4.5.2024 | Svátek má Květoslav


TUCKER CARLSON: Rozhovor s Vladimírem Putinem

10.2.2024

Známý politický komentátor Tucker Carlson zveřejnil na platformě X (dříve známe jako Twitter) vysvětlení, proč se rozhodl uskutečnit rozhovor s prezidentem Ruské federace Vladimírem Putinem. Tucker mimo jiné uvedl: „Nejsme zde, protože bychom milovali Vladimira Putina. Jsme zde proto, že milujeme Spojené státy a chceme, aby zůstaly prosperující a svobodné…Nevyzýváme vás, abyste souhlasili s tím, co Putin může říci v tomto rozhovoru, ale naléháme na vás, abyste se na něj podívali. Měli byste se dozvědět co nejvíce a poté, jako svobodný občan, ne otrok, rozhodnout sami.“

9.února Tucker zveřejnil samotný rozhovor s ruským prezidentem, který za méně než 24 hodin shlédlo více než 120 milionů lidí. Přepis dvouhodinového rozhovoru zabere bezmála čtyřicet stran. Vybrali jsme pro vás ty části, které se nás týkají nejvíce - otázky ohledně války na Ukrajině. Vladimír Putin je toho názoru, že válka začala státním převratem v roce 2014, vyústila v zabíjení Rusů na východě země a on byl nucen tuto válku ukončit speciální vojenskou operací. Dále odpovídá na otázku, zda Rusko napadne evropské země a jak vidí další spolupráci se Západem. Překlad byl z časových důvodů proveden částečně strojově, a proto omluvte případně nepřesnosti. Jde čistě o překlad částí rozhovoru bez dalších komentářů (těch je plný internet). Celý rozhovor si můžete poslechnout v angličtině pod výše uvedeným odkazem.

Rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimírem Putinem

Vladimir Putin začal rozhovor půlhodinovou exkurzí do historie Ruska a Ukrajiny. Poté pohovořil o rozpadu Sovětského svazu a novodobé historii.

Tucker: Mnozí v Americe si mysleli, že vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy budou po rozpadu Sovětského svazu a konci studené války v pořádku. Stal se opak. Ale nikdy jste nevysvětlil, proč si myslíte, že se to stalo, kromě toho, že jste řekl, že Západ se bojí silného Ruska. Ale máme silnou Čínu, které se Západ, jak se zdá, moc nebojí. Myslíte si, že přesvědčení politici chtěli oslabit Rusko?

Vladimír Putin: Západ se bojí silné Číny více než silného Ruska, protože Rusko má 150 milionů lidí a Čína 1,5 miliardy obyvatel. A jeho ekonomika roste mílovými kroky, o 5 % ročně. Dříve to bylo ještě víc, ale na Čínu to stačí. Jak jednou řekl Bismarck, potenciály jsou nejdůležitější. Potenciál Číny je obrovský. Je to dnes největší ekonomika na světě z hlediska parity kupní síly a velikosti ekonomiky. Už dávno předbíhá Spojené státy a roste rychlým tempem. Nemluvme o tom, kdo se koho bojí. Neuvažujme v takových termínech. Koneckonců, rozpad Sovětského svazu byl fakticky iniciován ruským vedením. Nechápu, čím se ruské vedení v té době řídilo, ale mám dojem, že měli důvod si myslet, že vše bude v pořádku. Za prvé si myslím, že tehdy ruské vedení věřilo, že základem vztahu mezi Ruskem a Ukrajinou je ve skutečnosti společný jazyk. Více než 90% obyvatel tam mluvilo rusky. Rodinné vazby, každý třetí tam měl nějaké rodinné nebo přátelské vazby. Společná kultura. Společná historie, konečně společná víra, soužití s jediným státem po staletí a hluboce propojené ekonomiky. To vše bylo tak zásadní. Všechny tyto prvky dohromady činí naše dobré vztahy nevyhnutelné. Druhý bod je velmi důležitý. Chci, abyste jako americký občan a vaši diváci o tom slyšeli.

…Bývalé ruské vedení předpokládalo, že Sovětský svaz přestal existovat, a proto již neexistují žádné ideologické dělící linie. Rusko dokonce dobrovolně a proaktivně souhlasilo s rozpadem Sovětského svazu a věřilo, že to tzv. civilizovaný Západ pochopí jako pozvání ke spolupráci a sdružování. To Rusko očekávalo jak od Spojených států, tak od tohoto takzvaného kolektivního Západu jako celku.

…Pojďme se zaměřit na to, že po roce 1991, kdy Rusko očekávalo, že bude přivítáno do bratrské rodiny civilizovaných národů, se nic takového nestalo. Oklamali jste nás. Nemyslím vás osobně, když říkám vy. Samozřejmě mluvím o Spojených státech. Bylo slíbeno, že NATO se nebude rozšiřovat na východ. Ale stalo se to pětkrát. Bylo pět vln rozšiřování. To vše jsme tolerovali. Snažili jsme se je přesvědčit. Říkali jsme, prosím, nedělejte to. Jsme nyní stejně buržoazní jako vy. Jsme tržní ekonomika a není tu moc Komunistické strany. Pojďme jednat. Mimochodem, toto jsem také již dříve veřejně řekl.

…Pak jsem se prezidentem v roce 2000. Myslel jsem si, dobře, jugoslávská otázka je za námi, ale měli bychom se pokusit obnovit vztahy. Pojďme znovu otevřít dveře, kterými se Rusko pokoušelo projít. A navíc, řekl jsem to veřejně, mohu to zopakovat. Na schůzce zde v Kremlu s odcházejícím prezidentem Billem Clintonem, právě zde v sousední místnosti, jsem se ho zeptal: „Bille, myslíš, že kdyby Rusko požádalo o vstup do NATO, myslíš, že by to šlo uskutečnit?“ Najednou řekl: „Víš co, je to zajímavé. Myslím, že ano.“ Ale večer, když jsme se sešli na večeři, řekl: „Víš co, mluvil jsem se svým týmem. Ne, nyní to možné není.“ Můžete se ho zeptat. Myslím, že náš rozhovor bude sledovat a potvrdí to. Nic takového bych neřekl, kdyby se to nestalo.

