21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

SVĚT: Náš čínský syndrom a naše čínská budoucnost

Sotva lze v historii najít druhý příklad tak rychlého vzestupu moci jedné země, jaký vykazuje Čína v posledních třiceti letech. Její podíl na světovém hrubém produktu se zvýšil patnáctkrát a je dnes na 19 %, čímž se dostala Čína na druhé místo za Spojenými státy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 10.2.2021 7:54

Je trapné, že EU nemá vlastní vakcínu, že musí žebrat u amerických, britských, ruských či čínských firem. Je trapné, že řada tradičních oborů v Evropě už neexistuje, že upadá úroveň technického vzdělávání, řemeslné výroby a bez ukrajinských dělníků nepostavíme ani králíkárnu. Na mentorování dnes není nikdo zvědav. A při kritice lidských práv v Číně nesmíme mít sami v mnoha směrech máslo na hlavě. Dokonce jsme takoví hlupáci, že jsme dali dohromady dva odvěké rivaly Rusko a Čínu. Prostě, už nám zbylo je nadávat. Tak jako se rozpadla nedemokratická britská imperiální říše, drolí se i moc západu. Dekadentní společnost nemůže být ekonomickým tygrem ani demokratickým vzorem jiným

P. Lenc 10.2.2021 6:55

R^;-€R^

R. Vašíček 10.2.2021 5:20

A tých dvoch bezúhonných kanadských občanov Čína zadržuje iba tak? Ako ju to vôbec napadlo? Škoda, že sa o tom autor nezmienil.

M. Pivoda 10.2.2021 3:36

“Polar codes itself is not what's important,” he (Erdal Arikan) continued. “It is a symbol. 5G is totally different than the internet. It's like a global nervous system. Huawei is the leading company in 5G. They will be around in 10, 20, 50 years—you cannot say that about the US tech companies. In the internet era, the US produced a few trillion-dollar companies. Because of 5G, China will have 10 or more trillion-dollar companies. Huawei and China now have the lead.”

M. Pivoda 10.2.2021 3:32

Ještě dovětek k tureckému vědci Erdal Arikan, který ideově oplodnil čínskou firmu Huawei.

In 2019, Arıkan received the Shannon Award, the top honor in information science, for his work on polar codes.

O své osobní účasti na podnikání, Erdal Arikan řekl: "... “I was an academic who did not know how to promote an idea. Perhaps I did not believe in the idea that strongly myself.” Later, those companies did work on polar codes and got their own patents, but without the same vigor as Huawei. “If it weren't for the persistent efforts of Huawei researchers,” Arıkan says, “polar codes would not be in 5G today.” ..."

M. Pivoda 10.2.2021 3:20

Dnes žijeme již ve 21. technologicky intenzivním století!

Turecko chce do konce roku 2023 poprvé přistát na Měsíci s využitím vlastní národní rakety. ... Turecko v posledních letech posiluje spolupráci s Čínou, která má taktéž velké ambice v dobývání vesmíru.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/velke-plany-erdogana-turecko-chce-do-tri-let-s-vlastni-raketou-pristat-na-mesici.A210209_221814_ln_zahranici_vag

M. Pivoda 10.2.2021 3:06

Upřesnění k větě Guttmannova článku: "... Přestože Čína nutila západní firmy pracující v Číně předat komunistické vládě jejich technologie, přesouval Západ stále více výrob do Číny. ..."

Upřesnění:

1. Americké firmy nutil k přesunutí své výroby do Číny vysoce (ba přímo nábožensky) uctívaný ekonomický ukazatel ROA - Return on Assets (https://en.wikipedia.org/wiki/Return_on_assets) a důraz na krátkodobé ekonomické výsledky. Tzn. hlavní zodpovědnost za krátkozrakou obchodní politiku USA a Evropy vůči Číně nesou především ekonomové, finančníci.

2. Číňané nebyli ochotni zůstat trvale jen levnou montovnou pro USA a další technologicky vyspělé země. (Podobně, jako ani otroci z Afriky dovezení do USA nebyli ochotni se trvale smířit se svým otrockým životním osudem. Kapišto, Pepíku? Svět se vyvíjí.)

3. Ochrana duševního vlastnictví v Číně nemá evropskou tradici (z dob středověku). Duševní vlastnictví v Číně není chráněno. To je fakt a nepříjemná skutečnost jak pro americké a evropské firmy vyvážející svou technologii do Číny, tak také pro Číňany samotné mezi sebou. Tento drsný přístup k podnikání má ale i své výhody. Konkrétně v tom smyslu, že nutí Číňany rychleji inovovat, což oni také dnes činí. Například čínská firma Huja Hej nezískala technologii 5G sítí od mimozemšťanů, ale vyvinula ji (ano, s využitím poznatků z USA a také od tureckého vědce Erdal Arıkan (!!!), který učinil objev v informační teorii).

4. Rozjetý "čínský technologický vlak" dnes již pravděpodobně nelze zastavit, ani nijak podstatně omezit. To je již realita naší doby.

Závěr

Pokud si nechcete uvědomit tyto podstatné okolnosti, pak je pro vás skutečně lepší se vůbec nenarodit. A také povrchně politicky netlachat v článcích na Neviditelném psovi.

J. Kovaříček 10.2.2021 1:57

Naprosto skvělý článek. Díky, pane Guttmanne. Je z toho smutno, žel je to pravdivé. Číňané neměli tradičně dobyvatelské choutky, dnes se tam však ujala ideologie importovaná z Evropy, tedy marxismus. A jaké ambice tato zhoubná pseudonauka má víme dobře. Ovšem tzv západ již ztrácí dech a nadbytkem zpohodlněl, sám se postrkuje ku svému konci. A není divu, karmické zákony vždy fungují spolehlivě. V Americe hodně lidí volilo Bidena a spol, v Čechách zase se lidu zalíbil komunista obdivovatel komunistické Číny a tak si ho zvolili za presidenta. Není se tedy čemu divit. Nezbývá než vstoupit do vlastního vnitřního světa, tam je útulno!

J. Vintr 10.2.2021 1:40

Dovolím si k tomu dvě "konspirační" teorie.

Asi nikdo nepochybuje, že v Číně má medicínský a obecně biologický výzkum nesrovnatelně lepší možnosti než na západě. Netrpí žádnými etickými zábranami a má dostatek lidského pokusného materiálu. Co když se jim podařil průlom ve výzkumu dlouhověkosti a jejich panstvo už toho využilo. Pak není nereálné, že spřádají plány s výhledem na mnoho desetiletí.

Dá se předpokládat, že v těch plánech bude i odvěký sen všech diktátorů, mít co největší impérium. Ideálně ovládnout celou planetu. A tady by mohla být jedna novinka. Číňani nepotřebují ovládnout území i s místním obyvatelstvem. Oni si můžou jakékoliv území osídlit vlastními lidmi. Stačí když místo politiky jednoho dítěte zavedou politiku hodně dětí a za pár desetiletí jsou schopní zalidnit celou planetu jen Číňany. A během těch pár desetiletí se můžou postarat, aby tady nikdo jiný než Číňani nežil. Nebo aspoň ne běloši, s jejichž ovládáním by byly jen problémy.