10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


Diskuse k článku

SVĚT: Trumpova nominace na Nobelovu cenu míru

Myslel jsem, že je to vtip, ale je to pravda. Ve světových médiích to způsobilo poprask. Vážně o tom česká média mlčí?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nový 14.9.2020 8:56

"Nemůže někdo sdělit v ČT, že stejně v USA nemůžeme volit, takže jejich předvolební agitace je zbytečná a absurdní.

.

Ovšem možná se zaměřují na američany, kteří žijí u nás a volit také mohou a proto se naše veřejnoprávní média zařadí po bok dalších, neomarxistických nenávistných médii, která uznávají jen jeden názor, jednu "pravdu".

I. Fajt 14.9.2020 9:09

Sdělení pro ČT jsou jakkoliv zbytečná, tuto televizi názor vlastních koncesionářů lišících se od jimi referované pravdy , nezajímá...

J. Krynický 14.9.2020 11:12

Jo a ti usilovně sledují zprávy ČT. Asi jim to překládá Google.

M. Krátký 14.9.2020 8:37

kopíruji z viditelného macka - zde : V pátek jsme si připomněli jedno výročí, bitvu u Vídně roku 1683, o které by dnešní media pravděpodobně informovala následovně: Polští pravicoví populisté přepadli osmanský uprchlický tábor u Vídně. Dobré ráno všem R^

I. Fajt 14.9.2020 9:10

R^ až tam jsme došli a to nezmiMůji Oscara...:-)

V. Církva 14.9.2020 9:38

Možná bychom měli lidi častěji odkazovat na Overtonova okna. Ale především o slepých uličkách vývoje a že ne vždycky je to nové dobré Oni o tom vůdci progresivistů ví a záměrně ho posouvají.

My ostatní bychom si měli občas říct. Co by si o tomto jednání mysleli před 100, 1000 lety? Co by mohli o nás myslet za 100 let s historickým nadhledem.

Ale hlavně jaké můžou být důsledky našeho jednání pro budoucnost. Bude tato norma posledním posunutím Overtonova okna nebo bude ústupek následovat další požadavky? Pak by asi těžko mohla Evropa natrvalo přijímat miliony nevzdělaných Muslimů a především propagovat pozitivní diskriminaci různých menšin.

L. Písařík 14.9.2020 11:46

doplňuji: mírumilovný muslimský tábor, který se vydal do Evropy, aby její obyvatele přesvědčil, že bůh je jen jeden a to jejich.

J. Kadeřábek 14.9.2020 14:34

Polský král jan III. Sobiesky se musí obracet v hrobě.;-(

P. Havel 14.9.2020 8:34

Jakou výraznou blízkovýchodní diplomacii made in trump máte na mysli?

Přesun ambasády v Izraeli, stažení ze Sýrie, Solejmání, obcházení Kongresu při prodeji zbraní ve velkém, bratření se s MBS, Kushnerovy fantazie?

US diplomacie je veskrze zoufalá. Trumpův "vliv" je v tom, že za něj jsou US nevypočitatelný bordelistán. Blízký východ se tomu přizpůsobuje.

H. Lukešová 14.9.2020 9:51

Ty činy Trumpovy politiky, které jste vyjmenoval, jsou velmi velmi záslužné. Přesun ambasády do Jeruzaléma či likvidace teroristy Sulejmáního, již to jsou chválihodné činy, které je nutné náležitě ocenit.

P. Havel 14.9.2020 11:31

To jsou jen jedny z mnoha akcí, které mění tamější situaci. Vyhlašovat, že tam zavládá mír díky "státníkovi" D.T., je leda přáním jakési myšlenky. Jednotliví aktéři to zkrátka začínají hrát jinak, pod vlivem mnoha dalších faktorů, změna je Palestinci tím určujícím faktorem asi už nejsou.

T. Hraj 14.9.2020 11:41

Ano, plestinci už přestávají být hlavním faktorem. To je také jedna z největších Trumpových zásluh.

