3.12.2022 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

SÝRIE: Proč je Idlib zpátky v ohni

Syrská občanská válka byla téměř od počátku mimo jiné náhradním bojištěm jiných konfliktů. Rychle se zhoršující humanitární a bezpečnostní situace v provincii Idlib je důsledkem právě této skutečnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Ryšavý 12.2.2020 20:57

Přesné

Z. Koutecký 12.2.2020 18:48

Jo, pane Priknere, bejvávalo, bejvávalo. Dneska celý Západ zastává názor, že Asad a jeho vláda nemá právo vládnout, takže vlastně Sýrie žádnou vládu nemá a všichni západní spojenci si tam můžu dělat co chtějí, aby ochránili syrský lid před samozvanými vládci včetně ukládání sankcí, bránících dostatku ropy, jídla, léků a možnosti obnovy zbořených domů a zničené infrastrukury.Turci vyzývají své spojence v obranném paktu NATO, aby jim pomohli dobýt Idlib a osvobodit islamské demokraty.A my jim možná vyhovíme v zájmu syrského lidu, který houfně prchá před krvavým Asadem. Tak to musíte dneska chápat.

J. Kanioková 12.2.2020 18:30

1*****

J. Kanioková 12.2.2020 18:27

Erdogan je odporný a ctižádostivý chlap..

J. Prikner 12.2.2020 18:00

Idlib je součástí státu Syrská republika a je tudíž povinností vedení státu eliminovat protistátní živly na tomto území. Stejně tak by stát Syrská republika vytlačit z naftových polí cizí státní příslušníky,kteří nepokrytě odcizují majetek státu, který se na těchtoúzemích nachází.

Z. Koutecký 12.2.2020 12:56

Nejzajímavější na celé této situaci je, že jsme se dostali do situace, kdy se všeobecně považuje za normální, že Turci si zabrali kus území Sýrie nebo, že Američané "chraní" nejbohatší ropná naleziště v Sýrii. Syřanům naopak zazlíváme, že nechtějí přepustit Turecku Idlib se všemi těmi islámskými bojovníky, proti kterým přece všichni demokraté bojovali.

J. Jurax 12.2.2020 12:01

Možná neexistuje dobrá strana, budiž. Je ale fakt, že každá z těch špatných je někým zvenčí podporována. Kterou z těch špatných podporujeme my, potažmo matička EU?

Turecko je naším spojencem v NATO, Asad je chráněnec Putinův, IS a jemu podobní bojují proti Asadovi, Hizballáh bojuje proti IS, Kurdové bojují proti IS a Turkům (a jsou tzv. Západem opakovaně zrazováni), Turci skrytě podporují IS a Západ bojuje proti IS, ovšem podporuje tzv. nezávislou opozici bojující ale po boku IS a semtam si zbombarduje Asáda (leč Rusko předtím o tom informuje, aby to bylo správně pochopeno), kdežto Putin si rozumí s Tureckem ...

A u nás je oficiální propaganda samozřejmě proti IS a samozřejmě proti Asadovi, ovšem neskrývá sympatie k jeho protivníkům.

Zdá se to být poněkud komplikované ... a to jsem jistě ještě mnohé opomněl ...

P. Lenc 12.2.2020 10:49

Rusko a Turecko hrají o vlastní pískoviště, ale Erdogan je ten, kdo tahá za kratší konec.Co ale perfektně využije jsou uprchlíci, kteří mu poslouží k vydírání Evropy, ktrá si není schopná uhlídat vlastní hranice.Dobře nám tak.

H. Lukešová 12.2.2020 10:13

Já jsem svého času chápala Asadův režim, ovšem každý člověk zraje, ano Asad sám může být sekulární, může respektovat práva lidí ve své zemi, může bojovat proti sunitským fanatikům ISIS, An Nusry a dalším hrdlořezům, to se může zdát na první pohled sympatické, JENŽE je tady jedna vážná pochybnost, Asad se paktuje s Íránem, šítskými džihádisty a šítskými teroristy z Hizballáhu, šítskými vrahy. Není rozdílu mezi sunitským vrahem a šítským vrahem.V Sýrii neexistuje žádná dobrá strana.

V. Novák 12.2.2020 9:30

Je snad v zájmu Evropy (nebo našem) existence "státu" ovládaného daešovci, nusrovci a dalšími džihádisty - a to velmi blízko k Evropě?

Ač se to snaží autor zalhat, právě islamističtí džihádisté totiž Idlíb (zvaný též "popelnice džihádu") ovládají.

R. Langer 12.2.2020 8:44

Ano, s tímto souhlasím...

F. Houžňák 12.2.2020 8:40

A dobře dělá, ten Kreml. Vaši "sunnitští občané" si už jeden stát zřídili, říkali si Daesh, IS, ISIS. Terorizovali a vraždili všechny na dosah.

A. Reček 12.2.2020 8:02

Kreml drží Bašára Asáda v Damašku u moci. Dávno by již byl většinovými sunnitskými občany smeten, jenže Moskva si chce udržet v Sýrii námořní základnu a udržuje jej v prezidentské funkci. Podporu má také od šíitského Iránu. Sunnitské Turecko a Saúdové jsou proti tomu. Tam klid nebude!

K. Salajka 12.2.2020 6:50

"Turci si vymohli vstup do oblastí Sýrie ovládaných kurdskými povstalci." Za tento eufemismus Vám uděluji Orwella s hvězdičkou.

Asi jste ještě nebyl na světě, když přišli do Čech na pozvání 99 pragováků a zvacího dopisu předaného na záchodku bratislavského hotelu naši zachránci. Pro Vás zjevně hranice je jen čára, žádná zeď.

P. Jiří 12.2.2020 0:52

Jo tak Turci si loni vymohli vstup do Sýrie?

To nejsou okupanti z NATO?

H. Lukešová 12.2.2020 0:23

Tak někteří Arabové začínají i Izrael milovat, není jich mnoho, spíše kapka v moři, ale jedním z nich je Mohammed Saud,, saudský bloger, který roku 2019 přál Židům šťastný Yom Kipura zazpíval izraelskou národní píseň Avinu Malkeinu

https://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/269621

Dojemné...