6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Needhamovský komplex

Evropa se ráda považuje za místo, kde byla civilizace vždy nejpokročilejší. Jde samozřejmě o nesmysl. Evropa prožila po pádu antické kultury jakýsi podivný, tichý rozklad způsobený nejspíše tím, že nižší soustava (křesťanství) vytlačila tu vyšší (to se v dějinách často stává, ne že ne).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Krešňák 28.1.2015 7:24

Ještě si to jednou přečtu....

.... a popřemýšlím. Je asi dobré znát kořeny a východiska. Snažit se najít souvislosti a závislosti dějů, ale žijeme jen jednou a velice krátce z pohledu délky trvání Vámi popisovaných dějů. Vzhledem ke "krátkosti" našeho osobního bytí nemáme tedy i kdybychom se rozkrájeli přímý vliv na tak dlouhé procesy a o kolektivním vědomí společnosti dosti pochybuji. Krešňák

J. Mrázek 28.1.2015 8:19

Re: Ještě si to jednou přečtu....

Problém je, že když dopustíme závěr a ponecháme osudu... tak nejspíš jako jedna z možných civilizací prohrajeme vše. nebude vývoj a návrat do středověku zajistí bezbrannost vůči přírodním vlivům a "kamínkům z vesmíru", schopným fatálně dokonat dílo zkázy počaté naší pohodlností a neschopností bránit se (NYNÍ už zase) primitivům. Nemáme právo našim dětem zavřít dveře. Tuhle planetu nevlastníme, máme ji vypůjčenou od našich dětí !!!

J. Mrázek 28.1.2015 7:20

Římský klub a scénář ?

Nic takového, jako v závěru ! Braňme lidskou cestu k budoucnosti a středověk ODSUĎME do jím si zvoleného zániku. Příroda dělá totéž, neuhýbá se smrtí před malomocnými a preferuje schopné a silné s vůlí po zdokonalení a pokroku.

P. Kmoníček 28.1.2015 8:32

Re: Římský klub a scénář ?

A co tak najednou,Mrazíku?

J. Mrázek 28.1.2015 8:53

Co najednou ?

Žabomyší spory lidstvu ubírají čas a energii na řešení podstatně důležitějších věcí. Co najednou? Je snad něco důležitějšího, než eliminace nesvéprávných diskutérů s paranoidními příznaky, kteří za "zdržování od potřebné práce schopných" mohou a přitom neponesou žádnou zodpovědnost za své sabotáže ?

J. Jurax 29.1.2015 0:35

Re: Co najednou ?

Jojo, jenom jak spolehlivě a rychle poznat, kdo je ten zdržující nesvéprávný diskutér sabotující práci schopných. Zejména ve vědách, kde tezi nelze stvrdit opakovaným experimentem.

J. Fridrich 28.1.2015 7:03

Ano, střídání civilizací a národů

Ano, střídání civilizací a národů kteří jsou na špici vývoje je asi zákonité ( viz např. Portugalsko s malým počtem obyvatel dalo světu velké objevitele.........).

Islám ale nemá lidstvu - kromě návratu do středověku - co nabídnout. Budoucnost by mohla být ve spolupráci Západu s Čínou a Indií, s Japonskem to funguje již několik desetiletí.

Ve Spojených státech spolupracují desítky milionů lidí z různých civilizačních okruhů již cca 200 let a celkově velmi úspěšně.

J. Babička 28.1.2015 6:33

poznámka

slám nepotřeboval tisíc let intelektuálně scvrkávat, nýbrž byl vyprahlý hned ve svém počátku. Nedal světu víc než právě jen korán, a i ten je z největší části povrchně opsaný ze starších židovsko-křesťanských pramenů. Častokrát zmiňované zhruba třísetleté období rozkvětu islámské kultury, reprezentované postavami jako Avicenna a Averrhoes, byla stejná výpůjčka cizího peří jako převážná část koránu. Vojensko-politický rozmach islámu ve století desátém až třináctém převálcoval stará kulturní střediska byzantského a perského Blízkého východu, v nichž pak pod zeleným praporcem Prorokovým ještě nějaký čas doznívala někdejší vysoká vzdělanost, až ji praporec udusil a bylo po ní.

A. Alda 28.1.2015 8:31

Ano, tak to je.

