1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
walter 18.4.2008 7:48

Ukrajina v NATO...

hovoří se o tom jako o hotové věci, přičemž více než 3/4 obyvatel je proti. Více než půlka je proti i v západní části. Zaím jsou "zápaďané" naši, ale je otázka, kdy zapůsobí us židé, páč poslední zvěsti o rehabilitaci UPA je asi nadzvedly ze židlí, poslední pogrom UPA organizovala v 1953...

Západ by neměl být blbý a na toto teritorium by lézt neměl.

Katr 18.4.2008 7:32

Snaha zadržovat Rusko?

A před čím, že bohatne a stává se velmocí?Ukrajina se rozpadne sama bez ruského přičinění,  nabídka do jejího začlenění do struktur NATO je jak z nějakého absurdistánu.

Magor Milda , Mgr. etc. 18.4.2008 7:22

Nezapomínejme na změny hranic v minulém století

proto nemůže být Ukrajina jednolitým celkem. Západ byl i když je to sporné, či díky nebo následkem polského vlivu dost jinak, než ten silně poruštěný východ. Je to vzdáleně podobné Kosovu. Mezi Polskem a západní Ukrajinou jsou mnohé svazky, zejména rodinné, které teď třeba narušil Schengen. Dále tam je řada kulturních institucí, spojených s polskou menšinou (ještě nedávno většinou). To je zřejmě zdroj té gravitace, přitahující část ukrajinského obyvatelstva k EU. Dále si vzpomeňte, že jihozápadní část Ukrajiny byla dvacet let částí Československa, byla to Zakarpatská Rus. To zanechalo nepochybně také stopy.

Takže sice nějaká polská anexe nepřipadá asi alespoň v dohledné době v úvahu, ale přeshraniční vztahy by pro případnou západní Ukrajinu byly velmi dobré.

V dnešní době jsou hranice něco fiktivního, jako jsme si zvykli na česko-moravské pomezí, tam tu hranici najdete jenom na mapách a nikomu to neublížilo. Skutečné hranice jsou mezi oblastmi vlivu velkých uskupení a států, zejména tam, kde je určité napětí, třeba ilegální imigrace nebo celní bariéra. Evropě však prospěje, nějakou dobu investovat do upevnění své struktury a konsolidaci hospodářství, nikoliv bezhlavé rozšiřování tam, kde si může uhnat problémy.

derik 18.4.2008 4:29

Rusko nepotrebuje beranidlo kdyz ma suroviny

a Evropa je spolehlivym a dobre platicim zakaznikem. Na vyhodnost obchodu pred uzemni expanzi doslo jak Nemecko tak Japonsko. Je v zajmu Ruska postupovat stejnou cestou.  Penize bude totiz strasne potrebovat na obranu proti eventualnim konfliktum s muslimy nebo Cinany. A pokud muze ziskat Kosovo samostatnost ze Srbska tak proc ne ruske enklavy ze sousedicich statu kdyz si to budou prat? Ostatne co ma co Ukrajina spolecneho s Krymem, krome toho ze Ukrajinec Chruscov Krym daroval protoze Gruzinec Dzukashvili zapricinil hladomor?

duda 18.4.2008 4:20

chruščev

nebyl ukrajinec,rus z kurské oblasti

derik 18.4.2008 4:15

Re: Re: Re: Re: Nekdo se tady neustale snazi mezi narody vrazet kliny, proste to stare zname "rozdeluj a panuj".

Od kdy je Slovan totez co komunisticka diktatura?  A co se tyce te svobody a zotrocovani, tak bych se tolik tou zapadni krestanskou kulturou nevytahoval. Historie, a ne jen belgicka, je dost brutalni. Rusko si konecne muze delat co chce; nema ani carskou ani komunistickou diktaturu. Pokud ma na jedne strane priklad "ceske demokracie" a na druhe strane Cinu posilujici kazdy den, tak se nedivte ze si Rusko zvolilo danou cestu.

derik 18.4.2008 4:01

A co kdyz se spoji?

Cina dokaze produkovat levne vyrobky a Rusko ma suroviny. Co muze nabidnout EU aby obstala?

zdeněk 18.4.2008 3:50

vy prostě spoléháte na to že jsou ti zlý a pak ti hodní co nám pomohou

pomoci bychom si měli hlavně sami. A tohle jste podle mě jako politolog nepochopil.

zdeněk 18.4.2008 3:47

americký žid vás také odere na kost

nemyslete si že to s námi všichni myslí upřímně , četně a dobře. Jde jim v první,druhé a třetí řadě o vlastní prospěch.