…Přesto jsme se poté snažili budovat vztahy různými způsoby. Například během událostí na Středním východě, v Iráku, jsme budování vztahů se Spojenými státy prováděli velmi jemně, opatrně a s rozvahou. Opakovaně jsem zdůrazňoval, že Spojené státy by neměly podporovat separatismus nebo terorismus na Severním Kavkazu. Ale stejně v tom pokračovali. A politická podpora, informační podpora, finanční podpora, dokonce i vojenská podpora přicházela ze Spojených států a jejich satelitů pro teroristické skupiny na Kavkazu. Tuto otázku jsem jednou vznesl svému kolegovi, také prezidentovi Spojených států. Řekl, že to není možné. Zeptal se, jestli mám důkazy? Řekl jsem ano, byl jsem na tento rozhovor připravený a poskytl jsem mu důkazy. Podíval se na to a víte, co řekl? Cituji: „No, já jim nakopu zadky.“ Čekali jsme na nějakou odpověď. Odpověď nepřišla. Řekl jsem řediteli FSB: „Napište CIA, jaký je výsledek rozhovoru s prezidentem?“ Napsal jednou, dvakrát. A pak jsme dostali odpověď. Máme ji v archivu. CIA odpověděla: „Pracujeme s opozicí v Rusku. Domníváme se, že je to správné a budeme v tom pokračovat.“ Je to prostě směšné.

Tucker: Síly, které jsou proti vám? Říkáte, že CIA se snaží svrhnout vaši vládu?

Vladimir Putin: Samozřejmě, že v tom konkrétním případě měli na mysli separatisty, teroristy, kteří s námi bojovali na Kavkazu. To jsou ti, které nazývají opozicí. To je druhá věc. Třetí moment je velmi důležitý. Je to chvíle, kdy byl na začátku vytvořen americký protiraketový obranný systém. Dlouho jsme přesvědčovali, aby to nedělali ve Spojených státech. Navíc, poté jsem byl pozván otcem George Bushe mladšího, George Bushem starším, abych navštívil jeho sídlo na pobřeží. Měli jsem velmi vážný rozhovor s prezidentem Bushem a jeho týmem. Navrhl jsem, aby Spojené státy, Rusko a Evropa společně vytvořily protiraketový obranný systém, o kterém si myslíme, že pokud by byl vytvořen jednostranně, ohrožoval by naši bezpečnost, přestože Spojené státy oficiálně řekly, že je vytvářen proti raketovým hrozbám z Íránu. To bylo odůvodnění pro rozmístění protiraketového obranného systému.

Řekl jsem: „Představte si, že bychom mohli společně vyřešit takovou globální strategickou bezpečnostní výzvu. Svět by se změnil. Pravděpodobně bychom měli spory, pravděpodobně ekonomické a dokonce i politické spory. Ale mohli bychom zásadně změnit situaci ve světě.“ Řekli: „Musíme o tom popřemýšlet.“ Řekl jsem: „Prosím, udělejte to.“ Pak přišli do této místnosti ministr obrany Gates, bývalý ředitel CIA a ministryně zahraničí Riceová a sedli si k tomuto stolu. Já, ministr zahraničí, ruský ministr obrany na té druhé straně. Řekli mi: ano, přemýšleli jsme o tom. Souhlasíme. Řekl jsem: „Díky bohu, skvělé“. „Ale s některými výjimkami.“

Tucker: Dvakrát jste popsal, že prezidenti USA dělali rozhodnutí a pak byli podkopáváni svými vedoucími agentur. Zní to jako byste popisoval systém, který není řízen lidmi, kteří byli zvoleni, podle vašeho vyprávění.

Vladimir Putin: Přesně tak. A pak nám prostě řekli, ať jdeme k čertu. Nepovím vám detaily, protože si myslím, že to není správné. Přece jen to byl důvěrný rozhovor, ale náš návrh byl odmítnut. To je fakt. Právě tehdy jsem řekl: „Podívejte se, ale pak budeme nuceni přijmout protiopatření. Vytvoříme takové úderné systémy, které určitě překonají protiraketové obranné systémy.“ Odpovědí bylo: „Neděláme to proti vám, a dělejte, co chcete. Za předpokladu, že to není proti nám, proti Spojeným státům.“ Řekl jsem: „Dobře“. Tak to šlo. A my jsme vytvořili hypersonické systémy s mezikontinentálním dosahem a dále je vyvíjíme. Nyní jsme před všemi, Spojenými státy a ostatními zeměmi, pokud jde o vývoj hypersonických úderných systémů. A každý den je zdokonalujeme. Ale nebyli jsme to my. Navrhli jsme jít jinou cestou a byli jsme odmítnuti.

…Věci se zhoršily a k moci přišel Viktor Janukovyč. Možná nebyl nejlepším prezidentem a politikem, nevím. Nechci dělat hodnocení. Nicméně se vynořila otázka asociační dohody s EU. Vždy jsme k tomu přistupovali vstřícně. Ale když jsme si přečetli asociační smlouvu, ukázalo se, že by to byl pro nás problém, protože jsme měli (s Ukrajinou) zónu volného obchodu a otevřené celní hranice s Ukrajinou, která by se (díky asociační dohody s EU) musela otevřít pro Evropu, což by vedlo k zaplavení našeho trhu. Řekli jsme, ne, tohle nepůjde. Pak uzavřeme naše hranice s Ukrajinou, tedy celní hranice. Janukovyč začal počítat, kolik Ukrajina získá, kolik ztratí a řekl svým evropským partnerům, že potřebuje více času na rozmyšlenou před podpisem. V okamžiku, kdy to řekl, opozice začala podnikat destruktivní kroky, které byly podporovány Západem. Vše vyústilo v Majdan a puč na Ukrajině.

Tucker: Tak (Ukrajina) obchodovala více s Ruskem než s EU?

Vladimir Putin: Samozřejmě…Ozbrojená opozice provedla puč v Kyjevě. Co to má znamenat? Kdo si myslíte, že jste? Chtěl jsem se zeptat tehdejšího vedení USA.

Tucker: S podporou koho?

