9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


Diskuse k článku

SVĚT: Ruské odcházení k Číně?

Západ odchází ze scény na divadle světa. Anebo lépe řečeno: na scéně zůstává a jistě nadále zůstane, leč ztratil rozhodující roli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Portwyn 13.10.2019 16:15

"...Boris Jelcin, ztělesnění porážky a potupy, nikdy neztratil explicitní podporu „vzorných demokratů“. (...) Kdežto relativně (!) úspěšná vláda Vladimíra Putina má bezmála stalinský nátisk."

Není na tom nic divného, když si člověk uvědomí, že naši rusobijci nechtěli demokratické Rusko ani spojenecké Rusko, ale pokud možno neexistující Rusko. I kdyby Rusové nebyli schopní demokracie, pořád mohli být spojenci - však máme a měli jsme dost nedemokratických spojenců, a horších.

Je to klasické bojování dávno vyhrané války. Jenže bojovat minulé války bývá rychlá cesta k porážce... Kdyby byl Západ vstřícnější, mohl mít v Kremlu prozápadního politika. Dal přednost druhé cestě.

Š. Hašek 13.10.2019 20:17

Souhlas. Zakomplexovaní, klotoví bruseláci nechápou ...

Rusko začíná být evropštější než celý "Západ" dohromady. No výjimky jsou.

Ostatně základní blbostí modernobruselhlupáků jest snaha vnucovat Rusku "německé pucování", "britský chlad", "makarony místo brambor"...... a vůbec.

Myšleno šířeji.

M. Prokop 13.10.2019 21:56

Ty ideály o Rusku vám skoro závidím.

Skutečnost je jednoduchá, ke klasické demokracii západního střihu Rusko dospěje za pár století, nebo taky nikdy a jako spojenec se chová taky jen, když jsou Němci pod Moskvou. Prostě to neumějí.

Prozápadního politika v Kremlu by si Rusové svrhli sami.

P. Portwyn 13.10.2019 22:01

Jistě, proto jsme to preventivně ani nezkusili. Protože co kdyby...

To, co vidíte jako iluze, je jen realismus. Bezhlavá láska i bezhlavá nenávist zatemňují úsudek.

M. Prokop 13.10.2019 22:26

Ale jo, zkoušel to kdekdo. Politiků se na tom vystřídalo dost. Jenže každý ten politik má i doma své vlastní voličstvo, takže nemůže ustupovat ruským nápadům do alelujá. A celkem poctivě se pokoušeli i někteří Rusové, ale byli a jsou v menšině. Ta sázka na vnějšího nepřítele, aby se náhodou občani nezačali zajímat o domácí bordel, je spolehlivá, to Putin dokonale vystihl od počátku svého panování.

Stran té lásky a nenávisti, ano. Dnes kupodivu opět začíná převládat ta láska, dle podivné logiky, když je Brusel a jeho soudruzi a soudružky špatný (je), tak Rusko musí být dobré (nemusí a není, je jen jinak špatné).

P. Portwyn 13.10.2019 22:12

Jinak teda Jelcin docela prozápadní byl, měřeno skutky. Nikdo ho nesvrhl.

M. Prokop 13.10.2019 22:29

U něj stačilo počkat. Ale máte pravdu, i to je v Rusku neobvyklé. nejspíš ještě dozvuky pádu komunismu.

A s tím komunismem, to mi připomnělo, že si Rusové vše upraví dle svých zvyklostí. Ruský komunismus leninské vizáže nebyl ten Marxův, ruská demokracie taky není ta západní. "Bolšája strana ..."

Š. Hašek 13.10.2019 9:26

Tady čtu (v diskusi), že nějaké země brusele nebudou Turecku dodávat zbraně. A jejej, že by mírotvorci?

To jako tyto země budou podrývat obranyschopnost NATO???

Dějou se věci, oslové se zamotávají do vlastních špagátů.

Čekám, že to perfektně vysvětlí generál Varšavské smlouvy, skoropresident Pavel. Když ne on, tak aspoň Stropnický starší. Byl přeci ministrem vysílání našich žoldáků do skoro celého světa! Zkráceno.

