7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

SVĚT: Řecko-turecká krize v NATO

Ministersvo obrany USA vyjádřilo obavy z rozmístění francouzské armády v oblasti Středozemního moře, 24. červenec, tedy symbolicky zvolené datum první modlitby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Moravcová 25.8.2020 9:12

Zajímavé.

P. Milan 25.8.2020 8:22

NATO není stavěno k řešení rozporů mezi svými členy.

EUnijní armáda má dva hlavní problémy: Kdo do toho dá prachy, aby ty síly stály za zmínku. A kdo bude určovat politické a z nich odvozené vojenské cíle, když to je věc, na níž se státy EU tradičně neshodnou. Což je mimochodem jeden důkazů nesmyslnosti EU jako (i federativního) státu.

M. Valenta 25.8.2020 8:27

Je tu i druhá možnost. Nebýt členství těch dvou v NATO, válka by byla už dávno.

K. Salajka 25.8.2020 7:41

Skvělý, zjevně podložený přehled. Slabinu Euroarmády , kde by rozhodovali Němci, vidím v jejich averzi ke Slovanům a k naší západní hranici. Stojí za připomenutí, že se Polsko rozšířilo na úkor Německa (především Slezska) o území v rozsahu 80 tis. km2. Kolik váží slib nedotknutelnosti hranic při sjednocení Německa jsme viděli na hranicích mezi Ruskem a Ukrajinou.

P. Milan 25.8.2020 8:24

Zatím ovšem byla EU nastavena spíš tak, že rozhodovali Frantíci a platili Němci. Poslední dobou už Němci chtějí i rozhodovat, což konec konců není nic divného.

Snahu o změnu hranic zatím nejeví ani Poláci (ač jinak schopní všelikých pošetilostí), ani Němci. Vědí (na rozdíl od Rusáků), co by to znamenalo za tahanice.

V. Novák 25.8.2020 9:55

Kolik váží slib nedotknutelnosti hranic jsme viděli především v bývalé Jugoslávii - ta měla garantovanou územní nedělitelnost už multilaterální Smlouvou o bezpečnosti a spolupráci v Evropě ze 70. let, která pořád platí, aspoň pořád existuje na ní založená OBSE - ale co to bylo Jugoslávii platné?

Polsko získalo nejen průmyslové Pruské Slezsko, ale taky 2/3 Východního Pruska, Gdaňsk, celé pobřeží až po Svinoujscie a veškeré území po Odru a Nisu.

P. Milan 25.8.2020 17:42

Jugoslávie se ROZPADLA, nebyla ořezána.

Kdybyste hledal flagrantní porušení smluvních hranic, tak Budapešťské memorandum je mnohem výstižnější.

A. Stárek 25.8.2020 7:38

Stát bez silné armády je odsouzený dřív nebo později k asimilaci někým silnějším.

Ale když vidím, jaké názory mají dlouhodobě ti, co EU vedou, tak zaplaťpánbu za to, že EU žádnou armádu nemá.

M. Krátký 25.8.2020 8:18

souhlas s R^R^R^

R. Langer 25.8.2020 10:27

Asi tak...

F. De Winter 25.8.2020 12:05

R^R^R^

J. Pilny 25.8.2020 6:47

Zajímalo by mne, až se Řecko a Turci do sebe pustí, komu pošleme bratrskou vojenskou pomoc.

D. Rajninec 25.8.2020 8:11

Nikomu , tak ako pri "vojne o Cyprus " ! do dnes turci okupujú asi 1/3 Cypru a čo sa deje ? NIČ!

Myslím , že EU sa nechce ísť do vojny , dokonca ani do konfliktu s Tureckom . Tak ako by nešla do konfliktu o Bielorusko !

Pokial nebude spoločná 1/2 milionová EU armáda s rozpočtom 100-150 miliárd € , sme aj pre Erdogana iba malí smiešni gašparkovia ...

M. Krátký 25.8.2020 6:15

Utopie a sny nereálné - dobré ráno

J. Pankovic 25.8.2020 5:54

"Řekni, Palivče, máš rád Turky, psy pohanský? "

NATO z principu nemůže zasáhnout do sporů mezi svými členy, kterými jsou jak Řecko, tak i Turecko. Merkelovà je s Turkem jedna ruka, má jich doma plnou...

Marcon by možná chtěl...

Společná zahraniční politika EU je nesmysl, protože v EU si Německo dělá co chce, Francie taky a ostatní to, co jim dovolí. Celá EU je nefunkční a nesmyslný slepenec, který kromě zbytečné byrokracie nevytvořil nic.

A vy jim chcete dát armádu? Kdo by v ní asi tak bojoval, pane Mařàku?

Tak já vám to řeknu : je tady spousta mladých nezaměstnaných musulmànů, práce je pro ně hàram, hřích, ale bojovat... proti neozbrojeným kàfirům, to zvládnou.

