29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

UKRAJINA: Je nacionalistická nebo demokratická?

Je Ukrajina nacionalistická, nebo demokratická? Zajímá ukrajinské historiky jen „nezávislost“, nebo i „práva a svobody“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kindl 12.1.2023 13:41

V začátcích ano. Ukrajinci si mysleli, že Německo jim přinese tolik toužebnou svobodu. Po zjištění, že tomu tak není se postavili proti nim. Na Ukrajině a v Bělorusku vypuklo partyzánské postavní, kde vedle partzánů bojovali i Židé aBandera skončil v koncetračním táboře. Odmítl se Němcům podvolit

Z. Zavadil 12.1.2023 17:19

Všechno se vám v hlavě pomotalo !!!

;-D;-D

Z. Zavadil 12.1.2023 17:17

Opět lžete !!!

:-P

M. Grundmann 12.1.2023 11:08

Židé žijící na Ukrajině pracovali jako daňoví výběrčí pro polské krále a měli také řadu privilegií. Kdyby na českých finančních úřadech pracovali Židé, měli bychom protižidovský pogrom i u nás.

Nepřátelství Ukrajinců vůči Židům je naprosto pochopitelné. Židé se k nim chovali špatně a proto dopadli místní Židé tak, jak dopadli.

H. Lukešová 12.1.2023 11:50

Takže protižidovské pogromy byly správné a Židé si zasloužili zemřít?

M. Grundmann 12.1.2023 12:34

Vysvětluji, proč se tak stalo. Není to morální zdůvodnění. Co je a co není správné, je otázkou vlastních morálních hodnot. Lidé by se však neměli řídit pouze svými morálními hodnotami, ale i chápat, co se děje, a podle toho si dát pozor na určitá chování. Morálně bezchybné chování podle vlastních morálních hodnot před pogromy neochrání.

J. Herink 12.1.2023 12:32

No pana Grundmanne, kroťte se trochu. Mohu Vám zaslat fotografii mladičké, asi dvacetileté, Polky hromadně znásilněné a následně vykuchané ukrajinskými nacionalisty na Volyni! To je podle Vás "pochopitelné"?

M. Grundmann 12.1.2023 12:41

Několikrát jsem již napsal, že je kruté a násilné chování lidsky přirozené a naopak civilizované chování výjimkou. Je nutné udělat vše proto, aby se člověk choval nepřirozeně civilizovaně a nezačal se chovat přirozeně násilně. K tomu je třeba neustálé úsilí. Není možné předpokládat, že bez dostatečného úsilí a opatrnosti se budou lidé chovat civilizovaně.

Na Vaši otázku tedy odpovím, že je tato scéna bohužel zcela pochopitelná, protože odpovídá lidské přirozenosti, pokud není společností krocena. Pokud by se český stát rozpadl, uvidíme podobné scény i u nás.

J. Kindl 12.1.2023 13:34

Obdobně se chovali Poláci k Ukrajincům. Poláci a Ukrajinci se v poslední době spolu sešli a vzájemně se omluvili za zločiny, které byly spáchané jak na jedné tak i druhé straně. Ukrajinci mají historicky a kulturně blíž k P0lsku než k Rusku. Proto dnes Polsko hodně Ukrajině pomáhá. Nevím z jakého důvodu jsem taháme Volyň. Těch co se to týká mahí v této věci jasno.

Z. Zavadil 12.1.2023 17:20

Polsko sobecky myslí na své bývalé území !

;-D

M. Grundmann 12.1.2023 9:43

Autor se snaží vědecky analyzovat historii Ukrajiny, ale neuvědomuje si jednu zásadní věc : dnešní konflikt je pokračováním starého polsko-ruského konfliktu. Polsko a Rusko spolu bojují již několik set let o vliv ve východní Evropě a Ukrajina je jedním z těchto bojišť. Role Polska a Ruska tedy nejsou neutrální, vše závisí na tom, na které straně konfliktu se určitý autor nachází.

Američané mají pravdu v tom, že se nezajímají o to, zač Ukrajinci bojují. Ukrajinci totiž za nic nebojují. Bojují mezi sebou Rusové a Poláci, kde se Polákům podařilo na svou stranu dostat USA a Ukrajince. Ukrajinci samotní na této válce nemají žádný zájem, nic nemohou získat. Ukrajinci dostali od Ruska v roce 1994 vše, co si mohli přát. Měli zaručenou nezávislost a bezpečnost. Poté se sami jednostranně vzdali pod vlivem Polska bezpečnostních záruk ze strany Polska svou snahou o konfrontační protiruskou politiku a nakonec skončili ve válce. Ať už válka dopadne jakkoliv, výsledné postavení Ukrajiny nebude lepší než po roce 1994, kdy Ukrajina měla ideální mezinárodní postavení. Zlepšit se může pouze postavení Polska na úkor Ruska.

