29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Rázl 8.8.2011 18:45

Můj tiskový mluvčí Matej říká:

To neplatí jen pro islám. Platilo, platí a platit bude vždy, že ten, kdo se nenaučí stavět, začne bourat. Všechno a všem. A toto platí nejen na "tzv. nejvyšší", čili globální úrovni, ale i v rámci jedné "civilizace", mezi politickými stranami v rámci jedné země, ale také i mezi námi, jednotlivými lidičkami v rámci obce, fabriky, nebo třeba rodiny, či sportovního klubu.

J. Kos 8.8.2011 15:45

Díky,

zdá se, že ty křivé šavle máme již tady. Stejně jako spoustu slepých ,hluchých, ale dobře placených t.zv. politiků.

P. Polanský 8.8.2011 15:39

Zkratkovité, zkratkovité, zkratkovité

Ohledně islámských (nikoli antických, ale skutečně islámských) příspěvků do pokladnice světové moudrosti a techniky bych doporučoval přečíst si alespoň příslušný článek na Wikipedii, pak by autor nemohl psát takové nesmysly, jaké tady prezentuje. Není náhoda, že se názvy tři čtvrtin nebeských hvězd a poloviny chemických sloučenin odvozují z arabštiny. Je pravda, že teď nejsou muslimské země ve vědě na výši, my se ale raději starejme o sebe, nikdy jsme nebyli tak vzdáleni špičce jako teď, umí si někdo vůbec představit, že by se dnes objevil nový Heyrovský? Já ne. Když chceme u mladých propagovat vědu, pošleme do vesmíru Krtečka. Věda se dělá v USA a v Japonsku, i Evropa se už jen veze.

Než neustále trousit pohrdavé poznámky na adresu muslimů, zamysleme se chvíli, co by zas oni mohli říkat o nás. Vedly se někde jinde než u nás dvě světové války se 60 miliony obětmi? Stavěly se někde jinde plynové komory? Gulagy? Vrhl někdo jiný atomovou bombu?

Zaostávání: Každá civilizace má světlá a temná období, antika (i dávná předkřesťanská) nebyla výjimkou, např. Ilias je zprávou o barbarizaci řeckého světa (u Tróje se bojovalo, netvořilo), Odyssea zas o rozvratu systému (proč by jinak nechal Homér přijít Odyssea na Ithaku, kde pod okny svého paláce najde kopky hnoje). Doba temna nastala i po zániku mykénské civilizace atd. atd., v dějinách Egypta najdeme také mnohá zcela temná staletí. Přesto neoznačujeme helénskou ani egyptskou kulturu za anticivilizaci, jak se o to pokouší náš Becherovka z Vysočiny. Muslimové jistě Evropě nestačili, stačili jí ale Mayové? Číňané? (čínská doba úpadku začala zhruba ve 12. století n.l., opatrně ji překonávají až dnes.) Jiné země Dálného východu (s výjimkou Japonska)? Indové? Jistě, buďme na sebe hrdí za své úspěchy, nebuďme ale zbytečně nespravedliví vůči druhým. A žijme si nimi v pokoji a ve vzájemné úctě. Každý čtvrtý člověk na této planetě je muslim,  berme je jako své spoluobčany. Pokusy zakládat si vlastní zeměkouli nedopadají dobře.

J. Rázl 8.8.2011 19:09

Re: Zkratkovité, zkratkovité, zkratkovité

Vážený pane, máte pravdu v tom že se jedná o zkratkovité uvažování. Ale myslím si, že jste se ho dopustil Vy. Nemíchejte pojmy "arabský" a "islámský". Naše současná civilizace by bez velice významného dědictví arabské kultury, vznikající několik staletí před vznikem islámu, nebyla tím, čim je. Nikdo význam arabské kultury a civilizace nezpochybňuje. Naopak. Stačí zmínit např. arabské číslice, nebo poznatky v lékařství, či astronomii. I islám z ní několik staletí hojně těžil. Zkuste si porovnat rozvoj arabské kultury a civilizace před a po vzniku islámu. Ten její rozvoj velice úspěšně zabrzdil. Abychom byli spravedliví, něco podobného se povedlo KAŽDÉ kterékoliv jiné, tedy samozřejmě i křesťanské IDEOLOGII. Když je mocensky prosazovaná jakákoliv víra, stane se zábranou v poznávání pravdy, které je nezbytným atributem rozvoje civilizace obecně.

J. Rázl 8.8.2011 19:13

Re: Zkratkovité, zkratkovité, zkratkovité

PS:

S posledním odstavcem Vašeho příspěvku bezvýhradně souhlasím.

