18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SVĚT: O Afghánistánu I.

Západní angažmá v Afghánistánu končí a Tálibán přebírá vládu, přesně v souladu se známým bonmotem, že „Západ má hodinky, ale my máme čas“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 19.7.2021 8:20

Učitele pro Afghánistán vychovávali Sověti. Učitele mého afghánského známého stáhli zaživa z kůže mudžáhidé - ti, které podporoval "pan Wilson" a kteří se po odchodu Sovětské armády pustili do sebe. Ještě před Talibanem.

Učitele neshazovat!

Traktory neshazovat, kdo by je řídil?

Prezervativy neshazovat - kdo ví co s nimi a kdo by je používal ve společnosti, kde počtem dětí se měří mužnost jejich "autora"?

J. Pokoutný 19.7.2021 8:16

Ono to s těmi útoky velmocí na chudé země může být i poněkud jinak. Tak třeba chudé Skotsko útočilo na Anglii častěji, než to bylo naopak (mnoho chudých Skotů, zvyklých na drsné životní podmínky), dtto Wales. Afghánistán útočil úspěšně na západní Indii (dnešní Pákistán) a občas tamní vládci dobyli i Indii severní. A s těmi nomády, vynořujícími se z Velké stepi v Evropě a Číně to také nebývalo nijak vyprovokované. Koneckonců, i Galové dobyli dříve Řím, než Gaius Iulius Caesar Galii, o vypálení Delf a Středního Řecka ve stejné době nemluvě.

V. Novák 19.7.2021 8:13

Odpovědnost máme - my jako Západ, resp. NATO - k místním kolaborantům, k tlumočníkům, dodavatelům, průvodcům, informátorům,...

A to ne z nějakých morálních důvodů, ale čistě praktických: těžko můžeme očekávat, že toto byla poslední intervence Západu. I při budoucích intervencích budou interventi (tedy i my) potřebovat místní kolaboranty - a kdo bude ochotně kolaborovat, když si uvědomí, že zaměstnavatel se jednou stáhne "po americku" a kolaboranta nechá na pospas pomstě nekolaborantů?

Když Američané evakuovali Saigon (píše se o tom jako o "potupném útěku"), snažili se evakuovat aspoň část bývalých vládců a kolaborantů. V Afghánistánu se na ně vykašlali a jediné co udělali, bylo požádat pro ně o azyl v sousedních postsovětských "-stánech". Pokud se jim podaří se tam dostat...

M. Hoblík 19.7.2021 8:11

My Afgáncům nedlužíme nic, ale oni nám to stejně přijdou oplatit!

V. Církva 19.7.2021 8:00

Stačí se zamyslet nad křesťanskou evangelizací a misionáři.

Oni nerozdávali léky, jídlo, neléčili jen tak. Oni léčili, učili vyrábět jídlo a vzdělávali s tím, že přinášeli i Křesťanství.

Rozdat jen tak hrozinky někomu kdo Vás "nebere" je skutečně pitomost. I pro ateisty se to dá vysvětlit. Máme pomáhat těm zemím ale bez výchovy, osvěty a respektu k pokroku to fungovat nebude.

Jenže pro levičáky je teď moderní rovnost kultur. Lidojedům se tak poklonkuje. A máte pravdu Lékaři bez hranic i když si vážím jejich záchrany životů takto nefungují. naopak se už cpou se i do politiky a místo léčení tlačí na islamizaci Evropy.

V. Církva 19.7.2021 7:49

On původně ani nikdo netvrdil že se šlo válčit za povznesení Afghánců. To si vymyslela Procházková, a jí podobní. Šlo se tam udělat pořádek. Tak jak píšete důvod geopolitický.

Nicméně bez určitého pokusu o povznesení prostě ten prosto geopoliticky nezískáte.

No a ukázalo se že je to mnohem větší oříšek, vlastně neřešitelný problém. Souhlasím s panem Kelichbarem že si Afghánci musí projít dalším stoletým vývojem nebo se stát zázrak jako když přišel Ježíš Kristus. Ten prorokován není. Jedině spíš něco jako příchod při konci světa.

J. Nevrkla 19.7.2021 7:43

Pokud Petra Procházková není muslimka, pak to dokládá, že i afghánští ateisté mohou být nebezpeční.

V. Církva 19.7.2021 7:42

Pan Kelichbar píše, berte ateisty. Tak ti v Afghánistánu nejsou. Nebrat tedy nikoho.

