2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SVĚT: Podumání o příležitostech k notným omylům

Ještě v březnu 2015 za oknem mého amerického domečku hodně zmrzle vypadal svět, údajně ohrožený katastrofálním oteplováním.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 19.3.2015 18:20

Jsou i úspěšní prognostici

Ray Kurzweil má dosud 85% úspěšnosti předpovědí technologického rozvoje (za minulých 35 let). Technologický pokrok nelze nějak centrálně světově zakázat, lze pouze vytvořit legislativní zábrany na rozšíření možných aplikací (například automobil bez lidského řidiče má již zpoždění v uvedení na americké silnice, protože jsou na něj kladeny mnohem vyšší nároky než na lidské řidiče (kteří v například v Česku připraví ročně o život cca 600 lidí).)

J. Jurax 19.3.2015 18:33

Re: Jsou i úspěšní prognostici

jenže kdo rozumí technologickému rozvoji, že ... to není senzační ...

M. Pivoda 19.3.2015 18:48

Senzační jsou dopady technologickáho vývoje na společnost

Vývoj umělé inteligence vede k nahrazování nejen lidských svalů, ale i lidských mozků, a to povede k vysoké nezaměstnanosti - již poměrně brzy (měřeno v desetiletích). Takže buďto se dostaneme do technologického socialismu nebo diktaturního kapitalismu. To jsou dva možné extrémy, realita bude asi někde mezi těmi extrémy.

Kolem roku 2045 očekávejte kolem 90% nezaměstnanosti, pokud se podaří udržet stávající kapitalismus. Podaří se? Kolik tisíc protestantů očekáváte při příštím prostestu v Německu? Očekáváte, že tento jev bude mít klesající nebo naopak stoupající trend?

J. Jurax 19.3.2015 21:49

Re: Senzační jsou dopady technologickáho vývoje na společnost

No, už jsme se na toto téma několikrát utkali, mé - nesouhlasné - stanovisko si jistě pamatujete. Soudím, že je zbytečné, abychom se navzájem na tomto fóru navzájem utloukali argumenty.

Ad ty protesty - měli jsme je před pár lety i v Praze skrze MMF. Luza v ulicích ... bylo, je a bude.

Přečtěte si Limes inferior od J.A.Zajdela. Tam je scifi příběh - pro tuto diskuzi nepodstatný - zasazen do něčeho jako je ten technologický socialismus. Je to tristní vize.

B. Rybák 19.3.2015 23:36

Re: Senzační jsou dopady technologickáho vývoje...

Každý nový vědecký nebo technologický objev otevře cestu ke vzniku nových potřeb a nových problémů. Důsledkem panem Kurzweilem předpověděného exponenciálního rozvoje vědy a techniky proto bude exponenciální nárůst zcela nových problémů, které zaměstnají lidstvo i jím vytvořené kybernetické pomocníky natolik, kolik bude ochotno snést.

Vývoj lidstva se nezastaví (lidé nebudou všestranně plně spokojeni) dokud nedokáží ve svůj prospěch ovládnout (ovlivnit, řídit) veškeré procesy v celém vesmíru. A k tomuto "božství" máme zatím kosmicky daleko!

M. Pivoda 19.3.2015 23:53

Poznámka a doporučení

Snad jen malá poznámka: Kolem roku 2045 (pokud se do tohoto věku naše planeta ve zdraví dostane), pak umělá inteligence to už nebudou jen naši pomocníci, ale půjde spíše o nový druh multikulturalismu.

V každém případě Ray Kurzweil prokázal, že předpovídat budoucnost umí. Věřte proto jeho předpovědím mnohem více, než předpovědím ekonomů.

Ray Kurzweil tvrdí, že za rok 2045 už předpovídat nic nelze. Tedy kromě seběvědomí českých ekonomů, kteří chtějí provozovat dostavěný Temelín II po roce 2030 a chtějí ho odepisovat dalších cca 40 let.

A. Hrbek 19.3.2015 17:33

Již více než 100 let

se nejrůznější chytráci smějí "neúspěšným" prorokům a záměně vynechávají proroctví úspěšná.

Předvídání budoucnosti patří k mnoha tisícileté důležité lidské činnosti, například předpovědmi nilských záplav, Josefovou předpovědí sedmi tučných a sedmi hubených let, atd. Předvídá se jak na úrovni jednotlivců, tak i celých společenství.

Metody předvídání a předpovědní oblasti se naštěstí neustále zpřesňují, protože v současné "zhuštěné" civilizaci mají některé jevy katastrofální důsledky.

Klasickými "verifikačními" díly jsou například M.Kemmerich: Prophezeiungen (1911), A, Miall: The Book Of Fortune Telling (1951)a G.Minois: Histoire de l'avenir (1996).

Autor by získal velkou zásluhu, kdyby se věnoval především "proroctvím" v ČR po roce 1989, jako například, že za několik let jako tygři Evropy doženeme Rakousko. Proroci ještě žijí.

A. Hrbek 19.3.2015 17:39

Re: Již více než 100 let

Jinak bych chtěl autora upozornit na to, že existují i tzv. varovné předpovědi, u kterých se předpokládá, že díky nim se provedou patřičná opatření, aby předvídané jevy nenastaly.

J. Jurax 19.3.2015 18:12

Re: Již více než 100 let

Ano, opatření ... například blbnutí s emisemi CO2, aby nenastalo globální oteplení. A hle - ono vskutku nenastalo, už se o něm nemluví. Radujte se, zástupové ...

Takže prý budou akorát klimatické změny. Vlastně už jsou ... a to od počátku věků, protože klima se mění imrvére furt.

J. Jurax 19.3.2015 18:08

Re: Již více než 100 let

Ono jsou předpovědi různé. Jednak hovadné, jejichž účelem je se zviditelnit a aby se kniha prodávala a za přednášky se bralo víc, jednak normální, opřené o seriózní pozorování a výzkum. Ty druhé přecházejí bez povšimnutí, neboť nejsou zpravidla senzační a novináři jim nerozumí. Novináři ostatně nerozumí ani těm senzačním, ale těm se dostane pozornosti, neboť zvyšují sledovanost. Proto taky podporují každou hovadinu - částečně z blbosti a částečně samozřejmě za peníze.

Nevím, kde Josef přišel k těm tučným a hubeným letům a jestli nevěštil jaksi post faktum - doba je odlehlá, svědci nejsou a písemné prameny nevěrohodné. Ovšem k předpovědi, že se Nil rozleje jako každý rok asi nebylo třeba velké erudice.

Obecně lze říci i pyramidální hovadinu - nejlépe katastrofickou a případně požadující okamžitou akci, na níž ti hoši, co spolu mluví, nehorázně vydělají - krystalickým příkladem je je olbřímí kravinium s globálním teplením, díky němuž bude v Evropě poušť zvící Sahary a Londýn bude na dně mořském - a umístit ji nejmí%n dvacet let dopředu. Pamětníci skorokmetského věku si jistě vzpomenou ...

No a pak jsou ještě předpovědi politické - pokud předpovídají ráj nejlépe již za deset let, nehorázně lžou - tak blbý, aby svým slovům věřil, nemůže být ani politik. Pokud předpovídají průsery, lžou taky, ale na jejich slova častěji dojde.

A nakonec - úspěšní proroci nejsou zajímaví, tudíž se o nich nepíše a tudíž o nich málokdo ví; nelze se smát jejich hlouposti jako u proroků neúspěšných a dopřát si na chvíli hřejivého pocitu, že někdo byl přece jen větší blbec - tehdy - než já teď. Když loď, tak jedině na kopci, děl Horníček v jedné forbíně s Werichem, když probírali Noa ...

B. Rybák 20.3.2015 1:22

Re: Již více než 100 let

Jediná bezpochyby správná předpověď je ta, která tvrdí, že žádná dostatečně podrobná předpověď o stavu lidstva za více než 25 let, se nevyplní, protože úplně nové znalosti a objevy (eventuálně nečekané přírodní katastrofy) ji učiní zcela bezpředmětnou.

Předpovědi týkající se ekonomie, bankovnictví, politiky (budoucího chování občanů) mohou realitu měnit (měnit názory občanů). A tak se můžeme setkat s sebenaplňujícími předpověďmi (vytvářející spotřebitelské a podnikatelské eufórie, nebo naopak deprese).

Příkladem správné, ale sebezničující předpovědi, je ta, o nás jako o sílícím "středoevropském ekonomickém tygru", protože mobilizovala naše mocné zahraniční protivníky (zkorumpování guv. ČNB Tošovského a "Sarajevský puč"...), kteří ho "zardousili"!

P. Princ 19.3.2015 16:05

Technická poznámka

ppm na každý milion je nesmysl.

J. Kavalír 19.3.2015 10:52

:-)))

"Williams oponuje tvrzením, že před 460 miliony roků tehdejší koncentrace CO2 dosahovala 4400ppm, což by spíš znemožňovalo existenci jakýchkoliv živočichů. "

Před 460 mil. let (ordovik) byli živočichové pouze v moři, nikoli na pevnině. Díky skleníkovému efektu 4400 ppm CO2 se vyrovnal nižší výkon Slunce, kteý roste cca o 10% každou miliardu let.

Docela úsměvné je tvrzení, že za posledních 18 let globální teplota nestoupá. V této době byly všechny nejteplejší roky v měřené historii, loňský rok byl historicky nejteplejší. Bohužel někteří méně chápaví jedinci označí rok 1998 jako výchozí bod, kde berou jako jistotu naměřený průměr. U dalších let ale naměřené průměry neuznávají, ale používají dolní hranici statistické chyby. Prostě porovnávají hrušky a jablka. Nyní nastoupilo El Niňo (stejně jako v r. 1998), takže se s vysokou pravděpodobností dočkáme nového globálního rekordu který už se bude obtížně zpochybňovat i těm nejhoupějším klimaskeptikům. Ti chytřejší asi přestanou být skeptiky a stanou se realisty.

P. Joch 19.3.2015 16:02

Re: :-)))

Já jsem spíše zvědav kdy ti nejhloupější klima-alarmisté začnou být realisty a uznají, že boj s klimatem se podobá boji s větrnými mlýny. Klima se měnilo, mění a měnit bude a mnohem levnější bude se mu přizpůsobit, než se snažit změnu zastavit.

J. Kavalír 19.3.2015 16:17

Re: :-)))

Ono nic jiného, než se nakonec přizpůsobit , nám ani nezbyde. Jde jen o to, co budeme jíst, když se nejúrosnější oblasti (delty řek) ocitnou pod vodou a kam se vystěhují jejich obyvatelé. Nás už to trápit nemusí, ale naše děti a vnoučata ano.

S. Ševeček 19.3.2015 17:00

Re: :-)))

http://www.globalni-ochlazovani.cz/

J. Jurax 19.3.2015 18:26

Re: :-)))

No, nestoupá ... Grónsko bylo kdysi Greenland, zelená země ...

ale když se odpíchneme od poslední doby ledové, tak ano, teplota stoupla.

Mimochodem - teď už není v módě mluvit o globálním oteplování, to se projevilo jako vykonstruovaná hovadina - a taky se už dostatečně zpeněžila a víc se z toho už asi nevyrazí - ale o změnách klimatu. Proti tomu nelze nic mít, protože klima se prokazatelně mění. A měnilo a měnit bude. Jak, to se ovšem pořádně neví a proč taky ne.