Finrod Felagund 18.4.2008 3:39

Re: Re: Re: Nekdo se tady neustale snazi mezi narody vrazet kliny, proste to stare zname "rozdeluj a panuj".

Jde o to, že pravoslavný Slovan Vás odere na kost a udělá z Vás otroka, kdežto ten "americký Žid", jak Vy říkáte, dá každému, kdo je pracovitý, možnost to někam dotáhnout a dává mu svobodu. Schválně se podívejte na fotky BRD a DDR počátkem roku 1990. Podívejte se, jaká je i teď skoro po 20 letech životní úroveň ve starých a nových spolkových zemích. Pak uvidíte, zač stojí ten Váš "pravoslavný Slovan"....

Joe 18.4.2008 3:36

Re: Re: Nekdo se tady neustale snazi mezi narody vrazet kliny, proste to stare zname "rozdeluj a panuj".

Ja myslim, ze to bude tak pul na pul.;-)

Finrod Felagund 18.4.2008 3:31

Re: Nekdo se tady neustale snazi mezi narody vrazet kliny, proste to stare zname "rozdeluj a panuj".

Doufám, že vás takových není moc....

Joe 18.4.2008 3:29

Nekdo se tady neustale snazi mezi narody vrazet kliny, proste to stare zname "rozdeluj a panuj".

Jestli si mam vybrat mezi pravoslavnym Slovanem a nebo americkym zidem, tak volim toho Rusa.

zdeněk 18.4.2008 3:17

pokud by to byla vzdálenost několik tisíc kilometrů

mohlo by se zboží přepravovat vlaky a na místě rozvážet. Ono je to vůbec složité, díky levné dopravě dnes se vyplatí převážet potraviny na tisíce kilometrů daleko, pokud by doprava podražila, je pravděpodobné že množství přepravovaného materiálu by pokleslo.

A pokud jde o letadla či kamionové spoje které by nešlo nahradit, létali a jezdili by na palivo z uhlí.

Dnes se již vyrábějí superkapacitory které mají sice zatím menší kapacitu než baterie, zato je možné je mnohokrát nabít oproti bateriím. Nabíjení trvá také menší dobu. Takže je možné že v budoucnu nahradí baterie a kamion by se během cesty pouze několikrát na krátkou dobu připojil k síti.

Finrod Felagund 18.4.2008 3:07

Re: říká vám něco hybridní pohon automobilu?

Jenže po městě už dnes jezdí hodně lidí MHD a sotva jich může víc jezdit auty, protože se jich víc jednoduše do města nevejde. Nicméně zajímalo by mě, jak byste si poradil právě s kamionem či autobusem (o letadle ani nemluvě) a na vzdálenost třeba těch několika tisíc kilometrů.

zdeněk 18.4.2008 2:55

říká vám něco hybridní pohon automobilu?

A malý dojezd v městkém prostředí nevadí. Když byste jezdil každý den do práce na krátkou vzdálenost, můžete baterie dobíjet přes noc.

Finrod Felagund 18.4.2008 2:51

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Finrode,

Narozdíl od Vás nepovažuji doly, které jsou hodnoceny jako jedny z nejnebezpečnějších na světě, za moderní. Elektřina vím, co je, to jste mohl pochopit z mých jiných příspěvků, přesto říkám, že elektřinou můžete pohánět prakticky cokoliv, ale ne automobilovou dopravu. Elektromobily existují, ale mají malý dojezd a neexistuje zatím žádný způsob, jak na elektrický pohon postavit autobus nebo kamion. To hodláte všude natahat troleje i nad dálnicemi, silnicemi a tak podobně? Akumulátory totiž nestačí. A jaderné renesance jste si také nevšiml. Vaše chyba, ale doporučuji Vám, zkuste méně opovrhovat něčím, čemu nerozumíte. Vypadáte hloupě.

