27.9.2021 | Svátek má Jonáš


Diskuse k článku

SVĚT: Přestaňte krmit KS Číny

„Chci, abychom v tom měli jasno, naším cílem není Čínu brzdit. Nejde nám o zavedení politiky namířené proti Číně,“ řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken 25. června 2021 v rozhovoru s moderátorkou Anne-Claire Coudray ve francouzském televizním kanálu TF1.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Podešva 22.7.2021 23:13

Čínský režim každoročně zabíjí desítky tisíc Američanů fentanylem a podobnými syntetickými opioidy a každých 12 měsíců ukradne americké duševní vlastnictví v hodnotě půl bilionu dolarů. Soriako, ale jdi se klouzat na svých zmrzlých blitcích.

T. Dvořák 22.7.2021 23:02

Ten člověk je úplný blázen. Něco říká, aniž by domýšlel konce jím doporučovaného jednání.

V. Bok 22.7.2021 18:35

No, zacal jsem a hned skončil... Tedy, ted jsem to dočetl. Bože, to je snad horší než za komoušu... A ja jsem to tedy zazil. A mel jsem, jako vetsina z Vas iluze, i když prece jen jsem ledascos so dozvěděl. No. Kruté procitnutí... Nicmene, nemam nic proti uverejneni takoveho štvaveho članku. Naopak, rada lidí procitne. Zvlášť když si to v tom totaci pamatuje.

Mimochodem, autor evidentne v Čine nikdy nebyl. Ovsem jeho zdroje také ne.

M. Pivoda 22.7.2021 18:08

Neříkám, že autor článku úplně ve všem lže. Nicméně toto je zjevně silně tendenční článek. Takové články jsou pro kriticky uvažující lidi vždy podezřelé.

Vnímám dnešní svět tak, že USA kvapně ukončují malé války ve světě, aby se pak mohly plně koncentrovat na velký střet. Střet s Čínou.

V. Čermák 22.7.2021 18:30

Tak chcípající kobyla Sovětská z ČSSR a nejen odtud, obtáhla bez jediného výstřelu. O chování chcípající kobyly americké předpokládám, že bude hodně kopat..:-/

J. Kouk 22.7.2021 14:46

Kolikrát už jsem slyšel, že Čínská komunistická strana se neplete do ekonomiky a ekonomika pracuje na čistě kapitalistických základech a nesmí se plést do politiky. Tak nevím, kdo zaměstnává čínské děti :-) Nevím, zda mají takovou bídu, že by musely pracovat. Možné je všechno... Že by tam měli takový režim, jako v Koreji? Možné je všechno, :-) Já mám takovou příhodu. Krátce po volbě prezidenta Zemana jsem v pracovním šel poblíž centra v Karlových Varech si koupit domácí chléb, večšel jsem do krámku, požádal o chleba a všiml jsem si, že tam jsou v sáčku dýňová semínka, tak jsem si je bez prohlížení vzal a položil ke chlebu.. NEKECÁM pan prodavač se mi zeptal " Vám nevadí, že v Číne tato semínka sbíraji děti? " Vyrazil mi dech, proč je teda prodává? Pomyslel jsem si a jedna madam oblečená v elegantním oblečení nečekala na mou odpověď a rekla " Ten pán určitě volil Zemana!!!" Tak jsem bez chleba, semínek a bez pozdravu odešel...... Jsem rád, že jsem se udržel a neposlal oba a vy víte kam.... :-)) Fakt se mi to stalo... I takoví jsou kritici Číny, nevadí jim, že prodávají seminka, která sbíraji děti a maji kecy, :-)) Tož i takoví jsme

J. Kouk 22.7.2021 14:49

Od té doby jsem domácá chleba kupoval jinde a v krámku se nyní, jak jsem si všiml, prodáva sýr z Holandska...

V. Čermák 22.7.2021 18:32

Silně dotovaný...;-D

V. Bok 22.7.2021 18:41

Jasne, a děti holanskych domackych vyrobcu jdou po skole hrat PC hry nebo jdou do fitka... Boze bože.. kdyz jsem mel prazdniny u babicky, tak jsem musel otrocit na zahrade, byl jsem zapřažen s bratrancem do pluhu, vozil cihly a chodil kralikum na trávu. Makonec, i na ten fotbal byl cas...