M. Koutný 19.3.2015 18:48

Re: :-)))

Grónsko bylo "zelenou zemí" pouze v propagandě islandských předáků, kteří tak by asi na reálný popis situace těžko získávali dobrovolníky k osídlení. Ve skutečnosti i ve velmi krátkém nejteplejším období byly podmínky jen o málo lepší než dnes a umožňovaly pastvu dobytka maximálně polovinu roku, a to ještě v okolí uzavřených fjordů, nikoli přímo na pobřeží.

P. Sulc 19.3.2015 19:56

Re: :-)))

Gronsko bylo od 11 stol. osidleno skoro 500 let, pak uz to dale neslo. Tu dpbu to zrejme zelena zeme byla, byt asi ne cela. Stejne jako na Sahare bylo dost vody.

M. Koutný 19.3.2015 18:55

Re: :-)))

Jinak pojem "globální oteplování" nevymysleli klimatologové, ale novináři, kteří nebyli schopni jinak zestručnit poměrně komplikovaný popis předpokládaných klimatických změn.

Že průměrné teploty na Zemi zvyšují, se zdá být takřka nepochybné. Navíc bychom podle přirozeného cyklu měli vstupovat do malé doby ledové, takže už jenom, kdyby teploty neklesaly, znamená, že něco není v pořádku.

Nicméně souhlasím s vámi v tom, že se na problematiku, nesmírně složitou a nedostatečně prozkoumanou, nalepilo bezpočet šizunků, kteří z ní vytřískávají politický i ekonomický kapitál.

A. Ruščák 19.3.2015 9:22

Relativní

Severní Amerika není celý svět. Tady v Norsku (sic!) stála třeba letošní i loňská zima za houby a u nás v Sandefjordu jsme měli zimu cca 3 týdny místo 4 měsíců. Loni to bylo stejné. Z toho, co vím, tak Aljaška to měla letos hodně podobné taky. Sněhová a mrazová anomálie v USA a v Kanadě na tom nic nemění.

J. Jurax 19.3.2015 18:29

Re: Relativní

No jo, a teplá anomálie v Sandefjordu na tom taky nic nemění ... :-) ... na čem vlastně?

P. Sulc 19.3.2015 2:48

Mam ten dojem, ze Chruscev

predpovidal, ze SSSR predebehne USA ve vyrobe oceli, ne spotrebnich statku. A to se myslim, i stalo. Ocel se dovazi z Japonska a Betlehem je dnes spise velka vesnice. Jdete se tam podivat. Kde jsou vsechny ty ocelarny  co v padesatych letech jeste fungovaly ? A kde vubec je ten obrovsky americky prumysl,kde jsou ty lodenice, co za valky vyrabely jednu lod Libetry denne // ale ne za den, pozor// . V 68 roce vsechny TV byly zdejsi vyroba, ted i ten vzduch v krabicich je z orientu. Zato doktor mel tehda , kdyz uz, jen jednu sestru, ted tam ma 5-7 zenskych, ktere musi platit. Byrokracie!..Jak dlouho cekate na lek v lekarne? Jeste pred 30 lety vetsina naradi, nastroje byly Made in USA. Ted je vidite tak leda na blesim trhu. Napiste radeji neco o upadku americke prumyslove vyroby.

P. Vaňura 19.3.2015 12:26

SSSR měl předběhnout USA

v HDP na hlavu. Chruščov ovšem mnohé věci chtěl řešit novátorsky. Nepočítal např. s tím, že by každá sovětská rodina měla auto, ale věřil, že téhož efektu dosáhne levněji rozsáhlou sítí půjčoven aut.

ALE, když jsme u těch předpovědí, historik, spisovatel a disident Andrej Amalrik napsal r. 1970 esej s názvem "Přetrvá Sovětský svaz do r. 1984?"

Operoval s možným čínsko sovětským konfliktem, ale uzavřel to slovy "I když se to nestane, SSSR vstupuje do posledních desetiletí své existence. Tato velká slovanská říše, založená po řadě Skandinávci, Byzantinci, Němci a Židy požírala postupně své tvůrce a nemělanic společného s kýmkoliv."

Zdá se, že se tolik nespletl...