23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

SVĚT: Nenechme to vzniknout

Milí čtenáři, tento týden jsem jako obvykle měl napsat úterní sloupek pro Echo24, a když jsem uvažoval nad tím, jaké téma zvolit, padlo mi do oka padesátileté výročí takzvané “Krvavé neděle” v Londonderry.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 3.2.2022 12:23

Málo znáte historii.

Takže připomenu film Trója, tam Agamemnon dává městu toto ultimatum:

1) Helena bude vrácena Meneléovi

2) Trója se mi podrobí a bude BOJOVAT kdekoliv já přikáži.

Toto chtěli skoro všichni dobyvatelé. Že by si mohla uchránit mír nepřipadalo v úvahu.

V. Kuhaj 3.2.2022 9:30

Nebojte, pane Kechlibare, nenechají to vzniknout. Ve chvíli, kdy se bude rozmáhat hněv lidí, nastoupí terapeuti, ať už profesionální nebo mediální, aby lidem ukázali, jak je hnusné cítit hněv. A protože budou vědět, že hněv se úplně potlačit nedá, vytáhnou případy, kdy hnusným způsobem a z hnusných důvodů vraždili, pokořovali, znásilňovali a rabovali Evropané, a na ně se budeme smět hněvat. Je to pojištěné, žádný strach z oplácení násilí vůči cizím kulturám, které jsou přece tak ubohé a zranitelné!

T. Hraj 3.2.2022 10:53

Ano, to se stane (po vzoru USA, kde se to již nějakou dobu děje). Ale myslím, že s realitou se lze rozcházet jen po určitou mez.

V. Kuhaj 3.2.2022 14:32

Ano, to z dějin vyplývá. Lidé se nechávají manipulovat jen do jisté míry. I když, taková Severní Korea...

P. Diviš 3.2.2022 9:22

Dlouhý, ale závěr je jasný. A nejen Francie odstrašujícím příkladem. https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/svedsko-radeni-gangu-a-nova-premierka.A220126_164101_p_zahranici_wag

T. Hraj 3.2.2022 9:01

"...jediné, co mě napadá, je důsledná, důsledná prevence. Nenechat takové podmínky vůbec vzniknout"

Zbývá ještě doplnit, jaké podmínky to jsou. Je to poskytnutí dlouhodobého či trvalého pobytu (potomci totiž už získají občanství a to je konečná) dostatečně velkému počtu osob s jiným kulturním pozadím. Tento kritický počet je pro různé kulturní pozadí různé, tj. čím větší odlišnost kultury, tím nižší je kritický počet.

Imigrace může být pro přijímající stát prospěšná, pouze pokud je 1) početně kontrolovaná (individuální, nikoli masová), 2) meritokratická a 3) legální (V.D.Hanson)

Š. Hašek 3.2.2022 9:25

Souhlas.

Ale stejně bych si dal majzla. Neexistuje žádná povinnost se starat o celý svět (zjednodušeno). Neexistuje žádná povinnost řešit hormonální výkyvy některých žen, které jsou posedlé pomocí lidojedům z Afriky (nezjednodušeno).

T. Hraj 3.2.2022 10:04

Ano, na povinnosti vůči jakýmkoli nadnárodním organizacím a dohodám bychom si měli dát veliký pozor (čím méně závazků, tím lépe). A pokud už se k něčemu takovému někde upíšeme, tak jako arbitra (ne/plnění) těchto povinností bychom nikdy neměli akceptovat žádné nadnárodní těleso! Posouzení by mělo být vždy na vládě ČR (a jejím svědomí, jestli to tak lze říci).

P. Pepax 3.2.2022 9:00

V dávných dobách by situaci v severním Irsku asi řešili vyhlazením jedné strany konfliktu. Mongolové prostě vraždili a loupili v širokém okolí své nuzné země, těm se asi podařilo zastavit rozvoj civililizace na několik století, o Římanech toto nelze říci, Římane přinášeli i kultůru, Mongolové nikoliv. Kambodža byla ideologické šílenství podobné islámskému státu, ale v mnohem větším rozsahu. Němci v minulém století, Islám po mnoha stoletích atakdále. Asi máme pouze tu prevenci jak se vyhnout neřešitelnému problému.

V. Kučer 3.2.2022 9:48

Etnické čistky prováděli Římané hlavně za republiky. Za císařství to byla spíš výjimka protože se jelo podle Římského práva a to platilo v Evropě více méně až do začátku WW2.

