2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SVĚT: Prohibice

Nevím, jak vás, ale mne vždycky nadzvedne, když - nejčastěji z televizní obrazovky - někdo oznámí, že jsme jako národ a stát naprosto zaostalí a jistý zahraniční expert nám to zrovna přijel vysvětlit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pavlovský 3.9.2012 4:20

Populistická Kuberovština

Pletete dohromady hodinky a holinky! Především tu nejde o zákazy (či boj proti...) čehokoli, co si kdo usmyslí, ale omezování toho, co je objektivně (prokázaně) jednotlivci i lidské společnosti škodlivé, a to tak, že zápory převyšují nad klady.

Kouření je proto škodlivé absolutně - žádné rozumné klady, nenahraditelné něčím neškodným, nemá. Kuřáci, pokud musím jejich dýmy dýchat, mě proti mé vůli obtěžují, škodí mi, podobně jako nahlas pouštěná hudba v restauracích i jinde (zažil jsem teď dokonce i jako pacient na operačním sále! - ovšem relativně potichu).

S alkoholem je to už daleko složitější, třeba i proto, že na jeho metabolisaci je lidské tělo (od cca 3 let věku) zařízeno (umí alkohol rozložit), což se o ostatních drogách říci nedá. Alkohol je spíš otázka kvality a kvantity. Dvě dvojky suchého bílého jsou rozhodně lepší než hypnogen či stilnox a možná, že i levnější. (Stilnox je hodně drahé spaní:-)

Každý má jinou opici, někdo hádavou a agresívní, já jsem po alkoholu naopak smířlivý a světobjímající, agresívní jsem spíš střízlivý.

Obecně platí: svými "zálibami" neobtěžovat ostatní, nic jim nevnucovat, ale trvat na reciprocitě!

P. Čech 3.9.2012 8:54

Re: Populistická Kuberovština

Jediný argument bych uvítal. Jinak je to jen žvanění. Jediný příklad, který by jednoznačně a prokazatelně ukazoval na přímou souvislost nějakého onemocnění s kouřením. Přímá souvislost kouření není prokazatelná ani u rakoviny plic. Pokud by tomu tak bylo, žádný nekuřák by rakovinu plic nemohl dostat. A tak to není. Můj dědeček kouřil celý život, nemocný byl pouze jednou (chřipka) a dožil se ve zdraví 93 let. Otec mé manželky nekouřil nikdy a v 70 letech zemřel na rakovinu žaludku. Tak kde je ta jednoznačná a prokazatelná souvislost kouření s nemocností? Myslím že pouze ve vypatlaných hlavách povětšinou bývalých kuřáků a některých politiků, kteří nemají žádné jiné, smysluplné téma ke svému zviditelnění.

J. Schwarz 3.9.2012 10:11

Re: Populistická Kuberovština

tyhle vaše žvásty vycházejí z názoru, že tělo jedince je vlastnictvím kolektivu a tan je tedy oprávněn požadovat, aby bylo udržováno ve stavu nejlépe kolektivu sloužícím. Netřeba připomínat, že kolektiv necítí ani nemyslí, to za něj dělají vlivní jednotlivci kteří tak činí k prospěchu svému a na "kolektiv" zvysoka... stejně se činili komunisti, když odůvodňovali zadrátované hranice a "výjezdní doložky" ochranou ubohého "pomýleného" před kapitalistickým vykořisťováním. To vykořisťování vnímali tak úkorně, že údajně bylo lépe pomýleného na hranici zastřelit než ho vykořisťování vystavit. Připomíná mi to upalování kacířů v zájmu záchrany jejich duší před hrůzami Pekla.

P. Čech 3.9.2012 10:53

Re: Populistická Kuberovština

Přesně tak. Pouze slovo "kolektivu" bych nahradil slovem "stáda či davu" Kolektivem, stádem či davem zde jsou soubory ovčanů, kteří hýkají tak, jak si přejí jejich pastýři (členové politických stran). Těmito pastýři jsou nejen politici, ale i představitelé církví, kteří se ani svým názorem netají a nazývají "své" věřící ovcemi. V takovéto naší společnosti nějak mizí občan. Občan, kterému politické strany přiznávají pouze dvě občanská práva. Držet hubu a jednou za 4 roky ony politické strany volit.