Vlaod 18.4.2008 2:43

Re: Re: Re: Re: Re: Finrode,

Ztrácíte nervy, mladíku. Budu ale ještě chvíli argumentovat, byť i hloupě. Vím, že jsem zaspal sto let, ale už tehdy před sto lety se začínala z uhlí vyrábět elektřina. Elektřina, víme, to je takové to něco, co má každý k dispozici v zásuvce na stěně a umožňuje nám tuto komunikaci. Bližší porozumění ponechme technikům, ve výšinách politologie není třeba to blíže chápat. Německo začalo s modernizací uhelných elektráren, dělají to Němci dobře a budou stavět snad asi deset nových uhelek, když už jim moderní myslitelé zabránili opřít se o jádro. A ještě k té východní Ukrajině, já tam pracovně jezdím. Východoukrajinský průmysl se velkým tempem modernizuje, v každém letadle z Kyjeva do Doněcka sedí se mnou několik inženýrů z různých států západní Evropy a ti se tam nejezdí rekreovat. Holt asi průmyslníci západní Evropy nestudují -ologie a proto mají na východní Ukrajinu jiný názor. Takže studujte dále, pište, diskutujte a vysvětlujte, jak jsme všichni hloupí, já budu i nadále tady i tam aktivně pracovat. Sbohem.   

Finrod Felagund 18.4.2008 2:38

Re: zdá se že se nevyznáte v politologii

Německo se vydalo touto cestou za vlády SPD, současná koalice návrat k jádru začíná pomalu připouštět. Kromě toho existují plány Německa na to outsourcovat jádro do Polska, kde postaví jaderné elektrárny a jednoduše budou odebírat energii z nich. Obdobný model využívá Norsko - prodává ropu, kupuje hotovou energii. Rozhodně nemá "z vody" tolik energie, kolik zelení často rádi prezentují.

Co se týče zelených, jejich síla se poslední dobou omezuje pouze na nějaké podivné štěkání, protože každá země, která se rozhodla se vrátit k jádru / spustit takový program v poslední době, zelené vcelku úspěšně ignorovala. Nevidím důvod, proč by se to mělo změnit.

zdeněk 18.4.2008 2:32

zdá se že se nevyznáte v politologii

"Nevypadá to, že by je někdo vyvíjel, nemluvě o tom, že spalovat uhlí, když jsou velké zásoby uranu, který jde navíc přepracovat a použít znovu, je nesmysl na kvadrát."

Německo se dalo cestou výstavby velkého množství uhelných elektráren které nahradí Jaderné. Je to samozřejmě politické rozhodnutí, ale renesanci uhelných eletráren nemůžete popřít.

Přepracování uranu je sice hezká věc, ale Superphénix byl z politických i finančních důvodů odstaven a tedy tato technologie není masově používána. Zelení dělají problémy.

Pokud byste měl být dobrý politolog, neměl byste se zajímat jen o možná technická řešení, ale i o politické problémy které realizaci brání(a mohou ji úplně zastavit)

Jinak zatím vypadá že máme daleko větší zásoby Uhlí než ropy, takže pokud ropa dojde, pravděpodobně se přejde na Uhlí jakožto nejdostupnější fosilní palivo.

Finrod Felagund 18.4.2008 2:31

Re: Re: Re: pokud byste uhlí spaloval v uhelných elektrárnách

Myslím, že troufalejší je ta druhá. Protože zatímco etničtí Ukrajinci (východ pomiňme) mají o tom, kam chtějí jít, jasno, Západ (zejména Francie a Německo) vůbec nemají jasno v tom, že Ukrajinu mezi sebou chtějí. Co se týče slibů zářných zítřků, tohle, co Vám prezentuji, nejsou sliby, ale chladnokrevná ekonomická analýza podpořená podobným příkladem prakticky ze všech zemí bývalého komunistického bloku.

Vasekpasek 18.4.2008 2:25

Re: Re: pokud byste uhlí spaloval v uhelných elektrárnách

No, myslím, že debata se především dostala jinam, než měla. Nicméně, jak jsem už řekl, východ Ukrajiny je prostě bohatší. Tečka. Sliby zářných zítřků mohou bohužel být házením hrachu na zeď, protože Ukrajinci jsou už (oprávněně) z takových slibů unavení a vyléčení. Bude to především na Ukrajincích, kterou cestou se rozhodnou vydat. Já věřím, že to bude na Západ a doufám, že až se tak rozhodnou, podá jim tento Západ pomocnou ruku. Když nad tím tak ale přemýšlím, rozvažuji, která z těch dvou podmínek je troufalejší a optimističtější.

