2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
editor 15.3.2006 6:50

Zamyšlení Jaroslava Kojzara

Otazníky kolem smrti Slobodana Miloševiče Smrt Slobodana Miloševiče nás všechny zaskočila. Už někteří kolegové se k ní svými poznámkami vrátili. Upozornili na mnohé problémy a nesrovnalosti. Musím se k nim chtě nechtě připojit. I proto, že stále si neumím odpovědět na řadu otázek. Upozorňuji předem, že Miloševič pro mne není a nebyl příkladem bojovníka za sociální spravedlnost, ale člověka, který se snažil zachovat jednotu své vlasti, nezávislost na někom, kdo si uzurpuje vládu nad světem a vůbec jsem nevěřil většině těch obvinění, která vznesla ve jménu haagského tribunálu paní del Ponteová. A to stačilo, abych mu držel palce. Začnu tedy několika otázkami: První - jak je možné, že v tak sledovaném vězení, kde jsou kamery ve stejné množství, jako ve vile VyVolených, může někdo zemřít, aniž se to postřehne, a ještě navíc se objeví mrtvé tělo tři hodiny po smrti? A vůbec, jaké léky mu vězeňští lékaři naordinovali a v jakém množství? Co je to za nesmysl, že bral sám neprověřené léky, aby si zhoršil zdravotní stav a byl odeslán na léčení do Moskvy? Jak je možné, že se nikdo permanentně nestaral o zdraví prominentního vězně, když bylo známo, že má srdeční potíže? Proč nebyl hospitalizován a operován? Vždyť přece i Nizozemí si umí poradit se srdečními potížemi? Anebo se mu nechtělo pomoci? Pokud pomoc neměl dostat, pak proč vlastně? Proto, že se sice blížil konec procesu, alespoň podle toho, co tvrdila paní del Ponteová, ale výsledek nebyl právě takový, jaký si ona a její američtí přátelé přáli? Co se jí podařilo dokázat? Vpodstatě nic. Jen řízená propaganda z něho dělala ďábla století. Pokud však byl Miloševič souzen, měli stát před tribunálem i ti, kteří dali příkaz k bombardování Varadinského mostu, nemocnic a škol v Srbsku a ti, jak známo, neměli jugoslávské občanství. Tam byli mrtví civilisté a dokonce i děti. I Kosovo bylo stejnou kapitolou. Jugoslávské Sudety i s jugoslávským Mnichovem. Souzen byl za vše Miloševič, ale vrazi z UCK - Albánské osvobozenecké
R 15.3.2006 6:28

Re: Re: Založáku,tak ještě jednou

Na rozdíl od čech, které až na okrajové sudetské oblasti se myslím dají považovat za posledních snad 1000 let jako historicky jeden útvar.
R 15.3.2006 6:26

Re: Založáku,tak ještě jednou

pro úplnost Morava je umělý útvar. Ze severu z Polska tady šli poláci - viz třeba lašsko, původní lašské nářečí je prakticky napůl polština,  ze severozápadu v Jeseníkách sudeťáci čili němčina, východ Moravy - Beskydy jsou valaši, to jsou původem rumuni, jihovýchod jsou slováci, jih byli původně rakušáci mluvící německy, českomoravská vrchovina je českomoravský mix, řekl bych, že byla spíše kolonizována z české strany než z moravské, takže původní moravské území je snad jedině olomoucko. Brno snad byla taky původně spíš německá oblast.
zoch 15.3.2006 6:20

Re: anglická královna Ažběta a TIto

V zásadě souhlasím,byť počátky vládnutí Tita byly problematické a nedá se pominout je bolševická nátura.
R 15.3.2006 6:17

já si pamatuji problémy na Balkáně

asi v takovém smyslu, že dokud se tam vřaždili mezi sebou, nikomu to nijak zvlášť na západě nevadilo, těch pár tisícovek západních pořádkových sil tam bylo víceméně pro formu. Ovšem jak srbové s Miloševičem  začali tlačit na pilu a začalo hrozit, že milión a půl albánců během roku skončí jako utečenci v západních státech, teprve potom začali skutečně něco dělat - vojensky "sejmuli"srby a udělali tam konečně určitý pořádek.
O Miloševičovi soudím, že takhle umřít bylo jeho cílem, jak už jednou byl ve vězení v Haagu, ve svém věku vyjít živý moc velkou šanci neměl a navíc nechat se odsoudit by znamenalo politické vítězství jeho nepřátel. Mám pocit, že původně byl i lékař, takže pravděpodobně o své srdeční vadě a náchylnosti k vysokému tlaku věděl. 4 roky intenzívní a neúspěšné vlastní obhajoby u soudu a příslušné nervové vypětí udělalo svoje a jeho zdravotní stav jen zhoršilo. Potom stačilo v rámci možností svůj zdravotní stav tajit, v době kdy soud končil, napsat příslušné dopisy kvůli léčení, které byly podány tak, že je soud musel odmítnout a večer sáhnout pro onu jednu pilulku onoho nepatřičného léku, který zrušil účinek těch správných a kterou třeba roky "sušil"někde v kapse saka nebo mu ji donesl jeho advokát, kdo ví?
zoch 15.3.2006 6:16

