3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

UKRAJINA: Volby v zajetí našich stereotypů

V ukrajinských parlamentních volbách zvítězila Strana regionů, kam patří, nyní jako čestný předseda, i současný prezident Viktor Janukovyč. Česká média pojala – jako již tradičně – ukrajinský volební souboj optikou prozápadní versus protizápadní či proruské síly.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Heincl 3.11.2012 13:05

Krajní pravice "Svoboda"???

Autor je další "myslitel", který papouškuje nesmysly o krajní pravici. Politickou pravici je možno charakterizovat jako individulastickou a elitářskou, kdežto politickou levici jako kolektivistickou a rovnostářskou. Posuďte sami, kam spíše patří ukrajinská strana Svoboda.  Tady je část jejího předvolebního programu, kterou jsem přeložil ze zdrojů dostupných na internetu:

Klíčovým úkolem Svobody je zakázat privatizaci strategických podniků a navrácení dříve privatizovaných.

Strana zakáže obchodování půdou určenou k zemědělství. Povolení prodávat zákonně nabytou půdu může vydat jen stát. Svoboda chce zrušit DPH a zavést jednotnou sociální daň z příjmů obyvatel s progresivní škálou zdanění. Dále nezdaňovat minimální mzdu a zavést progresivní daň z přepychu. Strana Svoboda chce zavést progresivní zdanění podle principu "malý podnik - malé daně, velký podnik velké daně". Svoboda slibuje státní bytový program, podle něhož obdrží rodina se třemi dětmi bezúročnou půjčku na byt, rodina se čtyřmi dětmi bezúročnou půjčku z 50% nevratnou a rodina s pěti a více dětmi dostane byt od státu bezplatně.

Vskutku ryze pravicový, individualistický a elitářský program.

E. Heusinger 3.11.2012 15:06

A proč se stydíte

zveřejnit celý program těch nácků?

B. Rybák 4.11.2012 0:52

Re: A proč se stydíte

To, co pan Heincl zveřejnil docela postačuje k důkazu toho, že to opravdu jsou "socani" (tedy jak Vy nepřesně říkáte náckové - národní socialisté).

J. Boleslav 4.11.2012 7:56

Re: A proč se stydíte

Jsou to levičáci,  navíc magoři nebo vyč.ránci. Nebo oboje. Musí jim být přece jasné, že některé sliby splnit nemohou.

M. Houda 4.11.2012 8:54

Re: Krajní pravice "Svoboda"???

To co zde píšete je mýtus, který má kořeny v české minulosti, kde pravolevé rozdělení vnímáte na jednorozměrné ose. Prostě pro vás pravice je opakem komunismu. Tak to prostě není. Osy jsou přinejmenším dvě. Liberální vs. konzervativní a individuální vs. kolektivistické a tak jsou tu komunisté a konzervativci na stejné straně, ne nadarmo se tvrdé jádro sovětských komunistů nazývalo konzervativci, a když Frank Zappa prohlásil, že není rozdíl mezi americkými republikány a východními komunisty, což byla zkratka stejně "pravdivá" jako, že náckové sou v podstatě levičáci. Ano sou, ale pouze na jedné ose, správný levičák je přeci internacionalista a rodinu považuje za kapitalistický přežitek :)

V. Novák 3.11.2012 12:28

Dobré, ale předvedl jste pár jiných předsudků.

Především - Ukrajina jako stát nikdy neexistovala, bylo to divoké pole mezi Rzeczí pospolitou a Ruskem (ještě před tím tam vládla ruská knížata Galičská, ale to obstrouhněme). Bylo to území kozáků, o které se pravidelně vedly války, až Bogdan Chmelnický - z velmi dobrých i osobních důvodů - se obrátil k Rusku.

První stabilní státní útvar Ukrajinců (Malorusů) byla až UkrSSR. K žádné rusifikaci tam nedocházelo, spíše k ukrajinizaci, tedy vnucování umělého jazyka, vytvořeného v 19. stol. nadšenými nacionalisty. Podobně jako slovenština. Heslem předválečného SSSR byl "návrat ke kořenům" a nebylo moc jiných důvodů proč republiky Malo- a Bělorusů nezačlenit do RSFSR. (Reálně šlo hlavně o to vytvořit objektivní důvod pro spojení s Poláky obsazeným územím). Zato na západě probíhala násilná a velmi úspěšná polonizace. Když v září 39 postoupila RA na Cursonovu linii, zjistili propagandisté, že na nových územích nelze vydávat noviny v ukrajinštině ani běloruštině, nikdo jim už nerozuměl. Na rozdíl od sovětských republik. Dominance ruštiny na východě je důsledkem industrializace země, kdy odborníci i dělníci byli především přistěhovalí Rusové. Krym je specifický případ, UkrSSR ho věnoval "Ukrajinec volbou" Chruščov.

K ekonomice - ten propad není důsledkem krize, ukrajinská ekonomika se propadal dávno před ní. Především kvůli "odklánění", proti němuž je to české asi tolikrát menší, jak je ČR menší než Ukrajina. Některé důsledky ukrajinského odklánění plynu jsme pocítili i my. Nejhůř v lednu 2009.

E. Heusinger 3.11.2012 8:58

Pane autore,

rozboural jste několikaleté úsilí českých propagandistů.

J. Boleslav 3.11.2012 8:13

Zajímavé čtení

B. Volarik 4.11.2012 6:37

Re: Zajímavé čtení

Ano, a také díky této větě: "věčné spory mezi jejími dvěma hlavními hrdiny: Julijí Tymošenkovou a prezidentem Viktorem Juščenkem".

Stejně jako v Česku to ukazuje na nevyzrálost a nedokonalost demokratického systému, když není jasno "kdo je víc" - präsident nebo ministerský předseda. V monarchiích a v Americe tento problém nemají.

J. Boleslav 4.11.2012 7:54

Re: Zajímavé čtení

Kdo je víc, jak píšete, je dáno ústavou. V současných monarchiích už většinou monarchové dávno nevládnou. Prezidentský systém jako v Americe má jistě své výhody, ale i nevýhody. U nás navíc nemá žádnou tradici.

B. Volarik 4.11.2012 18:50

Re:monarchové dávno nevládnou

Což je naprosto v pořádku; nedochází tudíž ke třenicím mezi monarchou a Předsedou Vlády.

Česká ústava sice vymezuje pravomoci präsidenta a PV, leč ke třenicím dochází. To jsem právě měl na mysli. Ten systém není dostatečně vyzrálý, zažitý a tak se präsident občas hádá s PV právě o to "kdo je víc". Ukazuje to na ne zcela úplné pochopení ústavy (možná také na její nedostatečnosti v některých věcech). Ústava se nezdý být dostatečně ctěna obecenstvem.