29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

SVĚT: Proč se Západu nedaří vývoz demokracie

Celý počátek 21. století jsou mezinárodní vztahy opakovaně destabilizovány pokusy Západu šířit ve světě zvnějšku a násilím současný model západní liberální demokracie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Mrázek 19.6.2015 6:06

Amerika ? Má zisk!

Ne, že to spolu s ostatními odnáší ! Zbrojní průmysl jede na plné obrátky, aby zajistil materiál pro celý (Amerikou) rozvrtaný svět.  Jinak souhlas.

J. Kovaříček 19.6.2015 4:41

Re: Zmatení pojmů

pokračování

Namísto politických konceptů a ideologií bylo by vhodnější šířit kulturu, tedy způsob životadárného myšlení a mravních hodnot. Dnes se prostřednictvím moderních komunikačních technologií (televize a internet) šíří po světě amerikánská a západoevropská dekadence. Mladým lidem je vnucována škodlivá pahudba, akční filmy činí násilí jako formu zábavy. Atd. Já miluji Thajsko, kde mají konstituční monarchii s demokratickým uspořádáním. Když se systém začíná hroutit politicky, zasáhnou generálové a škodlivým silám utnou tipec, za nějaký čas ale opět vypíšou volby. Tohle měli udělat naši generálové v roce 1948 a utnout tipec Gottwaldovi a jeho karlínským klukům. Štěstím Thajska je král, který představuje velkou mravní a kulturní autoritu. Žel je už starý a nemocný, po jeho smrti asi nastanou problémy. A opakuji - základem úspěšné společnosti je kvalita její kultury, která určuje mravní hodnoty, udržuje tradice a zdůrazňuje zodpovědnost jedince za svůj život i chod jeho společnosti. Pro zdárný život společnosti není důležitý nadměrný blahobyt (materialismus,) ale vnitřní spokojenost (hodnoty duchovní.) A v tomto směru moderní svět silně pokulhává.

J. Kovaříček 19.6.2015 4:26

Zmatení pojmů

V tomto článku si autor (stejně jako mnho jiných) plete pojmy. Kapitalismus či socialismus patří do oblasti ekonomické. Ve sféře politické musíme mluvit o demokracii nebo diktatuře. Problém s demokracií je v tom, že to není ideologie či hodnotový program,  jsou to především slušná pravidla, která dovolují občanům podílet se na rozhodování o osudu své společnosti. To ovšem vyžaduje občanskou kulturu na  dobré úrovni, má-li být tento systém úspěšný. Jiné výsledky pčinese demokracie třeba ve Švýcarsku a úplně jiné v nějaké bývalé africké kolonii. Demokracii nelze nastolit v zemích kuprákladu islámských, neboť tato životní filosofie demokratické myšlení a konání naprosto vylučuje. Mluvit o kapitalismu je rovněž zcestné, měli bychom mluvit o systému soukromého podnikání. Byl jsem vloni ve Vietnamu a v této komunistické zemi je víde "kapitalismu" než v dnešní Austrálii. Rovněž všelijaké ty nadnárodní globalisované korporace mají s ryzím kapitalismem málo společného, podobají se spíše socialistickým státním podnikům neblahé paměti.

P. Ryšavý 19.6.2015 3:26

Fráze

Trochu naivní mi přijde ta teze, že za vše může západ a vývoz demokracie... A není to snaha najít skutečné příčiny současných problémů. Jsou to jen fráze.

J. Vintr 19.6.2015 2:37

Kopání se do vlastního zadku

je u "intelektuálů" stále v módě a autor článku se kope přímo ukázkově. Ve skutečnosti Západ nikomu nic nevnucuje. Problém je v tom, že s rozvojem techniky se svět stává stále menším a už si nemůžeme říkat: "Co je nám po tom, jak se žije v nějaké tisíce kilometrů vzdálené tramtárii". Důsledkem toho, jaké například panují poměry ve vzdálené Africe, je začínající masová migrace do Evropy, která pravděpodobně skončí katastrofou. Proto jsou snahy Západu zasahovat do "vnitřních" poměrů zemí na nižší civilizační úrovni zcela legitimní. Že se nedaří, není vinou našeho uspořádání společnosti (které se do dnešní doby evidentně osvědčilo nejvíce ze všech, které lidstvo vyzkoušelo), ale je to výhradně zaviněno úrovní civilizovanosti (či spíš necivilizovanosti) obyvatelstva těchto zemí. Lidi bohužel nejde předělat v jedné generaci bez použití násilí, které je ovšem zase v rozporu s naším humánním přístupem ke všem lidem (včetně těch, kteří nás nemají rádi).

V. Grycz 19.6.2015 1:44

Tam

kde nežijí demokraté, demokracii nelze zavést.

J. Brunner 19.6.2015 1:41

S Vaším článkem

musím souhlasit.

M. Varadinková 19.6.2015 1:16

Re: pane autore

Copak jste nezaznamenal ty ohlupovací kecy, kterými bylo zdůvodněno "humanitární bombardování" Srbska a následné odtržení Kosova, invaze do Iráku, bombardování Libye, podpora "umírněné opozice v Sýrii, podpora majdanského puče, všech těch "arabských jar" a "barevných revolucí"?

Ano, ve skutečnosti šlo o mocenské a ekonomické zájmy světových elitářů, ale mediálně, pro naivní sluníčkové pravdoláskaře, to bylo přece vždycky prodáváno jako export demokracie, jak prostě ty chudáky v těch zemích hezky osvobodíme, pomůžeme jim svrhnout zlého diktátora a zavedeme jim tam demokracii a to budou teprve všichni koukat, jak se jim bude báječně žít. A mnozí hlupáci tomu dodnes věří a stále tento postup Západu obhajují, i když to zatím pokaždé skončilo pro tu "osvobozenou" zemi katastrofou.

J. Kanioková 19.6.2015 1:00

Brilantní zhodnocení .. !

Díky..

M. Varadinková 19.6.2015 1:00

Ano, ano, ano

Autor precizně sepsal to, o čem jsem už dlouho přesvědčena i já.

J. Bruner 19.6.2015 0:35

pane autore

v čem vidíte vývoz západní demokracie? Vždyť to vše byly jen prachsprosté vraždy nepohodlných státníků, kteří se chtěli odpoutat od placení ropy americkými dolary. Tím šli proti americkým zájmům, tedy dávat ropu za inflační měnu a museli být odstraněni. Žádná omluva jakýmisi náboženskými kořeny a jejich vývozem není na místě.

J. Kostelanský 19.6.2015 0:30

Pekne napísané

Nejako podobne to cítim, ale autor to veľmi pekne dal na papier.

Najviac ma zaujala druhá veta predpredposledného odstavca, kde Západ na jednej strane moslimom vytýka radikálne šírenie ich viery, na strane druhej ale robí presne to isté v rámci svojho náboženstva ľudských práv.