5.6.2024 | Svátek má Dobroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Orlita 8.8.2011 9:40

Re: Problém je v náboženství.

tak jednoduché to není. Není pochyb, že rozvoj vědy v dobách osvícenství a ústupu celkové role církve ve společnosti (tu omezovali hlavně absolutičtí panovníci z vlastních vychcaných důvodů- aby měli prachy církve pro sebe- žádná humanita v tom nebyla ani omylem), nabral velkých obrátek.  Ale byla to i doba náboženských válek v 16.-17.století, která byla také motorem vývoje (dokonce i křižácké války měly významný vliv). Křesťanská Evropa byla vždycky dynamická a za tu  dynamičnost vděčí právě křesťanskému náboženství- ať už přímo či navzdory. Ono už to, že muslimové uzavřeli hedvábnou stezku do Číny a donutili Evropu k objevení Ameriky pomohlo  k rychlému vývoji.

E. Heusinger 8.8.2011 8:36

Problém je v náboženství.

Když křesťanství ovládalo Evropu, tak to s vývojem poznání bylo stejné jako v současném muslimském světě. Postupně bylo ale náboženství vytlačováno do soukromé sféry, což umožnilon vědecký a technický rozvoj Západu.

J. Tejkl 8.8.2011 8:23

Re: Jan Sobieský u Vídně r.1683 zastavil Turky, sláva mu,

To  je velmi nepravděpodobné. V r. 1683 byla turecká moc už za zenitem, v armádě se projevovalo technologické i taktické zastarávání, o čemž svědčí i to, že spojená polsko habsburská armáda hravě rozdrdila více než dvojnásobnou přesilu Turků. I kdyby se se Vídeň vzdala, Turci by ji asi nebyli schopni udržet déle než jednu zimu a potom by ji museli stejně opustit. 

Smrtelným nebezpečím pro Evropu  bylo první turecké obléhání Vídně v r. 1529. Osmanské impérium bylo na vrcholu svých sil, armádu vedl schopný (všehoschopný)  Suleman Nádherný, zásobovací problémy nehrozily. Proti cca 120 000 tisícům skvěle vycvičených Janičářů, ženistů a dělostřelců stály jen středověké hradby Vídně a skromná posádka, která ovšem měla vynikající morálku a výborné velitele. Kdyby Turci tehdy dobili Vídeň, mohli by příští rok dál v podstatě nerušeně postupovat Evropou, kde by nebyla žádná síla, která by se účinně mohla postavit na odpor,  Evropa by tak určitě z velké části byla muslimská. Hrdinové, kteří skutečně zachránili Evropu před tureckou nadvládou byli Mikoláš ze Salmu a a Vilém z Rogendorfu - vojenští velitelé Vídně. Není bez zajímavosti, že jednu z vídeňských bran (Rotenturmtor) bránil zbor z Čech pod velením plk. Hanse von Hardegg...    

S. Netzer 8.8.2011 8:22

Cesta do hlubin muslimovy duše

"na dně každé muslimské duše aspoň kousíček takového pocitu je"

Hůř paušalizovat už opravdu nejde.

I. Schlägel 8.8.2011 7:51

Pěkný článek.

Děkuji, výborné k ranní kávě.

J. Vrla 8.8.2011 3:45

Velice pravdivé, skoro geniální

To by se mělo přeložit do angličtiny a rozeslat po USA. Zdejší vědomosti o evropských dějinách jsou dosti primitivní. A jakýkoli zdejší názor o neporazitelnosti demokracie a pravdy se stává jen příležitostí pro duchovní Islámu k prohlubování snahy se opravdu rozšířit po celém světě. Bohužel, nikdo neví, kdo bude tahat nitky toho světovího Kalifátu, Šiitové či Sunnité

H. Lukešová 8.8.2011 0:20

Jan Sobieský u Vídně r.1683 zastavil Turky, sláva mu,

jinak by zelený prapor islámu ovládl celou Evropu...