18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SVĚT: Nezřídka disharmonické pravdy životopisců

Na americké univerzitě mi inteligentní dívka tvrdila, že Vlad IV., zvaný Drakula, jenž k smrti rád nabodával tisíce nešťastníků na kůl, byl v podstatě dobrák, kladná historická postava. Tak ji totiž učili ve škole v rodném Rumunsku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novak 19.6.2014 15:10

Zajetí - nezajetí... V Istanbulu byl jako rukojmí, záruka,

že se jeho otec nevzbouří proti Turkům. Že byl při tom vychováván jako šlechtic a budoucí vládce, loajální k sultánovi, na tom nic nemění.

Jeho výchova se - jak vidno - nepříliš zdařila. Na rozdíl od bratra Radu Krásného, který přestoupil na islám a loajální byl, se z Vlada III. stal jeden z nejdůslednějších bojovníků proti Turkům.

A že nedůvěřoval svému okolí? Mám knihu o životě Vlada III. Obsahuje také synchronické tabulky vládců Valašska, Sedmihradska, Moldavska, Uher a jiných východoevropských zemí - Draculovo Valašsko ji má suverénně nejdelší. Valašské vládce jejich bojaři tu podporovali, tu zrazovali - a svrhávali nebo vraždili. Sám Vlad III. se stal vládcem celkem třikrát - a třikrát byl zrazen a při poslední  příležitosti taky zavražděn.

Krutý vládce byl nepochybně. Co se počtu jeho obětí a historek o nich týká, nemáme přehled co je pravda a co propaganda - ať německá a uherská protidraculovská nebo naopak obdivná. Středověk měl jiné vidění, jiné priority než my a to, co je pro nás krutost, tehdejší vypravěči často považovali za nekomromisnost vladaře, který musí udržovat klid. jakýmikoli prostředky. Proto i jeho obdivovatelé mohli (a nejspíš to taky dělali) přehánět.

J. Vyhnalík 19.6.2014 13:27

Re: Inteligentní dívka měla pravdu, pan Ulč ne

Mimochodem Ceaušescu byl jediný, kdo se Brežněvovi postavil a nepodílel se na okupaci Československa v roce 1968. Tím samozřejmě neomlouvám jeho kult osobnosti, Rumuni byli oprávněně na něho naštvaní, ale zároveň je uchránil i před přímým vlivem Moskvy.

V. Novak 19.6.2014 15:16

Jak byl Ceausescu u nás po 68. oblíben!

No, tenkrát byl oblíben i Mao - neb byl taky protisovětský. Těch vtipů, v nichž Číňané vítězili na "rusáky"!

Že oba zavedli ještě masitější diktatury než byla kdy u nás, lidi s rozhledem ke špičde vlastního nosu nezajímalo.

J. Vyhnalík 19.6.2014 15:34

Re: Jak byl Ceausescu u nás po 68. oblíben!

Celý původní text byl o relativnosti pohledu. Do Rumunska jsem opravdu hodně jezdil a minimálně do 70. let byl Ceaušescu ještě relativně populární. Je potřeba si uvědomit, že po druhé světové válce patřilo Rumunsko k absolutně nejzaostalejším regionům Evropy a chápat to z této perspektivy. Ve venkovských oblastech nabyly výjimkou neelektrifikované obce ještě v 70. letech.

B. Brousková 19.6.2014 17:44

Re: Jak byl Ceausescu u nás po 68. oblíben!

Všeho do času.Pamatuji Rumunsko, když se stal Ceaucesku prezidentem a ve stáncích v Bukurešti prodávali francouzské parfémy, které u nás neměli ani v Tuzexu, kilové čokolády a deset druhů kávy.  A netrvalo dlouho a  byly tam stometrové fronty na chleba a benzín na příděl.

J. Vyhnalík 19.6.2014 17:53

Re: Jak byl Ceausescu u nás po 68. oblíben!

Já jsem Rumunsko poznal opravdu dobře. V běžné obchodní síti se často dalo spolehnout jenom na balkánský sýr a bílý chleba. Na druhou stranu vedle toho fungovala tržiště a pokud Vás někdo pozval na návštěvu, byl problém všechny ty lahůdky sníst.