29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SVĚT: Stopy budoucnosti

Jistě nepochybujete o tom, že by moje fantazie stačila na to, abych si vymyslel scénář budoucnosti ať již podle Julese Verna nebo podle Aldouse Huxleyho. Neudělám to, protože se mi zdá neseriozní předpovídat nepředpověditelné. A tak vám neprozradím, kolik občanů a jaký HDP bude mít v roce 2041 Česko, ani jestli bude existovat Evropská komise a jestli ji povede Jean-Claude Juncker. I když to poslední se zdá být podle zkušeností s tímto politikem velmi pravděpodobné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Lobpreis 1.5.2016 6:16

Re:

Zejména, pokud z globálního hlediska jsou ti kapři i všichni evropští důchodci, bezdomovci a samoživitelky, to name a few.

L. Popovský 1.5.2016 7:11

Souhlasím, ale rybníky vypouštějí rybáři nebo hrázní. Uvidíme, co nám umožní referendum. Nevěřím, že nám umožní např. omezit právo politiků sedět v parlamentu 20 let... Ale uvidíme.

Článek se mi i přes jeho délku líbil, ale přečtu si jej ještě jednou...

J. Kovaříček 30.4.2016 4:56

O čom to je?

Schází tu především podstatná a nejdůležitější otázka: Co je podstatou lidského i společenského života? Odpověď na ni našel už před 2,500 léty jistý Gautama Sidharta, známý jako Buddha. Jak málo lidí ale dnes jeho učední zná!

Ve společnosti převládá cíl honby za penězi, mít větší plat i dům, drahé předměty. Když toho ale lidé dosáhnou tak zpravidla neumí s penězi zacházet a jen je marní a utrácejí za zbytečnosti. Ti co mají hodně peněz, spokojeni nejsou a chtějí moc. Pokud se jim povede dosáhnout velké společenské moci tak se z toho zpravidla zblázní. Však jen se rozhlédněte kolem sebe.

Moderní západní společnost vykazuje známky kulturního i mravního rozkladu.Násilí se stalo zábavou, v umění se prosazují šoky a skandály, vzývá se kult ošklivosti - v oblečení, v hudbě, v denodenním životě. A tohle vše je předzvěstí nezastavitelného zániku. Jen nevím kdy se tak stane, ten proces rozpadu se však neustále zrychluje. Tak děje se ve společnosti. Jako jednotlivec mohu však fungovat jinak, mohu žít kultivovaně, mravně, tedy smysluplně, jak jen mi možnosti dovolí. V tom je naděje.

F. Houžňák 30.4.2016 17:16

No, nevím, neidealizujete si ten buddhismus

trošku? Chapu, kdyz je vase pani z Thajska, tak ze budete mit k tomu buddhismu nejak bliz nez my Stredoevropane, ale pokud vim, tak buddhismus hlasa lhostejnost k osudu blizniho, protoze je stejne vsecko predem dane a nema se narusovat cesta jednotlivce (zhruba receno). Taky bych rekl, ze honba za penezi a majetkem (ve forme odpovidajici urovni dane spolecnosti) je vlastni uplne vsem lidskym spolecenstvim, primitivnim i mene primitivnim. Taky kdyby nebyla, porad jeste jsme na stromech a zerou nas leopardi. V Thajsku nebo ostatnich buddhistickych spolecnostech nejsou chudi a bohati? Ja myslim, ze ano.

J. Kovaříček 1.5.2016 4:58

Re: No, nevím, neidealizujete si ten buddhismus

Vážený pane Hloužňáku, škoda, že o Buddhismu máte zcela mylné představy. Lhostejnost k osudu bližního? Pravý opak, meditace metta je cvičením milující laskavosti k bližnímu i všem cítícím bytostem. Fatalismus? Velký omyl! Budha učí o zákonistech karmy, tedy zákonitosti akce a reakce. To je důležitý mravní aspekt. Zajisté, peníze potřebujeme k životu, ale honba za penězi že by sundala lidi ze stromů? Jak jste na to přišel? Honba za penězi přináší mnoho nepravostí - války, kriminalitu, bezohlednost.