Záložáku

Když bejka neudržíš za rohy,za vocas ho neudržíš.
Jakmile se to začlo "klížit",měla přijít adekvátní reakce a to po celé Jugoslávii. Těžké historické anomálie předurčovali Jugoslávii k tomuto konfliktu ihned po skonu Tita a pokud vím,mnozí pokládali za zázrak,že k tomu nedošlo. Zanedbání osvěty ve smyslu tlumení nacionalistických nálad ve svaz. republikách s sebou přineslo latentní nenávist která s pádem bolševika v SSSR začala být přiživovaná. Ti,kteří na nacionalismus vsadili,byli politická nedochůdčata.
Naprosto schvaluji postup NATO a chápu i termín "humanitární bombardování",jakkoli se v názvu může zdát rozporuplný. Bez zásahu z vnějška by tam ta válka neskončila nikdy a postupně by se vyvražďovali natolik,až by se z toho stal konflik min. evropský.Srbové by do úmoru nazývali Chorvaty Hitlerovými pohunky,Chorvati by do nekonečna připomínali Srbům probolševické postoje ,v Kosovu by se do poslední duše bili za odtržení atd..a církve by ještě vše rozdmýchávaly ve svatostáncích..Nacionalismus ve své ostré podobě a z něho pramenící genocida je něco,co nemá v současné společnosti místo,protože existuje historická zkušenost z ne jedné války  
Rozbití našeho státu je něco,co by nemělo být Klausovi nikdy odpuštěno,protože pro své reformy obětoval státnost za kterou umíraly tisíce našich dědů a tátů a pro kterou ruku v ruce nastavovali své životy legionáři.Dnes to mým vrstevníkům nic neříká,ale legie byly a jsou největší pýchou našeho vojenství. Na straně druhé tento "státník" s chladným kalkulem uspěl,protože z našinců se pro kvér do skladu nikdo nepohrne,když může v tichosti mlaskat a ještě se těšit na slastné brzké porcování medvěda.Ano,jsme jiní než horkokrevní jugoši,kde vládnoucí Srbové neměli holt moře a tak si ho chtěli udržet silou.
Petr H 15.3.2006 4:48

Založáku,tak ještě jednou

vy máte pocit,že se hranice Slezska,Moravy a Čech etnicky kryjí?Tak vidíte.A kdo ze Slezanů,Moravanů nebo Čechů má zapotřebí lítat po lese s pancerfaustem?My bychom takového nacionalistického vůdce ani neuznali,jugoši jsou holt jiná písnička.
A v jugošce nešlo o invazi zvenčí,na to taky pozor.V jediných Čechách za Třetí Říše byl na druhou stránku atentát na tak vysokýho potentáta jako Heydrich.
Petr H 15.3.2006 4:39

Záložáku,

v Jugoslávii selhalo především to "mezinárodní společenství".Přeci od prvních okamžiků tam šlo o nacionalistickou válku,že všech stran.Tam mělo NATO vlítnout hned ze startu a vůdce všech stran a jejich nejbližší rozvěsit po lucernách.A srbský řezník neměl v žádném připadě být souzen v nějakým Haagu nějakým pofidérním lidskoprávním soudem,ale souzen regulérním soudem v Jugošce.Ale nejen on,on je jen jeden z mnoha.Goringa taky netáhli do New Yorku k soudu.
Na přikladu Jugošky je vidět kam vedou bláboly "lidská práva".Nikam.Svět se točí malinko jinak.
zalozak 15.3.2006 4:23

Re: Záloźáku,vy dáváte příklady opravdu jenom hypotetické,

Prirozene ze to byl priklad hypoteticky... a to zcela umyslne pro dolozeni nesmyslne logiky kterou NATO provedlo pri selekci reseni a nalezeni vinika. Mimochodem, ja bych na to nenasili bych zase tak nevsazel. Ono by to deleni take vypadalo jinak kdyby se hranice politicke temer nekryli s hranicemi dle osidleni a navic k nasemu stesti se v tom dalsi mensiny prilis nemotali. Ona historie jiz prokazala ze diskuze s frtany rychle skonci kdyz se situace nekde vymkne z rukou a vysledkem je par mrtvych a vypalena vesnice. Jak rika klasik, v zakopech se valka zatracenene rychle stane osobni.
Jiří 15.3.2006 4:12