Vladimir Putin: S podporou CIA, samozřejmě…Takže v roce 2008 byly dveře NATO otevřeny pro Ukrajinu. V roce 2014 došlo k puči. Začali pronásledovat ty, kteří puč nepřijali. A opravdu to byl puč. Vytvořili hrozbu pro Krym, který jsme museli vzít pod naši ochranu. V roce 2014 zahájili válku v Donbasu s použitím letadel a dělostřelectva proti civilistům. To je ten moment, kdy to vše začalo. Existuje video, jak letadla útočí na Doněck shora. Zahájili rozsáhlou vojenskou operaci. Pak další. Když selhali, začali připravovat další. Vše na pozadí vojenského rozvoje tohoto území a otevření dveří NATO. Jak jsme mohli nevyjádřit obavy nad tím, co se dělo? Z naší strany by to bylo trestuhodné zanedbání. Je to prostě tak, že americké politické vedení nás tlačilo k čáře, kterou jsme nemohli překročit, protože by to mohlo zničit samotné Rusko. Kromě toho jsme nemohli opustit naše bratry ve víře.

Tucker: Tak to bylo osm let před začátkem současného konfliktu. Co byl pro vás spouštěč? Jaký byl ten moment, kdy jste se rozhodl, že to musíte udělat?

Vladimir Putin: Původně to byl puč na Ukrajině, který konflikt vyprovokoval…Bylo to nesmyslné, věřte mi, protože prezident Janukovyč souhlasil se všemi podmínkami, byl připraven konat předčasné volby, které by podle všeho neměl šanci vyhrát. To všichni věděli. Tak proč puč? Proč oběti? Proč ohrožovat Krym? Proč zahájit operaci v Donbasu? Tomu nerozumím. To je přesně to, kde byla chyba v úsudku. CIA odvedla svou práci, aby dokončila puč. Myslím, že jeden z náměstků (amerického) ministra zahranící řekl, že to stálo velkou sumu peněz. Téměř 5 miliard dolarů. Ale politická chyba byla kolosální. Proč to museli dělat? Všechno to mohlo být provedeno legálně, bez obětí, bez vojenské akce, bez ztráty Krymu.

Nikdy bychom se ani nepokusili zvednout prst, kdyby na Majdanu nedošlo k krvavým událostem. Protože jsme souhlasili s tím, že po rozpadu Sovětského svazu by naše hranice měly být podél hranic bývalých svazových republik. S tím jsme souhlasili, ale nikdy jsme nesouhlasili s rozšířením NATO a navíc, nikdy jsme nesouhlasili, aby Ukrajina byla v NATO. Nesouhlasili jsme s tím, aby tam byly základny NATO bez jakékoli diskuse s námi. Desetiletí jsme prosili, ať to nedělají, ať tohle nedělají. A co spustilo nejnovější události? Zaprvé, současné ukrajinské vedení prohlásilo, že nebude implementovat Minské dohody, které byly, jak víte, podepsány po událostech roku 2014 v Minsku, kde byl stanoven plán mírového urovnání v Donbasu…Současné ukrajinské vedení, ministr zahraničí, všichni ostatní úředníci a pak sám prezident řekli, že se jim Minské dohody nelíbí. Jinými slovy, neměli v úmyslu je implementovat. Před rokem nebo rokem a půl otevřeně řekli bývalí vůdci Německa a Francie celému světu, že skutečně podepsali Minské dohody, ale nikdy neměli v úmyslu je implementovat, prostě nás vodili za nos.

Tucker: Byl tam někdo, s kým byste mohl mluvit? Volal jste nám, prezidentovi a ministru zahraničí a řekl jste, že pokud budeme dál militarizovat Ukrajinu silami NATO, zhorší se to a budete konat?

Vladimir Putin: O tom jsme mluvili pořád. Obrátili jsme se na vedení Spojených států a evropských zemí, aby okamžitě zastavili tento vývoj a implementovali Minské dohody…Všichni chtěli vyřešit problém pouze vojenskou silou. Ale my jsme nemohli dovolit, aby se to stalo. A situace dospěla do bodu, kdy ukrajinská strana oznámila, že nic neudělají. Také začali připravovat vojenskou akci. Byli to oni, kdo začal válku v roce 2014. Naším cílem je tuto válku zastavit. A my jsme tuto válku v roce 2022 nezačali. Snažíme se ji zastavit.

Tucker: Myslíte, že jste ji nyní zastavili? Mám na mysli, dosáhli jste svých cílů?

Vladimir Putin: Ne. Ještě jsme nedosáhli svých cílů, protože jedním z nich je denacifikace. To znamená zákaz všech druhů neonacistických hnutí. To je jeden z problémů, o kterých jsme diskutovali během vyjednávacího procesu, který skončil v Istanbulu…Moji protějšci ve Francii, v Německu řekli: „Jak si můžete představit, že by podepsali smlouvu s pistolí u hlavy? Vojáci by měli být staženi z Kyjeva“. Řekl jsem: „Dobře“ a stáhli jsme vojáky z Kyjeva. Jakmile jsme stáhli naše vojska z Kyjeva, ukrajinští vyjednavači okamžitě hodili všechny naše dohody dosažené v Istanbulu do koše a připravili se na dlouhodobý ozbrojený konflikt s pomocí Spojených států a jejich satelitů v Evropě. Tak se situace vyvinula a tak to nyní vypadá.

Tucker: Omluvte mou nevědomost. Co je to denacifikace? Co by to znamenalo?

Vladimir Putin: O tom právě chci mluvit. Je to velmi důležitá otázka. Denacifikace. Po získání nezávislosti Ukrajina začala hledat, jak říkají někteří západní analytici, svou identitu. A nic lepšího si nevymyslela, než stavět tuto identitu na nějakých falešných hrdinech, kteří spolupracovali s Hitlerem. Již jsem řekl, že na počátku 19. století, kdy se objevili teoretici nezávislosti a suverenity Ukrajiny, předpokládalo se, že nezávislá Ukrajina by měla mít velmi dobré vztahy s Ruskem. Ale kvůli historickému vývoji byla toto území součástí Polsko-litevské unie. Ukrajinci byli pronásledováni a dost krutě s nimi bylo zacházeno ze strany Polska. Byly také pokusy o zničení jejich identity. To vše zůstalo v paměti lidí. Když vypukla 2. světová válka, část této extrémně nacionalistické elity spolupracovala s Hitlerem, věříc, že jim přinese svobodu. Německé vojsko, dokonce jednotky SS, přimělo Hitlerovy (ukrajinské) spolupracovníky dělat tu nejšpinavější práci při likvidaci polského a židovského obyvatelstva. Odtud pochází toto brutální masakrování polského a židovského obyvatelstva, stejně jako ruského obyvatelstva.