V. Loula 22.7.2021 12:43

Nedávno jsem četl rozhořčený dopis čtenáře, který se stěžoval s problémy při nákupu auta Skoda a poukazoval na to, že na odstavné ploše jsou stovky těchto aut, a on jej nemohl koupit. Dostalo se mu odpovědi, že ta odstavená auta jsou v podstatě hotová, pouze jim chybí nějaké chip dodávané Čínou. A dodávka se zpozdila kvůli omezením s coronavirem. Na tom je vidět, jak je průmysl EU ( a asi na celém světě) ovlivnitelný Čínou ( i když v tomto případě šlo o zásah vyšší moci - corony).

F. Kusák 22.7.2021 14:35

Čína to sice je, ale ta, která se k té velké nechce hlásit, totiž Tchaj-wan. Zřejmě gigant TSMC. Ten je světovou jedničkou hlavně v inovacích a kvalitě. Své prvenství si úzkostlivě chrání a tak není jasné, jak bychom chtěli dodávky v EU nahradit. Nechci být škarohlíd, ale tady nám hodně ujel vlak. V Číně se čipy také vyrábějí, a v dobré kvalitě, ale za Tchajwanci zaostávají. Hodně se snaží a možná, že je i doženou. Těm bych to i věřil, EU ale nikoliv.

M. Valenta 22.7.2021 14:58

Problém je doba kovidová, během níž stoupla poptávka po chytré elekronice i 2x a stávající výrobci jednoduše nestíhají. Mimochodem - celý automobilový průmysl spotřebovává pouhá 3% těchto čipů a v EU je fabrika v Holandsku a staví se narychlo v Německu.

F. Kusák 22.7.2021 15:12

Tady byla řeč o autech, tak proto, ale jinak souhlasím. TSMC má fabriky po celém světě, i v ČLR. Jen na Tchaj-wanu by tu výrobu nezvládli. Výroba čipů se počítá na desítky mld. kusů od jednotlivých výrobců. Že se staví v Německu nebo v Holandsku je pravda, jen je potřeba vědět, komu patří know-how a kdo bude vlastně majitelem.

V. Novák 22.7.2021 15:40

Tchaj-wan se k té velké chce hlásit - považuje ji za vzbouřenecké provincie. A to včetně Tibetu, Sin-tiangu a Vnějšího Mongolska (tedy Mongolské repbliky)...

V. Loula 22.7.2021 12:31

Syn se řadu let věnuje modelaření a elektronice, a 90% součástek nakupuje v Číně. Podle něj jsou výrazně lacinějsí, spolehlivé stejně jaké západní, pouze nemají tak atraktivní balení.

Nedávno se mě porouchalo třetí brzdové světlo. Volal jsem do autorizovaného servisu, a tam mě řekli, ano, opravíme, předběžná cena 2500 kaček. Syn se na to podíval a opravil, půl hodiny práce a materiál (2 ledky z Číny) za 3,60 kaček.

I. Lyčka 22.7.2021 12:43

On je problém v tom, že autorizovaný servis musí postupovat podle jistých předpisů, jinak ztratí autorizaci a půjde se klouzat. Kdyby vám to ubastlil pomocí dvou LEDek z Číny, asi byste nejásal nadšením.

V. Církva 22.7.2021 13:35

Tak ono by jste to světlo z druhovýroby možná za 1000 někde koupil. To už se na Západě nevyplatí spravovat. Servisy jsou nastaveny "západoevropsky" Vyměnit LED za čínskou znamená při průměrné mzdě opravu dražší než 10000 kč za takové nové světlo, které navic vydrží déle než přepájená LED.

Samozřejmě jiná věc je, že výrobce na náhradních dílech chce vydělat, musí držet sklady atd. Ono nakonec při dnešní složitosti je cena auta 300tisíc včetně daní a zisku dealerů dost levná. Dealeři se pak hojí na servisu.

