7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
FF 24.3.2009 20:16

Progamers to WAR!

Už se těším, až armáda začne vyhledávat profesionální hráče PC her na ovládání těhle robotů.

TTSO 24.3.2009 11:24

možná malá poznámka - například systém Eitan (Heron TP) není žádný bombardér

možná malá poznámka - například systém Eitan (Heron TP) není žádný bombardér .

Jeho rozpětí je křídel je 35 metrů ale jeho nosnost užitečného zařízení je cca 1 tuna... motory má turbovrtulové a není kategorie stealth.

S letovou výškou cca 14 km a svou malou rychlostí bude pravděpodobně využit pouze k monitorování  situace z výšky nad územím israele případně v mezinárodním vzdušném prostoru nad mořem  - hlavně k detekci raket ve startové a těsně postartové fázi letu.

Je možné že ponese jednu až dvě  antirakety pro doplění triády Israelského protiraketového štítu  ale jeho současná nosnost neumožnuje silnější výzbroj.

Mgr.Milda 24.3.2009 11:09

Lidé jsou zbyteční i v kosmických programech. Jenom překážejí.

Vše, co je třeba v prostoru vyzkoušet, lze dělat automaticky, odpadne pak zdroj chvění, neklidu, tepla, páry, výkalů. Výživa kosmonauta na středisku před obrazovkou a ovladači je mnohem jednodušší. Ušetří se i energie na dopravu neužitečných zhruba 90 kg na oběžnou dráhu, místo člověka tam může být více přístrojů.

Tyhle bezpilotní vosy jsou o hodně lehčí a mohou místo pilota nést rakety, spotřeba je menší a mnohé systémy jsou zbytečné. Spojení bude zřejmě přes síť satelitů, na způsob internetu, takže výpadek nejspíš nehrozí ani za boje. Důsledek spíše bude, že si konkurující státy budou vzájemně srážet ty komunikační satelity z nebe.

Jura Jurax 24.3.2009 16:23

Re: Lidé jsou zbyteční i v kosmických programech. Jenom překážejí.

Výživa kosmonauta na středisku před obrazovkou a ovladači je mnohem jednodušší. ... akorát musíte mít dobré a rychlé spojení - řekněme pro oblasti kolem Jupitera už rychlost radiových vln moc nestačí ... ;-)

Důsledek spíše bude, že si konkurující státy budou vzájemně srážet ty komunikační satelity z nebe. ... a až si je posrážejí, budou mít bezpilotní vosy velké potíže ;-)

TTSO 24.3.2009 11:01

!bezposádkové stroje - dá se to vystopovat mnohem dál do historie - například zápalné lodě

ty se běžně používají již 3000 let ......

Jura Jurax 24.3.2009 15:30

Re: !bezposádkové stroje - dá se to vystopovat mnohem dál do historie - například zápalné lodě

a s radiem řízenými letouny se činily pokusy počátkem let třicátých minulého století ...

sr44 24.3.2009 9:29

jen houšt'!

A pak že to nejde!Spíše nová šance pro náš průmysl!Podporovat všemi prostředky!!>-

strejda 24.3.2009 0:24

Zbyteční lidé

nebude obdařen svědomím a nebude schopen ani formulace, natož uskutečnění zlého úmyslu.

Na to aby i dnes někdo škodil nemusí mít svědomí, to je dokonce na škodu. Nemusí ani umět formulovat svůj cíl a již vůbec si nemusí mít zlý úmysl. Jen dělá něco, vezme flinu a vystřílí školu, vezme Semtex a rozbije letadlo, vezme pár granátů a vyhodí autobus i s cestujícími. Všichni tito lidé nemají svědomí, neví pořádně proč to dělají a nemyslí si, že dělají něco špatného. Teď tu budou i letdala, pak tanky, děla, vojenští roboti. Lidé budou opravdu zbyteční.

Dr.Sid 24.3.2009 0:55

Re: Zbyteční lidé

Tak tady je porad jeste hodne obsluhy. Ten letoun nema pilota. Ale ma programatora, ma techniky, ma lidi co mu daji palivo a podvesi pumy. Bez nich si neskrtne. Zatim.