Jinak s tím kmenovým roztříštěním to sice pravda je, ale nemám pocit, že Taliban je o jednom kmeni. Je to o Islámu. Zdá se že Islám i pan Kelichbar trochu podceňuje.

Správné je tak spíš to, že Islám je pro ně důležitý, vybrali si teda Taliban. Ateismus ale Afgháncům taky nic nevyřeší. Který, ten co přichází s progresivistickým, nebo klasickým liberalismem? Ha, ha, ha, ha, ha. Tomu snad věří jen blázniví dogmatici.

Nerozvinuté země posouvali především křesťanští Misionáři. To už dnes taky moc nefrčí. No a v muslimských státech to mají nesmírně složité.

F. Navrátil 19.7.2021 7:42

Důvody, které vedou velmoci k válkám na území jako je Afghanistán, Sýrie nebo Kosovo, jsou geopolitické. Nemají nic společného s nějakou snahou o povznesení tamnější společnosti. Tím spíše, že pojmy jako demokracie, lidská práva, svoboda nebo společenský pokrok nelze na klanové společnosti vůbec aplikovat.

R. Toman 19.7.2021 7:41

Jako obvykle kvalitní článek.R^

R. Tichý 19.7.2021 7:34

Perfektni. Hlavnim problemem soucasnosti je premnozeni spolecnosti, ktere nejsou schopny si s tim poradit.

Vinikem dnesniho stavu tak jsou ruzni "doktorove bez hranic", kteri siri "dobro" bez ohledu na vedlejší nasledky. Vzdyt i ti snilkove, kteri venuji vodu ze vzduchu jsou stejni hlupaci.

A proto:

Uz "zadna" humanitarni potravinova pomoc. Shazovat z letadel prezervativy, ucitele a mozna(!) traktory. Vse zabaleno v letaku "nechceme vas, pomozte si sami".

L. Šimon 19.7.2021 7:32

Pan Kechlibar jako téměř vždy za 1.

R. Gramblička 19.7.2021 7:22

"a tak ženy neodhodí burky, nepřestane se pěstovat opium a nezavedou se parlamentní volby. Namísto toho se zas zlodějům budou sekat ruce, na gaye čeká smrt ukamenováním, nebo se nechá na ně spadnout zeď"

a co má být? Není v ničích silách pomoci všem, kteří pomoc potřebují. Je načase naučit se starat sami o sebe

K. Wágner 19.7.2021 7:06

"Afghánci musí sami rozhodnout o své budoucnosti", řekl americký prezident Joe Biden při návštěvě afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního v Bílém domě. Rozhodovat však bude Tálibán, jenž uplatňuje právo šaría na územích, která má pod kontrolou a předpovídá, že během několika týdnů bude pod jeho kontrolou celý Afghánistán: a tak ženy neodhodí burky, nepřestane se pěstovat opium a nezavedou se parlamentní volby. Namísto toho se zas zlodějům budou sekat ruce, na gaye čeká smrt ukamenováním, nebo se nechá na ně spadnout zeď. Mise USA v Afghánistánu končí 31. srpna a v Kábulu se následně bude s největší pravděpodobností opakovat to, co se tu odehrávalo v roce 1996, kdy padl Kábul do rukou Tálibánu a jeho tehdejší vůdce mulla Muhammad Umar vyhlásil pro zemi „plně islámský stát“ řídící se právem šaría. Tehdy odstartovaly krvavé popravy na stadionu Ghazí a veřejná poprava neminula ani bývalého prezidenta Muhammada Nadžíbulláha, jenž byl nejprve vykastrován a poté ho Tálibán v ulicích usmýkal k smrti za náklaďákem.

L. Písařík 19.7.2021 6:39

Nelze pomáhat tomu, kdo o pomoc nestojí.

F. Sojka 19.7.2021 6:22

Spolehlivý autor. :-) Nic pro Koláře a Václavíkové. :-(

T. Kohout 19.7.2021 6:18

Velic rozumný názor. Tedy, to není "názor", ale fakta postavená názorům jiných.

S. Sedlák 19.7.2021 1:58

Perfektní, pane Kechlibare! Takový komentář mi chyběl. Není náhodou, že na Seznam zprávy raději neotevřeli pod článkem paní Procházkové raději žádnou diskuzi.

I. Mikula 19.7.2021 1:41

R^R^R^