Sobota 6. června 2026, svátek má Norbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

SVĚT: Ukrajina šla do vývrtky

Poté, co se události na Ukrajině daly do zběsilého trysku, alternativy dalšího vývoje se dají spočítat na prstech jedné ruky. Ta první, která předpokládá zachování územní celistvosti, usmíření pravého a levého břehu Dněpru a jejich dobrovolné podřízení se ústřední kyjevské moci, je spíše zbožným přáním, než proveditelným záměrem.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

BR

28. 2. 2014 14:26
Kdo na tom méně prodělá?

Eventuální, zatím velmi vzdálený územní zisk ovšem zdaleka nevyváží hlavobol, který si jím EU přivodí. Proti západní Ukrajině je postsovětský východoukrajinský průmysl ekonomickým zázrakem a zuřivý (banderovský) nacionalismus, namířený proti většině okolních států by byl tím posledním "hřebíkem" do rakve EU. S ukrajinskou černozemí, s jejím uranem a břidlicovým plynem si určitě poradí Rusko lépe než "zeleným náboženstvím" ochromené EU!

http://e-republika.cz/article2254-Ukrajinsky-gambi...

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/zahranici/po...

A ve hře už je dávno i Čína.

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek...

0 0
možnosti
JK

27. 2. 2014 20:24
Referendum

Ukrajina: Krymské referendum o stavu regionu se bude konat 25. května - http://jdem.cz/936g3

61 z 64 registrovaných poslanců hlasovali pro přijetí usnesení. Referendum se bude konat 25. května.

Otázka má být předložena k projednání: "ARC má státní samostatnost a je součástí Ukrajiny na základě smluv a dohod". Varianty odpovědí jsou "pro" a "proti", oznámila dnes novinářům tisková služba Parlamentu.

0 0
možnosti
JS

J. Sládeček 703

27. 2. 2014 20:10
Krym byl a je ruský, ať se to Fištějnovi líbí

či ne.

0 0
možnosti
KF

27. 2. 2014 15:29
Černý humor nových vládců Ukrajiny

Při puči, vyvolaném a objednaném EU a USA, přešla i v Evropě, konkrétně na Ukrajině, studená válka v "horkou". Za vydatné podpory banderovců, legitimita nástupu nového vedení je téměř nulová, nevím, která ústava by to umožňovala. Včera jsem si tu v jednom diskuzním příspěvku všiml opatrných a rozporuplných vyjádření ministra Zaorálka, včerejší odpovědi prezidenta Zemana na tiskové konferenci a europoslance Roučka. Ale nakonec asi všichni víme, že máme omezenou svrchovanost v rámci EU i v Nato a že ani prezident nemůže říkat to, co si třeba myslí. Jinak by to dopadlo špatně, dotace z EU by byly fuč. Prezidenta Zemana takováto situace potkala již podruhé, v době, kdy byl předsedou vlády, došlo k agresi Nato proti Jugoslávii. Nezávidím mu. Pozoruhodný je však černý humor nového, dá se říci samozvaného, ukrajinského vedení. K němu patří hození viny za všechny zabité a zastřelené v Kyjevě na bývalého (nebo podle ukrajinské ústavy ještě současného?) prezidenta a na bývalého ministra vnitra. To bychom ale museli vypustit ze své mysli to, že tam zabíjeli odstřelovači "demonstrantů", kteří v době vyjednaného příměří palbou z nelegálně držených pušek zpozadí podporovali jejich útoky. Snímky k tomu jsou, i z agentur. Policie poslední den odpověděla, někteří policisté dostali samopaly. Podle průběžných statistik většinu zraněných tvořili policisté, mezi mrtvými jich byla více než třetina. Kdo má za to zodpovídat, Klyčko nebo Janukovič? Další černý humor je kolem používání ruštiny. Bleskurychle byl schválen zákon o zákazu používání ruštiny jako úředního jazyka v zemi, v jejíž východní polovině se mluví rusky, žije tam osm miliónů Rusů a dokonce i v Kyjevě je běžným jazykem pro domluvu ruština. Tady už by konečně měly zasáhnout mezinárodní organizace pro lidská práva a ukázat, že nejsou řízeny Západem. A poslední má poznámka o ukr. černém humoru se týká plynu. Ukrajina bude odebírat (převážně ruský!) plyn přes Západní Evropu. Tady už vážně pochybuji o zdravém rozumu aktérů puče.

