30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Proč Evropa není Amerika

Že Evropa není USA, a hlavně proč, není pro ideologickou zaslepenost jasné mnoha dogmaticky uvažujícím lidem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Netzer 25.7.2016 8:40

Si tacuisses,

philosophus mansisses, filosofe.

F. Netopil 25.7.2016 8:39

To tu najednou máme řečí

o rozmanitosti, ale náboženství pro jistotu povolíme jen katolické, jako po Bílé hoře. Kéž by nás Bůh od takovýchto "filozofů" ochrániti ráčil.

P. Han 25.7.2016 9:20

Re: To tu najednou máme řečí

A to jste se dočetl kde?

R. Brzák 25.7.2016 9:33

Re: To tu najednou máme řečí

Ale kdež - nemáme co povolovat, neb náboženství je věcí svobody. Nutně ovšem také odpovědnosti (bez té svobody není). Takže jestliže někdo vyznává víru, že vše je Alláhova vůle (pročež i odpovědnost) a podle toho se ve svém životě chová a potom ze své země, dík této doktríně chudobné či rozvrácené, odchází za lepším, musí počítat s tím, že jej nebudeme vítat s otevřenou náručí. Také proto, že svoboda je v životě tou nejvyšší hodnotou - tudíž náboženství, které trestá svobodnou vůli (například odpadlictví), nemůžeme považovat za hodnotné.

P. Lenc 25.7.2016 11:18

Re: To tu najednou máme řečí

Pane Brzáku, za jedna a dík.

M. Šejna 25.7.2016 13:36

pane Brzáku

z pohledu evropského ateisty máte samozřejmě pravdu.

Narazil jste přitom na jeden zásadní rozdíl mezi USA a EU. Nikdo v EU totiž nepřísahá na bibli. Ani prezidenti, ani svědci u soudu. To v USA je to povinnost, jinak jste přisahu nesložil. Tahle americká tradice je opravdu záhadou, hlavně v připadě, že svědkem u soudu může být klidně muslim nebo úplný ateista. Oba ale musejí přísahat na bibli.

D. Bystriansky 25.7.2016 13:56

Re: pane Brzáku

Pane Šejna poučte mne, jak skládal prezidentskou přísahu muslim "Husajnovič"?

R. Brzák 25.7.2016 15:25

Re: pane Brzáku

Za ateistu se nepokládám - cítím se být "neinstitucionalizovaným křesťanem" (ostatně, církev jako hierarchická mocenská struktura je vyloženě protikřesťanská).

Ano, to je zajímavé - a skutečně mně zajímá, jak je to s muslimy? Ledažeby...přísaha na bibli křesťanům soudcům dávala pocit jistoty, že pokud kdokoliv křivě přísahá, Bůh mu to stejně někdy nějak spočítá (protože Bůh je bohem všeho, tedy i těch, kteří v něj nevěří).

M. Šejna 25.7.2016 8:11

článek o ničem

USA je nejen zemí britských vystěhovalců, ale i italských, německých a španělských apod. Žijí tam i statisíce potomků imigrantů z Čech a Slovenska. Poláků jsou tam miliony. New York napřiklad zakládali imigranti z Holandska, kteří s Brity soupeřili v zámořských koloniích skoro všude. Takže o nějakých britských tradicích USA ať Institut VK radši nepíše.

Ale pobavila mě ta další oslava Britů za jejich brexit. Panu institutovi Bednářovi nejspíš unikla dnešní zpráva z novin o nasr@ných britských turistech, na které Francie začala aplikovat britské metody pohraničních kontrol. Prý se jim Francie mstí za brexit. Opravdu dojemné.

Tyhle metody na hranicích praktikuje Británie vůči cestujícím z EU po celou dobu existence Schengenu a britští voliči teď brexitem rozhodli, že je potřeba tyhle pohraniční kontroly ještě přitvrdit. Jenže pouze pro "přivandrovalce" z EU, opačným směrem do EU chtějí mít Britové volný pohyb bez kontrol. A jsou šíleně nasr@ní, když jim Francie dala okusit jejich vlasní medicínu.

P. Han 25.7.2016 8:57

Re: článek o ničem

Ano, USA jsou pořád "melting pot of nations". A New York byl kdysi New Amsterdam. Až sem máte jakž takž pravdu, jinak nehorázně fabulujete. Americké zákonodárství vychází z britského, nikoliv holandského. Taktéž správní jednotky i úřady jsou odvozeny z těch britských. Úřední řečí je angličtina. Pan Bednář je místopředsedou SSO, nikoliv zaměstnancem IVK, publikované názory jsou jeho. Ale vy to stejně nikdy nepochopíte...

M. Šejna 25.7.2016 13:11

omlouvám se,

přečetl jsem si dva články najednou (od Bednáře a od Šebesty) a nějak jsem si blbě zafixoval, kdo je dokud.

Ostátní měnit nehodlám, protože americké zákonodárství sice vychází z precedentů, jako britské, ale zákony jsou v USA dost jiné, než v Británii. Británie je království, USA nikoli. V čele UK stojí královna, ale nemá exekutivní moc, v čele USA stojí prezident, který má exekutivní moc. UK prezidenta nemá, USA zas nemají prime-minister.

D. Bystriansky 25.7.2016 13:48

Re: "Šejna" o ničem

Pane, šíleně nasr@ní jsou britští eurohujeři, kteří za svými prebendami denně dojíždí do "brusele" a musí stát frontu.

B. Volarik 25.7.2016 7:40

Amerika je země vyjímečná.

Vznikla na základě myšlenky a touhy po svobodě; vytvořila naprosto nový vládní systém.

V. Vaclavik 25.7.2016 2:10

Kdyz je tu rec o te rozmanitosti

doufam ze jeji zastanci take volaji napriklad po zruseni povinne skolni dochazky do statnich socialistickych skol s jednotnou, tedy nerozmanitou celostatni skolni vyukovou osnovou...

R. Brzák 25.7.2016 9:38

Re: Kdyz je tu rec o te rozmanitosti

O tom nepochybujte. Asi bych se označil za anarchokapitalistu...

R. Brzák 25.7.2016 0:23

ano, vidím to podobně - síla svobodné společnosti

je v rozmanitosti, vzájemné konkurenci a oboustranně výhodné spolupráci.

R. Jonák 25.7.2016 9:18

Re: ano, vidím to podobně - síla svobodné společnosti

takový názor podepisuji, ovšem ministři zahraničí Německa a Francie jsou jiného názoru, jak jsme se mohli včera přesvědčit. Podle nich pro celou Evropu jedna armáda, jedny tajné služby jedny zákony, jedny daně, jedna měna a nevím co ještě. Takže v tom jejich návrhu to asi není, ale nebudou náhodou chtít z nás opět udělat protektorát Bohmen und Mahren. Možná by to nazvali jinak ale zřejmě by se ten základ moc nelišil.