V. Církva 14.9.2020 20:35

Tak vy asi potřebujete ty bezchybné Leniny, Staliny, Putiny nebo v lepším případě de Gaully či Masaryky. A proto nechápete, že konzervativci nepotřebují tyhle nereálné ideály. Já myslím že celkem dobrý politik je ten, co přijde s něčím novým a pár věcí se pohne. To se za Trumpa stalo. O Trumpově nevypočitatelnosti se shodují lidé v celém spektru. Jenže jedni přiznávají, že takto se šutry občas pohne.

V každém případě politicko korektní připodělaná politika lidí bez fantazie, která se tak líbí lidem bez fantazie, nebo příliš připodělaným moc novinek nepřináší. Ještě tak nic nezkazí ale to je málo.

Většina podnikatelů přiznává, že taková stagnace je horší než občas něco risknout. Někdy to dopadne průšvihem ale častěji větším, či menším úspěchem a prosperitou. Hlavně ale můžete říct zkusil žít na plno.

P. Havel 14.9.2020 21:55

Když si bude gamblovat v realitách nebo dělat živoučkého šaška v TV show tak fajn. Gambler US prezidentem je skoro až hrozba. Ještě bude zábava.

J. Hanzal 14.9.2020 8:28

Být p.Trumpem tak tuto anticenu s díky odmítnu, poněvadž být ve společnosti "velikánů" typu Arafata, Obamy nebo Mandely...:-/ Ale to je můj bezvýznamný pohled.

Nicméně p. autorovi díkyR^

P. Černý 14.9.2020 8:23

Je fakt, že prezident Trump zatím rozkopal všechny babovicky, které se ocitly v jeho dosahu. Kromě toho demoralizuje, diskredituje a postupně ekonomicky a politicky izoluje celý Západ prosazováním nedomyšlených ochranářských opatření a ekonomických sankcí.

Ale jako snad jediný americký prezident dosud nevyvolal žádnou válku a zřejmě ani není tak úplně loutkou v rukou vojensko průmyslového komplexu. Takže, pokud jde o tu nobelovou, řekl bych, proč ne?

V. Církva 14.9.2020 8:46

Článek píše celkem dobře že Trump je ve vyjednávání houževnatý a nevypočitatelný. Buďte tedy konkrétnější, které bábovičky máte na mysli a nebylo je už třeba rozkopat? Jak Trump demoralizuje a diskredituje Západ? Mám totiž pocit že to dělají ti co chtějí zrušit policii, ale jistě o něčem víte když jste to napsal Jak. Co se týká ochranářských opatření. Po válce byla Evropa oslabená a Asie zaostalá, USA si mohli velkorysé obchodní vztahy. Jen lázen nechápe, že je situace jiná, USA největším dlužníkem. Číná má ráda svbodný obchod tedy ten jednostranný, ze své strany si hlídají měnu, zahraniční investory a dotují vývoz a vyspělé technologie. Trump možná něco dělá nedomyšleně, jenže první začal do těch báboviček které vedou Západ do zaostávání a zadlužovaní kopat. Máte snad pocit že je normální když je komunistická Čína největší věřitel z USA dováží minimum a naopak USA mají z Číny skoro všechny materiální (tedy co se netýkásw, marketingu, kapitálu) výrobky? Takže dle Vás bylo vše v pořádku a Západ měl pokračovat v životě z dávek a zadlužování?

Nebo že by jste se zaměřil na emoce a řvaní místo faktů?! Mám pocit, že tento typ manipulace je teď moderní, možná má ale někdy smysl na cit a emoce brát zřetel, ale z povahy stáda které umí udupat i nevinné jsou tyto metody spíš špatné.

J. Jelínek 14.9.2020 8:57

Jo, pane Cirkvo, v tomhle s vámi musím souhlasit ač jindy mě s.erete velmi mnoho moc.

