12.8.2022 | Svátek má Klára


Diskuse k článku

SVĚT: Středověk vs. virus

Jižní Korea má poměrně dost nakažených, aktuální číslo zní 1595. Případy nejsou ovšem rovnoměrně rozloženy v populaci. Největší množství je jich koncentrováno ve městě Daegu, centru oné náboženské sekty, ze které se infekce rozšířila (Shincheonji Church of Jesus).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 29.2.2020 15:18

..radíte mi podobně jako p.Fridrich. Jako inkvizitor se choval křesťanský politik Bartošek a náramně si notoval se socialistou Bernardem. Kolektivismus jeden jak druhý. Za špatný považovali jiný názor, jiný pohled na věc a byli rozhodnuti udělat vše, aby něco takového bylo co nejdříve zakázáno.

J. Krynický 28.2.2020 23:50

Tak je pravda, že třeba v takovém Egyptě by 2 až 4 procenta současného počtu bylo po dlouhé době opět udržitelné.

J. Krynický 28.2.2020 23:48

Erm. A kde a jak by ji asi tak měli speciálně skladovat proboha? Fakt by mě zajímalo, jak si představujete skladování mouky.

J. Krynický 28.2.2020 23:46

Oni to primárně někteří děsně přehánějí. Podle toho, co se šíří po síti, jsem měl pocit, že v místním Albertu najdu prázdné regály a poslední zoufalé zákazníky bojující o zbytky sušenek.

Místo toho krám plný zboží úplně stejně jako kdykoli jindy s jedinou výjimkou. Došel mix luštěnin (fazole furt jsou) a některé těstoviny.

Konzervy? Beze změny. Nudlové a pytlíkové polívky? Beze změny. Trvanivé mléko? Spousta. Vody, minerálky, sirupy, limonády, džusy, kompoty, dětské výživy, mražená zelenina i maso, mražené knedlíky, ... Nevím, kdo kde viděl vykoupené krámy, tady na kopečku je krám zásobený stejně jako kdykoli jindy.

J. Krynický 28.2.2020 23:40

"Dnešní civilizace je nesmírně zranitelná". Tuhle blbost vídám napsanou často. Statistika ovšem hovoří jinak.

V těch vašich dřívějších dobách meli lidé dřevo a byli bez obchoďáku ... a i povodeň místního významu znamenala mrtvé, mimo jiné protože než se vůbec někdo dozvěděl, že byla nějaká povodeň, tak to trvalo dny.

Ve skutečnosti je současná společnost podstatně odolnější a s minimálními počty mrtvých zvládá i obrovské katastrofy. Současná společnost je natolik odolná a natolik citlivá, že křičí o pandemii v situaci marginálního zvýšení (a i to kdo ví jestli) počtu zemřelých na respirační choroby a na rozdíl od těch úžasných dřívějších dob je schopná to na úrovni marginálního zvýšení počtu i udržet.

J. Jurax 28.2.2020 23:00

Inu, a já zas mám za to, že osel je ten, kdo si myslí, že heavy metal působí na podvědomí jednoznačně agresívně a negativisticky. Fakt jednoznačně? Není to spíš o hudebním vkusu?

Mmch nejsem fanda heavy metalu, ale neodpírám si občas jeho poslech.

V. Církva 28.2.2020 22:41

Tak ono je to o víře versus náboženství, kam se mimo víry schová i pokrytectví, zlozvyky a zlo.

V. Církva 28.2.2020 22:35

Je dobré se oprostit od komunistické propagandy. Exsorcismus nemusí být kladivo na čarodějnice. V extrémním případě jde o vymítání, ale dá se to velmi nepřesně možná pochopit jako očišťování podvědomí.

Co se týká třeba inkvizice. Každá kultura má nějaké zákony a mechanismy boje proti tomu co považuje za špatné. A i ve středověku byly rozšířeny kulty které škodily. To že lidi blbnuli a zabíjeli z blbosti a pověrčivosti je jiná věc.

Jsou pak věci které jsou povolené i když jsou evidentně špatné. Ty lze zakázat nebo nechat lidi dojít k poznání, že špatné jsou. druhá cesta je delší a nebezpečnější, ale má lepší výsledky. Sám jsem ji zažil.

V. Církva 28.2.2020 22:27

Jen osel si může myslet, že kdo neposlouchá hudbu která jednoznačně působí na podvědomí agresívně a negativisticky (s čímž mám zkušenosti), bude poslouchat ruské písně.

Pokud jde o častušky, nejednalo se v 19 století o budovatelské písně. Ty vznikly později. Přesto uská lidová tvorba se mi moc nelíbí a bohužel ani naše dechovky

V. Církva 28.2.2020 22:20

Jako, my třeba doma toaletní papír taky používáme. Jedna občas nedojdou letáky a jednak je to příjemnější.

KOVID-19 naštěstí neznám, ale u chřipky průjmy bývají. Jinak já mám pocit, že lidé nechápou, že nejde o zásoby na 10 let. Lidé se prostě zásobují na výpadky. K těm nutně při uzavření oblasti nebo při velké nemocnosti lidí dochází. Jindy při vychřicích či povodních.

V. Církva 28.2.2020 22:15

Zkuste se zamyslet jak žili naši předkové. Mouka musela vydržet skoro rok, to chleba nedokáže. Zdá se že z Vás ta civilizace udělala nepoužitelného člověka. Chudák vaše partnerka.

Jinak v severských zemích jsou lidé zvyklí mít alespoň nějaké zásoby pro případ zavátí, vichřice atd.