V. Petr 3.2.2022 15:39

Ty čistky jak proti komu. V Itálii skoro proti nikomu, většina podrobených měst byla v nějakém podřízeném vztahu k Římu a někdy kolem roku 90 před Kristem získali plné římské občanství.

V. Kuhaj 3.2.2022 8:59

Jestliže se občané Francie (teď to tedy schytali dva židi v Londýně) setkávají s drsným násilím migrantů na jedné straně, a na druhé s bagatelizováním těchto činů bezbarvým blekotáním, že je třeba odsoudit násilí "a hlavě nedopustit, aby toho nezneužili extrémisté proti pokojným muslimům" (!),pak mají občané právo nejen říkat, že se jim to nelíbí, ale zejména mají právo něco proti tomu udělat. Protože tak jako je pravda, že se toho nesmí zneužívat, také je pravda, že za určitých okolností, zejména když někdo rukou muslima zemřel, je takový argument podlý, zavádějící, manipulativní a prostě hnusný.

Ostatně každý ví, jak v Itálii vznikla mafie - prostí lidé zejména na jihu Itálie se tak často nebyli schopni domoci spravedlnosti, až ji začali brát do svých rukou. Tak prosté to je.

V. Petr 3.2.2022 12:18

R^R^R^

V. Církva 3.2.2022 8:36

Tak přát si občanskou válku v Evropě je samozřejmě blbost. Na druhé straně s migranty ve Francii je to čím dál horší, ještě ani nikdo nezavřel hranice a jednou to prostě musí prasknout. Buď se ti hoši od počítačů podvolí, nebo si nějak budou muset vzít svou zemi zpět. V ideálním případě by se přece jen začali migrantům věnovat, pokřtili je, vzdělali a stali by se Francouzi. To bych si přál, ale realita ukazuje opak.

Pan Kelichbar předpokládá současný stav. Dovedl si ale někdo představit v 70tých letech válku v Jugoslávii na konci minulého století? Na tu v tomto článku pan Kelichbar zapomněl.

No aby se vrátily věci do doby Čingischána, jak vidět v Kambodži, ale i Srebrenici.... i to je možné.

Co se týká Severního Irska, to jsou obě strany křesťané, mluvící stejnýcm jazykem a jakkoliv se Irové nepokládají za Angličany, i genetické rozdíly jsou minimální, možná menší než mezi Němci ze severovýchodu a jihozápadu. Pokud ale máte na druhé straně muslimy vzpomeňte spíš na Bosnu!

J. Kalina 3.2.2022 8:25

tak autor sám uvedl několik historických případů, kdy došlo po válce ke "zklidnění". Mongolové, César - vyhlazení nositelů případného pokračování odporu. Silové řešení po 2. sv. válce pro Německo a Japonsko také přineslo nějaké "žádoucí" výsledky. To jsou příklady jasného vítězství bez kompromisu. opačný případ je záležitost třeba Izraele. Po válce 1967 a následujících se Izraeli nedovolilo vyhrát na celé čáře, takže máme nyní konflikt na století jehož jedno vyústění nabízí např. Írán, což je řešení alá Mongolové. Hezké vyhlídky.

T. Hraj 3.2.2022 9:15

To je velmi dobrá poznámka. Říká se, že po první světové válce bylo Německo pokořeno Versailleskou smlouvou. Ale ve skutečnosti je to zcela nesrovnatelné s pokořením po té druhé, kdy nejen že muselo podepsat bezpodmínečnou kapitulaci, ale jeho území bylo kompletně celé dobyto, rozděleno na čtyři části ve správě spojenců a byl jim i spojenci vnucen politický režim (demokracie a komunismus). Porážka a ponížení bylo zcela neoddiskutovatelné. To je pro konec jakéhokoli válečného konfliktu velmi důležité.

Izrael si podle mě měl ponechat Sinai a Káhiru (kterou mohl v tu chvíli snadno dobýt) vrátit Egyptu, až po uplynutí nějakého času (tak, aby byla jednoznačnost vítězství zřejmá). Byl ale v tomto zrazen "spojenci".

P. Diviš 3.2.2022 9:24

No a přitom má v současnosti Izrael s Egyptem celkem slušné vztahy, nejvíc blázní Irán.