Islám na dobytém území postupně udusil všechny plodné a tvořivé síly, jejichž labutí píseň dnes neznalí lidé vydávají za islámský přínos světu.

Území, na kterém kdysi kvetla všechna umění, se po obsazením muslimskými vládci rychle stalo sterilním - co do kultury i co do vědy.

Jak přispěl islám k malířství, sochařství, hudbě? Zničil, co na jím ovládnutých územích před vykvetlo.

Jak přispěl islám k zemědělství a průmyslu? Z kvetoucích zahrad učinil poušť, místo rozvoje průmyslu se věnoval jen překupnictví a ani tu ropu nedokázal využít, dokud ji nepotřebovali Evropané, zejména ti usedlí v Americe.

Čím islám přispěl k zdravotnictví? Ničím. A právu? Barbarisací.

J. Pražák 28.1.2015 6:31

To je text na obdobné úrovni jako popis vynálezů

a objevů Járy Cimrmana.

Autor asi neslyšel o Karlovi Velikém, nebyl v Raveně, neviděl Hagia Sofia v Cařihradu, postavenou za Justiniána. Ta má rozpětí kopule větší, než se nejvěhlasnější muslimský architekt Sínan odvážil skoro o 1000 let později....

B. Rudolf 28.1.2015 4:55

k terminologii - jen tak

Ekliptika je rovina, ve které obíhá Země kolem Slunce.

Dráha Země kolem Slunce je blízká elipse.

To nemění nic na podstatě příspěvku.

L. Křivan 28.1.2015 6:50

Re: Dráha Země kolem Slunce je elipsa,

hodně blízká kruhu.  (Excentricita 0,016 710 22)

L. Křivan 28.1.2015 7:00

Re: Dráha Země kolem Slunce je elipsa,

Sorry, Excentricita  (poměr vzdálenosti  ohniska od středu k velké poloose)  je 0,01671022.  Takřka kruh, prostým okem k nepoznání.

B. Rudolf 28.1.2015 18:14

Re: Dráha Země kolem Slunce je elipsa,

Nechci z toho dělat seminář astronomie. Pod drahou Země jsem chápal dráhu jejího těžiště. A tato dráha je samozřejmě elipse pouze blízká. Odchylky jsou způsobeny například gravitačními vlivy ostatních planet Sluneční soustavy a Měsíce.

M. Zavala 28.1.2015 4:14

civilizace zacala v Mezopotamii, Cine a Indii, ale nabozenst

nabozenstvi je znicilo, hlavne velka naboznost, jako v Evrope Recko a Rim. A hrne se to na na s znova

P. Sulc 28.1.2015 2:34

Pred casem jsem zde, na Psu,

cetl, ze prevazna vetsina tech ''arabskych'' ucencu nebyli Arabove. Ze to byli pomuslimsteni ne-Arabove, Persane, Indove, spousta jinych, ve kterych Koran jeste nestacil znicit jejich puvodni vzdelani.Kde by poustni nomadi, Arabove, k tomu vzdelani prisli. Dodnes Persane, ci Iranci, jak chcete, Araby opovrhuji, jako primitivnimy barbary. A Turci konec koncu take, prestoze vsechny poji nabozenstvi.

L. Křivan 28.1.2015 0:30

Takže od aspirinu po železnici skrz celou abecedu

to vymysleli indiani nebo Číňani ? Nebo snad Arabové při šoustání koz ?

P. Dvořák 28.1.2015 1:01

Re: Takže od aspirinu po železnici skrz celou abecedu

To je tak, když někdo přečte pouze první kapitolu a ještě ji nepochopí.

A. Alda 28.1.2015 8:33

Re: To je text na obdobné úrovni jako popis vynálezů

No on vychází z divné teze, že v Evropě bylo před průmyslovou revolucí mrtvo a mdlo.

Kde na to přišel? Nejspíš v hodinách marxistického dějepisu.

P. Lenc 28.1.2015 8:33

Re: Proč autor střílí vedle terče?

Pane Aldo, domnívám se, že kritika autora je poněkud přísná.Autor nemohl vyjmenovávat všechny "mozky" které pozvedly civilizaci uvedených okruhů, to by článek musel být několikanásobně větší.Ale jeho závěry jsou podle mne formulovány naprosto přesně.