Jinak zrovna piloti bombarderu maji prakticky nulovy rozhodovaci prostor. Cile maji stanovene dopredu, bomby jsou casto naprogramovane na konkretni souradnice. Pripadna zmena cilu nebo letoveho planu je mozna i u robotickeho stroje.

Co se tyce atomovek, tam je to horsi uz dnes. Raketa ktera nese hlavice je take autonomni, bez pilota. Systemy s pevnymi palivy jsou pripravenejsi ke startu nez libovolny letoun.

A zatim je to tak, ze ackoliv je pocitac mene inteligentni, jsou to lidi pred kterymi je podobne systemy dnes treba branit slozitymi procedurami a overovanim kodu.

strejda 24.3.2009 1:15

Re: Zbyteční lidé

Z dnešního pohledu máte pravdu. Budoucnost ukáže, zda je možné válčit na dálku a zabíjet cizí lidi či ne. Tedy, otázkou bude jaký efekt to přinese a jak se tomu druhá strana bude bránit. A také, kdo zaplatí stále narůstající zbrojní náklady. Nás z toho hlava bolet nebude. Nebude!

jízlivec 24.3.2009 6:28

Re: Zbyteční lidé

Válčit na dálku je možné už dávno... A co se týče zbrojních nákladů, už soudruh Engels tvrdil, že rostoucí ceny válečné techniky se stanou omezujícím faktorem dalšího vývoje - a to měl na mysli tehdejší novinku, celokovové pancéřované lodě s těžkými děly...

Jura Jurax 24.3.2009 16:30

Re: Zbyteční lidé

No, ono furt máte volbu mezi masou levného kanonenfutru s puškou, handgranátem a pár konzervami v torně a sofistikovaným zbrojním systémem, co je násobně dražší než jeho váha ve zlatě, takže jich nemůžete mít moc ... i tomu nejsofistikovanějšímu systému dojdou jednou náboje nebo baterie.

Ostatně cena jednoho Raptoru je srovnatelná s cenou pancéřové lodi v Engelsově době ... ;-)

Cassul 24.3.2009 7:33

Re: Zbyteční lidé

Přesně tak - tady jde jen o odsunutí vojáka z bojiště, nikoliv o jeho eliminaci. Je to logické - náklady na výcvik experta, schopného manipulovat s moderními zbraňovými systémy jsou extrémně vysoké a výcvik trvá celá léta - a pak by ho měli poslat riskovat život někam, kde se střílí? To je přece blbost - experta schováme x set kilometrů do zázemí někam do krytu a bojovat necháme robota, dálkově řízeného tím expertem. Když trefí robota, nic se nestane, pošle se další - výroba je to nejlevnější. Navíc člověk v letadle dělá jen komplikace - nevydrží tolik přetížení jako letadlo, musí se mu složitě zajišťovat životní prostředí, informační systémy, ovládací prvky - to všechno stojí miliony USD a taky váží kila, která by se dala využít jinak a lépe. Bezpilotní letadlo tohle všechno nemusí mít, takže může být pohyblivější, lehčí, levnější - a přitom více vojensky efektivní než člověkem pilotovaný stroj.

To není žádná vzpoura strojů, to je naprosto logický vývoj technologií, takový vylepšený nástupce pancířů a periskopů z doby před sto lety - teď už nepotřebujeme pančíř, posádka je mimo dostřel.

para 24.3.2009 10:53

Re: Zbyteční lidé

Jo a zbavíme se tím i odpovědnosti... Budeme mít lepší spaní....  Ono rozsápat protivníka holýma rukama na to už musí být trénovaný žaludek... Odpadne tak i to nechutné zvracení "den poté".