Vedli to osoby, které jsou dobře známé, Bandera, Šuchevyč. Právě tyto osoby byly prohlášeny za národní hrdiny. To je problém…Byly postaveny monumenty těmto osobám. Jsou zobrazeny na vlajkách. Jejich jména jsou volána davy, které chodí s pochodněmi, jako to bylo v nacistickém Německu. To byli lidé, kteří vyhlazovali Poláky, Židy a Rusy. Je nutné zastavit tuto praxi a zabránit šíření tohoto konceptu. Říkám, že Ukrajinci jsou součástí jednoho ruského národa. (Oni) říkají, ne, jsme samostatný národ. Dobře, fajn. Pokud se považují za samostatný národ, mají právo to dělat. Ale ne na základě nacismu, nacistické ideologie.

Tucker: Byl byste spokojen s územím, které nyní máte?

Vladimir Putin: Dovolte mi dokončit odpověď na otázku. Právě jste se ptal na otázku týkající se neonacismu a denacifikace. Prezident Ukrajiny navštívil Kanadu. Příběh je dobře známý, ale je umlčován v západních zemích. Kanadský parlament představil muže, o kterém řečník parlamentu řekl, že bojoval proti Rusům během druhé světové války. No, kdo bojoval proti Rusům během druhé světové války? Hitler a jeho spolupracovníci. A ukázalo se, že tento muž sloužil v jednotkách SS, osobně zabil Rusy, Poláky a Židy. Prezident Ukrajiny vstal společně s celým kanadským parlamentem a tleskal tomuto muži. Jak si to lze představit? Mimochodem, prezident Ukrajiny je sám židovské národnosti.

Tucker: Ve skutečnosti má otázka zní, co s tím uděláte? Mám na mysli, že Hitler je mrtvý už 80 let. Nacistické Německo již neexistuje. A myslím, že to, co říkáte, je, že chcete uhasit nebo alespoň kontrolovat ukrajinský nacionalismus. Ale jak? Jak to uděláte?

Vladimir Putin: Říkáte, že Hitler je mrtvý už tolik let, 80 let. Ale jeho příklad přetrvává. Lidé, kteří vyhlazují Židy, Rusy nebo Poláky, jsou naživu. A prezident, současný prezident dnešní Ukrajiny, mu v kanadském parlamentu tleská vestoje. Můžeme říci, že jsme tuto ideologii zcela vykořenili? Pokud vidíme, co se dnes děje, to je to, co v našem pojetí znamená denacifikace. Musíme se zbavit těch lidí, kteří tuto koncepci udržují a podporují tuto praxi a snaží se ji zachovat. To je denacifikace. To je to, co máme na mysli.

Tucker: Jasně. Moje otázka byla konkrétnější. Samozřejmě to nebyla obrana nacistů, nových nebo jiných. Byla to praktická otázka. Neovládáte celou zemi. Neovládáte Kyjev. Nezdá se, že byste chtěl. Tak jak chcete eliminovat kulturu nebo ideologii nebo pocity nebo pohled na historii v zemi, kterou nekontrolujete. Co s tím uděláte?

Vladimir Putin: Víte, i když se vám to může zdát divné, během jednání v Istanbulu jsme se dohodli a máme to vše písemně. Neonacismus by v Ukrajině nebyl pěstován, včetně toho, že by byl zakázán na legislativní úrovni. Pane Carlsonsone, na tom jsme se dohodli. Ukazuje se, že to lze udělat během vyjednávacího procesu. A pro Ukrajinu jako moderní, civilizovaný stát to není nic ponižujícího. Je nějaký stát, kterému je dovoleno propagovat nacismus? Není, že?

Tucker: Budou následovat jednání? A proč nebyla jednání o řešení konfliktu na Ukrajině? Mírová jednání.

Vladimir Putin: Byla, dosáhla velmi vysoké fáze koordinace pozic v komplexním procesu, ale přesto byly téměř dokončeny. Ale poté, co jsme stáhli naše vojska z Kyjeva, jak jsem již řekl, druhá strana odhodila všechny tyto dohody a poslechla pokyny západních zemí, evropských zemí a Spojených států bojovat proti Rusku do hořkého konce. Navíc prezident Ukrajiny legislativně zakázal jednání s Ruskem. Podepsal dekret, který všem zakazuje jednat s Ruskem. Ale jak máme jednat, když to zakázal? Víme, že předkládá nějaké návrhy ohledně tohoto urovnání, ale abychom se na něčem dohodli, potřebujeme vést dialog. Není to tak?

Tucker: No, ale nebudete mluvit s ukrajinským prezidentem. Budete mluvit s americkým prezidentem. Kdy jste naposledy mluvil s Joem Bidenem?..On financuje válku, kterou vedete.

Vladimir Putin: No, ano, financuje, ale mluvil jsem s ním před zvláštní vojenskou operací, samozřejmě. A řekl jsem mu tehdy, mimochodem, nepůjdu do detailů, nikdy to nedělám. Ale řekl jsem mu, že podle mého názoru děláte obrovskou chybu historických rozměrů tím, že podporujete vše, co se tam (na Ukrajině) děje.

Tucker: Ale od února 2022 jste s ním nemluvil.

Vladimir Putin: Ne, nemluvili jsme. Přesto se udržují určité kontakty.

Tucker: Zvenčí to vypadá, že by to mohlo přerůst nebo se vyvinout v něco, co by mohlo přivést celý svět do konfliktu a mohlo by to zahájit nějaké jaderné spuštění (války). A tak proč prostě nezavoláte Bidenovi a neřeknete, pojďme to vyřešit.