I. Schlägel 12.1.2023 10:19

Ve vší úctě, jste vedle. Naprosto.

F. Svoboda 12.1.2023 10:37

RvRvRv[UA]

M. Grundmann 12.1.2023 10:55

Po roce 1994 měla Ukrajina vše, po čem mohla snít : nezávislost, bezpečnostní garance ze strany Západu i Ruska a dobré vztahy se všemi sousedy. Této ideální situace se Ukrajina sama dobrovolně vzdala tím, že začala usilovat zcela nesmyslně o vstup do NATO a dostala se do zbytečného konfliktu s Ruskem. Jediný, kdo na tomto konfliktu s Ruskem má zájem, je Polsko a nepřímo USA.

Snaha o vstup do NATO znamenala automaticky jednostrannou výpověď smluv s Ruskem z roku 1994 a podstatné zhoršení bezpečnostní situace Ukrajiny. Vše nakonec skončilo současnou válkou.

Bojuje dnes Ukrajina o to, aby získala to, co měla od roku 1994 a čeho se sama hloupě vzdala ? Ať přemýšlím, jak přemýšlím, ukrajinská zahraniční politika mi nedává smysl. Ale pouze pokud předpokládám, že Ukrajinci bojují za své zájmy a ne pod vlivem někoho jiného.

J. Lukavsky 12.1.2023 19:10

" bezpečnostní garance ze strany Západu i Ruska" No asi máte na mysli Budapešťskou dohodu že? kdy se Ukrajina vzdala A-zbraní za písemné záruky nezávislosti a nedotknutelnosti ze strany Ruska. Nu dneska vidí, že to byla chyba. J.L. end

M. Grundmann 12.1.2023 19:13

Jenže Ukrajina ji sama vypověděla tím, že jednostranně opustila politiku neutrality. Kdyby se Ukrajina nesnažila vstoupit do NATO, žádný problém s Ruskem by neměla. Už z toho důvodu, že se Rusko NATO bojí jako čert kříže a nikdy by nedalo NATO záminku k rozšíření. Celá zahraniční politika Ruska je dána chováním NATO.

J. Lukavsky 12.1.2023 19:07

"Ukrajinci totiž za nic nebojují." Aha a za co bojují ti Rusové na Ukrajině? No zajímavý názor, takový aleternativní. J.L. end

M. Grundmann 12.1.2023 19:09

Ukrajinci teď bojují za to, aby se dostali pryč ze šlamastyky, do které se dostali sami svou hloupostí. Je to hodné Járy Cimrmana.

J. Lukavsky 12.1.2023 19:26

No zatím ale to tak nevypadá, Rusko sice plní plánované úkoly "Speciální vojenské mírové operace" na 102,5%, nicméně nějak to drhne, nezdá se vám? No uvidíme jak se z té šlamastyky dostane Rusko. J.L, end

M. Grundmann 12.1.2023 20:43

Západ vyhlásil Rusku válku v roce 1997 a Rusko tuto válku nechtělo. Není na rozdíl od Ukrajiny ve šlamastyce vlastní vinou. Ukrajině stačilo nechtít vstoupit do NATO a žila by si pokojně v míru.

J. Lukavsky 13.1.2023 7:44

"Ukrajině stačilo nechtít vstoupit do NATO a žila by si pokojně v míru." No to určitě. Takže Brežněvova doktrina omezené suverenity platí? Pro Ukrajinu? A co Finsko a Švédsko, pro ty taky? Zajímavé. Které země žádá Rusko o svolení když chce uzavřít nějakou smlouvu či někam vstoupit? Nějak mi uniklo, že by třebas OSN (Ukrajina byla zakládajícím členem v r. 1945) vyhlašovala omezenou suverenitu pro všechny bývalé sousedy SSSR, nyní Ruska. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 9:35

Rozšiřovat NATO na východ vůbec nikoho nemělo ani napadnout. Vytvářet nebo rozšiřovat vojenské pakty v okamžiku, kdy neexistuje žádná vojenská hrozba, je politická zvrhlost. Je to pak tento pakt, který způsobí válku. [UA]

