29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

SVĚT: Umění rozvodu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bac L'Jean 8.6.2009 8:50

Analogie s manželstvím

Jak manželství tak důstojný rozchod předpokládá dva rozumné, duševně vyspělé lidi - a to je pouze nutná, nikoli postačující podmínka.

O státech, mám li tuto analogii přijmout, to musí platit tuplem. Rozpad ČSFR je snad jediná světlá výjimka z moderní historie (snad ještě rozpad R-U ve střední Evropě), kterou bych "důstojným rozchodem" nazval.

Nejspíš to bude tím, že se vyspělé  státy  běžně nerozpadávají (to máme po tisíci letech evropské historie za sebou a zbytek světa si to musí teprve protrpět - bohužel, s našemi, moderními technologiemi a zbraněmi - asi to bude víc bolet, ale kulturní a společenský vývoj se nejspíš jinak nahradit nedá)

Papouch 8.6.2009 8:42

Re: Snad jsme příkladem, se Slováky se naše vláda dohodla,

blaboly hranice se tehdy upravovala od stolu podle narodnostniho slozeni v ramci mirove smlouvy po valce

obyvatel se nikdo neptal a jediny plebiscit, vynuceny povstanim v Soproni, zpusobil ze je Sopron dodnes soucasti Madarska

s dvojjazycnosti nejsou problemy, protoze se behem prvniho roku v Rakousku 10% obyvatel (=Madari)  odstehovalo, dilem do Madarska, dilem do USA

http://en.wikipedia.org/wiki/Sopron

http://en.wikipedia.org/wiki/Burgenland

Kajan 8.6.2009 8:40

Dobné plotry dělají dobré přátele, pane autore !!! Dzp.

Standa 8.6.2009 8:16

Re: Britanie je excelentní příklad

Ovšem třeba ve Skotsku či Walesu by pro něj pochopení našli :-D. Dokonce bych řekl, že i v tom Severním Irsku, jen by to musel prezentovat jako "obranu proti katolickému Irsku".

Standa 8.6.2009 8:14

Re: Mate pravdu, stat svycarskeho typu je reseni,

Faktem je, že "naši" Němci se podvolili začlennění do Československa díky myšlence švýcarského modelu (myslím ale Masarykově, ne Benešově). Její následná nerealizace a budování národního "československého" státu bylo pro Henleinovce vítaným argumentem. Těžko říci, zda by to právě tohle nemohlo být tím pomyslným peříčkem převažujícím váhy na jednu či druhou stranu - v září 1938 hrál Hitler hodně riskantně a tohle by byl argument proti němu jak pro Brity, tak i pro jeho tehdy ještě ne zcela loajální generály.

Standa 8.6.2009 8:07

Re: Snad jsme příkladem, se Slováky se naše vláda dohodla,

Pokud vím, ještě ve 20. letech působili v Burgenlandu maďarské bojůvky a bylo to tam dost o hubu, takže na náš příklad to nemá :-D.

Tomáš Jasný 8.6.2009 8:04

Bezpředmětná utopie

Kde je nějaká potřeba, aby se systém organizace lidských společenství, třeba i v dálné budoucnosti, vyvinul způsobem, který navrhuje autor článku?  Absolutně nikde! Sice o něčem podobném uvažoval dokonce i Karel Marx, ale půldruhého století od Marxova utopického blouznění, svět se stále organizuje nepředvidatelným způsobem, kde jednotlivec se stává čím dále tím méně rozhodujícím článkem v řetězu historického vývoje.  Jediný faktor, který působí skoro nevyhnutelně na vývoj lidských civilizací, je jakási vrozená potřeba jak jednotlivců tak i masových hnutí, kmenů, národů atd se stěhovat z jednoho místa na jiné, což se skoro bez výjimky provádí ve  směru z východu na západ.  Jak říkali Voskovec s Werichem (parafrázuji): "Proč se Praotec Čech zastavil už na Řípu?  Vždyť mohl dojít až na Jungfrau a sejra mohl by lacinej."          

xtl 8.6.2009 8:04

možno začít ihned

Diskuzi naznačenou Fištejnem možno na půdě OSN začít ihned, může již teď navrhnout naznačené řešeni pro dosud nevyřešený konflikt na Blízkém východě odvoláním rozhodnutí OSN o zřízení států Izrael a Palestina a vytvořením jediného státu, do něhož by se mohli vrátit několik milonů uprchlíků dosud živořících v uprchlických táborech a všichni obyvatelé regionů by začali požívat stejná lidská aobčanská práva.