Vladimir Putin: Co je třeba vyřešit? Je to velmi jednoduché. Opakuji, máme kontakty prostřednictvím různých agentur. Řeknu vám, co v této věci říkáme a co sdělujeme vedení USA. Pokud opravdu chcete přestat bojovat, musíte přestat dodávat zbraně. Skončí to během několika týdnů. To je vše. A pak můžeme dohodnout nějaké podmínky předtím, než to uděláte, zastavte. Co je jednodušší? Proč bych mu měl volat? O čem bych s ním měl mluvit? Nebo ho o co prosit?

Tucker: Myslíte, že NATO se obává, že by to mohlo přerůst v globální válku nebo jaderný konflikt?

Vladimir Putin: Alespoň o tom mluví. A snaží se zastrašit vlastní populaci imaginární ruskou hrozbou. To je zjevný fakt. A myslící lidé, analytici, ti, kteří se věnují skutečné politice, prostě chytří lidé, dobře chápou, že je to fikce. Snaží se podněcovat ruskou hrozbu.

Tucker: Hrozba, na kterou se, myslím, odkazujete, je ruská invaze do Polska. Lotyšska. Expanzivní chování. Můžete si představit scénář, kde pošlete ruské vojáky do Polska?

Vladimir Putin: Pouze v jednom případě, pokud Polsko zaútočí na Rusko. Proč? Protože nemáme zájem o Polsko, Lotyšsko ani o jakékoli jiné místo. Proč bychom to dělali? Jednoduše nemáme žádný zájem. Je to jen šíření strachu.

Tucker: No, argument, o kterém vím, že on (Putin) napadl Ukrajinu. Má územní cíle po celém kontinentu. A vy říkáte jednoznačně, že ne.

Vladimir Putin: Je to naprosto vyloučeno. Nemusíte být žádný analytik. Je proti zdravému rozumu zapojit se do nějaké globální války. Gglobální válka by přivedla celé lidstvo na pokraj zničení. Je to zřejmé. Existují jistě prostředky odstrašení. Pořád všechny děsí námi. Zítra Rusko použije taktické jaderné zbraně. Zítra Rusko použije to a to. Ne, pozítří. Aby vymámili další peníze od amerických daňových poplatníků a evropských daňových poplatníků v konfrontaci s Ruskem na ukrajinském válečném divadle. Ale cílem je oslabit Rusko co nejvíce.

Tucker: Jeden z našich vysokých senátorů Spojených států ze státu New York, Chuck Schumer, včera řekl, že musíme pokračovat ve financování ukrajinského úsilí, nebo by se tam (na Ukrajině) američtí vojáci mohli ocitnout v boji. Jak to hodnotíte?

Vladimir Putin: To je provokace a navíc levná provokace. Nerozumím, proč by američtí vojáci měli bojovat na Ukrajině. Jsou to žoldáci ze Spojených států. Největší počet žoldáků pochází z Polska, na druhém místě jsou žoldáci ze Spojených států a na třetím místě žoldáci z Gruzie. No, pokud někdo má touhu poslat vojsko, to by jistě přivedlo lidstvo na pokraj velmi vážného globálního konfliktu. To je zřejmé. Potřebují to Spojené státy? Na co? Tisíce mil daleko od vašeho národního území. Nemáte nic lepšího na práci? Máte problémy na hranicích. Máte problémy s migrací, problémy s národním dluhem. Více než 33 bilionů dolarů. Nemáte nic lepšího na práci? Nebylo by lepší jednat s Ruskem? Dohodnout se. Už s porozuměním dnešní situace, uvědomujíc si, že Rusko bude bojovat za své zájmy až do konce. A uvědomujíc si to, skutečně se vrátit k zdravému rozumu, začít respektovat naši zemi a její zájmy a hledat určitá řešení. Zdá se mi, že to je mnohem chytřejší a racionálnější.

Tucker: Kdo odpálil Nord Stream?

Vladimir Putin: Vy určitě.

Tucker: Ten den jsem byl zaneprázdněn. Nord Stream jsem neodpálil. Ale děkuji.

Vladimir Putin: Vy osobně možná máte alibi, ale CIA takové alibi nemá.

Tucker: Máte důkazy, že to udělalo NATO nebo CIA?

Vladimir Putin: Víte, nebudu vstupovat do detailů, ale lidé v takových případech vždy říkají, hledejte někoho, kdo má zájem. Ale v tomto případě bychom neměli hledat pouze někoho, kdo má zájem, ale také někoho, kdo má schopnosti, protože zájem může mít mnoho lidí, ale ne všichni jsou schopni potopit se na dno Baltského moře a provést tuto explozi. Tyto dva komponenty by měly být propojeny. Kdo má zájem a kdo je schopen to udělat?

Tucker: Ale já jsem zmatený. Myslím, že to je největší čin průmyslového terorismu vůbec a největší emise CO2 v historii. Takže pokud byste měli důkazy a předpokládám, že vaše bezpečnostní služby nebo zpravodajské služby by to věděly, že to udělalo NATO, USA, CIA, Západ, proč byste je nepředložili a nevyhráli propagandistické vítězství?

Vladimir Putin: Ve válce propagandy je velmi těžké porazit Spojené státy, protože Spojené státy ovládají všechna světová média a mnohá evropská média. Konečným beneficientem největších evropských médií jsou americké finanční instituce. Nevěděli jste to? Takže je možné se do této práce zapojit, ale je to tak říkajíc nákladné. Můžeme jednoduše upozornit na naše zdroje informací a nedosáhneme výsledků. Celému světu je jasné, co se tehdy stalo. I američtí analytici o tom mluví přímo. Je to pravda.

Tucker: Americký dolar, který mnoha způsoby sjednotil svět, možná ne ve váš prospěch, ale určitě v náš. Přestane být rezervní měnou, univerzálně akceptovanou měnou? Jak myslíte, že sankce změnily postavení dolaru ve světě?