To jste se opravdu zbláznil, nebo si jenom neumíte spočítat dva tahy napřed??

Jo, ten Gilmour je super!! R^

J. Nevrkla 25.8.2020 7:46

Přesně tak. R^

J. Poláček 25.8.2020 8:08

Pane, vaše řečnícká otázka je naprosto na místě, ovšem odpověď na ní se asi nebude dát odvodit z jen tak od pivního tácku. Pan Mařák naprosto správně označuje problém jako nepřehledný galimatiáš "lokálních" zájmů. Neoottonanské choutky a směřování Turecka pod taktovkou Erdogana je zřejmé již nějakou dobu a vede se na úkor sousedů. Erdogan lišácky kormidluje Turecko tak aby nikdo neměl důvod vůči němu nějak výrazněji zasáhnout. Ví své. Ovšem to se nedá dělat donekonečna. Jednou to neodhadně a někdo vystřelí. Nejspíš to bude Řecko, možná Izrael, třeba Egypt nebo se tam připlete Francie. A to bude ten moment rozpadu NATO. USA možná vydají rezoluci ale neumím si představit, že by se angažovali vojensky proti některé z uvedených zemí. Budou to evropské země co se postaví Turecku ! Budou muset - i se svou pátou kolonou nebo bez ní. Historie se bude opakovat, již po několikáté. Erdogan vysí....á příliš dlouho na to aby Macron nezvedl Angele telefon. Řekové se na ni vykašlou bez problémů a Izrael s Egyptem jak by smet. Formulaci pana Mařáka bych poupravil - né Evropská armáda ale armády evropských států ! 19- století se kvapem blíží opět k nám :-)

J. Pankovic 25.8.2020 8:24

Takže: Německo je díky skvělému výkonu pí Ursuly von Layen na postu ministryně války bez použitelné armády, vyjma těhotných tankistek:-), v okolí jediní, kdo má aspoň něco, co připomíná armádu, je Polsko a spoléhat na Francouze... poslední dobří Francouzi bojovali za Napoleona.

Jaké armády máte na mysli vy?

J. Poláček 25.8.2020 8:48

Pokusím se o ..... odhad ? Opravte mě jestli se pletu. Armády NATO podle "síly odzhora" : USA, Turecko, GB, Francie, Polsko, Řecko ........ Nemecko, Švédsko, .... ostatní pidižlíci včetně ČR. Pokud se Erdogan troufne a otevře konflikt proti Řecku (asi nejpravděpodobnější ) tak to bude o těchto dvou. Turecko to nejspíš vyhraje pokud Řecku nikdo nepomůže. A kdo by také ? Francie ? - pravděpodobné (Francouzi se možná vrátí ke svému postavení solitéra mezi evropskými ozbrojenými silami, možná potáhne vidina koncesí na těžbu plynu - upachtují to z Řeky), GB - možná, Izrael ??? Rusko - no tak to je už vyložený poker - ekonomický zájem tam nebude, leda že by se vzedmulo nějaká postbyzantská vzájemnost :-) Erdogan by pak hrál vabank, takže by nasadil vše co má a bude ochoten i hodně zariskovat. To samé Řekové - nebudou mít na výběr. USA pak nejspíš vyhlásí zbrojní embargo a bude organizovat mírové konference, protože rozkol uvnitř NATO se jím nebude hodit. Turecko jako záštita proti Rusku už stejně nefunguje ale ta rozsáhlá infrastruktura a výzbroj v Turecku by je asi tak jako tak dost zamrzela. Záleží na příštím prezidentovi USA.

J. Pankovic 25.8.2020 9:39

Doufejme, že Turek zatím jenom blufuje, jinak ty americké jaderné zbraně, umístěné v Turecku + zjevnà neochota Evropských politiků rozhodnout cokoliv zásadního (což válka jistě je) nedává moc důvodů k optimizmu.

Nejspíš mu Merkelovà zase nabídne nějaký bakśiś, to je typicky turecký způsob řešení :-)

P. Milan 25.8.2020 8:26

Velmi reálné, ano.

J. Vobr 25.8.2020 5:16

MAŘÁKOVA SCIENCE FICTION, ANEB A.C.CLARK FANTASTA A SNÍLEK !!!

;-D;-D;-D

Z. Lapil 25.8.2020 10:24

Něco si od Clarka přečtěte. Byl dost realista.

T. Vodvářka 25.8.2020 5:12

Výborný článek a výběr muziky....

J. Peták 25.8.2020 6:59

Až na tu společnou EU armádu. Pan Mařák má pocit, že NATO jen prosazuje americké zájmy. No když to Američani skoro celé platí, tak jak jinak by to asi mělo být.

Společná armáda EU, v situaci kdy skoro nikdo nechce dávat v NATO 2 % HDP na obranu, by byla asi dost operetní jednotka dobrá tak na přehlídky.