0 0
možnosti
VH

27. 2. 2014 15:49
Re: Černý humor nových vládců Ukrajiny

Váš rozum je zdravý? O tom zas pochybuju já.  Snad pomůže dr. Chochouloušek. Háááááááááá

0 0
možnosti
JC

27. 2. 2014 12:06
Demoskopie X Demagogie

vychod Ukrajiny neni prevazne ruskojazycny!I tam zile vice jak 60 - 75% Ukrajincu! Pouze na Krymu je asi 80% Rusu; zbytek jsou hlavne Tatari a Ukrajinci. Rusove stalym opakovanim, ze jsou na vychod od Dnepru ve vetsine dosahly toho, ze tato lez je pokladana za pravdu. Wiki:...Die Ukrainer stellen in allen Regionen mit Ausnahme der Autonomen Republik Krim und der Stadt Sewastopol den größten Teil der Bevölkerung. In diesen beiden Regionen sind die Russen die bei weitem bedeutendste Volksgruppe, weitere Gebiete mit hohem russischem Bevölkerungsanteil von 39,0 % bzw. 38,2 % (Volkszählung von 2001) sind die Oblaste Luhansk und Donezk im Südosten der Ukraine....

0 0
možnosti

27. 2. 2014 11:05
Keci nemají cenu

A Rusko je samostačné ve VŠEM! a EU?, v nejhorším nepotřebuje ,zavře kohouty od ropy a plynu a do roka je po STUDENÉ VÁLCE. Ropu, plyn, elektřinu, ochotně vezmou Indie,Čína,Japonsko a pod.

0 0
možnosti
JV

27. 2. 2014 12:05
Re: Keci nemají cenu

Indie, Čína, Japonsko? Jak by tam ty suroviny dopravovali? Vybudovat ropovody a plynovody trvá desetiletí a ne vždy je to možné a doprava na takové vzdálenosti jiným způsobem je hodně neekonomická. A dopravovat elektřinu takhle daleko vůbec nejde. Evropa nepotřebuje ruský plyn a ropu o nic víc, než Rusáci peníze za tyto suroviny.

0 0
možnosti
VN

27. 2. 2014 11:02
Pokud je ukrajinský jihovýchod tak strašný, jak autor

šťavní, je na tom ňikolo šuhajovský severovýchod ještě hůř.

Pokud na Ukrajině existuje něco, co za něco stojí, je to onen tak šedě vylíčený průmyslový jih a východ. A Krym, jehož původními obyvateli rozhodně nejsou Tataři. To ji jen gospodin Fištějn vhodně nastavil začátek dějin...

0 0
možnosti

27. 2. 2014 10:53
Legrační článek

Dal by se shrnout do jediné věty: Za všechno může Putin.

Jak se dočítám níže v této diskuzi, je autor Ukrajinec - očekával bych tedy od něj nějaký jiný úhel pohledu na události (než pohled komentátorů zahraničních) nebo alespoň komplexnější zhodnocení událostí s ohledem na jednotlivé aktéry. Ale nic takového - namísto toho se dočítáme, že Rusko se pokusí uplácat jakýsi slepenec v ruskojazyčných oblastech, rozdá obyvatelům ruské pasy a polovinu Ukrajiny anektuje a celé to skončí studenou válkou. Fakt srandovní - ještě mi tam chybí váleční štváči chřestící zbraněmi a pár nukleárních výbuchů...

