19.5.2024 | Svátek má Ivo


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 23.8.2011 20:41

Základní podstatou života je soutěživost

Tam, kde nejsou soutěživosti kladeny překážky, třeba náboženstvím, či jiným "umělým" záměrným cílením, tam prostě soutěživost dokáže vyprodukovat úžasné talenty, které pak jiní následují.

Článek je výborný, prostě pan Frýbort umí, tak jako pan Ulč.

P. Brodský 23.8.2011 23:50

Ale názory má

jako pan Bátora.

P. Kubišta 23.8.2011 20:15

Mám podobný názor

a klidně bych s výše napsaným souhlasil. Můžeme to zjednodušit, nepatlat se v DNA nebo agresivitě evropské civilizace v porovnání s Čínou - protože u expanze je to vždy otázka možností. Zkuste čistě teoreticky uvažovat, co se stane, když dáte Číňanům pár set raket středního doletu (ona by stačila i stará známá V1) a okolním národům necháte maximálně opakovačky vzor 1896. Hned uvidíte, kde všude se bude mluvit Čínsky. Ale jen o tom to není. Dovolme si špetku politické nekorektnosti a položme si otázku. Proč jedna komunita ve srovnatelném časovém úseku dějin vyrábí na v poměrně nehostinném podhůří švýcarské hodinky a jiné komunity (mám na mysli Afriku) na místech, kde půda rodí třikrát do roka jen ji zalívat, nejsou schopny se uživit k alespoň nějakému vývoji - zato si dokážou nádherně řezat krky a znásilňovat ženy v periodicky se opakůjících bojích o  to, kdo bude mít míň holý zadek. Oponentům z řad genetiků připomínám, že z té Afriky údajně pocházíme skoro všichni. A nejde tady o úroveň výroby hodinek srovnávanou se primitivním zemědělstvím. Jde o přístup těch komunit k vlastní budoucnosti před výrobou hodinek a před řezáním krků.

P. Brodský 23.8.2011 19:13

Takže žádná globalisace, alebrž huntngtonovský střet neslučitelných navíc geneticky (čili rasově) determinovaných civilisací.

Pan Frýbort bezpochyby umí dobře psát, stejně jako pan Ulč. Nepíši ale diskuzní příspěvky proto, abych se pokoušel o umělecké hodnocení. Jde mi o autorem propagované a zastávané názory. A ty jsou nápadně podobné názorům klasika moderní rasové teorie hraběte Artura Gobineaua v jeho slavném spise o nerovnoprávnosti lidských ras. Jsou samozřejmě poněkud zmodernizované, nicméně čtenář si z nich může udělat dojem, že zemědělství jakož i městská civilisace byly vynalezeny v Evropě a nezávisle v Číně. Panu Frýbortovi je možno doporučit, aby si nechal analyzovat DNA, je dost pravděpodobné, že by změnil svůj názor na biologickou homogenitu evropského obyvatelstvá. Alespoň se tvrdívá, že třeba obyvatelé české kotliny mají předky po celém středomoří včetně severní Afriky.

P. Brodský 23.8.2011 19:14

Re: Takže žádná globalisace, alebrž huntngtonovský střet neslučitelných navíc geneticky (čili rasově) determinovaných civilisací.

Oprava: huntingtonovský

B. Pauk 23.8.2011 13:31

Je to hezké, ale vůbec nic to neřeší ...

ani pro autora, (kromě možná honoráře v tištěných médiích), ani pro české malé globalisty, kteří rádi pozvednou oči k nebesům od svých zablácených bot. Nepotřebuji se ohánět celým vesmírem, abych vyřešil základy "Právního státu" a odkázal jalové mluvky a věčné "diskutéry" do hospod - kde mohou aspoň utrácet a přispívat tak ekonomice, nikoli v pracovní době zneužívat internet zaměstnavatele.

 http://www.seaplanet.eu/index.php/souvislosti/organizace-spolenosti/324-pravni-stat-je-spoluvlastnictvi-oban-nikoliv-koist-politik

K. Kužel 23.8.2011 10:02

Opět výborný článek

Správně vyhmátl i určitou příbuznost světa naší civilizace a té okolo Číny. Říkám "okolo Číny", neboť Říše středu podnebesí byla vždy mohutným centrem celé té oblasti. Proč ale tak zaostala? Mám hypotézu, že velké nahromadění lidí si vyžádalo silné tlumení konfliktů. Velký Konfucius vštípil svému lidu zásady, které jsou velkým zdrojem stability. Ale přílišná stabilita znamená stagnaci. Evropa byla agresivní, plná varu, konkurence... a válek. Je to smutné, ale je to nejspíš tak. Právě z tohoto kvasu, pro mnohé smrtelného, vyvěral pokrok.

S. Ševeček 23.8.2011 11:34

Re: Opět výborný článek

Pane Kuželi, částečně to "tlumení konfliktů" zajisté funguje, ale pravá podstata je v té obrovské rozsáhlosti Říše Středu, její neustálá expanze  /přičemž historicky tak velké nahromaděníl idu tam nebylo/ a stejně jako dnes vnucení "čínského eura" i.e. daní celé říši.

Taky se zmiňuje ekonomické vykrvácení Říše Středu na stavbě Zdi.

K. Kužel 23.8.2011 12:47

Re: Opět výborný článek

Abych se přiznal, vím toho o Číně mnohem méně než bych si přál. Mám jen určité povědomí, že Čína nikdy příliš expanzivní nebyla, spíše byla válcována sousedy než naopak. Mongolové, Mandžuové.. v novodobých dějinách jí těžce zatápěli mrňaví Japonci. Teprve v nedávné době se Čína pokouší o jakousi expanzi, ovšem expanzi ekonomickou. Tedy NIC ve srovnání s agresivitou naší sladké Evropy v dobách jejího zenitu (ach, kde ty loňské sněhy jsou). Ano, Evropa převálcovala celou Ameriku (Británie, Francie, Holandsko, Španělsko a Portugalsko) a obrovskou část Asie, což zase připadá na vrub slovansky holubičích bratrů Rusů. Tipuji, že po TISÍCILETÍCH relativně mírumilovné existence bude probudivší se agresivita Říše Středu kultivovaná, silně ovlivněná moudrým Konfuciem.

K. Janyška 23.8.2011 6:46

Motorem tohoto postupu v čase a prostoru je obchod, pane autore, obchod... Dzp.

M. Hanko 23.8.2011 5:58

líbí!

Mě se ten článek moc líbí, děkuji pane Frýborte! :)

M. Zavala 23.8.2011 5:15

nicmene zemedelstvi a starost o budoucnost zacalo

na Blizkem Vychode, a v Egypte uz shromazdovali zrni v sypkach na ty hubena leta, znate to - tech sedm hubenejch krav - a pak kdyz uroda byla mala, prodavali ostatnim, jenze v nekterych oblastech prisla takova ta osveta, Islam, a zakrneli. Nam to krestanstvi taky moc nepasovalo, dlouha leta byla spise tmarstvi nezli osveta.