Doležal nám to "vysvětlil"

..za Tita byla jen povrchní, federaci držel pohromadě teror ..
Autor asi neví,že Tito měl  v YU značnou autoritu,hlavně díky své úloze v boji proti hitlerovcům  (ale to pan Doležal asi neocení) a díky obratné politice,kdy lavíroval mezi Churchilem a Stalinem,takže po válce se nestal satrapou.Titova Jugoslávie byla respektovanou neutrální  zemí.Ten "teror" bychom tehdy docela rádi vyměnili za Husákův.
Mimochodem i v dnešním Chorvatsku nesou ve městech důležité ulice Titovo jméno.
Petr H 15.3.2006 4:12

Aby to bylo ještě srozumitelnější,

kdyby se měla dělit Kotlinka,tak my vyšlem do hospody delegaci,tam si rozbijem hubu ale co se dohodne bude platit.Jugoši maji potřebu lítat po lese jak partyzáni,dělat brajgl,podřezávat ženský a děti ale dohody neplatí žádné.
Jsou prostě pozadu.
Petr H 15.3.2006 4:06

Záloźáku,vy dáváte příklady opravdu jenom hypotetické,

prosím vás pěkně,jakej diktátor kdy vyšel ze střední Evropy,konkrétně z Kocourkova.A kdyby už k tomu dělení došlo,tak my si to dohodnem v hospodě u frťana,ale nebudeme na sebe tahat kaťuše nebo kalašnika.
I v tom je ten rozdíl,k tomuhle by v životě na území Kocourkova nedošlo,my už dobu husitů máme dávno za sebou,jugoše to teprve čeká.
 
JAS 15.3.2006 2:14

Naprosto správně, Vodníku

Respekt je skutečně děs. Stojí za zmínku, že válka v Jugoslávii zlikvidovala věrohodnost západních médií. Ta totiž odvedla neuvěřitelně špinavou práci a to je dosud živé téma. To je zpráva číslo jedna: média vlastně vedou válku proti nám všem. Média nás dávno neinformují, dnes už nás jen bombardují, v lepším případě zarytě mlčí. Doležalův článek je něco jako betonový náhrobek. Takto sterilně se píšou učebnice a hesla do encyklopedií.
Borek @Exil 15.3.2006 1:26

Evropa tomu nejprve bezradně přihlížela, pak se mezinárodní instituce, v nichž byla schopna prosadit svůj vliv, rozhodly zastavit krveprolití mocenskými zásahy. To se po několika letech podařilo. ...

....Americanum.
zalozak 15.3.2006 1:11

Re: Bylo by zajimave zjistit zda autor pouze komentare pise nebo zda je take alespon obcas cte...

Pokud je po p. Dolezala problematika v Jugoslavii prilis abstraktni nabizim teoreticky scenar ktery se mohl odehrat kdekoliv treba i u nas. Osoby a obsazeni(umyslne prehanim cisla!!). Predstavme si ze pred rozpadem CR tento fiktivni scenar: Populace - Cesi 6.5M, Romove 2.5 M, Polaci(Ostrava)2M, Slovaci 3.5M (z toho 1.5 na morave), Madari 2M. Polska a Madarska komunita chce se trhnout ci alespon autonomii, Slovaci se chteji oddelit (jako celek slovenska) ale Madari se chteji trhnou a pripojit k Madarsku. Z moravy se stane zhave uzemi jehoz cast si razem narokuji min 4 narodnosti... militantnejsi cast Polaku a Slovaku vytvori milice a zacnou nepokoje. Armada je castecne mobilizovana, nasazena pro potlaceni nepokoju a odzbrojeni povstalcu a dojde k lokalnim stetum a mrtvym. Za tehto situace Mardarsti a Polsti lobyiste v USA zacnou vytvaret obrazy zkazy, pripomenou se tabory (napr. Lety), vzniknou povesti o tisicich znasilnenych romskych a madarskych zenach ceskou armadou... a vysledkem byde ze NATO naridi Ceske vlade opustit vsechna sporna uzenmi a odskodnit udajne obeti. Pokud se tato nepo... a odmitne NATO zacne bombardovat ceska mesta a utocit na kazdou dalnici, most, tovarnu ci dilnu s vrtackou. (tu a tam nam predem reknou dokonce kde nemame byt). Urcite by jste pak napsal stejne oslavny clanek i o techto udalostech ze!
Vodník 15.3.2006 1:06

Naprosto správně, záložáku

bohužel, selektivní slepota značné části místních čtenářů, věřících Respektu jako evangeliu, tyto informace prostě nepřijímá.
zalozak 15.3.2006 1:00

Bylo by zajimave zjistit zda autor pouze komentare pise nebo zda je take alespon obcas cte...