J. Nový 14.9.2020 8:58

R^R^R^

P. Černý 14.9.2020 9:05

Doufám, že ode mě v tomto formátu necekate nějakou podrobnou analýzu. Napíšu jen, ze podle mého (osobního) názoru Trumpova opatření nevyřeší žádný z hlavních ekonomických, sociálních nebo politických problémů USA. Trump ale zviditelnili jeden zcela nový problém. Ty rozkopané babovicky jsou často oficiálně deklarované hodnoty Západu, jako jsou lidská práva, svobodný trh nebo třeba ochrana klimatu.

V. Církva 14.9.2020 9:14

Tím jste bohužel potvrdil můj poslední odstavec. Bohužel zrovna lidská práva je dnes příliš široký a bohužel dost zprofanovaný termín. Drív se týkalo věznění, mučení a vraždění za názor, nebo nelidké mučení (upalování, nebo narážení na kůl není správné dělat ani zrádcům co mají na svědomí tisíce mrtvých) Dnes může být proti lidským právů kritika Muslimů z ISILu kteří se přestěhují do Evropy.

Takže emoce, prázdná slova, žádné argumenty. A taky má Trump divnou patku ne?

P. Černý 14.9.2020 9:48

Jistě nelze všechno svádět na Trumpa a jeho patku. Ale pokud Obamova administrativa zprofanovala politiku lidských práv tím, že je všude prosazovala ze vzduchu nebo s pomocí té nejhorší sebranky, která byla k mání, pak Trump zdiskreditoval politiku svobodného trhu. Změna kurzu ve vztahu k Číně se dá ještě pochopit jako součást vyjednávací taktiky. Ale politický nátlak na evropské státy s cílem prosadit ekonomicky nevýhodný dovoz stlačeného plynu, to už není liberální politika. To je parodie na ni. Rovněž odstoupení USA od klimatických dohod udělalo ze současné klimatické politiky EU absurdní chiméru a zdiskreditovalo i rozumná ekologická opatření na celém světě. Ekonomické sankce proti Rusku a Číně budou mít hlavní dopad mimo jiné v urychlení ztráty postaveni USD jako světové rezervní měny, což kromě jiného významně zhorší možnosti financování amerického státního dluhu a pasivní obchodní bilance. Sankce zaměřené proti technologicky vyspělým čínským firmám povedou k technologickému zaostávání jejich západních konkurentů. Dalo by se pokračovat. Pokud někdo na složité a komplexni problémy aplikuje jednoduchá řešení, obvykle je výsledkem parodie na původní záměry.

Tím ale nechci říci, že Biden by byl lepší než Trump. To proboha ne!

V. Církva 14.9.2020 11:55

Jako fajn. Blokáda Británie za Napoleona posílila britský průmysl. Rusko se pak nedávno stalo víc závislým na čínských výrobcích (i tak už bylo) ale pravděpodobně i povzbudilo svoje zemědělce a výrobce. Co se týká Číny, zdá se, že ta už se dávno snaží být soběstačná, takže sice se její soběstačnost může i trochu urychlit ale mnohem víc je může zchladit omezení exportu. Jestli z toho Čína vyjde přece jen vítězně záleží i na okolním světě. Pokud by Evropa ochranu ekonomiky před Čínou podpořila a začala s postupným bojkotem a přetažení výroby zpět, a Asie začne bojovat proti silné Číně, může to Čínu značně přibrzdit. Nehrozí to právě proto, že se svět bojí jít cestou Trumpovy administrativy.

Co se týká odchodu od dolaru tam bych souhlasil, ten snad i hrozí, USA pak dolarový obchod jednoznačně vyhovuje. Na jakou měnu obchod s Čínou ale teda přejde? Bude s nimi někdo obchodovat v jejich měně, byl by proti sobě? Ale hlavně, pokud by USA bojkotovali Čínu nebude ten dluh narůstat. Můžou i vyvolat inflaci, staré dluhy tím odepsat.