Samá výhoda - někdo v tom vidí i pokrok - že Cassule? A nemůže to být jeden s projevů úpadku lidskosti?;-)

ps 24.3.2009 12:57

Re: Zbyteční lidé

No jestli ti lidštější a odpovědnější přijde rozmlátit nepříteli hlavu sekeromlatem, tak prosím. Každý má právo na svůj názor, že. Ovšem myslíš, že ty sekeromlaty budou stačit na to abychom se ubránili?

cassul 24.3.2009 15:49

Re: Zbyteční lidé

Válčit se bude - s tím ty ani já nic neuděláme, zatím s tím ještě nikdo nic neudělal. Takže válčení je a bude, to je nezpochybnitelný fakt. A pokud si mám vybrat, jestli má můj syn sedět ve stíhačce nad nepřátelským územím, nebo se plížit v blátě pod palbou k nepříteli, nebo sedět tisíc kilometrů od bojiště v klimatizovaném velíně před řadou monitorů a dálkově něco řídit, tak vcelku neváhám. Možná je to zbabělé, ale zbabělci přežívají.

para 24.3.2009 16:51

Re: Zbyteční lidé

Možná, že se s tím válčením něco přeci jen změní a lecos tomu v posledních desetiletích nasvědčuje.  Mám za to, že se co nevidět totiž změní typ války i důvod pro ni. Dříve totiž šlo velmi často o suroviny, jejihž vlastnictví dávalo pak nadlouho majiteli výhodu. Bipolarita světa tím byla stimulovaná.  Dnes se suroviny stávají stále více nedostupné - pro vítěze i poraženého už není žádné terno je mít v rajonu. Válečné aktivity ale asi nevymizí - jen už asi nepůjde o tak jednoduchou polaritu a bude potřeba protivníka v "davu" přesně identifikovat. Tak dokonalou logiku by sice stroje také mohli zvládnout ale čím dokonalejší stroj tím i dokanalejší zázemí potřebuje. Všechno to bude něco stát a poměr nákladů bude rozhodovat. Etická hlediska vzláště při kdejaké protiteroristické akci nelze zanedbávat. A právě takové typy válek budou přibývat. To není o zbabělosti - je to pořád o odpovědnosti za rozhodnutí a o domýšlení důsledků.;-)

Jura Jurax 24.3.2009 17:01

Re: Zbyteční lidé

Dnes se suroviny stávají stále více nedostupné - pro vítěze i poraženého už není žádné terno je mít v rajonu.

Nesouhlasil bych. Bohatá ropná ložiska vždy potěší - a zisk z nich umožňuje je ubránit. A suroviny jsou všeliké - mohou to být potraviny nebo i voda. A pochopitelně furt tu máme fanatiky všelikých pravých věr, co jsou ochotni tu svou pravou ve jménu proletariátu, čisté rasy nebo božím (ne nutně Alláhově) šířit vůkol ohněm a mečem.

Etická hlediska vzláště při kdejaké protiteroristické akci nelze zanedbávat. ... jen si tak skepticky říkám, jestli ta zbytnělá etická hlediska vůbec nějakou akci umožní ... řídit se dnešními etickými hledisky Spojenci za druhé světové, tak Velkoněmecká říše měla slušnou šanci na proklamovanou tisíciletost ... :-/

Jura Jurax 24.3.2009 16:20

Re: Zbyteční lidé

Ale houby - pacifismus je vcelku sebevražedný názor, neboť vůkol zdaleka nejsou jen pacifisté. A navíc už dobře pár století není třeba sápat se holýma rukama - máme děla, minomety, rakety, bomby, pušky, kulomety, minomety ...  a bývaly praky, kuše, arbalety, muškety, arkebuzy, luky a řecký oheň ...

Četl jsem kdysi dávno podobný názor jako je ten Váš ve vyjádření nějakého pfilozófa, jenž reflektoval v cca 80. letech 19. století "dalekonosná" děla zezadu nabíjená s drážkovanou hlavní, užívající jako střelivinu nitrocelulosový střelný prach (střelnou bavlnu) s dostřelem ano i přes čtyři míle (anglické, cca 1600 metrů), která byla tehdy horkou novinkou ... bohužel si nepamatuju jméno onoho krasoducha ...