F. Kusák 22.7.2021 14:47

Pane Církvo, vy si stále myslíte, že to, co chodí z Číny je "šmejd". Tak to už samozřejmě neplatí. Kdysi byli Němci opravdu zárukou kvality. Jejich auta si řítila neomezenou rychlostí po dálnici a musela to vydržet. To už dávno není pravda. Audiny, BMW a další modely se vyrábí v Číně a exportují do Evropy. Ani to nepoznáte. Zvykněte si na to, že pokud to v EU takto povedeme dál, staneme se průmyslovým outsiderem. Bohužel. Nejhorší, co je podceňovat nepřítele. A jen tak mimochodem, zajímalo by mě, kde se ty díly pro autorizované servisy vlastně vyrábí. Čína je drahá, tak to bude Indie, Turecko nebo třeba Vietnam. Ale dodá to, s patřičnou přirážkou, německý obchodník.

V. Církva 22.7.2021 14:57

Tak to jste mi nerozumněl já omezuji čínské výrobky jak jen to jde právě proto, že chci podporovat evropské know-how ne čínské.

Jinak Číňani umí dnes už i kvalitně, ale dobře ví, že evropští obchodníci koupí to nejlevnější. A to k nám taky vozí. Jinak BMW co se vozí k nám. X3 se vozí z USA, 3ky kupodivu z Německa Mnichova atd.

Ale subkommponenty jsou z Číny. A to jeden z důvodů jejich nespolehlivosti. Ne že Číňané neumí kvalitní vyrobek. Oni umí prodat šunt Evropanům.

F. Kusák 22.7.2021 15:23

Ale ano, s tím, co tvrdíte víceméně souhlasím. EV BMW SUV iX 4 je vyráběný v Číně. A teď nechci polemizovat o elektromobilitě, to je věc další. Ale koupil jsem si třeba holící strojek Braun, planžety vyrobené v Číně. Také vysavač Hoower, tradiční značka, komplet vyrobená v Číně. Většina léků se bez účinných látek z Indie nebo Číny nedá vyrobit. Atd. atd. Mrzí mě to, ale nic s tím neudělám.

V. Církva 22.7.2021 13:01

A co nám tím chcete říct?! Chlubit se že podporujete nákupy u čínských komoušů?

Výrobní cena světla je možná tak 300kč. Syn by měl dělat něco pořáného, protože ve skutečnosti to dělal ca 1hodinu a víc, kdyby si započítával všechen čas, sklad LED, jenich objednání atd.

Syn je zdá se šikovný a místo spravování světla mohl dělat něco pořádného, a vydělat za tu dobu 1000Kč ale spíš mnohem víc.

A v tom to je, kdyby syn začal podnikat v něčem pořádném, nemusel objednávat šrot z Číny, ale vyrábět světla či modelářské motory u nás. Spravovat světlo rozebráním a výměnou LED je totiž naprosto neefektivní.

Naopak Číňané právě podnikají. Co se týká motorů na modely, jednak i západní firmy dnes motorky na modely přímo vyrábí či kupují v Číně, jednak Číňani prostě kopírují celé technologie. Dnes už ale pomalu mají i svoje. Pochybuji že by ale motorky na modely byly levné i kvalitní. To neumí ani Číňané, dělají věci uď levné nebo dnes kvalitní. Ty luž evné nebudou. Jen levnější než ty ze Západu.

Západ samozřejmě živí nefahčenka,migranty a tak je drahý. Čína zase krade know-how, vláda dumpuje ceny. Proto jsou cenové rozdíly dost velké.

Přesto Čínu podporovat nehodlám. Radši výrobek o polovinu dražší, ale o nejmíň čínský. Jinak udem Číňanům už za pár let otročit a nebudeme mít za co kupovat ani čínské výrobky. Ty zápaní ani nebudou.

V. Loula 22.7.2021 13:36

Pouze pár poznámek:

Syn má modelařinu a elektroniku jako koníčka, jinak se živí jako projektant SAPu.

Před asi 15lety chvilku podnikal a prodával vlastní výrobek Simulátor modelářských letadel, kterých po celé Evropě prodal několik tisíc. Součástková základna byla kompletně čínská. S podnikáním přestal především proto, že jej otravovala administrativa okolo podnikání.