Z. Lapil 3.2.2022 9:26

Nad kým vším by Izrael musel vyhrát, aby bylo jeho vítězství (skoro) všemi uznáno jako definitivní?

Napadá mě podobně Ukrajina: kolik Krymů by Rusko muselo obsadit a zbavit Ukrajinců, aby bylo definitivním vítězem?

Je to trochu něco jiného, ale připomenu Pyrrhovo vítězství.

P. Diviš 3.2.2022 10:04

Oni to Izraelci vědí a obvykle včas zabrzdí sami.

V. Novak 3.2.2022 10:36

Krym nebyl zbaven žádných Ukrajinců, ba ani Krymských Tatarů, ač to podle banderovské věrchušky a jejích tlampačů po celém Západě bylo na pořadu dne.

Krymští Ukrajinci i Tataři mají svůj jazyk jako jazyk úřední - na rozdíl od Rusů na Ukrajině, kde je užívání jejich mateřského jazyka zakázáno nejen na úřadech nebo v obchodech, ale i při výuce ve školách základních. A nejen Rusům, též Maďarům, Rumunům, Polákům i Rusínům...

Rusové, Ukrajinci i Tataři mají na Krymu stejná práva - a to je IMHO příznakem definitivního vítězství. To, že žádné etnikum nemusí potlačovat žádné jiné, a ani území etnicky čistit.

Z. Lapil 3.2.2022 10:42

Pokud vím (teď nemám čas sám sebe ujišťovat, klidně mě opravte), tak připojení Krymu k Rusku není dokonce ani široce politicky uznáno, myslím ostatními státy a tak. Tak definitivní vítězství rozhodně nevypadá.

V. Novak 3.2.2022 10:48

Samostatnost albánského Kosova je široce uznána mimo jiné i našimi politiky, takže bohužel i ČR, ale na definitivní vítězství to nevypadá, ač Albánci Kosovo skoro úplně etnicky vyčistili kromě několika malých srbských zón na severu.

Podstatné je chování a vztahy místního obyvatelstva a nakolik je současné uspořádání v souladu s jeho přáním(i). Z Krymu se neemigruje - z Kosova to zkoušely tisíce a zabránily jim v tom jen deportace ze zbytku Evropy.

Z. Lapil 3.2.2022 11:47

To je přesně ono. Pokouším se podpořit páně Kechlibarovu tezi, že bez totální devastace, přinejmenším té etnické, není totálního vítězství, a protože dnes nikdo nemá na úplnou devastaci žaludek, nebude ani totálního vítězství, nýbrž vleklé konflikty na způsob izraelského a irského; a na podobný - říkám už já - je zaděláno na ukrajinsko - ruském pomezí.

Nakonec i naše země má svoje Slavníkovce.

L. Hančar 3.2.2022 8:21

Nenechme to vzniknout! Jedině, že bych já, svobodomyslný občan, vyrazil do Brusele a tam před hlavním velitelstvím novodobého Wermachtu začal rázovat s transparentem: Válka proti Rusku je vůl!

P. Diviš 3.2.2022 9:26

Není vůl, protože vůbec není. Problém je válka Ruska proti ... , ..., ...

V. Novak 3.2.2022 10:38

Válka Ruska proti komukoli je jen výmysl propagandy ve vaší bublině.

V. Kříž 3.2.2022 8:11

Z přehnaně dlouhého článku o v podstatě jednoduché věci vyplývá, že původní obyvatelstvo se nemá bránit proti agresivním přistěhovalcům. Je to velice "příjemné" zjištění. Ještě že nás autor uklidnil, když také uvádí, že přistěhovalci nemají možnost vyhrát, protože nemají (snad s výjimkou dronů) vzdušné síly. Bude se mi snadněji usínat.

V. Církva 3.2.2022 8:37

R^

T. Hraj 3.2.2022 9:23

Článek je dlouhý akorát. Hluché místo v něm není. Ostatně jako obvykle - made by Kechlibar.

Závěr, že se obyvatelstvo nemá bránit v článku není. Pouze upozornění že spíše než naše bude vítězství jistého Pyrrhy. A také, že lidé si představují válku jako Hurvínek válku.

Z. Lapil 3.2.2022 9:28

Předbíháte, ale těsně. Pyrrhovo vítězství jsem tu zmínil těsně po vás, ale na základě vlastní myšlenky :-).