6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Úvahy politicky nekorektní (III)

Zatím jsme si probrali jezdce apokalypsy, které je při dobrém rozumu a troše kuráže ještě jakž takž možno zažehnat, třebaže ani snadno, ani bezbolestně. Teď přijdou na řadu ti, na něž máme jen nepřímý nebo vůbec žádný vliv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 15.1.2014 11:00

Jsou to pokrytci, ale kdo vlastně?

Pobavil mne odstavec o pokrytcích, míněni jsou zřejmě "ekologisti", kteří nepranýřují třetí svět za špatné nakládání s odpadky. Souhlasím, někdo tady pokrytec určitě je, otázka je ale kdo. Ve třetím světě je totiž situace ideální z pohledu všech EU skeptiků, žádná regulace a vše řídící neviditelná ruka trhu. Najednou by je tam měl ovšem někdo za odhazování odpadků kritizovat. Proč by to dělal? Vždyť by to byl nepřípustný zásah, nedejbože aby to chtěl dokonce někdo regulovat.

Dodám, že i tak to dost lidí dělá, například přes tlak na globální firmy na dodržování alespoň minimálních zásad, z pohledu člověka žijícího v EU, při nákupu nebo výrobě zboží v uvedených zemích.

M. Prokop 15.1.2014 11:10

Re: Jsou to pokrytci, ale kdo vlastně?

Vy jste koukám také jeden z těch, kteří se umí rázně vypořádat se svou vlastní představou o jiných ......

P. Götze 15.1.2014 11:12

Re: Jsou to pokrytci, ale kdo vlastně?

Rikate A a nerikate B. Evropa se angazuje VSUDE a ekologiste se angazuji VSUDE. Pokud se tedy angazuji VSUDE (a to je fakt), autor se zamysli, proc v kritickych oblastech jako jsou treba odpadky v Africe ci Indii, kde je to nejmarkantnejsi, zhola nic tak aktivniho se nedeje. Coz se da otocit i opacne, pokud to nedelaji uprimne a poradne, nemaji se ekologiste motat NIKAM. Jinak je to totiz to zminene pokrytectvi. Vy to zcela jiste chapete, ovsem rikat A a zamlcovat B, to je proste standardni myslenkovy pochod lidi, ktere tady obhajujete.

V. Braun 15.1.2014 13:54

Re: Jsou to pokrytci, ale kdo vlastně?

Zajímavá logika, buď se angažují VŠUDE (a je to fakt) a tedy i v "kritickych oblastech" nebo to prostě všude nebude. Možná jsem ale zrovna když se brala logika chyběl, třeba mi to vysvětlíte.

J. Schwarz 15.1.2014 12:56

Re: Jsou to pokrytci, ale kdo vlastně?

Jsem rád, že jste alespoň něčím pobaven.  Ale k věci - co máte proti "neregulovanému trhu"? Pracovníci  "globálních firem" snad nejezdí do rozvojových zemí rozhazovat tam sajrajt napravo nalevo. Ergo kladívko, činí tak místní populace. Ta je ovšem z pohledu ekologistů nekritizovatelná, ať sviní "Planetu" jak chtějí a o tom pan Frýbort snad píše! Protože podle politkorektníků když je někdo "chudý" tak si přece nemůže počínat špatně! Bohatí přece mohou i za to, že lišky loví králíky nebo ne? A co když je ten "chudý" ještě i "černý"? Pak už je úplně bez viny na čemkoli - přece on nevynalezl ani plasty, ani auta a nikdy by tedy nepotřeboval ani fosilní paliva... Pak jsou ovšem běloši hlavně vinni tím, že tamní populace vůbec se svými vynálezy - včetně léků - vůbec seznámili. Kdyby se na ně jen koukali jako turisti na lvy v  Serengeti,  eventuelně neúčastně "studovali" boje místních kmenů o území, vývoj imunity proti nemocem či jinak stejně jako v případě populací šimpanzů či goril nebyli by ani oni kritizovatelní. Nebo byli?

I. Lyčka 15.1.2014 13:13

Re: Jsou to pokrytci, ale kdo vlastně?

Tak mne napadá, že bychom mohli začít bojovat o to, aby listina lidských práv a svobod byla doplněna o právo dělat binec, kde se člověku zlíbí :o)

V. Braun 15.1.2014 13:30

Re: Jsou to pokrytci, ale kdo vlastně?

Proti naprosto neregulovanému trhu něco mám, a to konkrétně že tam platí pouze právo silnějšího, případně arogantnějšího.  Proto jsem pro rozumnou regulaci, nejlépe dobrovolnou dohodou účastníků trhu, bohužel ta nefunguje všude a musí nastoupit regulace "státní". Někomu se taková regulace nemusí líbit, například limity na emise síry z tepelných zdrojů, jiní ji však přivítají, například obyvatelé a návštěvníci Krušných a Jizerských Hor.

Vaše spojení regulace a globálnosti ne zcela chápu, alespoň tak jak je prezentujete ohledně pracovníků globálních firem. Určité spojení tam ovšem je v tom, že globální firmy často vyrábějí v rozvojových zemích a mělo by být i naším zájmem, aby tam dodržovaly alespoň nějaké standardy, například ve vztahu k životnímu prostředí, nad rámec místních zvyklostí.

