíry uprchl do Podněstří. Je dodnes vydán na ně Kyjevem zatykač.

V. Novák 21.6.2016 10:03

Re: Anexe Sudet

Ale houby, pane!

Především v době "oděsských událostí" (eufemismus desetiletí) nebyli na Ukrajině žádná proruští separatisté. Pravosektorníci a chuligáni (což je z větší části totéž) napadli demonstraci ANTIMAJDANCŮ - tedy občanů, kteří nesouhlasili s vývojem v Kyjevě po majdanu.

Není divu, že nesouhlasili - Kyjevští jim už podruhé ukradli výsledek voleb. Jih a východ Ukrajiny, tedy bývalá Novorossija a víceméně předválečná UkrSSR, volil vždy Janukovyče a Stranu regionů. Prosadili se ve volbách 2004 - načež přišla "oražová revoluce". Vyhráli i poté, co se "oranžoví" mezi sebou rozhádali o kořist. Načež přišel druhý majdan.

Separatisty udělala z antimajsanců až Oděsa a reakce kyjevských, kteří poslali proti svým odpůrcům pravosektornické vrahouny. Teprve pak pochopili i na východě Ukrajiny, že se budou muset od Kyjeva co nejvíc oddělit.

Je zajímavé, jak vy všecno víte - samozřejmě z banderovských zdrojů. OBSE i OSN vytýkají Kyjevu, že dosud nic nevyšetřil a dokonce ani neprojevil snahu cokoli kolem Oděsy vyšetřit - ale vy to víte napwofto pwefně...

S. Landa 21.6.2016 10:06

Re: Anexe Sudet

"z banderovských zdrojů" :-)

V. Novák 21.6.2016 10:17

Re: Anexe Sudet

Z jakých jiných? Jiné ten Rečkův nesmysl nepapouškují.

M. Prokop 21.6.2016 11:21

Re: Anexe Sudet

Ideolog se holt pozná.

V. Novák 21.6.2016 12:23

Re: Anexe Sudet

Prokop si zaargumentoval.

Netzersky.

M. Červeňák 21.6.2016 6:59

Uhlí z Afriky

tak to je gól! Kdo to prodává a komu jdou peníze? A jak se ten prázdný vlak zase vrátí na Donbas..??

A. Reček 21.6.2016 9:02

Re: Uhlí z Afriky

Pokud aspoň trochu si budete všímat i ukrajinských serverů, pak na odpověď narazíte. Ono uhlí z několika provozu schopných šachet podléhajících separatistům na Donbasu se skutečně vyváží Ukrajincům, výměnou za zemědělské produkty a jiné spotřební věci. Vlaky zpět nejezdí prázdné. Na Donbasu v místech kontrolovaných Kyjevem (polovina Doněcké a polovina Luhanské oblasti) také jsou šachty. Je to pro nás paradox, ale takový obchod tam mezi nimi existuje. V oněch tzv. republikách od 1.března se zavedl pro občany potravinový lístkový systém. Existuje i to, že na několika cestách přes bojovou linii přes tzv. kontrolní body, jezdí důchodci z míst řízených separatisty navštěvovat své příbuzné, kteří jsou v místech pod správou Kyjeva. A zpět vozí domů výlučně potraviny.

J. Vozábalová 21.6.2016 1:45

To opravdu nejde!

Tedy pane senátore!

Na začátku článku se vyskytuje "musí obdivovat, co ukrajinský národ, resp. jeho obyvatelé, vydrží."

Obyvatelé národa - to fakt nejde - obyvatelé státu nebo členové či příslušníci národa.

K posuzování objektivity či neobjektivity uváděných reálií nemám dost informací - to ani náhodou - s obsahem článku tedy nemohu a nechci nikterak polemizovat, nicméně číst před zveřejněním bychom měli po sobě všichni.

J. Kopeček 21.6.2016 7:54

Re: To opravdu nejde!

Problém ale bude v tom, že jsou jedinci, kteří to i po sobě přečtou a stejně na nic nepřijdou. A co se týče obsahu jeho článku, tak onen blábolista z trafiky zvaném Senát asi ani netuší, jak to bylo s Krymem v historii doopravdy a jméno Kateřina II je pro něho neznámým pojmem.