J. Lukavsky 13.1.2023 9:53

"v okamžiku, kdy neexistuje žádná vojenská hrozba, je politická zvrhlost." No tomu asi uvěřili západní intelektuálové a jurodiví, ale těžko tajné služby a vojáci Západu a USA. Stejně tak Západ kdysi uvěřil Hitlerovi, že vlastně válku nechce, později, že se spokojí se Sudety, pak s Protektorátem... jen válečný štváč Churchill bubnoval v britském Parlamentu na poplach, dlouho marně. Chceš-li žít v míru, buď dobře připraven na válku (staří Římané). J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 10:03

O neexistenci vojenské hrozby se strany Ruska byli v 90. letech přesvědčeni všichni a nebyl nikdo, kdo o nějaké hrozbě tehdy hovořil. Hrozbu vytvořilo až NATO svým rozšiřováním na východ. Srovnávat Rusko s Hitlerem je také intelektuální zvrhlost. Od roku 1848 se Němci snažili realizovat program pangermanismu a vytvořit jedno obrovské Německo v Evropě. Kvůli tomuto politickému programu vypukly obě světové války a zaniklo Rakousko-Uhersko. Pokud jde o Římany, tak ti žili v permanentní válce a celá římská společnost byla založena na permanentním násilí.

J. Lukavsky 13.1.2023 10:14

"Hrozbu vytvořilo až NATO svým NÁSILNÝM rozšiřováním na východ." Jste zapoměl napsat, prostě NATO se proti vůli vlád a národů roztáhlo a začalo šťourat do mírumilovného Ruska až ho násilím zatáhlo do Speciální mírové operace. Něco jako Internacionální pomoc v r. 1968 u nás, předtím 1956 Budapešť..... on ten SSSR měl docela dlouhý seznam těch Mírových pomocí. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 10:21

Hrozbu není nutné vytvářet násilím. Rozšiřování NATO na východ šířilo nenávist ve východní Evropě. Národy nejsou mírumilovné, jsou plné nenávisti a zášti. NATO tyto postoje ve východní Evropě živilo a šířilo. Nenávist je přirozený stav, spolupráce a přátelství jsou výjimkou. Hlavními viníky války na Ukrajině jsou státy východní Evropy v čele s Polskem, které se do NATO přihlásily. A USA, které tyto negativní lidské pudy využilo ve svůj prospěch.

J. Lukavsky 13.1.2023 10:30

"Rozšiřování NATO na východ šířilo nenávist ve východní Evropě." No nepochází ta nenávist vůči Rusku ještě z dob SSSR? Která země Varšavské smlouvy si neužila nějakou Internacionální pomoc SSSR? Marně dumám. Možná Bulharsko, tam docela vzpomínali na Alexandra Něvského coby osvoboditele od Turků. Takže spíš bych to viděl, že Rusko to bere "čo bolo, to bolo...." ale ne všichni to sežerou. No a "nenávist je přirozený stav" platí i pro Ukrajina-Rusko? No já o žádné české nenávisti kupř. ke Slovensku nevím. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 10:35

Nenávist je všude, po celém světě. Lidská historie je historie válek a nenávisti. Nenávist není jenom mezi národy, je i mezi lidmi. Civilizovaná společnost existuje jenom proto, že tuto nenávist tlumí a neživí. Tuto nenávist je nutné neustále tlumit, jinak může kdekoliv vypuknout konflikt nebo válka. Západ udělal vůči Rusku opak a válka je toho přirozeným důsledkem. Stejné chyby udělal i v Jugoslávii.

J. Lukavsky 13.1.2023 10:45

"Západ udělal vůči Rusku opak" ano, ano. Západ a USA rafinovaně vzbudily a podporovali nenávist proti Rusku zakládáním poboček svých firem, stipendii pro ruské studenty, kupováním ruského plynu a ropy ba dokonce přijetím Ruska do Partnerství pro mír v NATO. Ale naštěstí v Rusku je geniální Vůdce, který to prokouknul a zařadil zpátečku a začal Rusku získávat opravdové přátele jako je S.Korea či Venezuela... mají ti Rusové ale štěstí že? J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 10:49

Je zajímavé, že nepřátelský postoj Západu vůči Rusku vidí celý svět kromě východní Evropy. V západní Evropě si nepřátelství Západu vůči Rusku jsou vědomi. Ale i lidé ve východní Evropě si ve skutečnosti této skutečnosti vědomi jsou, pouze s ní souhlasí nebo si ji dokonce přejí.