Odhlédnu-li od toho, že celý článek je bezuzdný konstrukt, který se pouze snaží dokázat, že největší zločinec všech dob je Putin, pak mě velmi zaujala myšlenka (byť implicitní), že krymští Rusové nemají právo na sebeurčení (protože zlý Putin, že) a autor (prostřednictvím Tatarů, nu toť) to zdůvodňuje pozoruhodně: "Krymští Rusové totiž jsou zlatokopové, byli tam přesídleni odjinud". Jestli mě má paměť neklame, byli Tataři odsunuti - to slovo vyvolává v Česku poněkud zvláštní asociace, řekněme tedy: byli vyhnáni Stalinem koncem II. WW a nahrazeni (nejen) etnickými Rusy. A ať už tito Rusové byli nebo nebyli zlatokopové (kdo to ví?), dnes už rozhodně nemluvíme o nich, ale o jejich potomcích vzdálených tři či čtyři generace. Ale protože jsou to Rusové (a Putin je největší zločinec na celém, celičkém světě - a oni za to navíc můžou), je třeba jim zatnout tipec. Inu, taková demokracie po tatarsku (nebo možná fištejnovsku)

Mimochodem: Putinofobie některých je skutečně pozoruhodná.

0 0
možnosti
VN

27. 2. 2014 13:41
Putinofobie gospodina Fištějna není pozoruhodná, nýbrž

dobře zaplacená. Na tom nic pozoruhodného není.

0 0
možnosti
JS

27. 2. 2014 8:25
Mám dojem,

že třeba opraváři zemědělských strojů nebo prodavačce může být šumafuk kdo vládne a strká si do kapes miliardy - jestli je to Janukovyč,  Putin nebo Barosso. Komu to fuk není jsou právě ony "elity", oligarchové či evropští "vrcholoví demokraté". To jsou hráči, kterým jde o to ve které oblasti budou rozhodovat, které budou dojit do vlastních kapes. No a z hlediska "obyčejných lidí" EU skýtá větší naději na změnu, přinejmenším by bylo možné zvednout kotvy a zmizet někam jinam. Dnešní státy  už nemají nic společného s mechanismem k ochraně vlastních občanů - dávno se přetvořily  ve vyděračské gangy. Ale ty východní jsou v tom přímočařejší, tudíž západ vypadá svobodněji. Na východě pár "oligarchů" dělá přímo mezičlánek, překupníka mezi zahraničím a státem. Nakupuje za sto a státu prodává za sto dvacet, přičemž je sám jak prostředník, tak i "stát". Prostě si těch dvacet  rovnou bere. Na "vyspělém západě" to takhle přímočaře není možné, tam je to třeba zamlžit "bojem s CO2", podporou "alternativních zdrojů", zeleným náboženstvím či "záchranou Řecka". Mimochodem, kolikrát vyšší sumy než ty co létají vzduchem ve spojitosti s Ukrajinou už stála "pomoc" desetimilionovému Řecku?

0 0
možnosti

27. 2. 2014 9:58
Re: Mám dojem,

nesejčkujte, vždyť Řecko přece zaznamenalo skvělý "úspěch" a ze zadlužení 177% HDP již pokleslo na "náramných a krásných" 172%!!! :-P,  tak proč to pro velký úspěch nezopakovat?

0 0
možnosti
PB

27. 2. 2014 1:39
V úterý jsem vyslechl v Golemu autorovu přednášku

O situaci na Ukrajině. Byla velmi podrobná,emotivní, téměř nadšená a podstatně optimističtější než tento text. Zdá se, že je autor přesvědčen, že pro zdejší čtenáře je nutno psát povinně v realisticko fekalistickém, Zahradilovském duchu, nechce-li se pisatel stát terčem nenávistných nadávek.

0 0
možnosti
JB

27. 2. 2014 7:56
Re: V úterý jsem vyslechl v Golemu autorovu přednášku

Rozdíl v obsahu přednášky a tohoto textu může být způsoben i rozdílem mezi ústní a písemnou formou. P. Fištejn je jeden z nejlepších politických komentátorů, které znám, a navíc Ukrajinec, takže by do dané problematiky měl vidět docela dobře. Zahradilovský duch po pravdě řečeno neznám a ani nechápu, co má s daným problémem společného.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz