3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SVĚT: Trošku se v otroctví vyznat

Neznám ani jednoho politicky správně korektního myslitele, který by zapochyboval o nesmyslu, nehorázném tvrzení, že Amerika byla a pořád vlastně je tím prapůvodním zdrojem rasismu a vlastně i prapříčinou otroctví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 13.8.2015 20:21

Dobroserové nejen, že serou dobro, tedy dláždí cesty

do pekla současným a budoucím generacím, ale rozhodli se je zpětně dláždit i těm bývalým. Ještě, že to nejde. Škodí tím však neuvěřitelně budoucnosti. Odmítají realitu minulosti a vývoje přijmout a myslí si, že mají na to ji zvrátit.  Dacani zvrácení domýšliví a nadutí. Socialističtí... Dzp.

J. Kernal 13.8.2015 15:09

Existence

otroctví je od  nejstarších dob lidstva a jeho vznik a trvání byly dány především ekonomickými faktory. Způsob získávání otroků byl různý: nejčastěji váleční zajatci, loupežná přepadení kmenů, kupováním od obchodníků, narozením  rodičům otroků, za neplacení dluhů, prodejem sama sebe, unesením atd. S otroky se jednalo různě podle práva a kultury kmene, státu ,majitele.Jinak u Židů podle Mojžíšova zákona, jinak podle římského práva , jinak v Osmanské  říši ,jinak na východě, jinak na západě a jinak u každého otrokáře. Určítě nemůžeme srovnávat otroctví se zaměstnaneckým vztahem, ale všichni lidé se rodíme jako otroci hříchu.

V. Novák 13.8.2015 11:27

Otroctví existovalo od pradávna - vlastně od doby,

kdy válečný zajatec dokázal vyprodukovat víc, než kolik sám spotřeboval, takže bylo ekonomičtější ho využít na práci, než sežrat - to máte pravdu. Američané otroctví rozhodně nevymysleli - a pokud to někdo tvrdí, je pitomec. Mám ovšem podezření, že jste použil strawmana...

Ale teprve evropské národy postavily otroctví a otrokářství na téměř průmyslový základ a kromě toho je též ideologicky, tedy na základě křesťanství a bible, podložily. V Římě byl otrok sice "mluvící věcí" - ale mohl být propuštěn a dokonce mohl dosáhnout vysokého postavení i občanství římského. V "demokratickém" Řecku to měl, pravda, složitější.

Z východní a severní Afriky odebírali otroky muslimští kupci - ale zase to těžko srovnávat s intenzitou odběru otroků na západě Afriky, na Ostrovech zeleného mysu, v Senegalu, Pobřeží slonoviny (míněno "černé") atd. Arabové "čerpali" udržitelně. Nedevastovali celá království a jejich ekonomiku odkupem otroků. To evropští otrokáři spotřebovali pro svá americká (zdaleka nejen severo-) hospodářství tolik mladých otroků, že způsobili společenský regres od feudalismu zpět k prvotním zemědělcům a lovcům-sběračům.

Proti otrokářství pak začali Britové brojit ve chvíli, kdy dostatečně zotročili své nečerné dělníky - a černé otroky nepotřebovali...

P. Vaňura 13.8.2015 17:52

Jste mimo, jak velmi často.

Evropané odvezli z Afriky mezi lety 1500 a 1900 do Ameriky kolem 12 milionu otroků, zatímco arabští otrokáři v osmnáctém a devatenáctém století odvlekli z Afriky deset až osmnáct milionů lidí. Arabští otrokáři jsou aktivní dodnes.

A Evropané byli i oběťmi muslimských otrokářů.

Historici odhadují, že při nájezdech obávané krymskotatarské jízdy tzv. sklízení stepí, mezi 15. a 18. století, bylo odvlečeno a prodáno do otroctví v Osmanské říši až 3 miliony lidí, především Ukrajinců, ale také Rusů, Bělorusů a Poláků. V roce 1571 byla krymskými Tatary vypálena dokonce i Moskva a mnoho tisíc obyvatel odvlečeno do otroctví. V roce 1663 podnikli krymští Tataři společně s Turky sérii krutých vpádů na Moravu při kterých bylo uneseno do otroctví na 12 000 lidí, především mladých dívek a dětí. Otrokářské nájezdy Tatarů ukončila až ruská carevna Kateřina Veliká ovládnutím Krymského chanátu roku 1783.

Při nájezdech muslimských pirátů ze Severní Afriky bylo odvlečeno do otroctví přes 1 milion Evropanů. Zlatý věk severoafrických pirátů nastal v 16. a 17. století, kdy spojili své síly s Osmanskými Turky a řádili až u pobřeží Irska a Islandu. V roce 1571 byla spojená turecko-alžírská flotila poražena Svatou Ligou v krvavé bitvě u Lepanta, ale během několika let získali piráti svojí převahu ve Středomoří zpět. Pobřeží Itálie, Španělska a středomořských ostrovů bylo prakticky vylidněno, obyvatelé byli odvlečeni do otroctví nebo uprchli do hor, do otroctví byl unesen i mladý Miguel de Cervantes a několik let žil jako otrok v Alžíru, než byl vykoupen svou rodinou. Definitivní konec pirátství v Severní Africe nastal až roku 1830 po dobytí Alžíru francouzskou armádou.

Z. Baldova 13.8.2015 19:13

Re: Otroctví existovalo od pradávna - vlastně od doby,

Me by zajimalo jaci Americane????? Rozumbradove a moudri porad zde pisi ze Americane znicili  indiany a pod  Zapomel kazdy ze do Ameriky se stehoval slovak cech anglican japonec cinan nemec francouz a nevim kdo jeste ,tak ty otroky si nadelali evropane sami

Š. Šafránek 13.8.2015 11:16

Slave, Slovan...

Pan Ulč vznáší, ale nezodpovídá otázku o podobnosti slov otrok (der Sklave) a Slovan v němčině. Ona je stejně nápadná podoba těchto výrazů i v angličtině. Důvod je známý (nedávno jsem o tom četl výborný článek): v raném středověku byla většina otroků Slované. O otrokářství v době velkomoravské i přemyslovské píše níže pan Volarik. Mnou zmíněný článek tento známý fakt rozvádí více. Prodej otroků do maurského Španělska i do Orientu byl významným zdrojem příjmu a potažmo původcem rozkvětu země, knížata a nižší šlechta se neostýchali prodávat židovským otrokářům lidi vlastní krve (jiné tu ani neměli) - tady Slovany. Mohlo jít o desetitisíce, ale snad za celou dobu existence těchto obchodů i statisíce Slovanů, kteří dali vzniknout novému termínu pro otroka. Zajímavá byla i poznámka, že v mezidobí mezi pádem Říma a rozvojem otrokářství na přelomu milénia otroctví přechodně zaniklo a s ním i latinský výraz pro otroka "servus", který nahradilo ono der Sklave či slave.

V. Novák 13.8.2015 11:34

Re: Slave, Slovan...

Prodávání křesťanů židovským obchodníkům byl jeden z prohřešků, které vytýkal biskup Vojtěch Boleslavům a kvůli nimž posléze odešel spáchat sebevraždu pruským veslem a tím pro svatozář.

Prodej nekřestanů nežidům mu tak nevadil - ale stejně měl smůlu, protože pro Boleslavy a jejich družiníky byl odprodej provinivších se poddaných do otroctví zdrojem příjmu. Prakticky jediným zdrojem peněz na luxusní zboží.

O "krev" tu nešlo vůbec. Pro šlechtice (tedy vrahouna v několikáté generaci) nějaký drnohryz rozhodně nebyl člověkem stejné krve a za takovou urážku by se vám dostalo rány mečem.

B. Volarik 13.8.2015 21:04

Re: Slave, Slovan...

Můžete nahodit diskusi k mému příspěvku o vzniku jména Slované? Je to na přední stránce když čtete vzestupně.

P. Čambala 13.8.2015 11:05

Zrušení otroctví

Zajímavé jak pracujete s fakty, jen aby jste dosáhl očernění Spojených Států. Do Karibiku mířilo více než 40% všech otroků dovezených do Ameriky a do samotné Brazílie cca 38%. Pro většinu otroků v Americe tedy skončilo otrokářství až po roce 1865 (konkrétně v Brazílii roku 1888). V USA byl dovoz nových otroků zakázán roku 1808 a otroctví bylo zrušeno A. Lincolnem v roce 1863 (stejně jako Holandsko, ale to není cool kritizovat). Jižanské státy v té době nebyly součástí USA ale tvořili konfederaci, již z tohoto prostého důvodu zde administrativou USA zrušeno být nemohlo.

PS. toto není obhajoba otroctví, což je samo o sobě opravdu ohavné společenské uspořádání, ale projev nasranosti na všechny "AntiAmi".

V. Novák 13.8.2015 11:36

Re: Zrušení otroctví

Vám připadá, že jste uvedl něco proAmi?

R. Szewczyk 13.8.2015 10:50

he he he

definujte význam slova otrok !

M. Urban 13.8.2015 10:20

Jak je známo

Nejvíc Indiánů zabili španělští dobyvatelé a nejvíce otroků bylo dovezeno do Jižní Ameriky, na plantáže do Brazílie. Ameriku nedříve kolonizovalo Španělsko a Portugalsko, Anglie až sto let poté. Spojené státy vznikly až roku 1776.

J. Jukl 13.8.2015 9:52

Nikoli prvotní hřích, ale poslední hřích

Problém není ani v tom, jestli v USA otroctví bylo, ale spíš to, jak pozdě a za jakých okolností bylo zrušeno. USA byly jednou z posledních zemí v Americe, kde se otroctví zrušilo. Britské, francouzské a další kolonie je zrušily už dávno, desítky let před USA. Osvobozené španělské kolonie je zrušily okamžitě po osamostatnění. V době, kdy USA roku 1865 zrušily otroctví, už existovalo jen v Brazílii a ve španělských koloniích Kuba a Portoriko - zde ovšem s výhradou, že noví otroci se nesmí z Afriky dovžet a otroci jsou jen děti dosavadních otroků - to je předpis, který v USA neexistoval.

Nejabsurdnější byla situace v Texasu, který jako součást Mexika zrušil otroctví už poč. 20. let 19. století, ale když jej pak Američané na Mexiku dobyli (40. léta), tak tam otroctví znova zavedli.

A co se týče občanské války v USA, tam bylo otroctví hezkou propagandistckou zbraní, ale vůbec o ně nešlo. Důkazem toho je nesporně i fakt, že na straně Unie bojovalo plno otrokářských států.

Čili otrokářství je poměrněvelká skvrna na štítě "demokratických" USA. Ovšem zotročení "negrů" je pořád menší průšvih, než to vyvraždění "rudochů"...

V. Novák 13.8.2015 11:37

Re: Nikoli prvotní hřích, ale poslední hřích

I Rusko zrušilo "krepostnoje pravo" dřív, než USA otroctví...

P. Vaňura 13.8.2015 18:03

Dovoz černých otroků do USA byl zakázán r. 1808, takže

i v USA od té doby byly novými otroky jen děti otroků. A pokud jde o občanskou válku, velmi mnoho černochů se hlásilo do jižanské konfederační armády, ač ta je zprvu z ideologických důvodů nechtěla brát. Bojovali za "právo na práci a sociální jistoty!"

J. Sova 13.8.2015 9:13

Leviticus 25,44

Otrok a otrokyně, které budeš mít, ať jsou z pronárodů okolo vás; z nich si budete kupovat otroka a otrokyni. Také si je můžete koupit z dětí přistěhovalců, kteří u vás pobývají jako hosté, a z čeledi těch, kteří jsou u vás, z dětí , které zplodí ve vaší zemi; ti budou vaším vlastnictvím.

Po sobě je odkážete svým synům, aby je zdědili jako své vlastnictví; trvale jim budou sloužit. Pokud jde o vaše bratry Izraelce, nikdo nebude nad svým bratrem surově panovat.

J. Hruška 13.8.2015 10:00

Re: Leviticus 25,44

Dobrý den pane Sovo, raději bych použil Pozdrav pán Bůh, ale nevím, nevím. Jste jistě vzdělaný, obzvláště v Starém zákoně, tomu se nemohu než obdivovat. Nerozumím však tomu, v jakém smyslu biblické citáty používáte. Co má za smysl vytrhnout z Třetí Mojžíšovy knihy jeden z množství veršů?

Důležitá je interpretace citátu: Svobodný Izraelita vykoupí člověka z otroctví, do kterého ho uvrhl tyran a nesmí ho dále prodávat, ale spolužít s ním dále ve svobodné rodině.

To jste chtěl zdůraznit? Pak souzním. Zdař Bůh, Josef.

J. Sova 13.8.2015 12:03

Re: Leviticus 25,44

Vy to interpretujete, jako by Izraelec toho otroka osvobodil. To se dělo jen při tzv. "milostivém létě", jednou za padesát let. Kolik se asi dožilo otroků takového propuštění, když uvážíme tehdejší průměrnou dobu života.

Ani Ježíš neřekl nic proti otroctví, a pokládal za obvyklé, že sluhu (otroka) je možné bít.

J. Hruška 13.8.2015 17:04

Re: Matouš 22/21.

Tak přece s Vámi nesouzním, vypadalo to tak od samého začátku.

Milostivé léto se týkalo Izraelitů. Který Izraelita měl tolik prostředků aby si mohl koupit otroka?? A od koho si již zotročeného cizince (ten jedinec co na to měl) koupil, tedy vyplatil, v tom nebyl tehdy rozdíl?? A Ježíš, vykoupil celé lidstvo z otroctví hříchu. To je však na Vaše vzdělání asi příliš, takže "Co je císařovo, dejte císaři, co je božího, Bohu." Žádný člověk nepatří jinému člověku, patří jen Bohu. A druhé přikázání: Budeš milovat bližního svého jako sebe samého. Koupený (otrok), vyplacený není bližní?? Takto uvažovali farizeové a dnešní pokrytci. Již mají svou odměnu. Odměnou vyplaceným otrokům byla naděje, svobodu neznali. Zeptejte se, k čemu je svoboda bez naděje,?? a života,?? Vždyť živý pes je na tom lépe než mrtvý lev. Živí vědí aspoň, že zemřou, mrtví nevědí zhola nic. Skončím prosbou: Vzdělávejte se lépe! Zdař Bůh, Josef.

J. Kernal 13.8.2015 17:38

Re: Leviticus 25,44

kde v Bibli je psáno,že je možné sluhu bít. Děkuji.

J. Hruška 13.8.2015 23:48

Re: Leviticus 25,44

Např. v Ježíšově podobenství o zlých vinařích, dokonce je i zahubit, jenže to je v moci jen Boha.

K. Janyška 13.8.2015 8:47

Jo, dobroserové nejen, že serou dobro, tedy dláždí cesty

do pekla současným a budoucím generacím, ale rozhodli se je dláždit i těm bývalým. Ještě, že to nejde. Škodí tím však neuvěřitelně budoucnosti. Odmítají realitu minulosti a vývoje přijmout a myslí si, že mají na to ji zvrátit.  Dacan zvrácení domýšliví a nadutí. Socialističtí... Dzp.

M. Hanko 13.8.2015 8:46

Otroci v Česku?

Zajímalo by mě, jak to bylo s otroctvím v Česku (Českém království). Bylo tu vůbec někdy? A pokud ano, kdy bylo zrušeno?

J. Slanina 13.8.2015 8:58

Re: Otroci v Česku?

Ano, bylo. Od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989.

M. Hanko 13.8.2015 9:00

Re: Otroci v Česku?

To ale není ani chytré, ani vtipné :/

J. Slanina 13.8.2015 9:04

Re: Otroci v Česku?

Já jsem to taky nepsal pro vaše pobavení. Že se nechcete poučit, to je jenom váš problém.

J. Kanioková 13.8.2015 14:44

Ale mě pobavilo :)

S. Rehulka 13.8.2015 16:29

Re: Otroci v Česku?

A Vy jste se v tom zmíněném období (1948-1989) cítil svobodný ?

J. Jurax 13.8.2015 16:19

Re: Otroci v Česku?

Zeman míval lepší bonmoty ..

B. Volarik 13.8.2015 9:38

Re: Otroci v Česku?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Otrok%C3%A1%C5%99stv%C3%AD

Otroctví na českém území[editovat | editovat zdroj]

Sv. Vojtěch na dvoře knížete Boleslava II. vystupuje proti židovským obchodníkům s otroky (detail z vrat v katedrále v Hnězdně)Slovanské slovo "otrok" původně značilo člověka, který neměl právo účastnit se "roku" - tj. sněmu, ať už pro nízký věk, nebo z jiných příčin. Dodnes v některých jazycích slovo "otrok" znamená prostě "dítě". V 2. polovině 10. století byla Praha jedním z velkých center obchodu s otroky,[11] existují ovšem i doklady, že otroctví existovalo i v rámci Velkomoravské říše (nálezy okovů, arabské zprávy o trhu Moravanů). Po obsazení Karpatské kotliny Maďary na počátku 10. století došlo k přesunu mezinárodní obchodní cesty, která spojovala Cordóbský chalífát s Kyjevem a dále s chazarskými trhy na Volze, na sever - vedla tak nyní přes Prahu a Krakov. Pražský trh se tak dostal do velmi výhodného postavení a Boleslav I. tuto situaci využil ještě dále k východní expanzi podél této obchodní cesty, což mu zajistilo zvýšenou kontrolu nad proudícím zbožím a zároveň umožnilo získat otroky k vlastnímu prodeji. Spor o otroctví byl jeden z hlavních rozporů mezi Slavníkovcem sv. Vojtěchem a Boleslavem II., který nechal Slavníkovce vyvraždit. Vojtěch požadoval zákaz prodeje křesťanských otroků jinověrcům, což se u panovníka a elitních vrstev nesetkalo s pochopením, protože hlavním zdrojem příjmů Přemyslovců byl právě obchod s otroky.[12]

Existence otroctví, byť ne jako hybné síly ekonomiky raně středověkého státu, je doložena v písemných pramenech až do 12. století. Není zcela jasné, jak byl institut otroctví v českém státě právně ošetřen a tudíž ani není známo datum jeho legislativního zrušení v Českých zemích.

Při určitém úhlu pohledu lze považovat období nacistické okupace a komunistického režimu v Československu za období znovuzavedení otroctví v českých