Mgr. Milda 8.6.2009 7:17

Snad jsme příkladem, se Slováky se naše vláda dohodla,

vždyť to byli stejní reformovaní komunisti, jako ti naši. Však také jugoslávští komunisti, třeba Šešelj, Čechům nadávali do zbabělců, měli jsme se po srbském vzoru krásně povraždit.

Takové příklady jsou však známé už dávno, při rozpadu Rakouska na podzim 1918 se část Maďarska, dnešní rakouská provincie Burgenland, rozhodla , že bude součástí republiky Rakousko. Bylo to rozhodnutí moudré, neboť je to úrodné území, bez něhož by Rakousko mělo problémy se zajištěním výživy obyvatelstva. Byl to koneckonců zisk pro obě strany. Podotýkám, že tam s tou dvoujazyčností nejsou žádné problémy.

Budoucí EU má tak krásný příklad, jak si vzájemně pomáhat a současně se vzájemně respektovat.

Mirek F. 8.6.2009 7:15

Re: Mate pravdu, stat svycarskeho typu je reseni,

Výborně, jestli jste to četl, jistě vám nebude činit potíže vysvětlit, jat tyto knihy vyvracejí teze vašeho předřečníka. Směle do toho!

El Suizo 8.6.2009 6:39

Švýcarské kantony spolu nikdy neválčily?

> Švýcarské kantony spolu nikdy neválčily

To neni pravda:

http://de.wikipedia.org/wiki/Sonderbundskrieg

V 8.6.2009 5:24

Re: tohle je teda hloupa uvaha

...Kdyz se jednotlivci sdruzuji mimo rodinu, nebo 'pres' rodinne svazky, tak uz se tomu nerika rodina, ale treba spolek.

Apropo k tomu ziti na psi knizku, manzele by meli mit kategoricky zakonem zakazany rozvod, dokud by detem nebylo 18 roku, pokud tedy nejake maji, kdyz ne, tak at se rozvedou kdykoliv se jim zachce.

V 8.6.2009 5:23

tohle je teda hloupa uvaha

zakladni jednotkou statu jsou obcane, nikoli rodiny, uz jen protoze co obcan, to volebni hlas (deti a dementi jsou jina vec) a nikoli co rodina, to jeden hlas. Rodina jako takova spravne zadny hlas nema. A nedrzi to vodu ani v nejake analogii, rodiny napriklad vznikaji a zanikaji umrtim dnes a denne ale staty nikoliv, ani valky stat nekonci, jen ho popripade anexuji, ci se samy rozsiri anexovanim jineho statu.

Uvadite same staty tretiho sveta, nebo temer tretiho sveta. Presne tam, kde by priklad nas a Slovaku mohl byt prikladem, tak tam si z toho vubec zadny priklad nevezmou, a tam kde by si ho vzali, ho nepotrebuji, jednoduse proto, ze jsou to rozumni lide (staty).

Abych to vzal vice od zakladu, vy sledujete vsechny ty konflikty a rikate si ze by se jim dalo predejit kdyby stat nebyl tak posvatny. Ale on neni posvatny bez padneho duvodu. Presne z tohoto duvodu se diktatori snazi svuj stat vzdy rozsirit, jeste neexistoval takovy, ktery by ho chtel mensi. A tito budou prave ti posledni, kteri by slyseli na vase volani.

Take budoucnost neni v rozmelneni statu, jak vam to zrejme pripada, ale prave naopak. Postupne liberalizovani ekonomik zemi, ktere pomalu ale jiste nastoupi s budoucnosti, bude znamenat, ze si lide budou moci dovolit zustat 'doma', uz nebude dochazet k michani lidstva migracemi, protoze co budu chtit, to me dovozci privezou a co nemuzou privezt, treba tropicke plaze, tak za tim si dojedu a pak se vratim domu, kde se narodim a umru... uz to nebude, ze bych si musel vybrat bud tady, nebo tam, jako to bylo za kolektivistickych rezimu. K cemu by se mela Evropa sjednocovat, kdyz by byly staty rozumne, a domluvily by se na spolecne politice, vychazejici z narodnich politik, kdyz by ekonomika byla jedna, jak to v liberalnich rezimech ma byt, k cemu pak borit hranice? Rozumni lide muzou zustat svym narodem, bude to jejich domov, stejne jako maji rodinni prislusnici svou rodinu. Kdyz se jednotlivci sdruzuji mimo rodinu, nebo 'pres' rodinne svazky, tak uz se tomu