Nevím jak jste přišel na myšlenku, ani kde ji vzal autor, že místní populace je bez viny. Je vinna stejně tak, jako když vy nebo váš soused odhodíte pneumatiku do příkopu. Jistě se to dá kritizovat, ale tím se toho moc nezmění. Dokud nemáte sběrný dvůr nedaleko a nebo o něm nevíte, abych použil něco z článku, tak tam tu pneumatiku odhodíte i příště. Jinými slovy je to o systému a o možnostech dané země. Myslím, že se na to upozorňuje dost a apeluje se právě na ty, kteří k tomu mohou alepoň nějak přispět, t.j. na globální firmy, případně přímo na vlády v jednotlivých zemích - viz Kjótský protokol a pod.

Jinak jsem zvědav z čeho všeho budu nařčen. Například v mém prvním příspěvku jsem nikoho neobhajoval, jen jsem uporoznil na možný jiný úhel pohledu, že se tento úhel pohledu někomu nelíbí je jiná věc.

M. Prokop 15.1.2014 14:08

" bohužel ta nefunguje všude a musí nastoupit regulace

"státní""

která funguje špatně prakticky všude. Natož ta nadstátní.

Viz třeba Kjótský protokol.

M. Prokop 15.1.2014 14:11

Máte tam špatný předpoklad:

"Ve třetím světě je totiž situace ideální z pohledu všech EU skeptiků, žádná regulace a vše řídící neviditelná ruka trhu."

Regulace tam pochopitelně funguje, ne však "neviditelnou rukou trhu", která jen určuje cenu produktu přirozeně, ne administrativně. Funguje tam regulace místních silových struktur a jejich korupčnosti.

P. Vaňura 15.1.2014 21:32

Skvělý termín

Regulace místních silových struktur a jejich korupčnosti. To ostatně neplatí jen pro třetí svět.

P. Vaňura 15.1.2014 10:20

Ještě daleko horší je, když

se "přebytky" z přelidnění nechopnými stěhují k nám za radostného hýkání rudozelených idiotů. Ilegální imigrace = agrese, cílem obojího je zmocnit se cizího území a cizího majetku.

"Chybou absolutních pacifistů je to, že nechtějí studovat politickou vědu ani dějiny."

Na této větě je zajímavé to, že pochází z r. 1937!

K. Křivan 15.1.2014 7:55

Nejhorší znečištění země

je přelidnění neschopnými. Viz Afrika, Indie, .....

V. Kain 15.1.2014 9:01

Re: Nejhorší znečištění země

V jednadevadesátém jsem na vlastní oči viděl mnohokrát v Dháce jak obyvatelé hlavního města Bangladeše kálejí po ulicích.Přičapne ke kraji vozovky udělá potřebu a jde dál jako by se nic nestalo.Hrozná prasata.Mají to v genech a nemyslím si,že je to tam dneska jiné.Před těmi 23 roky měla Dháka cca 7 milionů obyvatel.Dneska se rozrostli na cca 15 milionů.A to je jenom jedno město v primitivním státě.

K. Křivan 15.1.2014 11:40

Re: Nejhorší znečištění země

Taže dvakrát tolik výkalů na chodnících. Tomu říkám pokrok. Vpřed do zářných humanistických zítřků !

P. Boublíková 15.1.2014 7:02

Co se týče odpadků

dnešní úvaha dobře ladí s úvodníkem.

A války? Nezbývá než doufat, že se magoři navzájem vymlátí mezi sebou (opravte mě jestli se pletu - ale i ten Írán naposledy válčil s Irákem), a že civilizovaný svět už se dohodl, že válka je tabu...

I. Lyčka 15.1.2014 8:00

Re: Co se týče odpadků

Jenže můžeme dumat nad tím, zda představitelé různých, hlavně pak islámských států, jsou stejného názoru, že válka je tabu. Pokud jsou přesvědčeni, že válka jim pomůže rozšířit islám do dalších zemí, nemyslím si, že by této situace nevyužili. A můžeme si tisíckrát říkat, že většina muslimů válku nechce. Jedná se o onu mlčící většinu, která mlčí, nesouhlasí a nekoná. Ostatně nemusíme jít pro příklad daleko. Kolik našich spoluobčanů nesouhlasilo s totalitním státem, ale co byli schopni učinit, bylo brblání u piva nebo někde na chalupě. A čelní představitelé zatím konali zcela jinak.

P. Vaňura 15.1.2014 10:33

Možno se opět obrátit k minulosti,

co říkali návštěvnící Německa r. 1937. "Většina Němců válku nechce, ale přitom je přesvědčena, že vypukne."

Ještě drastičtěji se to projevovalo v tehdejším Japonsku. Je znám příklad jednoho důstojníka japonského generálního štábu, který otevřeně řekl, že plány na válku proti USA jsou šílenstvím, protože Japonsko bude časem nuceno čelit pětinásobné přesile. Ačkoliv stejný názor v zaobalenější formě vyjadřoval v zaobalenější formě i vrchní velitel japonského loďstva admirál Jamamoto ("mohu zaručit, že prvních půl roku budeme vítězit, ale co bud dál, nevím"), byl tento důstojník urychleně uklizen do Indočíny a to ne za trest, ale proto, že panovaly obavy, že by mohl být příslušníky válkychtivé strany zavražděn! Skupina fanatiků tak strhla do války celý národ.

M. Prokop 15.1.2014 11:09

"a že civilizovaný svět už se dohodl, že válka je tabu..."

Tento názor byl dosti rozšířen před první světovou .......

P. Boublíková 15.1.2014 12:38

Re:

"Nezbývá než doufat" se vztahuje i k tomu.

K. Křivan 15.1.2014 11:42

Re: Írán naposledy válčil s Irákem

ta válka pokračuje v Syrii dále.