P. Polanský 8.8.2011 21:56

Re: Zkratkovité, zkratkovité, zkratkovité

No ano, jenomže téměř všechny ty arabské civilizační příspěvky se začaly prosazovat až v době islámské. Vzpomeňme některé vynikající vědce - muslimy té doby. Dále nelze zpochybnit, že např. islámská kultura na Iberském poloostrově byla nejkultivovanější kulturou tehdejšího světa, nadto byla i nesmírně tolerantní, a tento primát si udržovala několik staletí. Přičemž těžko mluvit o kultuře arabské, byla to prostě islámská kutlura Iberského poloostrova. Samozřejmě je potřeba, aby i dnešní muslimové navázali na tuto toleranci některých svých předků a ne na netolerantnost jiných, samozřejmě je nepřípustné, aby byla nějaká ideologie prosazována státním aparátem a brzdila rozvoj svobodného myšlení.

S. Udatný 8.8.2011 19:46

Re: Zkratkovité, zkratkovité, zkratkovité

pane Polanský, nevím proč mícháte dobu arabskou do doby islámské, kdy islám zničil celou kulturu. Doba od cca 7.století je doba, kdy loupeživé kmeny, které podporovaly islám začaly ovládat arabské země. Nejlépe je katastrofický vliv islámu vidět na arabském přínosu světové vědě a kultuře. Kde zvítězil islám skončila věda a začal náboženský boj o ovládnutí země.

P. Brodský 8.8.2011 14:59

To pan Tejkl

Díky za zasvěcenou historickou informaci. Myslím, že okolnosti obležení Vídně v r. 1529 jsou laické veřejnosti podstatně méně známé než události z r. 1683. Bylo by to zajímavé téma pro autory z oboru tzv. alternativní historie.

P. Fiala 8.8.2011 13:01

Lidské rody - kultury

Diskutujeme z pohledu dnešního rozsahu vědění a z pohledu do (zápisků) minulých životů lidi, kteří žili životy a vytvářeli národy a jazyky a kultury v určitém přírodním prostředí a v reflexi na jiné lidi z jiných národů (jiného jazykového vybavení a významu slov).

Kdo z diskutujících umí arabsky? Kdo chápe symbol stanu pana M.Kaddáfího? Kdo vnímá hygienický princip pravé a levé ruky muslima? A spoustu a spoustu jiných kulturních nuancí v myšlení o hodnotách lidí s muslimskou vírou či kriteria pro jejich hodnocení lidí z jiných kultur?

Dosud se "vážně nezačalo debatovat o spolužití kultur". OSN (UN) je náznakem ideje o lidských bytostech na planetě Zemi, kterou ozařuje hvězda Slunce. ČAs lidského rodu ještě nezačal, placatíme se na povrchu Země, která jěště nedávno byla považována za rovinu, s konci světa a oblohou s oblaky a bohy, Bohem.

Dosavadní "střety" kultur jsou o ekonomické výhodě, v současnosti pro severoatlantickou alianci - křesťanský svět (katolíků, evangelíků, a dalších)., šlo či jde o suroviny a energie. Třeba ve Vietnamu o bauxit (hliník, plech, letadla), Koreje (uranová ruda), Afrika (otroci, zlato, uran), Arábie-Kakaz (ropa, plyn), atd., atp.

Vnímáte vznik Africké Unie? Jde o 54 států s 1 miliardou lidí. CO chtějí? Spravedlivý obchod:  dostanete zlato, ropu, plyn i diamanty, ale zaplatíte zbožím o které si řekneme, nechceme zastaralé zbraně a střelivo, ani vaše know-how na křesťanství či parlamentní demokraci. S Čínou to jde, PROČ vám to, Vy lidé v USA a EU, nejde s Africkou Unií, proč zabíjíte Libyjce a ničíte jim majetky? 

J. Tejkl 8.8.2011 16:04

pane Fialo,

Je zřejmé, že za Vašimi příspěvky je nějaké velké a zásadní Zjevení. Znovu se ptám, zda náhodou nepatříte k tzv "slunečním lidem" nebo "kněžím Slunce", či nějaké podobné blahodárné náboženské skupině. Skoro v každé Vaší úvaze totiž mluvíte o "hvězdě Slunce", která ozařuje "planetu Zemi" atd... 

R. Doubravský 8.8.2011 11:12

Možná jde jenom o geografii

Severské národy mají v genech pracovitost a předvídavost (jedinci, kteří se vymykali, v zimě pomřeli). Souvisí s tím i snaha hromadit statky a neustále se v tom zdokonalovat. Směrem k jihu těchto vlastností ubývá. V teplejších krajích člověk přežije i s málem a případné zásoby by se beztak špatně uchovávaly. Proto Arabové a Afričané nic moc nevynalezli a proto taky neproduktivní islám není v žádné zemi na severu. Nemyslím to sice úplně vážně, ale tisíce let evoluce v tak rozdílných podmínkách se musely nějak podepsat.  