Finrod Felagund 18.4.2008 2:13

Re: pokud byste uhlí spaloval v uhelných elektrárnách

Pokud se nemýlím, tak neexistují zatím žádné akumulátory, které by Vám byly schopny pohánět autobus nebo kamion. Nevypadá to, že by je někdo vyvíjel, nemluvě o tom, že spalovat uhlí, když jsou velké zásoby uranu, který jde navíc přepracovat a použít znovu, je nesmysl na kvadrát. Víte, kolik energie spotřebujete jenom transportem toho uhlí k elektrárně? Kolik ho použijete na těžbu? Pokud si dobře vzpomínám, tak elektrárna Tušimice (4x200 MW) spotřebuje cca 800 tun uhlí na hodinu. Nemůžete mít všechny elektrárny na jednom místě, protože byste zahltil rozvodnou síť. Musíte zdroje decentralizovat. Kolik dáte na přepravu a těžbu tak ohromného množství materiálu?

zde 18.4.2008 2:08

pokud byste uhlí spaloval v uhelných elektrárnách

a přeměnil na elektřinu můžete s danou energií dělat co chcete.

Třeba přeměnit na vodík nebo přímo dobíjet baterie elektromobilů.

Nehledě na rozsáhlé použití uhlí v chemickém průmyslu, kdy by z něj případně šly vyrábět i plasty.

Finrod Felagund 18.4.2008 2:03

Re: Re: Re: Re: Finrode,

Nearguentujte laskavě hloupě. Víte snad o tom, že by se přeplácelo uhlí? Nemluvě o tom, že uhlí je surovina, kterou vzhledem k jejímu pevnému skupenství jen velmi těžce použít k něčemu jinému, než je vytápění kotlů (a to jakýchkoliv). Ano, vím o možnosti výroby benzínu z uhlí, ale to opravdu není na pořadu dne, jednak proto, že je taková výroba značně energeticky i technologicky náročná (Němci za války to dělali jen proto, že neměli odkud ropu brát), ale jinak by mě zajímalo, jak chcete na uhlí pohánět letadla, automobily nebo kamiony. Uhlí je dost zastaralá surovina, to už se dřív bude používat kombinace jádro/vodík. Jádro na výrobu elektřiny, která bude napájet co půjde a která poslouží k výrobě vodíku pro auta, autobusy, kamiony a podobně. Zaspal jste sto let, pane.

Vlaod 18.4.2008 1:49

Re: Re: Re: Finrode,

Au, to až zabolelo. V době, kdy se celosvětově inventarizují energetické zdroje, všechny země považují energetickou politiku za jednu z priorit a energetické suroviny se přeplácejí, jsou obrovské zásoby uhlí v Donbasu negativem? K tomu závěru jste dospěl vlastní hlavou nebo vycházíte z nejnovějších výsledků současné politologie a sociologie?

Finrod Felagund 18.4.2008 1:44

Re: Re: Re: Re: Finrode,

OK, teď. Ale zkuste si srovnat Estonsko a Slovensko v roce 1990 a 2008. Obě země prošly velmi podobnými reformami, obě země mají problémy s nepřizpůsobivými antisystémovými menšinami (Rusové, Romové), a přesto se zásadně liší - Estonsko je mnohem bohatší než Slovensko třebaže bylo v roce 1990 mnohem chudší než Slovensko. Kde je rozdíl? Většina ekonomické síly Slovenska v roce 1990 spočívala na bedrech socialistického těžkého průmyslu, v Estonsku takřka žádný nebyl. Estonsko mohlo začít investovat do moderních technologií doslova na zelené louce aniž by se muselo vypořádávat s dědictvím šílené nezaměstnanosti po zhroucení odbytišť socialistického těžkého průmyslu tak, jak se to stalo na Slovensku. A to je přesně rozdíl mezi západní a východní Ukrajinou.

Vasekpasek 18.4.2008 1:21

Re: Re: Re: Finrode,

Myslím, že tak úplně nezáleží na tom, co si myslím. Že východ Ukrajiny je bohatší, než západ, to je zcela evidentní.

Jinak článek se mi taky líbil, myslím, že to bylo poměrně velmi dobré zamyšlení s nabídkou východisek a ne pouze emocionální plácání, které tak rád předvádí třeba Zaorálek.

Breznevuv ded 18.4.2008 1:13

Re: Re: Cinani na Sibir !

Ale jiste ze se tomu musi pomoci :)

Finrod Felagund 18.4.2008 1:06

Re: Re: Finrode,

Vy si vážně myslíte, že je uhlí a těžký průmysl nějakým požehnáním? Já tedy ne, dnes je to spíš přítěž, než cokoliv jiného. Prakticky každá země, která dnes uhlí těží nebo je závislá nějak na těžkém průmyslu se toho snaží zbavovat a následky eliminovat. Dnes se do takových věcí víc peněz dá, než se z nich dostane... že je západ Ukrajiny tímto nezasažen bych spíš viděl jako pozitivum.