29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

UKRAJINA: Je nacionalistická nebo demokratická?

Je Ukrajina nacionalistická, nebo demokratická? Zajímá ukrajinské historiky jen „nezávislost“, nebo i „práva a svobody“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 13.1.2023 10:56

No já vyložené nepřátelství Evropy vůči Rusku pozoruji až po Speciální mírové operaci. I ta anexe Krymu byla mnohdy vnímána jako třenice uvnitř bývalého SSSR, stejně tak Čečna aj. No ale iluze, že Ukrajinu veliké a nepřemožitelné Rusko smázne a postaví do latě do týdne, max. tří .... než se Evropa a USA rozkoukají, tak nějak nevyšla. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 11:03

A to je ten problém. Vy jste po celou dobu žádné nepřátelství vůči Rusku asi neviděl. To však neznamená, že žádné nepřátelství nebylo. Rusko proti tomuto nepřátelství protestuje skoro 30 let a stejnou dobu se o něm diskutuje i v USA, vyšly o něm i knihy. Pokud Vám tohle všechno uniklo, pak samozřejmě vše vidíte jinak a válka na Ukrajině je pro Vás těžko vysvětlitelná.

J. Lukavsky 13.1.2023 11:09

No že o něčem vyšly knihy.... ty vyšly i o Ploché Zemi či jiných blbostech. Řekl bych, že Rusko trpí paranoiou a že si cokoli a kdykoli vyloží jako nepřátelství. Dostalo šanci, ale zahodilo jí a vydalo se svojí, ruskou cestou ke slávě. Inu uvidíme jak ta ruská sláva potrvá. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 11:12

NATO je vojenský pakt namířený primárně proti Rusku. Je to jednoznačně nepřátelské chování vůči Rusku. Myslím, že to vidíte i Vy, ale považujete to za legitimní nebo odůvodněné nepřátelství. Ale to nic na nepřátelském charakteru chování nemění.

J. Lukavsky 13.1.2023 11:28

" NATO je vojenský pakt namířený primárně proti Rusku." Ano, a proto také rafinovaně pozvalo Rusko do Přátelství pro mír že? Aby Rusko morálně rozložili a zničili. Naštěstí to velký Vůdce prokoukl a vydal se Speciální ruskou cestou.... J.L end

M. Grundmann 13.1.2023 11:31

Přátelství pro mír byla typická finta západních politiků, jak se snažit ošidit Rusko. Žil jsem na Západě 30 let a tam na tyto finty nikdo neskočí. Tamějším politikům není možné věřit ani jejich křestní jméno.

J. Lukavsky 13.1.2023 11:43

"Tamějším politikům není možné věřit ani jejich křestní jméno." Zlatá slova .... a proto já věřím jen a jen ministru zahraničí Ruska Lávrovi a Velkému Vůdci Putinovi, jinak nikomu ani slovo. Jistěže i jiní politici mlží a kličkují, i naši, ale na Rusko nikdo nemá. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 11:49

Tak to se mýlíte. Jakeš, Husák i Lavrov jsou ve srovnání se západními politiky naprosto pravdomluvní. Lež a pokrytectví jsou na Západě na takové úrovni, že už rozdíl mezi pravdou a lží neexistuje. A schopnost západních politiků lhát je tak dokonalá, že lidé vidí, že něco není v pořádku, ale už nevidí kde. Na Západě už není možné politika parodovat, protože už není možné poznat rozdíl mezi opravdovým politikem a jeho parodií. Někdy je parodie i rozumnější než oficiální prohlášení politika. Podobně je to u novinářů.

J. Lukavsky 13.1.2023 11:54

No vždyť říkám, nikomu jinému nežli Lávrovi a Putinovi nevěřím.... No a co se aspirací na ředitele Zeměkoule týče, zkuste si vygůglit Dugina. To je hustý na toho nějaký Lipavský nemá. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 11:58

Rusko ani Dugin se jako ředitel Zeměkoule nechovají. Dugin může tak nanejvýš psát, že by se tak chovat chtěl. Ale to by možná chtěl každý. Podstatná jsou fakta, ne přání lidí.

J. Lukavsky 13.1.2023 12:06

"Podstatná jsou fakta, ne přání lidí." No teď jste udeřil hlavičkou na hřebíček. Problém ale je, že Rusko a Rusové si namlouvají jak jsou úžasní, silní, mocní... ale fakta jsou poněkud opačná. Jak vidíme. Kdyby někdo v lednu řekl, že Rusko nesmázne Ukrajinu jako malinu, tak by byl za blázna, no a vidíme 100 dní a Ukrajina se drží. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 12:08

Je pravda, že jsem před invazí byl za blázna, když jsem hovořil o Rusku jako o slabém státu. Co si Rusové namlouvají, je v podstatě jedno, podstatné je pouze to, že jsou 30 let pod nepřátelským tlakem Západu. A to si nenamlouvají, to je objektivní fakt.

J. Lukavsky 13.1.2023 12:34

"jsou 30 let pod nepřátelským tlakem Západu." no pokud se ten nepřátelský tlak projevoval zakládáním poboček západních a amerických firem, spoluprací v kosmu, stipendii a přijetím Ruska do Partnerství pro mír... no to by mě doce zajímalo, jak by se projevoval přátelský tlak na Rusko. Asi Speciální mírovou operací? Rusko začalo spoluporacovat, ale pak cuklo a vydalo se vlastní ruskou cestou ke slávě a prosperitě. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 12:47

To je právě typická západní finta. Na Západě se k Vám chovají hezky v nepodstatných věcech a podrazí Vás v podstatných záležitostech. Kolegové s Vámi budou chodit do restaurace a objímat Vás, ale přitom Vás klidně udají.