Clanek je zjedodusujici, prostoupeny dogmaty autora a temer irelevantni. Neni nejmensiho sporu o tom ze situace v byvale jugoslavii byla do jiste miry zakonzervovanou vybusninou a ta explodovala kratce po Titove smrti. Je pro informaci autora, vztahy ruska a byvale jugoslavie byly v poslednich 20 letech spise napjate a prez jistou komunikaci se v tomto pripade o primem vlivu Moskvy hovorit neda. Historie opakovane prokazala ze je-li v tomto komplikovanem regionu dana prilezitost tak nastanou nacionalisticko/nabozenko/mocenske strety (coz se jen v nedavne historii stalo 3x). O tom ze Milosevic byl typicky bolsevicky mafian neni treba pochybovat. Ovsem to nebyl duvod proc byl souzen a proc je na nej dnes plivano. Srbove byli zcela nesmyslne urceni za jediny zdroj zla a to i bez ohledu na to ze ve skutecnosti prvni vyhnana komunita behem kofliktu byly prave chorvatsti srbove, bez ohledu na to kosovy bylo ZCELA srbske uzemi kde doslo i populacni nerovnovaze mezi puvodne ridkou mensinou pristehovalcu a puvodnim obyvatelstvem. UCK byla a je nic jineho nez teroristicka organizace financovana z prevazne casti distribuce a trasnferu drog (a zbrani). A tak dale.... Zapad v Jugoslavii predvedl naprosto silenou a nestoudnou agresi a nechal se zneuzit (celkem vedome) i potlaceni jednoho naroda na ukor druheho.
IS 15.3.2006 0:49

anglická královna Ažběta a TIto

Zase jeden blábol o Titově teroru. Jugoslávii navštívilo na desítky milionů turistů z celé Evropy bez obav o svůj život. Jugoslávci běžně jezdili za prací do Německa. Tito udržoval se západními osobnostmi přátelské konktakty . Nedávno o tom Britové natočili dokumentární film, který byl uveden na kanálu TV Spectrum i v ČR.Kontakty Tita se Západem lze ověřit, protože se jednalo o státní návštěvy.  
Jen obtížně lze obvinit Tita ze stalinismu. V čem tedy spočíval jeho teror? Tito naopak dovedl usměrnit nejrůznější národnostní tendence, které  nebyly vždy idylické. Vzdoroval dogmatickému komunismu.  Čechoslováci emigrovali  na Západ přes Jugoslávii, v Bělehradu se hrály Havlovy hry.
Po Titově smrti byla Jugoslávie vystavena značnému vnějšímu vměšování a jestě léta bude trvat, než se asi veškeré okolnosti objasní. Proč náhle taková změna? Vysvětlení je prosté - Tito byl komunisou, a to působí na antikomunisty jako červený hadr na býka.   
Asi nemá význam povykovat o komunistech či Hitlerovi, řeznících Balkánu, kopáním do mrtvol  apod.  Důležitější je zjistit, zda  došlo k takovému uklidnění, že se situace někdy v budoucnu nebude opakovat. Přestože Miloševič a další protagonisté jsou po smrti, propaganda přesto pracuje dále. Bohužel se zdá, že válka zasela zrno na další napětí, které může za léta vzklíčit opět  v krvavé osení.
Bohužel perspektivu vývoje Doležalův článek nepřináší, jen konstatuje, že situace je vratká. To cítí každý, kdo se jen trochu informuje o situaci. Ale proč je vratká?
 
Vodník 15.3.2006 0:41

Opět snůška Doležalových blábolů

"Srbové doplatili na pád komunismu podobně jako Rusové"
Rusové doplatili především na nástup komunismu v r.1917. Celý Doležalův pohled na jugoslávskou tragedii je poznamenán jeho nerozlišováním mezi pohnutkami a stereotypy nacionálními a internacionálně-bolševickými. I když dlužno přiznat, že jugoslávský komunismus byl víc národní (byť ne "srbský", Tito byl Chorvat) než internacionální bolševismus sovětský. Že v souvislostech s událostmi po Titově smrti(!) tento demagog hovoří o "ruském impériu" prozrazuje hloubku jeho zabřednutosti do svých falešných schemat.
 
Klaun Parafin 15.3.2006 0:28

Takže předběžně... 24.3. v 18.00 u Vodičky jarní setkání po zimním dřímání...

doxa 15.3.2006 0:26

V Norimberku se jim to stalo taky

Napřed Ley, pak Göring