25.10.2021 | Svátek má Beáta


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 23.9.2021 21:19

"v osobě nového amerického prezidenta v Bílém domě k moci přichází právě taková mladá, dynamičtější a pragmatičtější generace politiků" To si autor dělá legraci ? Mladá generace politiků pod vedením senilního dědy Bidena, který občas popoběhne, aby ukázal že je pořád "jura" ? A co se týká Číny ... je to vyspělá a bohužel rozpínavá velmoc. Platí na ní jen nekompromisní tlak jiné velmoci - ekonomický i vojenský. Tak to bylo za Trumpa. Za Bidena už USA pomalu ztrácí statut velmoci a o nějakém tlaku nemůže být ani řeč. Nedivím se, že si ho Číňani pochvalují.

A. Renjascu 23.9.2021 13:05

Dlouholete čínské uplácení lžiprezidenta Jou Bidena skrze jeho povedeného syna Huntera se začíná projevovat. Čína nepotřebuje s USA jít do přímého konfliktu, ale stačí jí když si dál bude kupovat demokratické politiky či jim bude do postele posílat svoje agentky, tak jako v případě kongresmana a člena výboru pro zpravodajské služby Erica Swalwella. Oproti tomu uplatit miliardáře Trumpa (který si i kampaň financoval většinou sám) se Číně nepovedlo.

T. Hraj 23.9.2021 13:10

...a to je Čína v Bidenově vlastizrádné korupční historii jen jednou kapitolou.

O. Seliger 23.9.2021 13:04

Podle G. Friedmana je role US prezidenta mnohdy přeceňována, protože v US vládne hlavně byznis, kongres, senát, army, tajní ap. Konkrétně bylo patrno, jak se na mírových misích dokázali přiživiti někteří hlavouni jako Madla v Kosovu (telecom), Vice Cheney v Iráku, Manford radil Janukovičovi za 40 mega v Ukrajině , Bidenovic ap. A pěkné bylo jaké lekce od těchto spoluvládců ( kongres , senát, tajní ) dostával Trumpeta, který však v části zahr.politiky sdílel názory G.F.že největší obavy pocházejí ze spolupráce Puťky s Muti. Což je nutno překazit. A fabriku China postavili na nohy v rámci úžasného politického projektu globalizace největší západní korporace kvůliva nedemokratickým ziskům v rámci neviditelný ručky trhu. Takže ubylo národní opory a pýchy národního průmyslu. Byl to risk. Pak jsou občas problémy v závislosti. Viz roušky aj aj ap.

P. Milan 23.9.2021 21:17

Neviditelná ruka trhu je jiný mechanismus, než výroba v nejlevnější zemi.

Nastudovat, trumpeto!

J. Vágner 23.9.2021 9:45

Dobře, Trump pojmenoval naléhavost problému s exponenciálne sílící Čínou. Ale to jak se tím vypořádat, také ani nenaznačil. Protože úspěch v soutěži s Čínou nespočívá v okopávaní jejich kotníků kvůli Ujgurum, Dalajlamovi, nebo netopýrům. Úspěch Západu spočívá v tom, že se vrátí k tomu s čím dokázal minimálně 300 let svět vést, racionalita, efektivita, usilovna práce, vzdělání, věda. Protože bude-li nadále trvat to, že nás technologicky vyspělejší Čínské firmy začínají předbíhat, že s nimi neumíme soutěžit a musíme je zakazovat, nepomůže nám ani svěcena voda a dopadneme přesně tak, jak dopadl ten systém, z kterého jsme v roce 89 utíkali. A je fuk, že místo rudé ideologie vzíváme zelenou a duhovou, že se o cenzuru a nesvobody starají místo úřadů neziskovky, že se místo marxleninskych nesmyslů učí gender, woke, evropská studia a další podobné iracionální nesmysly.

P. Milan 23.9.2021 12:26

" ... racionalita, efektivita, usilovna práce, vzdělání, věda." Vesměs věci, které vláda nemůže nařídit a většinou ani zařídit. Může neházek iniciativním lidem klacky pod nohy a v tom se mi Trump jevil přínosnější než socialista Klusáček.

T. Hraj 23.9.2021 12:27

"...Ale to jak se tím vypořádat, také ani nenaznačil". Ale naznačil. Například tarifní válkou s Čínou. Nepřímo potom, podporou návratu výroby do USA (což se také v mnohých případech dělo), energetickou soběstačností, nízkou nezaměstnaností a rostoucí ekonomikou a v neposlední řadě ráznou zahraniční politikou, které rozumí jak přátelé, tak ti, pro něž jsou smlouvy toaletním papírem. (Baghdádí, Sulejmání, Abrahámské mírové dohody, ambasáda v Jeruzalémě, etc.)

L. Beneš 23.9.2021 12:53

Návrat celé řady výrob nejen do USA, ale i do evropských zemí, je nejlepší obranou před vydíráním ze strany Číny, které může být zahaleno do výmluvy na různé dopady covidu atp. Nedostatek čipů nejen pro automobilový průmysl je dostatečně varovný. Ještě větším nebezpečím je váznutí až zastavení dodávek základních materiálů (ocel, ...).