Cílem Buddhismu jest nalézt Dharmu, tedy moudrost. Je to učení nanejvýše etické. Už jste někdy zažil buddhistického teroristu? Když někdo páchá vědomě zlo, tak Buddhistou není i kdyby si tak stokrát říkal! Buddhistu poznáte popdle činů nikoliv slov.

Ano, i v Thajsku jsou chudí a bohatí. Takový už je ůděl světa, nejsme všichni stejní. Buddha rozhodně nepropagoval socialismus, vždyť víme až moc dobře k čemu to vedlo! Buddha sám se narodil v bohaté královské rodině, aby však našel cestu k moudrosti a pochopení tajů existence zvolil život potulného mnicha, který se dovedl oprostit od závislosti na zbytečných materiálních věcech. Kdybychom takovýto přístup k životu dovedli uplatňovat v moderní společnosti mnoho problémů by ubylo.

V. Pavelka 1.5.2016 11:50

Re: No, nevím, neidealizujete si ten buddhismus

Budhismus, hinduismus,taoismus jsou náboženství,na rozdíl od Islámu ,nekonfliktní .

F. Houžňák 1.5.2016 12:59

To je docela možné, že se mýlím s tím buddhismem,

ale nemýlím se s tím, že honba za rozmnožovacím úspěchem (tučné konto je často více sexy než sixpack), vyjádřená v hromadění sociální moci (peníze jsou jenom jedna část, ale v podstatě nezbytná), je to, co nás sundalo se stromů a dovedlo do společnosti blahobytu. Jako u každého živého tvora, akorát my jsme měli víc štěstí než třeba želvušky. Kdo je spokojený, nesnaží se o žádné zlepšení, to je jednoduché. To nakonec vidíte na těch buddhistických společnostech, všecko, co jim přináší snadný život, přicestovalo z toho prožluklého, zcela nebuddhistického Západu. Já netvrdím, že buddhismus nemá něco do sebe, ale není toho mnoho. Pokud vím, hlásá jako konečný žádoucí stav nirvánu, tedy dokonalé zapomnění a konečnou, dokonalou smrt. To se mi hrubě nelíbí. Kdyby byli všichni takoví, musel byste do Thajska pěšky nebo na džunce skrz piráty. Všichni na ten blahobyt nadávají, ale nikdo se ho nechce vzdát, a jen inteligentnější chápou, že nelze jenom prožírat, ale je třeba i investovat. Upřímně řečeno, pro synky z bohatých královských rodin, kteří, přesycení svým blahobytem, kážou chudobu a prostotu (oděnou do nějakého filosofického hávu, aby to líp vypadalo), mám pochopení limitně nulové, protože vidím spíš ty chudé, co po celý život neměli pořádně do huby. Taje existence se chápou docela dobře a pohodlně, když mám v nějaké bezpečné bance tučné konto. Jak si pamatuju, guru Havel taky hlásal prostotu a jednoduchý život bez elektráren a supermarketů a bytů-králíkáren a skladů u silnice, kázal ji stylově z okénka svého pětilitrového SUV Mercedesu cestou na svoji luxusní vilu v Portugalsku, poté, co ze státního ukradl 50 (spíš 150) milionů.

F. Houžňák 1.5.2016 14:27

Just to send it as a mail

J. Sinnreich 30.4.2016 1:05

Zakony thermodynamiky

Ve spolecnosti zrejme bude platit ten treti zakon: energie vesmiru je konatantni a entropie neustale vzrusta, coz vede k tepelne smrti.

F. Kusák 1.5.2016 10:56

Re: Zakony thermodynamiky

Špatně jste to studoval, je to jen jedna z hypotéz a entropie je je jen stavová veličina vymyšlená člověkem. Popisuje pouze míru uspořádanosti, resp. neuspořádanosti systému, pohyb k pravděpodobnějšímu chování. A tady je kámen úrazu, o který se fyzici přou. Třeba jak to chování vesmíru vůbec popsat a platí pro vesmír v plném rozsahu termodynamické zákony. Z kvantové teorie to není zcela zřejmé. Když mě kdysi vyhodili ze zkoušky z teorie pravděpodobnosti, protože jsem se místo přípravy proháněl na lyžích v Tatrách, a musel jít na opravný termín, pak jsem při poctivém studiu pochopil, že pravděpodobnost není jen pouhá statistika.