Vladimir Putin: Víte, používání dolaru jako nástroje zahraničněpolitického boje je jednou z největších strategických chyb, které učinilo politické vedení USA. Dolar je základním kamenem moci Spojených států. Myslím, že každý velmi dobře chápe, že ať je vytištěno kolik dolarů, rychle se rozptýlí po celém světě. Inflace ve Spojených státech je minimální. Je to asi 3 nebo 3,4 %, což je, myslím, pro USA zcela přijatelné. Ale nebudou přestávat tisknout. Co nám říká dluh 33 bilionů dolarů? Je to o emisi. Přesto je to hlavní zbraň používaná Spojenými státy k udržení jejich moci po celém světě. Jakmile se politické vedení rozhodlo použít americký dolar jako nástroj politického boje, byl zasazen úder této americké moci. Nerad bych používal silná slova, ale je to hloupost a vážná chyba. Podívejte se, co se děje ve světě. I spojenci Spojených států nyní snižují své dolarové rezervy. Vidí to, každý začíná hledat způsoby, jak se ochránit. Ale fakt, že Spojené státy uplatňují restriktivní opatření vůči určitým zemím, jako jsou omezení transakcí, zmrazení aktiv atd., vyvolává vážné obavy a vysílá signál celému světu.

Co jsme měli zde? Do roku 2022 bylo asi 80 % ruských zahraničních obchodních transakcí provedeno v amerických dolarech a eurech. Americké dolary tvořily přibližně 50 % našich transakcí s třetími zeměmi. No, v současné době je to sníženo na 13 %. My jsme zakázání používání amerického dolaru nezavedli. Neměli jsme takový úmysl. Bylo to rozhodnutí Spojených států omezit naše transakce v amerických dolarech. Myslím, že je to úplná hloupost z pohledu zájmů samotných Spojených států a jejich daňových poplatníků, protože to poškozuje ekonomiku USA, podkopává moc Spojených států po celém světě. Mimochodem, naše transakce v jüanech tvořily asi 3 %. Dnes je 34 % našich transakcí provedeno v rublech a přibližně stejně. Trochu více než 34 % v jüanech. Proč to Spojené státy udělaly? Mým jediným odhadem je sebevědomí. Pravděpodobně si myslely, že to povede k úplnému kolapsu, ale nic se nezhroutilo. Navíc, jiné země, včetně producentů ropy, uvažují o a již přijímají platby za ropu v jüanech. Uvědomujete si vůbec, co se děje, nebo ne? Uvědomuje si to někdo ve Spojených státech. Co to děláte? Sami sebe izolujete. Všichni odborníci to říkají. Zeptejte se jakékoli inteligentní a myslící osoby ve Spojených státech, co dolar znamená pro USA. Ale sami ho zabíjíte svýma vlastníma rukama.

Tucker: Před chvílí jste řekl, že svět by byl mnohem lepší, kdyby nebyl rozdělen do soupeřících aliancí, kdyby existovala globální spolupráce. Jedním z důvodů, proč to není možné, je, že současná americká administrativa stojí naprosto odhodlaně proti Vám. Myslíte si, že pokud by po Joe Bidenovi přišla nová administrativa, byli byste schopni obnovit komunikaci s americkou vládou? Nebo na tom nezáleží, kdo je prezidentem?

Vladimir Putin: Řeknu vám to, ale dovolte mi dokončit předchozí myšlenku. Společně s mým kolegou a přítelem prezidentem Si Ťin-pchingem jsme si stanovili cíl dosáhnout letos vzájemného obchodu s Čínou ve výši 200 miliard dolarů. Tento úroveň jsme překročili. Podle našich údajů naše bilaterální obchod s Čínou činí již 230 miliard. A čínská statistika říká, že je to 240 miliard. Ještě jedna důležitá věc. Náš obchod je velmi vyvážený, vzájemně doplňující v oblasti vysokých technologií, energetiky, vědeckého výzkumu a vývoje. Je to velmi vyvážené. Co se týče BRICS, kde Rusko převzalo letos předsednictví, země BRICS se celkově velmi rychle rozvíjí. Podívejte, pokud si dobře pamatuji, v roce 1992 činil podíl zemí G7 na světové ekonomice 47 %, zatímco v roce 2022 to bylo sníženo, myslím, na trochu více než 30 %.

Země BRICS tvořily v roce 1992 pouze 16 %, ale nyní je jejich podíl větší než podíl G7. To nemá nic společného s událostmi na Ukrajině. Je to způsobeno trendy globálního vývoje a světové ekonomiky, jak jsem právě zmínil. A je to nevyhnutelné. Bude se to dít dál. Je to jako paprsky slunce. Nemůžete zabránit východu slunce. Musíte se k tomu přizpůsobit. Jak se Spojené státy přizpůsobují s pomocí sankcí, tlaku, bombardování a použití ozbrojených sil? To je o sebevědomí. Váš politický establishment nepochopil, že svět se mění za objektivních okolností. A aby se zachovala vaše úroveň, když někdo usiluje o úroveň dominance, musíte činit správná rozhodnutí kompetentně a včas. Takové brutální akce, včetně té vůči Rusku a řekněme jiným zemím, jsou kontraproduktivní. To je zjevný fakt. Už se to projevilo. Právě jste se mě ptal, zda přijde jiný vůdce a změní něco? Nejde o vůdce. Nejde o konkrétní osoby.

Měl jsem velmi dobré vztahy, řekněme, s Bushem. Vím, že ve Spojených státech byl zobrazován jako nějaký venkovský kluk, který tomu moc nerozumí. Ujišťuji vás, že tomu tak není. Myslím, že udělal spoustu chyb i s ohledem na Rusko. Řekl jsem vám o roce 2008 a rozhodnutí v Bukurešti otevřít dveře NATO Ukrajině a tak dále. Stalo se tak během jeho prezidentování. Ve skutečnosti vyvíjel na Evropany tlak. Ale obecně, na osobní lidské úrovni, jsem s ním měl velmi dobrý vztah. Nebyl horší než kterýkoli jiný americký, ruský nebo evropský politik. Ujišťuji vás, že pochopil, co dělá, stejně jako ostatní. Měl jsem takový osobní vztah i s Trumpem. Není to o osobnosti vůdce. Je to o smýšlení elit, o dohodě vůdce. Pokud americkou společnost ovládne myšlenka nadvlády za každou cenu, založená i na násilných akcích, nic se nezmění. Bude to jen horší. Pokud ale nakonec dojde k uvědomění, že svět se díky objektivním okolnostem mění a že by se jim měl umět včas přizpůsobit s využitím výhod, které USA dodnes mají, pak se možná něco změní.