J. Lukavsky 13.1.2023 12:50

Na rozdíl od Ruska, kde vás udají rovnou, bez té restaurace? No hajzlové i Mirkové Dušínové jsou v každé populaci. Moje zkušenosti jsou poněkud jiné, ale teorie šedá jest, žití strom se zelená. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 12:53

Ano, v Rusku Vás udají přímo bez objímání. Tam víte, na čem jste. Prožil jsem 30 let ve Francii a musím uznat, že tam má přátelství úplně jiný obsah než u nás. U Arabů je to ještě horší, tam přátelství trvá pouze po dobu, kdy mají osobu před sebou. ;-D

J. Lukavsky 13.1.2023 12:57

No a my máme tu výhodu, že si pořád ještě můžeme vybírat s kým se objímat a s kým ne. Ale záleží spíš na člověkovi, v každém národě můžete narazit na hajzla. No ale jen blbec půjčí stovku neznámému na ulici... J.L. end

J. Lukavsky 13.1.2023 12:52

PS: No kdo a kde udal Putina a Rusko? V NATO? J.L. end

J. Lukavsky 13.1.2023 12:54

Asi záleží v jaké společenosti jste se pohyboval. Pokud mezi gangstery... tak není divu. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 12:56

Ne, mezi vysokoškolskými učiteli a intelektuály. Ale celkově je Francie daleko pokrytečtější než Češi. Čím je postavení Francouze vyšší, tím je pokrytečtější a prolhanější.

J. Lukavsky 13.1.2023 12:59

"Čím je postavení Francouze vyšší, tím je pokrytečtější a prolhanější." Na rozdíl od Rusa, Čecha, Němce, Eskymáka..... inu hajzlové jsem všude, naštěstí ne tolik. No ale nikdo vás nenutí se s těmi pokrytci kámošit ne? J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 13:02

Mluvím o celkové úrovni pokrytectví a prolhanosti. Pokud je tato úroveň celkově vysoká, těžko se dá najít dobré přátele. Přátelská gesta Západu vůči Rusku byla jen pokrytecká gesta tak, jak je to na Západě zcela běžné. Rusům trvalo nějakou dobu, než to pochopili.

J. Lukavsky 13.1.2023 14:30

"Přátelská gesta Západu vůči Rusku byla jen pokrytecká gesta tak, jak je to na Západě zcela běžné. Rusům trvalo nějakou dobu, než to pochopili." No tenhle fór se vám povedl. Rusko, které lže a klame vždy a všude.... např. Katyňa, Kursk, Černobyl, křižník Moskva, Internacionální pomoci ledaskde, Speciální..... no že by Rusko nedokázalo pochopit, že je někdo takový lhář jako ono? Nu dobrá, asi tomu nevěřili. Podle sebe, soudím tebe. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 14:34

Rusko lže jako každý jiný, ale netváří se pořád falešně přátelsky jako Západ. Západ dokáže lhát tak dokonale, že mu mohou státy jeho přátelské úmysly uvěřit. Je vidět, že Západ neznáte. Lhaní na Západě je na kvalitativně vyšší úrovni než ve východní Evropě.

J. Lukavsky 13.1.2023 14:38

No já znám lidi na obou stranách a nějak jsem si nevšiml, že by tomu tak bylo. Ale jak říkám lumpové i Dušínové jseou všude, je třeba nebýt blboun nejapný, ale zase netratit tím, že nikdy a nikomu nic nevěřím.... No uvidíme. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 14:44

Musíte na Západě žít, abyste to poznal. Z venku nic nepoznáte. Západní společnost je nesmírně pokrytecká, komunistům se toto předchozí pokrytectví podařilo zničit. Za komunismu se všude lhalo, ale všichni věděli, co je lež a co není. Na Západě se rozdíl mezi lží a pravdou stírá, lidé tam lžou a přitom svým lžím i částečně věří. Lidé daleko víc předstírají, že jsou jiní, než ve skutečnosti jsou. A to tak dokonale, že své přetvářce často nakonec uvěří.

J. Lukavsky 14.1.2023 17:47

"Za komunismu se všude lhalo, ale všichni věděli, co je lež a co není." No část komunistů tomu opravdu věřila, část už ne a jenom předstírali no a část tomu nevěřila nikdy a jenom předstírali. Takže všichni určitě ne. J.L. end

M. Grundmann 14.1.2023 19:52

Na dnešním Západě je tomu jinak, tam většina lidí věří řečem politiků, nevěří pouze v jejich upřímnost. Svým způsobem se demokratickým politikům podařilo lidi úplně zblbnout, nikdo nepochybuje o inteligenci a schopnostech politiků, nýbrž pouze o jejich slušnosti. Něčeho takového se komunistům nikdy nepodařilo.

J. Lukavsky 15.1.2023 8:31

"nikdo nepochybuje o inteligenci a schopnostech politiků, nýbrž pouze o jejich slušnosti." na rozdíl od lido-demo tábora míru, kde nikdo o slušnosti Stalina, Gottwalda... nepochyboval. Ano byli to opravdu slušní lidé, ani Slánský o slušnosti Gottwaldově či své nezapochyboval... J.L. end

M. Grundmann 15.1.2023 17:53

Připadá mi, že mi vůbec nerozumíte. O slušnosti komunistů jsem nikdy nepsal. Komunisty nikdo za slušné nepovažoval, ale současně je nikdo nepovažoval ani za schopné a chytré. V tom se lišili od dnešních západních politiků. Dnešní politici jsou považováni za schopné a chytré, pouze jim údajně chybí slušnost.