5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SVĚT: Revize resetu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Motl 24.2.2010 14:08

Podceňování Ruska

Podepíší nějakou tu smlouvu v Praze, jak se nedávno očekávalo?

Jinak je pravda, že Obama se nechal omámit ruskými šéfy. Z druhé strany, Obamova hvězda, která svítí v progresivních koutech po celém světě, v Rusku nevyšla a asi už nikdy nevyjde. Jednoduše z něho nejsou na větvi. Nechápou, proč by měli být. A já moc také ne.

Také je pravda, že v USA se vůbec na budoucnost Ruska nevěří. Vídal jsem to v USA a dodnes to vídám u svých amerických čtenářů na blogu. Lidé jsou pořád vymydlení představou Ruska jako nejvíce zlé imperiální velmoci, a navíc kvůli poklesu populace apod. si myslí, že Rusko jde do kytek.

Podle mě jsou taková očekávání nerozumná. Hromada věcí je dnes v Rusku rozumnější a zdravější než v USA, a ačkoliv je jasné, že Rusko není před USA dnes, může se to změnit v budoucnosti. I ideologicky si mohou Rusko a USA v podstatě proměnit pozice. A zda bude klesat ruská populace za 5 let je velmi otevřená otázka.

Jinak Čínu bych také nepřeceňoval. Je to z mnoha hledisek jen bublina. Existují stovky kontextů, v nichž Čína není reálným konkurentem. Zápal, levná pracovní síla a bublinový hrr hrr přístup mají zelenou, ale z těch nelze vybudovat vše. A Indie je velká země, ale pořád hodně chudá.

K. Krbálek 24.2.2010 12:57

soupeři Ruska

Rusko by si hlavně mělo uvědomit, že od USA a Evropy mu hrozí mnohem menší nebezpečí než od Číny, která si dnes nárokuje všechna území, která v minulosti byť jen hypoteticky ovládala. A až na Sibiři bude víc Číňanů než Rusů, bude to Čína a už ne Rusko.

J. Zak 24.2.2010 14:59

Re: soupeři Ruska

Nastup Ciny na svetovou scenu uz probiha (viz Kodan), ale v blizke budoucnosti se snad zadne agrese cinane nedopusti. Ten nestastny novotvar zvany "Chimerica" se stale utuzuje diky vzajemne ekonomicke zavislosti, takze cinske dobrodruzstvi na Sibiri se snad odlozi na neurcito.

V. Novák 24.2.2010 12:02

Reset znamenal přechod od Bushovské politiky

prostého oznamování rozhodnutí a případně vnucování k jednání. Nic víc a nic míň - nikdo od toho taky nic víc nečekal. Ono to bylo koneckonců dost.

Horečnaté vyjednávání smlouvy START, které by vůbec nemuselo být horečnaté, kdyby se ovšem Bush uráčil nahlédnout za konec svého funkčního období, má positivní výstup - dohodu, že START I  bude dodržována i po ukončení platnosti. A je, technické otázky se dojednávají.

USA i Rusko (a Čína) jsou velmoci, které mají své velmocenské zájmy a ty zájmy si chrání. Obama to uznává na rozdíl od Bushe, který se choval jako by všichni museli chránit zájmy USA - a USA budou taky chránit zájmy USA. Prostě obvyklá americká arogantní představa, že USA jsou ne-li celým světem, tedy aspoň středem a vrcholem světa a jejich zájmy jsou automaticky zájmy všech. A pokud to někdo neuznává, tak je-li slabý prásk ho přes hlavu a není-li - tak ignorovat dokud to neuzná.

Pozoruhodný posuv je ovšem vidět ve Fištějnově vidění světa, kdy v podstatě uznává ruskou odpovědnopst za dění ve Střední Asii - a tedy i jeho hegemonii tamtéž. zajímavé - tohle bych si netroufal ańi nastínit...

J. Pašek 24.2.2010 20:08

ÁLE DOU PANE RADO . . .

Intelektuální trpaslík negr Hussein Obáma nesahá G.W. Bushovi po kotníky