Podívejte, čínská ekonomika se stala první ekonomikou na světě. Na druhém místě jsou USA a poté Japonsko s Ruskem na pátém místě. Rusko bylo loni první ekonomikou v Evropě i přes všechny sankce a omezení. Proti Rusku je uplatněno největší množství sankcí na světě. A během této doby jsme se stali první evropskou ekonomikou. Nástroje, které USA používají, nefungují. No, člověk musí přemýšlet, co dělat. Pokud toto uvědomění dojde k vládnoucím elitám, pak ano, pak první osoba státu bude jednat v očekávání toho, co od této osoby očekávají voliči a lidé, kteří rozhodují na různých úrovních. Pak se možná něco změní.

Tucker: …Řídíte tuto zemi tak dlouho, znal jste všechny tyto americké prezidenty. Jaká jsou ta mocenská centra ve Spojených státech? Kdo vlastně rozhoduje?

Vladimir Putin: Nevím. Amerika je složitá země…Kdo rozhoduje ve volbách? Dá se tomu rozumět, když každý stát má svou vlastní legislativu? Každý stát se reguluje sám. Někdo může být vyloučen z voleb na státní úrovni. Jedná se o dvoustupňový volební systém. Je pro nás velmi těžké to pochopit.…Pak se podívejte, proč podle mého názoru byla po rozpadu Sovětského svazu vedena proti Rusku taková chybná, hrubá, zcela neopodstatněná politika nátlaku. Koneckonců je to politika nátlaku. Rozšiřování NATO, podpora separatistů na Kavkaze, vytvoření systému protiraketové obrany. To vše jsou prvky tlaku. Tlak, tlak, tlak. Pak zatažení Ukrajiny do NATO je jen o tlaku, tlaku, tlaku. Proč? Myslím, že mimo jiné proto, že vznikly nadměrné kapacity. Během konfrontace se Sovětským svazem bylo vytvořeno mnoho center a specialistů na Sovětský svaz, kteří nemohli dělat nic jiného. Přesvědčili politické vedení, že je třeba pokračovat v cizelování Ruska, pokusit se ho rozbít, vytvořit na tomto území několik kvazi státních celků a podmanit si je v rozdělené podobě, využít jejich spojený potenciál pro budoucí boj s Čínou. To je chyba, včetně přílišného potenciálu těch, kteří pracovali pro konfrontaci se Sovětským svazem. Toho je potřeba se zbavit. Měli by tam být nové, čerstvé síly, lidé, kteří se dívají do budoucnosti a chápou, co se děje ve světě.

Tucker: Jen se vás musím zeptat, jasně jste řekl, že rozšíření NATO na východ je porušením slibu, který vám všichni dali v roce 1990. Je to hrozba pro vaši zemi. Těsně předtím, než jste poslal vojáky na Ukrajinu, se viceprezident Spojených států účastnil mnichovské bezpečnostní konference a vyzval prezidenta Ukrajiny, aby vstoupil do NATO. Myslíte si, že to byla snaha vyprovokovat vás k vojenské akci?

Vladimir Putin: Opakuji, ještě jednou, opakovaně, opakovaně jsme navrhovali hledat řešení problémů, které na Ukrajině vznikly po převratu v roce 2014, mírovými prostředky. Ale nikdo nás neposlouchá. A navíc ukrajinští vůdci, kteří byli zcela pod kontrolou USA, najednou prohlásili, že nebudou plnit Minské dohody. Všechno se jim tam znelíbilo a pokračovali na tom území ve vojenské činnosti. A paralelně toto území využívaly vojenské struktury NATO pod rouškou různých středisek pro výcvik a přeškolování personálu. V podstatě tam začali vytvářet základny. To je vše. Ukrajina oznámila, že Rusové (žijící na Ukrajině) nemají titulární národnost, a zároveň schválila zákony omezující práva netitulárních národností na Ukrajině. Ukrajina poté, co dostala všechna jihovýchodní území jako dar od ruského lidu, náhle oznámila, že Rusové nemají na tomto území žádnou titulární národnost. Je to normální? To vše dohromady vedlo k rozhodnutí ukončit válku. Ten neonacista začal na Ukrajině v roce 2014.

Tucker: Myslíte si, že Zelenskyj má svobodu vyjednat urovnání tohoto konfliktu?

Vladimir Putin: Neznám podrobnosti. Samozřejmě se mi to těžko hodnotí, ale věřím, že má. V každém případě míval. Jeho otec bojoval během druhé světové války proti fašistickým nacistům. Jednou jsem s ním o tom mluvil. Řekl jsem, Volodymyre, co to děláš? Proč dnes podporujete neonacisty na Ukrajině, zatímco váš otec bojoval proti fašismu? Byl to frontový voják. Neřeknu vám, co odpověděl. Toto je samostatné téma a myslím, že je to nesprávné, abych to udělal. Ale co se týče svobody volby. Proč ne? Dostal se k moci na základě očekávání ukrajinského lidu, že povede Ukrajinu k míru. Mluvil o tom. Právě díky tomu drtivě vyhrál volby. Když se pak ale dostal k moci, podle mého názoru si uvědomil dvě věci. Za prvé je lepší se s neonacisty a nacionalisty nedostat do sporu, protože jsou agresivní a velmi aktivní. Můžete od nich očekávat cokoliv. A za druhé, Západ vedený Spojenými státy je podporuje a vždy bude podporovat ty, kteří si znepřátelí Rusko. Je to prospěšné a bezpečné. Zaujal tedy příslušnou pozici, přestože svým lidem slíbil ukončení války na Ukrajině. Podvedl své voliče.

Opravdu jsme nikdy neodmítli jednání. Neustále slyšíme, je Rusko připraveno? Ano. Neodmítli jsme. Byli to oni, kdo veřejně odmítl. Dobře, ať zruší svůj dekret a vstoupí do jednání. Nikdy jsme neodmítli. A skutečnost, že poslouchají požadavek nebo přesvědčování pana Johnsona, bývalého premiéra Velké Británie, se zdá být směšná. A je to pro mě velmi smutné, protože, jak to řekl pan Arakhamia, už před rokem a půl jsme mohli zastavit tyto nepřátelské akce. Kde je teď pan Johnson? A válka pokračuje.