P. Smetana 8.8.2011 11:39

Re: Možná jde jenom o geografii

Něco na té teorii bude. Jenže není politicky korektní a tak jste ji raději sám rychle zpochybnil. Trochu zbabělé. Škoda.

R. Doubravský 8.8.2011 16:20

Re: Možná jde jenom o geografii

To sebezpochybnění možná je trochu zbabělé, ale nevychází z politické korektnosti (nemám ji v oblibě, jde nejspíš o falešný koncept). Chtěl jsem poukázat na jeden z možných aspektů a přitom zmírnit podezření z příliš triviální generalizace - seveřané pracovití, jižané líní. Svět je složitější. Žil jsem dost dlouho mezi Araby, abych dokázal ocenit jejich schopnost smířeného přežívání v podmínkách, ve kterých bychom se my "seveřané" uzoufali. Teorie "zimní genové selekce" se mi zdá pravděpodobná, ale odezva společenství se může lišit. Afghánští horalé místo honby za majetkem zareagovali adaptací vlastního organismu - přežijí bez jídla i po krk ve sněhu (jak píše Petra Procházková - a ta to musí vědět).           

L. Orlita 8.8.2011 11:43

Re: Možná jde jenom o geografii

ono té pracovitosti dost napomohlo i protestantské náboženství (které si potrpělo na strohost a nikoliv pompéznost katolíků) a třeba  i paradoxně určité rasistické předsudky. Porovnejte severní Ameriku s takovým katolickým Mexikem a jižní katolickou Amerikou. Na severu se běloši s indiány nekřížili (pravda nechutně to vybíjeli). Na jihu to katoličtí španělé také vesele vraždili, ale se s tím i pěkně  křížili. A nic ve zlým, ale co mohlo vzniknout z "líných"

španělů a ještě línějších indiánů a černochů? Tančící bandy. :)

P. Smetana 8.8.2011 13:20

Re: Možná jde jenom o geografii

Něco na té teorii bude. Jenže není politicky korektní a tak jste ji raději sám rychle zpochybnil. Trochu zbabělé. Škoda.

H. Lukešová 8.8.2011 15:57

Re: Možná jde jenom o geografii

Asi ano, možná, že na tom doopravdy něco je...Je to jedno z možných vysvětlení...

P. Smetana 8.8.2011 16:06

Re: Možná jde jenom o geografii

Něco na té teorii bude. Jenže není politicky korektní a tak jste ji raději sám rychle zpochybnil. Trochu zbabělé. Škoda.

J. Rázl 8.8.2011 19:18

Re: Možná jde jenom o geografii

Souhlasím s Vámi, až na ten nadpis. Nejde jenom o geografii. Ale mimo jiné také o geografii. Evoluce je jediný přirozený způsob vývoje.

E. Heusinger 8.8.2011 8:36

Problém je v náboženství.

Když křesťanství ovládalo Evropu, tak to s vývojem poznání bylo stejné jako v současném muslimském světě. Postupně bylo ale náboženství vytlačováno do soukromé sféry, což umožnilon vědecký a technický rozvoj Západu.

L. Orlita 8.8.2011 9:40

Re: Problém je v náboženství.

tak jednoduché to není. Není pochyb, že rozvoj vědy v dobách osvícenství a ústupu celkové role církve ve společnosti (tu omezovali hlavně absolutičtí panovníci z vlastních vychcaných důvodů- aby měli prachy církve pro sebe- žádná humanita v tom nebyla ani omylem), nabral velkých obrátek.  Ale byla to i doba náboženských válek v 16.-17.století, která byla také motorem vývoje (dokonce i křižácké války měly významný vliv). Křesťanská Evropa byla vždycky dynamická a za tu  dynamičnost vděčí právě křesťanskému náboženství- ať už přímo či navzdory. Ono už to, že muslimové uzavřeli hedvábnou stezku do Číny a donutili Evropu k objevení Ameriky pomohlo  k rychlému vývoji.

E. Heusinger 8.8.2011 10:23

Jednoduché to sice není,

ale o dynamičnosti středověku se hovořit nedá. A Vámi zmiňovaná století jsou spíše symbolem renesance než náboženských válek. Tedy spíše století šestnácté. V sedmnáctém církev "zatroubila do protiútoku".