takyodbornik 8.6.2009 4:45

Re: Mate pravdu, stat svycarskeho typu je reseni,

Vazeny pane, "stat svycarskeho typu" je naprosto ojedinely tim, ze veskera moc v nem vyvera odzdola nahoru. Z obce (Gemeinde) pres kanton, az po Sprisezenstvi (Eidgenossenschaft). Stati se svycarem musite nejdrive ziskat domovskou prislusnost v obci, na zaklade ktere ziskate obcanstvi kantonu a nakonec federace. Ne zrovna myslenka "Sjednocene Evropy" kde Vas kazdy se vsim posle hned do Brussele. Dovedete si predstavit vstup Svycarska do dnesni "Evropy"? Pritom tam od zacatku (1291) samozrejme vzdy patrilo a patri.

A verte mi, jak mezi obcemi, tak mezi kantony, je tam stav patricne "zmražen nebo zakonzervován" i kdyz se pocet kantonu (a "polokantonu") koncem minuleho stoleti nepatrne poopravil.

Paul Sulc 8.6.2009 3:44

Re: Mate pravdu, stat svycarskeho typu je reseni,

Chytry pane, prectete si treba ''Boj o Hrad'', dva dily, ci Peroutkovo ''budovani statu''.

Svatopluk 8.6.2009 3:07

Britanie je excelentní příklad

V severním Irsku by tento článek vyvolal asi pěknou pomlázku pro autora. V Izraeli jakbysmet.

takyodbornik 8.6.2009 2:05

Re: Divide et impera

Proc ne radeji cesky (Rozdel a panuj) nez anglo-latinsky, Kanadane?

takyodbornik 8.6.2009 1:55

Švýcarské kantony spolu nikdy neválčily

Nikdy? A nebo nikdy za poslednich 150 let, Rybokameni?

Jinak v Cechach, kde diky prirodnim podminkam jsou zemske hranice v podstate stale jiz pres tisic let, mimo mensich zmen, jako Chebsko, Vitorazko a pak samozrejme k Cecham pridruzene Kladske hrabstvi (ktere do roku 1945 nebylo nikdy predtim soucasti temer stale se menici rozlohy Polska) je pojem snadne smazatelnosti hranic vskutku "zajordansky".

Jenda 8.6.2009 1:46

Re: Dobrá analogie, autore.

Nezustane. Vsimnete si jak se i autor clanku uzkostlive vyhnul jakekoli zmince o poklidnem rozpadu Ceskoslovenska.

Jenda 8.6.2009 1:44

Re: Mate pravdu, stat svycarskeho typu je reseni,

Historie by byla naprosto stejna. O druhe svetove se rozhodovalo uplne jinde, Sudety byly jenom vhodna zaminka pro obsazeni Cech a Moravy a mistnich zbrojovek.

A slovaci v te dobe nemeli na autonomii. Prakticky veskera inteligence na Slovensku mluvila madarsky.

P.S.: To si opravdu myslite, ze by nemecky mluvicim obcanum CSR byvala stacila autonomie? Po tom co byli dlouho zvykli byt vladnouci vetsinou? Naivko.

Kanuk 8.6.2009 1:40

Divide et impera

To je jádro pudla.

Paul Sulc 8.6.2009 1:06

Mate pravdu, stat svycarskeho typu je reseni,

skoda jen ze tento Benesem slibeny model nebyl aplikovan v r.1919. Mensiny v Cesku zadnou autonomii nemeli, dokonce ani '' statotvorny a bratrsky '' narod, Slovaci. Kdyby Sudety, Polaci a Madari meli autonomii, historie by asi byla zcela jina.

Jakub S. 8.6.2009 0:15

Dobrá analogie, autore.

Zlatý náš rozvod! Vypadá to, že pokud po nás zůstane nějaká jednoznačně kladná zmínka ve světových učebnicích politologie a moderních dějin, bude to tohle. Voila...