Ale naprostý nesmysl je, že sankce vůči čínskýcm firmám povedou k technologickému zaostávání Západu. Historicky blokáda Británie pomohla k technologickému rozvoji Británie. Je neprosto jedno pokud by tu blokádu nastolila Británie nebo Francie. Pokud Západ nebude pokračovat v negativní obchodní bilanci s Čínou, bude muset začit pracovat a vyvíjet. Opravdu mi není jasný mechanismus, proč by blokování vyspělých čínských firem mělo způsobit zaostávání západních konkurentů. Jako kvůli konkurenci? Ta přece s dumpingovým zbožím z Číny nefunguje.

Tak jako tak, odkládat umravňování Číny a soběstačnost a oddlužení Západu nelze. Jaké promyšlené krokdy lze teda dělat?

P. Černý 14.9.2020 12:56

Navrhovat USA konkrétní kroky v tomto (ale i v jakémkoli jiném) rozsahu je značně ošidné. Pokud se nechceme považovat za ředitele Zeměkoule.

Ale je tu jeden zásadní fakt, ze kterého musí každý, kdo hodnotí současnou politiku USA a celého Západu vycházet. Dominantní postavení dolaru vyplývá z výsadního postavení ekonomiky USA na euroatlantickych trzich. Toto postavení USD umožňuje USA a zprostředkovaně i západním zemím takové věci, jako financovat rostoucí státní dluh a současně profitovat na inflaci. Pokud postavení dolaru jako světové rezervní měny náhle skončí, bude to mít zásadní dopad na politiku západních států. Sociální politikou počínaje, odlivem mozků konče.

Jedním z důvodů, proč by dolar mohl v historicky krátké době ztratit své postaveni, by mohl být rychlý rozvoj konkurenčního euroasijského trhu. K němu je to samozřejmě dlouhá cesta, která vede například přes takové záležitosti, jako je uvolnění kursu juanu. Ovšem je pravda, že všechny proticinske a protiruské sankce směřování k alternativnímu finančnímu trhu značně urychlují.

Nesmíme zapomínat ani faktor odlivu mozků a ochranarska opatřeni. Za několik let se může stát, že Čína zakáže vývoz svých nejmodernějších čipů na Západ.

V. Petr 14.9.2020 15:28

"Lidská práva" i "ochranu klimatu" bych s chutí osobně rozkopal okovanou botou. Jen ten obchod byste mohl upřesnit!

J. Werbik 14.9.2020 16:42

Pane Cirkva, proc si myslete, ze bohata Cina dava rocne WHO $ 48 milionu a chuda USA jen $ 500 milionu?

T. Hraj 14.9.2020 9:51

"rozkopal všechny bábovičky" - ano, nepřistoupil na poválečný(!) status quo, kdy USA poskytuje ochranu a výhodné obchodní podmínky partnerům, kteří se často ani netají se svým antiamerikanismem. Šlape do věcí, které byly údajně nezměnitelné (přesun ambasády do Jeruzaléma, utnutí peněz Hamasu, odstoupení od Pařížské dohody, změna tarifů s Evropou,Kanadou, Mexikem, Čínou, atd.)

A ty "nedomyšlené ochranářské opatření a ekonomické sankce" přinesly nebývalou prosperitu, navracení výroby a pracovních míst zpět do USA, rekordně nízkou nezaměstnanost (historicky nejnižší u black a latinos!)

Ale Nobelovu cenu by jim měl hodit na hlavu.

P. Černý 14.9.2020 9:59

Nebývalá prosperita, která se projevuje sociálními nepokoji a protesty neslýchanými od dob vietnamské války? Pak je to tedy paradox. A velký.

T. Hraj 14.9.2020 10:30

Aha, takže rabování, vandalismus a ničení amerických symbolů (BLM a Antifou) jsou protestními akcemi vůči nespravedlivé Trumpově politice. Tak jste to myslel?

P. Černý 14.9.2020 10:56

Nikoli. Jsou samozřejmě důkazem oné nebývalé prosperity, o které píšete.