Tucker: To je dobrá otázka. Kde si myslíte, že je a proč to udělal?

Vladimir Putin: Kdo ví. Sám tomu nerozumím. Bylo tam obecné východisko. Z nějakého důvodu měli všichni iluzi, že Rusko může být poraženo na bitevním poli. Kvůli aroganci, kvůli čistému srdci, ale ne kvůli skvělé mysli.

Tucker: Popsal jste spojení mezi Ruskem a Ukrajinou. Samotné Rusko jste párkrát označil za ortodoxní. To je zásadní pro Vaše chápání Ruska. Řekl jste, že jste ortodoxní. Co to pro tebe znamená? Podle vlastního popisu jste křesťanský vůdce. Jaký to má na Vás vliv?

Vladimir Putin: Víte, jak jsem již zmínil, v roce 988 byl pokřtěn sám princ Vladimir po vzoru své babičky, princezny Olgy. Poté pokřtil svůj oddíl. A pak postupně, v průběhu několika let, pokřtil celou Rus. Byl to dlouhý proces od pohanů ke křesťanům. Trvalo to mnoho let, ale nakonec se tato ortodoxie, východní křesťanství, hluboce zakořenila v povědomí ruského lidu. Když Rusko expandovalo a poté absorbovalo další národy, které vyznávají islám, buddhismus a judaismus. Rusko bylo vždy velmi loajální k lidem, kteří vyznávají jiná náboženství. V tom je naše síla. To je naprosto jasné…A lidé, kteří v Rusku vyznávají různá náboženství, považují Rusko za svou vlast. Jinou vlast nemají. Jsme spolu. Je to jedna velká rodina a naše tradiční hodnoty jsou velmi podobné. Právě jsem zmínil jednu velkou rodinu, ale každý má svou rodinu. A to je základ naší společnosti. A říkáme-li, že vlast a rodina jsou spolu specificky spjaty, je to skutečně tak, protože není možné zajistit normální budoucnost pro naše děti a naše rodiny, pokud nezajistíme normální, udržitelnou budoucnost pro celou zemi. , pro mateřskou zemi. Proto je v Rusku tak silné vlastenecké cítění.

Tucker: Jediný způsob, jakým se náboženství liší, je ten, že křesťanství je specificky nenásilné náboženství. Ježíš říká, nastav druhou tvář. Nezabíjejte. Jak může vůdce, který musí zabíjet – v jakékoli zemi – jak může být vůdcem křesťan? Jak se s tímto osobně vypořádáte?

Vladimir Putin: Je to velmi snadné, pokud jde o ochranu sebe a své rodiny, své vlasti. Nebudeme na nikoho útočit. Kdy začal vývoj na Ukrajině? Od začátku převratu a nepřátelských akcí na Donbasu. Tehdy začali. A chránili jsme naše lidi, sebe, naši vlast a naši budoucnost. Co se týče náboženství obecně, víte, nejde o vnější projevy. Není to o tom chodit každý den do kostela nebo bouchat hlavou o podlahu. Je to v srdci a naše kultura je tak orientovaná na lidi. Dostojevskij, který byl na Západě velmi známý a génius ruské kultury, ruské literatury, o tom hodně mluvil, o ruské duši. Západní společnost je přece jen pragmatičtější. Rusové myslí více o věčnosti, o morálních hodnotách. Nevím, možná se mnou nebudete souhlasit, ale západní kultura je přeci jen pragmatičtější. Neříkám, že je to špatné. Umožňuje dnešní zlaté miliardě dosáhnout dobrého úspěchu ve výrobě, dokonce i ve vědě a tak dále. Na tom není nic špatného.

Tucker: Myslíte si, že je v tuto chvíli příliš ponižující, aby NATO přijalo ruskou kontrolu nad tím, co bylo před dvěma lety ukrajinským územím?

Vladimir Putin: Řekl jsem, ať přemýšlejí, jak to udělat důstojně. Existují možnosti, pokud je vůle. Až doteď bylo slyšet pozdvižení a křik o způsobení strategické porážky Rusku na bitevním poli. Nyní ale zřejmě přicházejí na to, že je těžké toho dosáhnout, pokud je to vůbec možné. Podle mého názoru je to z definice nemožné. Nikdy se to nestane. Zdá se mi, že teď si to uvědomili i ti, kteří jsou na Západě u moci. Pokud ano, pokud realizace nastoupila, musí přemýšlet, co dál. Jsme na tento dialog připraveni.

Tucker: Byl byste ochoten poblahopřát, NATO, vyhráli jste a udržet situaci tam, kde je nyní?

Vladimir Putin: Víte, je to předmět jednání…Tato nekonečná mobilizace na Ukrajině, hysterie, domácí problémy, dříve nebo později vyústí v dohodu. Víte, asi to zní divně vzhledem k současné situaci, ale vztahy mezi těmito dvěma národy se stejně obnoví. Zabere to hodně času, ale zahojí se. Dám vám velmi neobvyklý příklad. Na bojišti dochází k bojovému střetnutí. Ukrajinští vojáci jsou obklíčeni. Toto je příklad z reálného života. Naši vojáci na ně křičeli: „Není šance, vzdejte se. Vyjděte ven a budete naživu.“ Najednou ukrajinští vojáci křičeli rusky, perfektní ruštinou: „Rusové se nevzdávají.“ A všichni zahynuli. Stále se identifikují jako Rusové. To, co se děje, je do jisté míry prvkem občanské války. Každý na Západě si myslí, že ruský lid byl navždy rozdělen nepřátelstvím. A nyní bude znovu sjednocen. Jednota tam stále je. Proč ukrajinské úřady likvidují Ukrajinskou pravoslavnou církev? Protože spojuje nejen území. Spojuje naše duše. Nikdo nebude schopen oddělit duši.

Tucker: Děkuji, pane prezidente.

Přeložil Jaroslav Pešta