VLK 24.3.2009 11:13

Re: Zbyteční lidé

No, informační systémy a ovládací prvky - udělat helmu s promítanými displeji a se zaměřováním je pořád ještě jednodušší než dostatečně rychlý a dostatečně přesný program na vyhodnocení reality a jeho převedení do podoby nutné pro řízení stroje. Stejně tak pilot dokáže kontrolovat povšechně celý stroj, což pokud by se mělo dělat automaticky, tak vyjde pěkně draho. Alespoń já si to myslím.

cassul 24.3.2009 15:43

Re: Zbyteční lidé

Spíš jsem myslel na knipl a palubní desku v letadle - pokud tam nebude pilot, nemusí tam být ani tohle - tím se ušetří kila a tím i dolary. A stejně fungující knipl a deska v řídícím středisku vyjde o miliony dolarů levněji - už proto, že může řídit víc letadel, nesetřelí ho atd... Takže i když bude to letadlo řídit "pilot" dálkově, bez výrazné pomoci automatiky, ušetří ohromné prostředky a zvýší bojechopnost.

Jura Jurax 24.3.2009 16:39

Re: Zbyteční lidé

Ale musíte mít kvalitní a kapacitní spojení s tím bezpilotním érem ... což je největší problém. Spojení se dá rušit, spojovací prostředky napadat a likvidovat.

Bude-li pilot řídit letadlo dálkově, bez výrazné pomoci automatiky, uřídí zpravidla jedno, takže pilotů se moc neušetří, byť jejich výběr a výcvik bude jistě levnější (můžou být brejlatí, mít nadváhu či astma a vůbec).

Automat je zase omezen možnostmi dnešní techniky; čím je autonomnější, tím je dražší (a též těžší a rozměrnější) - a taky potřebuje spojení, navigaci ...

Mullins 25.3.2009 12:36

Re: Zbyteční lidé

No ono je v dnešní době celkem problém najít letadlo bez automatiky. V době bratří Wrightů se totiž letadla konstruovala tak, aby ve vzduchu vydržela pokud možno co nejdéle. Dnešní sofistokované letouny mají se samotným letem stejné potíže jako onen slavný stroj již zmíněných sourozenců. Přišli jsme totiž, my lidé, na to, že pokud má letadlo zatočit skutečně rychle - manévrem ne nepodobajícím se otočení volantu a zatáhnutí ruční brzdy u automobilu, tak je lepší míti těžiště excentrické. Pak se ovšem objevuje onen problém s řízením. Inteligentními lidmi sestrojené řídící systémy však tento neduh dovedou kompenzovat, proto takováto letadla existují. Řeč je pochopitelně o letounech stíhacích.

Takže to vlastně není zas takový skok vpřed. Když už jsou řídící systémy kompenzující samostatnou neletuschopnost onoho proudově poháněného stroje, zajisté nebude takový zádrhel ve vytvoření automatu, který by "kroutil kniplem".

Jura Jurax 24.3.2009 16:52

Re: Zbyteční lidé

tady jde jen o odsunutí vojáka z bojiště - v neposlední řadě proto, že veřejnost v blahobytných demokratických státech je citlivá na ztráty životů, je to politikum (ostatně tohle prohrálo Američanům Vietnam a způsobuje rozpačitost v Iráku a Afghánistánu; a u nás socani chtějí stáhnout z Afgánistánu náš kontingent doufajíce, že z toho vytlučou politické body), Obecně vůle bojovat za vlast se moc nenosí (snem mladého tuzemce byla po desetiletí až donedávna modrá knížka, a to i po sametu, že ano) - radši si platíme profesionály, žoldnéře. A protože těch není mnoho, protože jsou drazí, tak se vyplatí automatizovat.

Ryba 24.3.2009 21:51

Re: Zbyteční lidé

Ale v zásadě se tyto sofistikované systémy hodí pouze k humanitárnímu bombardování, protože území nepřítele nakonec musí stejně obsadit lidé. A to už , jak víme z Afghánistánu,  je zcela jednoduchá záležitost. Na to máme naše specialisty.