19.5.2024 | Svátek má Ivo


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M 17.7.2007 6:17

... slysel pan autor o pojmu Ropny zlom?

O TOHO SE VSECHNY PROBLEMY ROPNYCH SPOLECNOSTI ODVIJEJI A TAM JE TREBA HLEDAT VYSVETLENI !!!!!!!

Kanuk 17.7.2007 4:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč města tolik svítí.

Pane Šula, vy jste spoluautor těch projektů, nebo jim jenom věříte? Přírodní zákony se měnit nedají. Je možné omezit vyzařování nad horizont. Proti tomu nic. Ale jak jsem zdůvodnil, množství rozptýleného světla se tím moc nezmění. Dále, buď máte svítidlo s úzkou vyzařovací charakteristikou, a pro udržení rovnoměrnosti osvětlení takové musíte mít na každých pár metrů, nebo máte širokou vyzařovací charakteristiku, svítidla budou víc vzdálena od sebe,ale budou mít tendenci oslňovat řidiče přibližujících se vozidel. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá v tomto případě neexistuje. A pokud se týče astronomů, tak něco snad, teda určitě, vědí o světle, protože to je jejich chleba, ale o osvětlovací technice se mi zdá že vědí dost málo. Zajímalo by mne, kdo stojí za těmi bludy, v astronomických kruzích dost rozšířenými.

Roman Šula 17.7.2007 3:59

Re: Re: Re: Re: Re: Proč města tolik svítí.

Řešitelné to je, jsou na to projekty:

Jako třeba tento odkaz

Kanuk 17.7.2007 3:35

Re: Re: Re: Re: Proč města tolik svítí.

No jo, ale to jsme na úplně jiném písečku. Samozřejmě, ideální osvětlení by bylo světlem s kolmým dopadem, ale na to bychom si museli pořídit umělé Slunce. V reálných podmínkách by to vyžadovalo spojitý světelný pás. To je proveditelné tak v Saudské Arabii nebo u jiných šejků, kde nevědí, co s penězi. V krajinách mimošejckých je třeba kompromisovat mezi rovnoměrností osvětlení a vzdálenosti mezi svítidly, která určuje výši nákladů na svítidla a jejich údržbu. Při tom svítidla, mající nejširší úhel vyzařování (pod horizont) mají největší tendenci oslňovat řidiče. Ale s tím se nedá nic dělat. Za málo peněz, málo muziky.

Roman Šula 17.7.2007 3:05

Re: Re: Re: Proč města tolik svítí.

No, především, když vám nebude svítidlo svítit do očí, tak abyste dobře viděl, tak potřebujete mnohem méně světla, opět princip stolní lampičky. A naopak, čím více vám světelný zdroj svítí do očí, tím více potřebujete svítit, abyste viděl.

Kanuk 17.7.2007 2:47

Re: Re: Proč města tolik svítí.

Do určité míry máte pravdu. Jenom rozdíl mezi množstvím světla vyzářeného pánubohu do oken a tím, co se odrazí, není moc velký. Velmi zhruba, pro jedno svítidlo, které by vyzařovalo kulově, by to byla polovina vyzářeného světla x pohltivost osvícené plochy.

Tak mne ještě napadlo, že ta "dobrá" svítidla by přece k něčemu byla dobrá. Totiž při stejném světelném výkonu a nepříliš rozdílném množství rozptýleného světla by byla (zhruba)dvojnásobná intensita osvětlení ozařované plochy. Ale myslím, že o této stránce jste se nezmínil.

Roman Šula 17.7.2007 2:07

Re: Proč města tolik svítí.

Samozřejmě, určitému albedu se nedá nikdy vyhnout, jedině snad, že by osvětlovaný povrch byl absolutně černý, což je ale technicky vyloučené. Nicméně, vylezte si v noci na Pustevny, 500 m pod sebou vidíte Frenštát a nevidíte osvětlené ulice (odraženým světlem), vidíte oranžové body. Jako důkaz, že tyto svídidla svítí do všech stran. Na jakékoliv město se podíváte, tak vidíte oranžové body a nikoliv to, co mají osvětlovat.

Kanuk 17.7.2007 1:52

Proč města tolik svítí.

P. Šula, asi nevědomky, šíří bludy. Zanedbává skutečnost, že i to světlo z "dobrých" svítidel po dopadu na osvětlenou plochu se odrazí do všech směrů, v množství ne zrovna malém.  Zejména beton má dost vysokou odrazivost. Takže volba není "dobrá svítidla" nebo "špatná svítidla", ale pouze "svítit" nebo "nesvítit". Čímž  ovšem  nechci podporovat používání svítidel, která místo osvětlování povrchu vozovky oslňují řidiče.

Kanuk - kdysi měřič ve světelně-technické laboratoři Tesly Holešovice.

Kanuk 17.7.2007 1:37

(množství jedovaté rtuti obsahujících) energii spořících zářivek.

Takže pan Haas není tak zelenovzdorný, jak se dělá.

Roman Šula 17.7.2007 1:24

oprava

Špatně jsem vložil link:

Proč města tolik svítí?

mik 17.7.2007 0:57

uz slysim

plac a skripeni zubu ekopanikaru nad tak zaujatym clankem, ktery nema ten spravny tridne-ekologicky nadhled :-D

Roman Šula 17.7.2007 0:56

Tak jsem se zase pobavil,

i když ono to moc k smíchu není, opět "globální oblbování" lidí na celém světě. Já před chvílí dopsal něco o jiném paradoxu tzv. ochránců přírody:

text