3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SVĚT: Solidní nejistota

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Krbálek 9.3.2011 13:46

na tom článku je něco divného...

i na Západě jsou lidé, kteří nesdíleli s vládami jejich nadšení z bratříčkování s arabskými diktátory, kteří chápali, že jejich moc je podmíněná jen vojenskou silou a kteří tušili, že přijde den, kdy budou svrženi. Jestli to netušil pan Fištejn a teď je překvapen, jeho smůla. A svrháváni jsou diktátoři a autokrati, protože ti jinak než pučem či revolucí být odstraněni nemohou a nemusí být svrhávání politici v demokratických zemích, protože ti odejdou sami po prohraných volbách.

Zajímavé, mluví se o egyptské rovoluci, o povstání, ale pan Fištejn z toho všeho vidí jen volenský puč. Ale nad tím pučem, přeci nikdo najásá, opatrná radost je z té revoluce. Pučů zažil Egypt přehržel, ale lidovou revoluci poprvé. Tohle pan Fištejn nerozlišuje? Když byly první lidové revoluce v Evropě, vždy to skončilo pěkným masakrem - anglická revoluce, francouzská revoluce, roky 1830, 1848, 1871, 1917...a tak na závěr jsme si dali jednu nekrvavou a sametovou. Arabové do světa revolucí vstupují až teď a tak to bude trvat hodně dlouho, než se vybouří, v Evropě to trvalo 200 let, to je to měřítko pro srovnávání srovnatelného...

B. Rybák 9.3.2011 18:20

Re: na tom článku je něco divného...

Revoluce mají ideu, konkrétní cíl a "vůdce", kteří idee obhajují a cíle prosazují. To co se objevilo v arabských zemích tedy není revoluce, ale médii vyprovokovaná anarchie zuřícího davu, který někdo brzy zažene nazpět do jeho bídy. Zajímavé bude, kdo to bude (to ale "arabské ulice" neví o nic víc než my).

J. Schwarz 9.3.2011 18:53

Re: na tom článku je něco divného...

Rozpačité reakce "západu" jen ukazují na neudržitelnost kolektivismu. Kdo je vlastně diktátor  a jak je možné ho vyměnit, nejsou -li suverény jednotlivci ale "Lid"? "Lid" si přece vyvolil "na věčné časy" Kaddáfího, Gottwalda či Kim Ir Sena. Levičáci všek odstínů do omrzení omílají, že do volby tamního "Lidu" je nemožné se míchat. Že se tamní "lidová lolba" nelíbí mnoha jednotlivcům není podstatné, protože přece zájmy jednotlivců musejí ustoupit zájmům "celospolečenským". Proč tedy neinterpretovat události v Libyi tak, že "Lid" si vybral občanskou válku? Nejspíš je to baví. Když  má někde "Lid" právo držet jednotlivce v zemi, šikanovat je a odírat, vraždit a všechno to je "legitimní", někdy i posvěceno "mezinárodním společenstvím" , proč by měl odstupovat Kaddáfí? "Lid" se ho přece vybral pro všechny časy za vůdce, ne?

S. Rehulka 10.3.2011 10:17

Re: na tom článku je něco divného...

Pane Krbálku, tvrdíte, lidovou revoluci Egypt nezažil ? Zažil, ale neúspěšnou, za 2.světové války, ještě pod britskou koloniální správou. Byla to "revoluce" z hlediska tak zvaných vlastenců - důstojníků egyptské armády - jejich jmena byla : Sadat, Mubarak a další. Ze spojeneckého hlediska to byl puč, protože to bylo organizováno na pomoc německé armádě, jmenovitě Afrika Korpsu generála Rommela.

Pro nás je zajímavé, že ti egyptští vlastenci byli tedy i nepřáteli našich vojáků - Čsl.prapor byl součástí 8.britské armády ! Později naši bojovali i v Libyi-(Cyrenaice)u Tobruku.