Souhlasím, že opravovat světo je naprosto neefektivní pro toho, kdo se tím chce živit, ale velice efektivní pro toho, kdo tu opravu potřebuje. Syn to světlo neopravil proto, aby něco vydělal, ale proto, abych já ušetřil ty 2500 tisíce.

Co se týče nákupu čínských výrobků, s tím opravdu problém nemám. Čína šla ekonomicky nahoru zejména proto, že západní firmy v honbě za maximalizací zisku přemístily řadu výrob právě do Číny.

V. Církva 22.7.2021 14:48

Tak samozřejmě administrativa v Evropě je vopruz. Máte pravdu, že je to možná větší část problému proč lidé nepodnikají

Myslím ale, že i Číňané to nemají jen tak. Za komoušů to pak u nás bylo podnikání mnohem složitější. Nicméně jde i o to že šikovného zdravého člověka který se opravuje s LEDkami na světle místo aby sehnal nějaké za 10000 ze se 2nd sourcu moc nechápu. Dřív jsem si taky stavěl regulátor alternátoru, ale dnes koupím nový. Můj čas je drahý.

S nákupem od Číňanů problém mám právě proto co píšete. Čína šla nahoru kvůli západním investicím i trhu. Ani jedno z toho nechci podporovat kde není zbytí. Pravda teda je že evropské modelářské motorky prakticky neseženete. Problém pro mne tak je spíš to, že některé věci už Západ nedělá.

A to je pro mne důvod proč to co ještě Západ vyrábí z Číny nebrat! A to je i v souladu s tímto článkem.

V. Bok 22.7.2021 18:45

No, nepodporovat nenákupem ... Tot cesta do pekla. Funguje to pár měsíců. Pak zjistime, ze se to neda sehnat jinde a ze to ani neumime vyrobit.

V. Bok 22.7.2021 18:46

Konec konců, můžete začist sam.

V. Církva 22.7.2021 12:28

Tady by správné otázky měly být 1)má liberalismus (včetně klasického) který propaguje volný trh, nějaké řešení jak Čínu trochu zpacifikovat? 2) Pokud ne, je v pořádku aby se za západních investic i otevřeného trhu takto rozvíjel stát, který je komunistickou diktaturou, občas dá najevo že Západ moc nemá rád a začíná být vůči Západu sebevědomý, až agresívní?!

V. Loula 22.7.2021 12:34

Já vidím problém v tom, že základní pravidlo volného trhu, totiž že nejdůležitější je maximalizace zisku, vedlo k tomu, že se Čína dostala hospodářsky tam, kde je.

V. Církva 22.7.2021 14:26

Ano o to mi jde. Ale nemůžeme kapitalistovi vyčítat vyrábět v levnějších zemích, i proto že pokud je konkurence, jiný vyrobí levněji a vy zkrachujete.

Jde mi tak o to jak se k věci postavit jako civilizac, stát, cla. Třeba Svobodní mají zajímavý program, že se stát nemá motat do podnikání a má jen chránit občana a soukromý majetek. To vypadá hezky, ale bude to třeba proti rozrůstání Číny fungovat?

V. Loula 22.7.2021 12:25

Asi před rokem byl na NP podobný článek, a v diskusi se tam ozval nějaký Čechoameričan, který popsal, jak podlehl nějaké lokální obchodní akci "Kupujte americké zboží". Potřeboval čepele do lámacího nože, tak v marketu je zakoupil, zejména když na nich zahlédl samolepku s textem "Vyrobeno v USA". Doma to rozbalil, a zjistil, že obsahuje tři položky

- Samolepka s tím nápisem "Made in USA"

- Plastová krabička

- ocelové čelepe s laserem vypáleným nápisem Made in China

V. Církva 22.7.2021 12:33

Jasně tak to je. Znamená to jednak, že firmy běžně podvádí, jednak, že v dnešní globalizaci není tak snadné říct co je vyrobeno v Číně, co v USA.

Přesto kdyby byla důslednost, dalo by se napsat výrobek z více než 50 procent vyroben v USA, výrobek z 80 procent designován v USA, atd.