M. Prokop 13.10.2019 9:31

A to vysvětlení byste pochopil?

Š. Hašek 13.10.2019 13:30

Nepochopil, pane Prokope.

Stejně jako Vy se nezabýváte/nezamýšlíte nad Mými poznámkami.

Přeji příjemné odpoledne.

Š. Hašek 12.10.2019 19:25

Rusko nikam neodchází (chápu ale nadpis článku).

Rusko jen pochopilo, že od bláznivých politiků brusele, od firem sešněrovaných regulacemi, "od Grety" , ......... celkem toho moc nezíská.

brusele není žádná slavná perspektiva.

No, Vy byste někdo považoval za důležitou perspektivu přešlapujícího byrokratického molocha? Já bych si pouze dával pozor. A předpokládal, že ten moloch si zas vzpomene s nějakým vypovězením smluv (tedy krom ropy).

P. Pavel 12.10.2019 22:02

Tak, tak, mafián od byrokrata může něco získat jen úplatky, viz puťkou uplacený schroder.

Š. Hašek 13.10.2019 8:58

Je vidět, že jste profesionál. Já, jako laik se rád nechám poučit.

Ale brusele mě (jako Evropana) učit nebude.

P. Pavel 13.10.2019 11:46

Co se týče poučení tak stačí nestrkat hlavu do kompostu před zločiny kremelské mafie. Nevím co máte společného s bruslemi, ale v případě Bruselu se stačí obrátit na bureše a ovara, kteří ve zmíněném městě odkýval i ty největší kraviny.

Š. Hašek 13.10.2019 20:22

Vy si fakt myslíte, že to stěhovací družstvo (viz smlouva na dvě pracoviště) byrokratů - já to pracovně nazývám -brusel- , že to je světadíl EVROPA??? Fakt???

Já Vám to neberu. Byl jste někdy na "hnoji Ermitáže", či jinde v tom "mafiánském Putinstánu". Nebyl.

Jste namyšlený, polovzdělaný zoufalec. Ovar mám rád, vodku taky.

P. Pavel 13.10.2019 22:26

Příště než zase vlezeš na nějakou diskuzi, kde hrozí, že se střetneš s fakty, zkus si předem vzít lexaurin nebo něco podobného. Jinak by tě z toho záchvatu hysterie mohla klepnout pepka, ty polovzdělaná šaškovská brusle.

J. Nový 12.10.2019 18:07

Jinde čtu, že Německo a Nizozemsko odmítlo dodat Turecku zbraně, takže díky tomu můžeme předpokládat i další příklon Turecka k Rusku, potažmo i k Číně.

Když jsem v referendu o vstupu do EU hlasoval ANO, naivně a hloupě jsem předpokládal, že politici Západu jsou mnohem moudřejší a zkušenější, než ti naši a že vstupem do EU zavládne u nás větší pořádek. Bohužel jsem se velmi mýlil a evropští politici absolutně nezvládli první větší problém, který Evropu postihl a to byla krize s nelegálními migranty a když vidím, kam dnes chtějí zatlačit Turecko, kde je zadržováno snad 3 miliony utečenců nevidím budoucnost vůbec dobře. Pokud donutíme Turecko odejít z NATO a přijde spojení Rusko, Čína, Turecko, tak to bude začátek konce EU.

V. Církva 12.10.2019 18:54

Co se týká důvěry v politiky EU, souhlasím s Vámi. I když, indicie byli, občas probliklo, že EU řídí neomarxisti a bývalí komunisté. Feministky, gendristky, Zelené jsem bral jako trochu prdlou minoritu a věřil, že osvědčené demokracie budou ještě náš vzor. Naprosto jsme to podcenili. Nicméně a právě proto, EU nezničí spojenectví Rusko-Cína-Turecko (zrovna tomu Rusko-Turecku budoucnost nedávám), je to sebevražda.

