Diskuse
SVĚT: Vůdcovo právo
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
B. Rybák
Zakázané ovoce nejvíc chutná
A proto by se zákazy měly obecně omezovat na ty činnosti, s jejichž zákazem souhlasí výrazná většina občanů (protože jiné zákazy jsou v demokracii prakticky neúčinné). Zákaz vyslovení určitého názoru je vždy omezením svobody projevu a měl by se velmi přísně omezit pouze na situace, kdy je společnost momentálně (a tedy dočasně) v situaci, kdy vyslovení určitého názoru by ji ohrozilo (zhoršením mezinárodního postavení, nebo ohrožením vnitřní stability).
To se ale sotva může týkat názoru na nacizmus, který byl před 67 lety drtivě poražen, vznikl v neopakovatelných historických podmínkách a jeho zločinná podstata byla drtivou většinou občanů akceptována. Problém je ovšem v tom, že částečná tabuizace tohoto tématu byla zneužita k vytvoření ve svobodné diskuzi neudržitelných názorových klišé, jejichž autoři se oprávněně obávají o svou pověst a snad i změny postoje oklamané veřejnosti. Nacionální socialismus je opravdu německým socializmem a tedy hnutím krajně levicovým. A. Hitler opravdu nebyl ani idiot, ani šašek a "jeho" Mein Kampf není z hlediska jím požadovaného účelu hloupě napsaná kniha. Tento zapřisáhlý nekuřák, vegetarián, abstinent, milovník zvířat, přírody a "umění" by v jiné době zůstal patrně pachatelem jediného "zločinu", kterým bylo to, že svou (patrně) první lásku dohnal k sebevraždě svou netolerancí k jejímu kouření. Jeho výtvarné vidění by se patrně projevilo v architektuře (té i jako "vůdce" věnoval mnoho energie), jeho vztah ke zvířatům, přírodě a jeho vegetariánství (nacisté měli tehdy nejpropracovanější zákony na ochranu zvířat) by z něj možná udělal vzor pro dnešní ekologisty.
To, jestli už je Německo zralé na zcela otevřenou debatu o nacizmu, musí rozhodnout ovšem Němci sami (stejně jako my svůj vztah k jejich EU).
J. Effenberger
Mei Kampf a podobné
Protože se dost zajímám o historii a druhou světovou obzvlášť, tak jsem si tuto knihu pořídil, když už tedy vyšla. Preferuji, pokud je to možné, původní zdroje a ne aby mi někdo předříkával co kdo prý napsal a co si o tom mám myslet. Je pravda, že jako beletrie se to číst nedá, ale je zajímavé dozvědět se , čím vlastně Hitler své soukmenovce oblboval. Ze stejného důvodu jsem si přečetl i toho Marxe, část Leninových spisů a podobnou hodnotnou literaturu.I když se přiznám ,že místy spíše pročetl, než přečetl. Moc zajímavé jsou i paměti různých generálů a politiků všech válčících stran.
Osobně vůbec nechápu, proč se řeší, zda se takovéto knihy mohou, či nemohou vydávat, považuji lidi za dostatečně svéprávné, aby si udělali svůj názor sami.
J. Tic
?
Tuto knihu vlastním v české mutaci, a musím vás ujistit, že je absolutně nečtitelná. Jediné co ta kniha dokáže, tak odradit čitatele od jakýchkoliv pokusů o její přečtení. Na to podle mne nemá nervy a trpělivost ani ten nejkovanější nácek.
A. Holík
Memetika
Nektere myslenky opravdu mohou byt pro spolecnost nebezpecne. Myslenky ziji .. vyvijeji se, hledaji zivnou pudu, prinasi nositelum zdanlive vyhody. Taky se nekdy ukaze, ze to az tak vyhodne neni. S fasismem se to ukazalo az za cenu milionovych ztrat.
Ted je tedy otazka, jak spolecnost branit. Vzhledem k tomu, ze ty myslenky maji vetsinou jednoduchy zaklad, a mohou kdykoliv vzniknout znova, nelze je proste vyresit zakazem.
Nakaze se predchazi ockovanim .. budovanim protilatek. To jest poucenim se ze zkusenosti, analyzou a reflexi .. to ovsem neni mozne bez perfektni znalosti puvodni myslenky. Zakazy skodlive myslenky tim padem v zasade posiluji.
M. Mařák
Re: Memetika
Pane Holíku, při vší úctě, pletete si národní socialismus s fašismem. To německý národní socialismus byl příčinou genocidy ztráty milionů nevinných životů. Nicméně komunismus, ruku na srdce, ho v těch miliónech a genocidách mnohonásobně překonal...
M. Mařák
Zase mne tady určitě vymažou a vyruší,
ale stejně jako plácá z mého pohledu blbosti pan ministr zahraničních věcí pan Karel Schwarzenberg, plácá je i pan Tomáš Vandas z DSSS, nebo pan Vojtěch Filip z KSČM, či pan Bohumil Sobotka z ČSSD atd..
Jsem pro svobodu názorů.
M. Prokop
Re: Zase mne tady určitě vymažou a vyruší,
No než to smažou, tak souhlas.
M. Mařák
Svoboda slova
Jsem přesvědčen o tom, že ve svobodné společnosti občanů by měl mít každý občan právo na to, aby mohl projevit svobodně svůj názor, ať už je jakýkoliv. I ten, se kterým osobně naprosto nesouhlasím (marxismus, hitlerismus, stalinismus, mussolinismus...). To je prostě podle mne základ všeho, základ svobody slova.
Až v momentě, kdy se občan pokusí svůj myšlenkový názor uvézt do reality, názor, jenž není v souladu s platným právem a ohrožuje podstatu demokracie, by měly zasáhnout obranné státní mechanismy.
H. Lukešová
Luďákovská Tisovská propaganda, hnus
http://der-stuermer.org/slovak/osviencim.htm
Duch Luďáků na Slovensku nikdy nezemřel a ani nezemře...
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz