29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SVĚT: Otazníkový rok

Kdo řekl, že každý problém je řešitelný, jen to uchopit za správný konec? Žijeme ve světě plném problémů neřešitelných až do chvíle, než uzrají předpoklady pro pochopení jejich podstaty – pak bude každý po bitvě generálem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Cervenka 18.1.2012 22:44

kultura spolecnosti :

vyzkum verejneho mineni v Cine ukazal, ze 70% vlastniku vyrobnich spolecnosti by dalo prednost sve kompanii pred svou rodinou. Podivaje se z dalky na vyvoj modernich spolecnosti se zda, ze takovahle spolecnost (Cina) nema nadeji byt eknomicky a spolecensky "leader". Tim bude vzdy Amerika, ktera minuly rok predbehla Japonsko v nejkratsi dobe dovolene (asi 10 dni za rok) Evropa je smesna - dovolena pres mesic az 6 nedel za rok, NOrsko: pracuje se v prumeru 160 dni v roce , atd atd. Mimo to Amerika je dnes kulturni stred sveta (500 milionu navstev v museich za rok, 1600 symphonickych aorchestru, v Mninneapolis a St. Paul je 80 divadel atd atd.

P. Fiala 18.1.2012 18:23

Jiný názor

""Velkou neznámou se stala samotná budoucnost, ekonomická i politická. Vkročili jsme do nového roku 2012 poslepu, aniž bychom tušili, jaký bude rozsah a dopad druhé vlny ekonomické krize.""

Každá i ta nejmenší firma-její majitel, či větší soukromá firma i ty s globálním působením si vytváří byznys plány, jednoroční a delší, podle vizí daných majiteli. Předivo obchodních smluv není vytvářeno ze dne na den.

To jen lidé mimo ekonomickou sféru mohou žít ze dne na den a myslet si, že se žije podle hlasatele na ČT24 když zpovídá nějaké makléře o tom jak kurzy padají a proč, či jak ta krize na nás doléhá, jak bankrotuje Řecko, rozpadá se Eurozona či dokonce EU, a onehdy dokonce přímítali o krachu státu USA.

Stačí pohlédnout na statistická data EU, USA, Ruska či OSN a doplnit si, či dokonce změnit názor na to, co lidé na planetě Zemi konají a jaké mají výsledky.

J. Ráž 18.1.2012 15:24

Článek je vynikající jen v něm nehledat detaily

J. Ráž 18.1.2012 15:35

Re: Článek je vynikající jen v něm nehledat detaily

V článku je potřeba vidět fakt, že na něco upozorňuje. Upozorňuje na to, že svět se zásadně mění a ve světle tohto nějaké žobomyší války nebo diskuze kdo za to může jsou zcela mimo mísu. Můžeme za to všichni a svádět vinu na Regana, Tatcherovou nebo teď módně na |Merkelovou nebo Sarkoziho je stejné jako jsou hloupé kolotočově v Česku opakované názory, že za marast ve kterém se nachází naše republika může Klaus a jeho pitomá kuponová privatizace.

Kdyby pro nic jiného nebyl článek napsaný než abychom si uvědomili všichni, a je jedno zda je někdo komunista, socan nebo pravičák, že nikdo na tomto světě neví a ani si neumí představit jak to všechno dopadne. Že život nás všech světě bude za pár následujích let zcela jiný než poznali naši rodiče, než jak jej známe my a jak si jej představují naše děti je jisté. A je jedno, co si o tom kdejaký chytrák myslí!

V. Novák 18.1.2012 16:34

Článek je dobrý, ale celkem nic moc neříká.

Kromě toho, že se svět mění a nikdo neví kam, což ovšem víme. Ale aspoň není tupou adorací západního šíření "demokracie" ohněm a mečem.

Ano - není špatný.

S tou reagonomikou a thatcheronomikou jsem reagoval na pí Kaiokovou. Zdalipak si uvědomuje, kdo ten "samozřejmě neudržitelný" přístup nastartoval? Ne že by bylo k něčemu hledat politického viníka.

V. Skalová 18.1.2012 19:38

Re: Článek je vynikající jen v něm nehledat detaily

Nechte si ty socanské mantry o kupónové privatizaci a satanském vlivu Klause. V Maďarsku, Polsku, či jinde žádnou kupónovku neměli a  pořád ještě jsou na tom hůř než my. Kdyby socani nerozhazovali jak ožralí námořníci, a kdyby se v justici našel někdo, kdy by byl schopen ji vyčistit od komunistických pasoudců, tak bychom na tom byli ještě líp.

J. Klepal 18.1.2012 9:35

plagiátorská evoluce

Plagiátorská vývojová cesta je zcela běžná pro méně vyspělé sociální skupiny a prošly jí nejen Japonsko či Korea, ale také ve své době Spojené státy Ameriky a napodobováním se učí mláďata různých živočišných druhů, nejen mláďata lidská. Případ současné plagiátorské ekonomiky Číny, která po staletí byla vedoucí světovou technologickou a kulturní velmocí, není v tomto smyslu ojedinělý, a i když se návrat na bývalé její postavení nemusí nikdy uskutečnit, může ještě vzhledem ke svému intelektuálnímu potenciálu leckoho překvapit.

J. Boleslav 18.1.2012 10:46

Re: plagiátorská evoluce

Že je plagiátorská vývojová cesta pro méně vyspělé skupiny i státy běžná, by nemělo ještě znamenat, že by jim ji ty vyspělejší měly usnadňovat a v ní podporovat (viz např.  různé pirátské strany). Vlastnictví různých technologickcýh copyrightů představuje v současnosti jednu z mála posledních výhod euroatlantické civilizace proti zbytku světa a měli bychom si je chránit jako oko v hlavě.

J. Klepal 18.1.2012 11:15

Re: plagiátorská evoluce

Má-li být přístup k tomuto problému konzistentní, pak nutno takovou ochranu technologických znalostí přiznat všem, a to i do budoucna. Je také možné, že se role v budoucnu obrátí a cestu plagiátorské evoluce nastoupí euroatlantická civilizace, o jejíž morálce si netřeba dělat iluze, zvláště pokud půjde o zachování přístupu ke ztenčujícím se zdrojům poskytovaným touto planetou.

J. Boleslav 18.1.2012 11:26

Re: plagiátorská evoluce

Ochrana je v podstatě v Evropě i Americe nastavena a dodržována, porušují ji hlavně Asiati a tady různí piráti, kteří se tím ještě chlubí a mají krádeže jako svůj hlavní program a vývěsní štít.

J. Ráž 18.1.2012 15:46

Re: plagiátorská evoluce

Ochrana technologických znalostí v internetovém věku je iluzorní. Účelná se může jevit zatím jen ochrana vnitřního trhu před importem výrobků vzniklých plagiátorstvím. Ale to je na jinou debatu už jenom tím, že pro Čínu, Indii, Brazílii se může za chvíli stát, že Evropa bude pro ně ekonomicky nezajímavým odbytištěm.

To, že Čína a Indie za relativně krátkou dobu bude nejenom ekonomickou, ale i technologickou velmocí můžeme vzít jako fakt. Jen hlupák si může myslet že mezi dvěma miliardami jejich obyvatel se neskrývá ne jeden, ale několik vizionářů typu Jobse nebo Gatese. A kdo ví kolik Indů a Číňanů je zatím ukryto a jen čekajících na příležitost už teď v různých technologických centrech USA a dalších "vyspělých" států.

V. Novák 18.1.2012 11:48

Pirátské strany se dostanou tak leda

ke kopiím filmů a písniček, což možná zajímá Tesaříka kvůli tantiémám, ale jinak nic moc.

Skutečné technologické špeky si firmy hlídají, patentují, patentovou ochranu vyžadují a všeobecně chrání. Piráti mají v takových případech smůlu. A která nechrání - její chyba.

Jenže jak chránit know-how, když managoři outsourcují jak vzteklí do Indie nebo Číny v zájmu dočasně vyšších zisků svých a a svých akcionářů (tedy zase svých, neb jinak by ho acionáři vykopli). Krátkozraké? Šíleně! Číňani si do svých technolgií nenechají nakouknout ani náhodou. A až nás předčí, nám výhodu "plagiátorské evoluce" neposkytnou ani nedovolí.

J. Kanioková 18.1.2012 4:06

Naprosto syrově pravdivé -

nadobro selhal současný model světové ekonomiky založený na zdánlivé snadnosti 1. života na dluh a 2. sektoru služeb. Tento model zjevně neumí zajistit nekonečný růst blahobytu pro většinu. Doba vyřkla ortel nad sociálním státem, který byl myšlen jako zajištění spravedlnosti pro všechny a s nímž není spokojen nikdo.

Služby už teď mají problémy, protože technologie jsou tak složité, že se nevyplácí drobné opravy. Nebo třeba čistírny, u nás, v 60 tis. městě, se uživí jediná. Další mnohé služby se přeorientovávají na kontakt po internetu.. A s rostoucí recesí zajdou na úbytě nejspíš různé malé restaurace, obchůdky a další..

A v této situaci se NEVRATNĚ upisovat dalším krokem k Fiskální unii by byla sebevražda..

V. Novák 18.1.2012 9:46

Uděláte ten rok a přiznáte (aspoň si),

kteří západní politici tento krok k "tercierní ekonomice" nastartovali?

J. Boleslav 18.1.2012 10:48

Re: Uděláte ten rok a přiznáte (aspoň si),

Myslím, že to nebyli žádní politici, ti by něčeho takového ani nebyli schopni. Přinesl to prostě život a přirozený civilizační vývoj.

Z. Rychlý 18.1.2012 11:07

Re: Uděláte ten rok a přiznáte (aspoň si),

Neboli Spontánní řád lidské interakce (SŘLI), jak říká ve vrbenském exilu Kajan.

V. Novák 18.1.2012 11:41

Thatcherová nic?

Reagan nic?

Já vím, dokud se zdálo, že jimi zaváděný a propagovaný směr ekonomiky "hlavně se zbavme vlastních výrob, tím zatneme tipec odborům" vede k blahobytu podstatné části (a na ty ostatní se můžeme vytentononc), byli chváleni.

Když se ukázalo, kam vede skutečně - je třeba jejich roli zamlčet v zájmu dalšího adorování.

M. Prokop 18.1.2012 12:10

Re: Thatcherová nic?

Nechal bych pí Thatcher i Reagana na pokoji a přemýšlel, zda to odboráři a podobná pakáž skutečně nepřešvihli. Na to výrobci dají více než na politiky.

V. Novák 18.1.2012 12:43

A to já zase rád připomenu jejich zásluhy.

Třeba to, že díky Thatcherové není Británie soběstačná ani v těžbě uhlí - a dováží z Austrálie a JAR. Být to za války, tak ji prohráli.

Sadno se nadává na Čínu, že si pořídila monopol na kovy vzácných zemin - ale nikdo nenutil managory zavírat jiné doly. Nechtěli se zabývat svými horníky a jejich odbory - no, tak se sami stali rukojmími čínského politbyra.

BTW - fáral jste někdy? Já jen, z jaké vzdálenosti máte to povídání o "přešvihnutí"...

B. Rybák 19.1.2012 14:03

Thatcherová a Reagan skvěle

Tak např. paní Tatcherová "zdědila" zemi, která byla nazývána "nemocný muž Evropy". Ta nemoc spočívala ve vládě odborů (jejich vůdce Scaargel si např. tajně koupil ostrov u Afriky), v nichž bylo povinné členství, stávkokazové byly trestání (i spálením domků), nové (produktivnější) technologie byly zakázány a ničeny, na operace se čekalo roky a do operačních sálů zatékalo, města byla zavalena odpadky...Zlomit mocenský monopol odborů byl obrovský úkol, před který historie paní Tatcherovou postavila a ona ho obdivuhodně zvládla. Tím méně má vinu za pozdější neblahý vývoj pan prezident Reagan, jehož historie postavila před "úkol" zničit "říši zla" (m.j. i návratem k tradičním americkým hodnotám).

