4.2.2023 | Svátek má Jarmila


Diskuse k článku

TEROR: Mnichovský masakr a jeho následky

Před padesáti lety, 5. až 6. září 1972, svět s hrůzou sledoval, jak byli na německé půdě na olympijských hrách v Mnichově opět brutálně vražděni Židé. Osm členů teroristické skupiny „Černé září“ – odnože Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) – umučilo a zavraždilo 11 izraelských sportovců, jednoho z nich vykastrovalo a nechalo jej umírat před zraky ostatních izraelských olympioniků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 8.11.2022 18:58

Dlouho po vylíčených událostech se diskutovalo o rozhodnutí Avery Brundage pokračovat ve hrách. Jeden názor byl, že se mělo okamžitě všechno ukončit vzhledem k tragedii. Jiný házor byl, že pokud by hry skočily, by teroristé dosáhli nejen 100 procentního vítězství nýbrž dvěstěprocentního. Tudíž bylo rozhodnutí pana Brundage zřejmě bohužel správné.

H. Lukešová 8.11.2022 19:21

Nakolik bylo správné pokračovat v hrách, lze těžko posoudit, ale co jde říci s jistotou, že postoj tehdejší německé vlády a ne jen jí, i řady jiných evropských, byl velmi špatný, spolupracovat s teroristy a antisemitskými vrahy, bylo samo o sobě zločinem. Kvůli arabské ropě opět prodali evropští politici svou čest, jako Britové v době válečné.

H. Rybnická 8.11.2022 19:33

Paní Lukešová život je bohužel něco jiného než socha spravedlnosti. A pokud máte zastupovat zájmy milionů občanů musíte velmi dobře přemýšlet o jakékoli reakci O "spolupráci" nemůže být ani řeč, jednalo se prostě o rozhodnutí mezi větším nebo menším zlem. A že byli organizátoři her naivní a přesvědčeni o mírových hrách o tom nemusíme diskutovat - ovšem jak to bylo s těmi, kteří jsou generály hned po válce?

J. Poláček 8.11.2022 22:52

Paní Lukešová, obdivuji odhodlání Izraele efektivně a úspěšně zasahovat proti vrahům židů. "Buhužel" musím konstatovat, že reálpolitika není ani v Izraeli sprosté slovo, viz spojenectví s Azerbajdžánem. Mimochodem to, jak se chová dnešní Německo ve světle války na Ukrajině, je důkazem, že vždy platilo a platit bude - košile bližší kabátu.