M. Moravcová 3.9.2012 12:13

Re: Populistická Kuberovština

Mě zase obtěžují auta. Zaplavují planetu plošně,hlukem, smradem, kouřem a prokazatelně zraňují a zabíjejí nevinné lidi. Velice nebezpečné, nevratně. Co s tím uděláte?

M. Zavala 3.9.2012 3:44

nejsme na tom ekonomicky dobre, proto se hledaji

prohibice, ty prinasi prani penez, a bez tech by byly vsechny banky na hrnci

P. Sulc 3.9.2012 2:08

Velice dobry a moudry clanek,

pane Vlku , diky za nej. Bohuzel asi zadny vliv na politiky mit nebude. Zakazy koureni, jako jakekoliv jine zakazy slouzi jen ku zviditelneni poliku. Neco zakazat, to prece nic nestoji, obvlaste je-li to oblozeno klise, jako ze to je pro zdravi.Jak se rekne zdravi, tak hned domaci slepice zacnou kyvat hlavami a kvokat ve prospech zakazu..Uzakonit placeni pastelek malym detem, to je jine kafe, to aby politik dokazoval, kde vzit penize.No, kde, zdanit tabak a cigarety, ne? Vzdyt je to pro kurakovo zdravi, on jeste bude rad.

F. Matousek 3.9.2012 11:26

Re: Velice dobry a moudry clanek,

naopak veliká ptákovina pane Sulci.

J. Vintr 3.9.2012 1:17

Daleko nejúčinnějším bojem proti kouření

(tedy hlavně proti tomu, aby začínali kouřit mladí lidé) by bylo odstranit (jistě placenou) skrytou reklamu ve filmech a v televizních pořadech, kde kouří skoro všichni a pak přestat líčit kuřáky jako oběti jakési ZÁVISLOSTI, ale popravdě je označovat jako lidi, kteří si vlastní blbostí ničí zdraví a hulvátsky obtěžují své okolí ...

M. Zavala 3.9.2012 3:43

Re: Daleko nejúčinnějším bojem proti kouření

ja sice nechlastam ani nehulim, ale lide kourili a chlastali jeste pred reklamama, pred vynalezem televize a radia.

J. Vintr 3.9.2012 10:50

Re: Daleko nejúčinnějším bojem proti kouření

Lidé nezačínají kouřit kvůli účinkům nějakého nikotinu, ale kvůli tomu, že s cigaretou v ruce si připadají být "in". Bylo to tak vždycky, jen se trochu mění vzory, které mladí lidé napodobují.

S. Moc 3.9.2012 1:05

omez

Když jsem ještě kouříl tak jsem vždy v Singapore takový "kuřácký koutek" využíval. Problém byl, že tam bylo tolik kouře, že jsem si ani nemuseli zapalovat! Odsávání nestačilo na lidskou masu, která tam namačkána kouřila jako zběsilá, aby to už měla za sebou! Tam musela mít plicní rakovina elDorádo. Proto žádné kuřácké koutky v budovách, ale venku! Na balkónech! Na zdravém vzduchu. Konec konců tam kouří i naše auta, fabriky a elektrárny...

V. Braun 3.9.2012 0:24

Omezování alkoholu a tabáku má přece jen své rozdíly

Osobně to chápu tak, že u kouření se omezuje vliv na okolí, proto zákaz kouření ve veřejných budovách, na pracovištích, zastávkách a teď diskuse o restauracích. U alkoholu si každý chlastá sám za sebe a "regulace" nastává až když "pod vlivem" mohu ohrozit okolí, například za volantem. Je to tedy docela drobný, ale zásadní rozdíl. Až bude kouření ovlivňovat jen kuřáka ať si každý kouří jak chce (pokud si za to připlatí na zdravotním pojištění, na sociálním by zase mohl mít slevu). Ostatně už jsem na letištích viděl "kuřácké koutky" formou skleněné kukaně s odsáváním, tam ať si každý kouří jak chce.