P. Vaňura 21.6.2016 13:22

A víte třeba, JAK vznikla současná ruská většina na

Krymu??? Neboť Krymští Tataři chtěli nezávislost, případně připojení Krymu k Turecku, jehož součástí bylo 300 let.

V. Novák 21.6.2016 15:08

Re: A víte třeba, JAK vznikla současná ruská většina na

No schválně - jak?

Podle vás?

Krymští Tataři nikdy netvořili většinu - a to ani v dobách, kdy Krymu vládli jako poddaní Krymského chána, zotročující většinové obyvatelstvo. Otroky lovili mezi kozáky (tedy Rusy), Poláky, Čerkesy,... Neturkičtí otroci tvořili velkou většinu obyvatelstva vždy, od obsazení Krymu zbytkem Bátúovývh bojovníků, přes vládu temnika Mamaje, Girejovce až po Kateřinu II. a Potěmkina.

P. Vaňura 21.6.2016 17:18

Krymští Tataři vyhlásili po příchodu Němců samostatný

stát. Proto byli po návratu Rudé armády deportováni na Sibiř a do Střední Asie a spolu s nimi i další národnostní menšiny, třeba Bulhaři. Na jejich místo byli usazeni etničtí Rusové.

Mimochodem, jeden Rus mi vyprávěl, že Rusové byli usazeni i na místa vystěhovaných Kavkazanů, aniž vůbec věděli, k čemu předtím došlo. ALE soudruhovi Stalinovi někteří Kavkazané dokázali utéci do hor, kde vytvořili partyzánské oddíly (mimochodem, ještě v 60-70 letech se říkalo, že na Kavkaze sahá sovětská moc jen do 2000 m nad mořem, výše to ovládají bandité, což mi potvrdil jeden dobrodružný turista, mající zkušenosti z takovýchto regionů).

A ti Rusové, kteří se na zločinech NKVD nijak nepodíleli se pak stali nevinnými obětmi odplaty těch partyzánů.

Jinak, o Krymských Tatarech v minulosti se opravdu nic dobrého říci nedá, připojení Krymu k Rusku zatrhlo jejich nájezdy na východní Evropu.

Ale tak málo jich být nemohlo, když i přes ty deportace jich je na Krymu tak 12%.

V. Novák 21.6.2016 18:26

Re: Krymští Tataři vyhlásili po příchodu Němců samostatný

Deportováno bylo podle záznamů NKVD, které neměly důvod počty snižovat, 183 tisíc. Plus pár desítek tisíc příslušníků jiných národností.

Za perestrojky se začali vracet, takže dnes jich je na Krymu kolem 240 tisíc, víc, než bylo deportováno. A pravděpodobně víc, než kolik jich kdy na Krymu žilo.

Mimochodem - až do připojení Krymu k Rusku, neměli "bumážky", "propisky", takže na Krymu žili načerno. Půdu zabírali načerno, domy a vesnice stavěli načerno, úředně neexistující vesnice nikdo nepřipojoval na elektřinu, na plyn, na vodovod nebo kanalizaci, nebudoval silnice. Až Putinův dekret je definitivně rehabilitoval (něco bylo za Chruščova - ale to jim nikdo nepovolill návrat), zrušil veškerá omezení a ruští úředníci jejich pobyt legalizovali. Včetně majetku.

O KT napsal nedávno jeden ruský autor, že po posledním povstání koncem 18. století se zklidnili, pochopili, že tak malý nárůdek musí spolupracovat s každým, kdo je silnější - a to důsledně dodržovali. Za carů, za bělogvardějců, za rudých, za SSSR, za Ukrajiny. Ke své smůle i za války, kdy silnější byli Němci - a oni jim pomáhali proti partyzánům. Pak nestačili otočit, na rozdíl od slovenských vojáků, kteří mají dokonce v sevastopolských katakombách pomník. Jako partyzáni.

O vystěhovaných Kavkazanech a nevědomývh Rusech je knížka Na hrudi obra obláček zlatý. Autora jsem zapomněl - vyšla za perestrojky. I u nás.