6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Po infekci

V současné chvíli podléhá v Číně nějaké formě omezení pohybu zhruba 500 milionů lidí. (Pomalu začíná dávat smysl počítat to na procenta z celého lidstva, což?) Jedna věc je ovšem epidemie sama – té se v dnešním článku věnovat nechci. Druhá její následky v dnešním propojeném světě. Jaké můžou být?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Staronový 19.2.2020 9:58

"Čína je na tom z hlediska svobodného šíření informací mnohonásobně hůř než nějaké Švédsko nebo Německo"

Tak jsem zvědavej, jestli se Čína časem poněmčí, nebo Němci počínští. :-(

R. Brzák 19.2.2020 9:49

pan Kechlibar epidemii koronaviru velmi pěkně použil jako pozadí pro filozofickou úvahu na téma svobody slova. Pokud chcete informace epidemiologické, navštivte třeba OSLA, nebo jinou podobnou stránku...

J. Kraus 19.2.2020 9:23

I mně.

Kromě toho psychika Číňana z jednoho konce Číny je odlišná od psychiky Číňana z druhého konce, obě jsou nesrozumitelné pro Rusa, dvakrát nesrozumitelnější pro Čecha a stokrát pro zpovykaného Zápaďana. I v té Číně lze pozorovat rozkladný vliv Západu, ale je omezen na malý počet Západem medialisovaných osob. Podle jednoho nezávislého česko-čínského pozorovatele drtivá většina Číňanů jsou vlastenci hrdí na svoji zemi a své dějiny, vědí, že "demokratické" bezvládí by zemi uvedlo do chaosu a bojů všech proti všem, jak už Čína mnohokrát poznala. Současné sebevražedné počínání západního barbara je pro ně odstrašujícím příkladem.

V. Šedivý 19.2.2020 9:08

Tak si to přečtěte znovu.

Autor se v článku zabývá ekonomickými a politickými důsledky, nikoli epidemiologií.

J. Roškota 19.2.2020 8:09

je smutné jak i autor jako je pan Kechlibar propadá pocitu, že je třeba vydat komentář i k událostem kterým ne zcela rozumí. Potřebujeme aby se k současné epidemii vyjadřovali lidé kteří se dlouhodobě zabývají Čínou, epidemiologií, hygienou. Jinak hrozí nebezpečí že veřejný prostor zahltí kompiláty kompilátů. Což je, bohužel, častý případ i zde na NP.

R. Langer 19.2.2020 5:46

Také se mi zdá, že to bylo nějak tak.

P. Boublíková 19.2.2020 5:12

Tvrzení, že Čína držela epidemii 6 týdnů pod mediální pokličkou, je mantra, kterou se bohužel nakazil i jindy precizní pan Kechlibar.

Čína hlásila výskyt nákazy WHO 31.12., rozsáhlá karanténní opatření začala provádět kolem 20.1. (plus nastala medializace).

Nevím, ke kterému datu se správně měla udít medializace. V polovině listopadu ještě žádní nemocní (s příznaky) nebyli, kolem 10.12. (6 týdnů před 20.1.) bylo v Číně méně než 10 osob s obtížně léčitelnou pneumonií, o jejímž původci nebylo známo zhola nic. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30183-5/fulltext

Ani wuchanský starosta ve své soudružské sebekritice neříká nic o zpoždění šesti týdnů.

Už mně ten mediální nesmysl leze krkem.