Hlavní podíl na vzniku konglomerátu politiků a velkých (státem dotovaných, diplomacií a tajnými službami podporovaných) výrobců má hypertrofovaný sociální stát, který musí neustále vést hospodářskou válku aby získal (hospodářsky ovládl) nová území, do nichž pak m.j. přesouvá materiální výrobu aby mohl snadno a levně získané prostředky rozhazovat pro své klienty, a např. pracovníky v nepříliš potřebných službách, třeba pomocí dotací, nesplácených půjček nebo hypoték (protože s tvrzením, že se budou mít lépe, když budou více a lépe pracovat, by u nich určitě neuspěl). Tento politicko-hospodářský komplex (neokolonialistický základ postmoderního sociálního státu) nemá s liberálně-konzervativním kapitalismem nic společného. Je to jeho zhoubný nádor, protože ti státem rozmazlovaní hospodářští mastodonti, v nichž pracují státem rozmazlovaní zaměstnanci (manažeři) přestávají být konkurence schopní. Je zdrojem současných degenerativních ekonomických procesů v západním světě. Teď jde o to, aby jeho debakl nezpůsobil zničení demokracie a zánik západní civilizace.

V. Bok 18.1.2012 0:52

No, tyhle předpovědi čtu už asi 15 let

autor si jistě přeje, aby vyšly. Hodně. Bohužel, skutečnost je poněkud jiná. Čína už nekopíruje . Mládež se se vzdělává na spoustě dobrých technických škol a národ má cíl. Má někdo z našeho západu nějaký cíl pro národ?

Komunismus? He he.. tomu snad už nikdo nevěří. Spíš stát podle Konfucia. Posledních 30 let jim to vychází.

A nezapomeňte, japonci byli taky šikmooé opice, do té doby, než jejich Zera sestřelovaly američany jako kuřata. Pak je teprve vzala amerika vážně. A vyplatilo se jí to.

Kdo je dnes japonsko? A kdo je dnes čína?

J. Kanioková 18.1.2012 3:53

No.... než bude mít Čína životní úroveň VŠECH svých lidí takovou jako Japonsko....?

Z. Jaromír 18.1.2012 6:18

Re: No, tyhle předpovědi čtu už asi 15 let

Předpovědi nepředpovědi, co svět světem stojí, vždycky se zatím ukázalo, že vzestup byl v té civilizaci, kde vůle k askezi převyšovala sklon k poživačnosti. Z tohoto pohledu je zřejmé, že budoucnost patří dvěma zemím, neb ty jsou zároveň na špici technologické, totiž Číně a USA. Zatímco v Číně je hybatelem poddajnost a loajalita, v USA zbožnost a vlastenectví. Evropa je prázdná, arabský svět jalový. 

L. Orlita 18.1.2012 9:22

Re: No, tyhle předpovědi čtu už asi 15 let

USA fandím, ale ty jejich dluhy mně děsí, ty můžou USA pokud ne potopit, tak drsně a velmi dlouhodobě potrápit. Pokud jde o Čínu, tak tu beru už více z pohledu její několik tisíc let staré historie a ono to komunistické intermezzo není až zas tak něco jiného, než čím si Čína prošla. Jsou to prostě jen jiní vládci, jiní císaři.

V. Novák 18.1.2012 9:43

Japonci byli "šikmooké opice"

dokud nepobili u Cušimy pár tisíc Rusů. A svět se posadil na zadek a řekl "Podvejte, jak jsou ti Japonci civilizovaní!".

Před tím si mohli kultivovat čajový obřad, tisknout knihy, být obecně gramotní a vyznávat hygienu až fanaticky - byli pořád jen "šikmooké opice".

Spíš to vypovídá něco o světě, než o Japoncích...

P. Zeman 18.1.2012 10:34

Re: No, tyhle předpovědi čtu už asi 15 let

Čína nekopíruje. Hehe. Mrkněte třeba na ebay a zjitíte, že ze sta procent vybraného, na oko totožného výrobku je značka tak u dvou, tří procent :-D. Na padělcích značku ani zemi původu "Made in China" nenajdete.

Jinak na tom samozřejmě nejsou východní asiati intelektuálně hůře než evropané (spíše naopak), takže je jen otázkou času, kdy to nám, evropanům, technologicky po vzoru Japonců a Korejců z jihu hezky natřou. Už vystrkují růžky...

J. Boleslav 18.1.2012 10:38

Re: No, tyhle předpovědi čtu už asi 15 let

Čína že nekopíruje (a zadarmo)? Tomu snad ani sám nevěříte.