V. Církva 28.2.2020 22:11

Očistné hladovění do jisté míry může pomoct boji s virusem, ale spíš až když ho máte. Proto orgamismus při nemoci skutečně nemá hlad. Hladem oslabený organismus, ale nemusí být to nejlepší v boji proti nemoci.

O to ale nejde, Nejde o to, že nemocní nebudou mít co jest. Jde o to aby byli zásoby pro zdravé. Jinak ve všech normálních kulturách lidé zásoby jídla mají. Dnešní civilizace je nesmírně zranitelná. Výpadek elektřiny znamená i plynu... říve měli lidí dřevo a byli bez obchodňáku třeba celý život....

J. Kanioková 28.2.2020 20:35

Po erupci korony: "Zastavte Íránské lety do Švédska" - https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/MRkGBK/efter-coronautbrottet-stoppa-irans-flyg-till-sverige

"Katastrofální epidemie" v Íránu - ale Švédsko nezastavuje lety -

https://www.friatider.se/katastrofal-epidemi-i-iran-men-sverige-stoppar-inga-flyg

J. Kanioková 28.2.2020 20:26

Nové případy nemoci jsou v Litvě, Bělorusku a na Novém Zélandě

https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/nove-pripady-nemoci-jsou-v-litve-belorusku-a-na-novem-zelande_540105.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Evropská komise v pondělí oznámila, že v současnosti neuvažuje o zpřísnění hraničních kontrol uvnitř schengenské zóny

otevřených hranic v reakci na epidemii v Itálii, která nyní bojuje s největší epidemií Coronaviru mimo Asii.

http://v4novaevropa.cz/evropska-unie-odmita-hranicni-kontroly-aby-potlacila-sireni-smrticiho-koronaviru-prestoze-v-italii-byly-potvrzeny-stovky-pripadu-a-dalsi-nove-pripady-se-potvrzuji-na-celem-kontinentu/

J. Pleva 28.2.2020 19:57

Spíš by pomohlo strčit si do prdele Korán, ale to je tak bolestivé, že to jeden raději riskne bez Koránu...

J. Muller 28.2.2020 18:25

Hezký nesmysl. Zásoby potravin na předpokládanou dobu, že celý národ bude ležet doma v posteli, bez elektřiny a vody?

Konzervy a prošlé potraviny imunitu moc nepozvednou. Spíše se řídit citátem z mé oblíbené V. Partykové - Hladovění pro zdraví.

"Během hladovění nedochází ke zhoršení virové infekce. Naopak, člověk hladovějící během virové epidemie neonemocní, a jestliže onemocní, je průběh mírný."

V. Kain 28.2.2020 17:22

Copak toaletní papír,ale dneska jsem byl v marketu koupit nějakou zeleninu a ovoce a všiml jsem si prázdných regálů kde vždycky byly různé druhy mouky.Tak tady to už není blbost,ale přímo idiocie.Kde tu mouku budou skladovat? Asi jak znám některé naše vylízance,tak jako chleba v mrazáku.Jsem netušil co je mezi námi blbých občanů.

P. Staronový 28.2.2020 15:57

A nebyl "v akci"?

P. Burda 28.2.2020 14:30

Ale je to chuťově dobré. My to zkoušeli před desetiletími na intru. Jen to okno se pak ráno musí otevřít větší silou, protitlak ho drží.

P. Burda 28.2.2020 14:27

webová_stránka.cz se k utření řiti použít nedá. Byť by byla na tabletu nebo ohebném smartphonu, stejně by klouzala, rozmazávala - a výsledkem by byl jen velký zápach. Neboť "čím víc se v lejnu šťourá, tím víc smrdí".

Z. Lapil 28.2.2020 14:02

To se nevylučuje. Kdyby měl ve skladu olej růžový, bude to olej růžový :-).

J. Krynický 28.2.2020 13:15

V tomto případě ovšem spíše bude synovec ctihodného náboženského vůdce prodejcem fialkového oleje s plným skladem.

J. Krynický 28.2.2020 13:13

V tomho ohledu je jen škoda, že SAúdové zavřeli hranice a líbání svatých šutrů cizincům nepovolují.

J. Krynický 28.2.2020 13:11

Trochu problém je ovšem v tom, že většina lidí už tištěné noviny neodebírá.

J. Skála 28.2.2020 11:55

Prosím, prosím, vysvětlete mi někdo, proč lidé nakupují ve velkém toaletní papír! Viděl jsem to ráno v nejmenovaném supermarketu. I kdyby nebyl několik měsíců k dostání, přece se dá nahtadit Rudým Právem. Eh čo to tárám Bleskem nebo Respektem!

P. Lenc 28.2.2020 11:11

Tak tak, bohužel.

J. Jurax 28.2.2020 11:09

Někde jsem četl, že prý i ty nejhorší epidemie, pravé metly lidstva vylidňující celé kraje, cca 2 až 4 procenta nakažených přežívá a až 2 procenta lidí jsou přirozeně rezistentní, takže se ani nemohou nakazit.

Takže klid, jak praví klasik, lidí je stejně jako sra.ek (© poručík Hamáček, Černí baroni) ...

Technická - plné znění citátů místní staropanenský strážce čistoty mluvy nedovolí uložit.

J. Jurax 28.2.2020 10:59

Karanténa šíření hovadin nezabrání ...

J. Jurax 28.2.2020 10:57

No ale jablka s cibulí ... předpis na takový pokrm jsem nenalezl ... :-)

J. Jurax 28.2.2020 10:55

Jojo, satanský heavymetal ... a což takhle častušky či jásavé budovatelské písně, ty by křesťanu konvenovaly víc?