L. Orlita 8.8.2011 11:32

Re: Jednoduché to sice není,

středověk je ale hrozně dlouhá doba- 9.století vypadalo jinak než takové 13. či 14.století, tak netvrďte, že to nebyla dynamická doba- nebo vám románská architektura připadá stejná jako gotická např? :)))))))). Evropě trvalo dlouho než se vzpamatovala ze stěhování národů- to byla hlavní příčina úpadku oproti dobám římské říše a nikoliv "křesťanství"- to si spousta lidí vůbec neuvědomuje a má to velmi popletené. Náboženství má vždycky jen takovou podobu, jakou mají podobu vyznávači- a oni ti "křesťanští" nájezdníci z východu vypadali jinak než třeba křesťané ve 4.století v Římě. A renesance je součásti křesťanství, to nebylo něco proti tomu něco co s tím nesouviselo. Je hloupost oddělovat věci. V církvi byli tenkrát všichni- to nejsou jen preláti, biskupové atd.

M. Koutný 8.8.2011 10:58

Re: Problém je v náboženství.

Možná to ani netušíte, ale na počátku moderní vědy byli středověké kláštery, zejména scholastikové. Ano, právě ti scholastikové, kterým se posmíváme, že počítali anděly na špičce jehly.

To nám totiž zůstalo v makovicích z bolševického školství,. Co už nám nikdo neřekl (neb soužky učitelky o tom neměly ani tušení) je to, že to počítání andělů byla hříčka, intelektuální rozcvička, a především svérázný, ale účinný způsob jak vybudovat vědeckou metodu, ba celou metodologii. V této době byla mj. poprvé definována tzv. Occamova břitva, uplatňovaná ve vědě dodnes.

E. Heusinger 8.8.2011 11:09

Nevím co Vám zůstalo v makovici,

ale moje soušky říkaly, že církev za poznání a objevy upalovala. Jenže "postup kacířů" se zastavit nedal. Ano i v klášterech se vyskytovali "disidenti".

Porovnejte si vědu a vědění v Řecku a Římě a potom když se vlády nad společností zmocnilo křesťanství. O tom, co církev odmítá ještě dnes jistě víte.

L. Orlita 8.8.2011 11:35

Re: Nevím co Vám zůstalo v makovici,

vy si hlavně prostudujte stěhování národů v 5.-9.století a pak něco říkejte. Moc tomu opravdu nerozumíte. Ale neříkám, že jsem kdovíjaký odborník. Ale to pytlování, házení do jednoho pytle, je třeba si odpustit. Tak se jinak furt ztrapňujete a jste pro smích.

E. Heusinger 8.8.2011 11:55

Copak má stěhování národů

společného s negativním postojem církve k vědě a poznání? Ale klidně můžete napsat traktát, že církev vědu a poznání podporovala.

Je mnohé co byste si měl odpustit Vy.

L. Orlita 8.8.2011 12:09

Re: Copak má stěhování národů

vy to prostě hážete do jednoho pytle a s tím si evidentně vystačíte. Církev jako celek po staletí nebyla vždycky proti vědě (třeba takoví Jezuité se vědou zabývali hodně). Byla určitá období a byli jednotlivci, kteří byli proti vědě, ale to vypovídá jen o primitivnosti těch jednotlivců případně o "primitivnosti" té doby. Nic víc nic míň. Řada vědců z dřívějších dob nebyla ani ateisty, jak byste zřejmě velice rád přál. On i takový Galielo se dostal do sporu s církví až když začal motat věci, které motat neměl. Měl se zabývat jen planetami, ale neměl se motat do bible- to už byl průser- a proto dopadl jak dopadl a tím pádem tehdější  italští církevní představitelé klidně vylili s vaničkou i to dítě.

E. Heusinger 8.8.2011 12:49

Vy asi pořádně nečtete, že?

Vždyť jsem psal, že i v klášterech byly disidenti.

Chováte se jako "typický diskutér". Něco mi podsunete a pak to zuřivě vyvracíte a velmi rád používáte "úkroky stranou".

Asi sem na pokračování napastuji "Rukověť diskutéra", sepsal Grafoman Rozumbrada.

L. Orlita 8.8.2011 13:15

Re: Vy asi pořádně nečtete, že?

stačí když se podívám na váš první příspěvek. Tam jste se ztrapnil a nemusíte  hledat ještě směšnější argumenty. Překotný vývoj západu ve vědě a technice začal mnohem dříve než křesťanství ustoupilo do své nynější marginální role. Takže spojovat dvě věci, které spolu nijak zvlášť nesouvisí je hloupé. Já si o náboženství a církvích myslím své, ale lidi co považuji náboženství za něco temného, jakoby nevěděli, že ateisté povraždili víc lidí, takové lidi opravdu nemusím. Jsou mnohdy hloupější. Vy se k ním chcete řadit?

M. Koutný 8.8.2011 18:46

Re: Nevím co Vám zůstalo v makovici,

Probůh... řecká a římská věda??? Jaká? Řekové byli výborní v aritmetice, logice, ale přírodní vědy nic moc a technika takřka nulová. To, co dokázali, většinou převzali od Peršanů. A Řím už jenom papouškoval poznané.