J. Kalipso 13.10.2019 16:51

J. Nový

Zapomel jste na spojenectvi EU s USA Jestlize se spoji Turecko s Ruskem a Cinou proti EU aUSA Cina si podepise trest smrti hladem Rusove nemaji co papkat a Turecko je vojenska sila na kurecich nohach

J. Krynický 12.10.2019 17:36

Chování Západu vůči pozůstatkům rozpadlého SSSR bylo jemně řečeno debilní a Západ za ně bude ještě hodně platit.

V. Církva 12.10.2019 19:04

Tak pravda, Západ měl přibrzdit a snažit se Rusy pochopit a pomoct. Jenže, nejvíc si zničili Rusové sami. "Podnikání" v Rusku bylo o mafiích a nepořádku. Za to Západ nemůže a vlády se ujal Putin. Že autoritativní Putinova vláda demokratické země nezaujala pak nepřekvapí. Mohli ale pochopit angažmá v Čečně či Abcházii. Bylo možná logičtější a správnější než to co udělal Západ v Jugoslávii.

M. Prokop 12.10.2019 22:02

K Pobaltí se Západ choval dost slušně, k Ukrajině neutrálně, v očekávání, kam se vyvine a Rusáci jsou čím dál, tím stejní, tam nějaké chování nepomůže.

P. Pavel 12.10.2019 16:38

Pomineme-li kopeckého obvyklé fantasmagorie na téma přátelství Západu a Iráku (ve skutečnosti tak těsného strategického spojence bývalého východního bloku, že mu byly z těžkoslovenska dodávány zbraně za dumpingové ceny) nebo, že teď v rusácku nevládne mafie, nebo, že západ, který se x krát v posledních letech pokoušel o "restart" vztahů s rusáckem přes opakované rusácké porušování slibů a smluv a opakované agrese je vůči okolním zemím, je stále nutno upozornit na zcela evidentní fakt, že to slavné čínsko ruské strategické partnerství je jen čekání číny na to, až se rusácko samo definitivně rozloží natolik, aby mohla Čína beztrestně zabrat nějaké to sibiřské území.

V. Liptovský 12.10.2019 14:43

Čo čakali skleníkové deti...

...čo sa dnes dostali na čelo západnej politiky? Je to zákonité a logické... Mohli byť spojencami s Ruskom - mali ho na kolenách, ale chceli, aby ľahlo... Slovo u nich nič neznamenalo a neznamená. No, Rusko neľahlo a neľahne... Ak sa to odhodlajú urobiť - to bude koniec civilizácie. Takže - oni sú tým nebezpečenstvom, ktoré ohrozuje svet. To nevidia len zaslepenci, ktorí majú červené oči, keď počujú slovo "Rusko". Pretože sa cítia lepší a nadradení... V skutočnosti ide o intelektuálnych a morálnych trpaslíkov...

M. Prokop 12.10.2019 15:10

Máte tam jeden renonc (minimálně): Rusko neumí a nechce být spojencem. Chce vládnout a poroučet. To jsem zažil, takže děkuji, nechci.

Na "skleníkové děti" mám taktéž velmi skeptický názor, ale to je, jak by řekl Kipling, jiná povídka.

V. Liptovský 12.10.2019 15:25

No - Rusko vždy chcelo a chce mať pokoj... Nemusí byť spojencom... Ale ako spojenec nie je "márne"... Porovnajte si vojny v novoveku - odkiaľ išli kam (mám na mysli svetové strany)...

P. Pavel 12.10.2019 16:11

.. a proto rozesírá okolní země, a vzdálenější země se snaží ovlivňovat.

V. Liptovský 12.10.2019 16:18

Máte na mysli Irak, Lýbiu, Egypt, Afganistan, Ukrajinu a množstvo ďalších krajín? Pardon, to ide o inú mocnosť...

P. Pavel 12.10.2019 16:24

Ano, mám na mysli Ukrajinu. Jěště jsi zapomněl zmínit Gruzii, Moldávii, Černou Horu či Sýrii. Nevím proč do toho montuješ Libyi či Irák, jejichž rozsrání, jak každý alespoň průměrně inteligentní jedinec ví, má na triku kaddáfí a saddám nebo dokonce Egypt.

V. Liptovský 12.10.2019 16:46

Slušní ľudia vykajú... Hysterici tykajú...