T. Hraj 23.9.2021 13:02

...nebo např. antibiotika (a léčiva vůbec). Kolik že je jich v Americe importovaných z Číny? 95%? Už si to číslo nepamatuji. Až budou někde v Africe vést USA a ČLR nějakou proxy válku a zraní se americký voják, bude nákupčí US army důrazně urgovat Čínu o urychlení dodávky antibiotik ;-D. (hořce se smějícího smajlíka v nabídce nevidím)

J. Kraus 23.9.2021 9:13

Za starých časů by slábnoucí a potácející se USA iniciovaly zákulisní jednání s cílem přesvědčit Čínu, že není ani v jejím zájmu dopustit rychlé zhroucení USA, ale naopak prodloužit jejich agonii, aby ve svém pádu nevzaly s sebou i zbytek světa. Výsledky jednání bychom poznali postupně a nepřímo. Místo toho se šéf Ameriky veřejně vlísává do čínské přízně. Ztráta tváře a pohrdání vůči takovému jako učebnicový příklad. USA by potřebovaly, aby jim Sergej Lavrov půjčil nějakého svého člověka a naučil je dělat politiku.

Otázka spíše filosofická, proč se Američané od svého začátku chovají jako nedospělci. Neměli bychom podceňovat staré indiánské kletby. Byli to rovněž Američané, kteří vnášením humanismu a lidských práv do kolonií rozeštvávali domorodce, ponoukali je k násilí a v důsledku rozvrátili Britské imperium, které nemohlo pokračovat ve svém poslání, velká část "třetího" světa byla ponechána na půli cesty a nyní nemůže vpřed ani se vrátit. Zaseli vítr, ať z dobré vůle či z hlouposti, teď sklízejí bouři. Vinu nese bílá rasa jako celek, naštěstí odstupňovaně podle jednotlivých národů a jejich vnitřní provázanosti. Některým už není pomoci, nám ještě ano.

J. Ganaur 23.9.2021 9:27

Jasně!Ať žije báťuška CarPutin!!:-P:-P:-P

L. Beneš 23.9.2021 12:57

Vy jste se podrobil nějaké OXigenoterapii? Podle vaší reakce je to pravděpodobné.

V. Novák 23.9.2021 11:54

Mladý stát - mladé chování...

T. Hraj 23.9.2021 12:43

"...proč se Američané od svého začátku chovají jako nedospělci?".

No nevím, jestli je přímočarost, rozhodnost, svobodomyslnost a silný patriotický pathos zrovna nedospělostí. Možná jsem ale zaujatý. Mívám totiž stále častěji po krk té údajné evropské kultivovanosti, dospělosti, vkusu a vynuancované sofistikovanosti, která dnes příliš často bývá spíš pokrytectvím, slabošstvím, snobstvím a neakceschopností.

Nezapomínejme, Američani dvakrát zachránili Evropu. Prolévali vlastní krev tisíce mil od domova ze vznešených ideologických důvodů. Je to nedospělé?

L. Beneš 23.9.2021 12:59

Ty vznešené ideologické důvody byly vždycky provázeny pohybem akcií na adrese Wall Street 11, New York, N.Y., U.S.A.

T. Hraj 23.9.2021 13:07

To asi určitě, ale to nezmenšuje mojí úctu k těm padlým (i nepadlým) a k autenticitě jejich přesvědčení stejně jako můj vděk a obdiv k tomu, čeho dosáhli (vítězství).

L. Beneš 23.9.2021 13:13

Má váš obdiv nějaké časové omezení, nebo platí stejně pro GI’s padlé na pláži Omaha i pro těch 13 boys, kteří vylétli do vzduchu na kábulském letišti?

T. Hraj 23.9.2021 14:15

Oceňuji prostě ten americký spirit. Čas v tom celkem nehraje roli a ani to, že ten vznešený ideál jistě neměli všichni vojáci a u mnohých co ho měli šel do háje po prvních vteřinách na té pláži.

Těch 13 se nijak neliší od všech ostatních, kdo byli v posledních letech až dekádách ve službě na různých místech. Američani své veterány velmi ctí a myslím, že je to správné. Jiná věc je, že ze všech mrtvých v Afghanistánu, Iráku, Sýrii, Somálsku, etc. těchto 13 zemřelo zdaleka nejzbytečněji. A to vinou děsivé nekompetence a arogance J. Bidena a jeho administativy. Nějak ten americký spirit pravda chřadne, když si lidi zvolili tohoto opovržerníhodného ubožáka.

L. Beneš 23.9.2021 14:27

May be, on the contrary, it’s because consumption of spirits has increased too much.

T. Hraj 23.9.2021 14:28

;-D,... and substances too.

L. Beneš 23.9.2021 14:28

T. Hraj - May be, on the contrary, it’s because consumption of spirits has increased too much.

V. Novák 23.9.2021 13:27

Těm padlým i nepadlým nikdo nic nevytýká. Čest jim a sláva.

Ti, kdo vydělávali, třeba na dodávkách ropných výrobků nepříteli do roku 1944, kdy front z Marseille přerušila dodávkovou trasu, rozhodně na Bloody Omaze nekrváceli.

Není jedna Amerika.

D. Polanský 23.9.2021 8:50

Autor by si měl ujasnit, co chce, pokud možno, jasně říci. Nelze jenom kličkovat.

P. Milan 23.9.2021 9:08

Říká to dost jasně. Ironií.

J. Ganaur 23.9.2021 9:25

Nechápu, co na tom nechápete!;-D

F. Navrátil 23.9.2021 7:40

Vztahy k ostatním velmocem nezáleží jen na osobě amerického prezidenta, ale zejména na ekonomické a vojenské síle a na jednotě občanské společnosti v USA. Pistolník s děravými kalhotami a slepými patronami v revolveru nemůže začínat rvačku v saloonu.

D. Polanský 23.9.2021 8:51

Jojo, časy kovbojů jsou pryč.

J. Ganaur 23.9.2021 9:29

Ideálem je mužik v láptích se stakanem samohonky!;-D;-D;-D

F. Navrátil 23.9.2021 11:59

Ani mužik se stakanem samohonky by neměl začínat rvačku v saloonu. Pokud ji začne, pak ať se nediví.