17.5.2024 | Svátek má Aneta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
iko 20.9.2009 0:12

Re: hmm

Vasiepriklady nie velmi obstoja, pretoze sa tie ciny odohrali mozno v Azii ci Afrike, Gruzincom ci Cinanom, , ale boli inspirovane zapadnymi myslienkami.

1. japonska armada bola vybudovana podla zapadneho vzoru

2. ataturkov prevrat bol tiez radikalny rozchod s tradiciami a pokus prerovnat Turecko podla Zapadneho mustru

3. Hutovia/Tutsiovia neviem, ale nedivil by som sa

4. Pol -Pot? Absolvent Sorbonny a odchovanec marxizmu a maoizmu

iko 20.9.2009 0:12

Re: hmm

5. Saddam: sekularny "vlastenec" a nacionalista, robil vsetko aby pozapadnil Irak

Z toho vsetkeho sa vymyka akurat Dzingischan, a to ukazuje, ze Azia ma sama dostatok schopnosti na genocidy a vrazdenie. A to iste plati o zvysku sveta.

Sumarne sa da povedat, ze vrazednou kombinaciou bolo zapadny zapal "pachat dobro"  krizeny s tradicnymi sposobmi vladnutia a znasobeny modernymi zbranami. Aj ked (ako to vidno u Khmerov, kde stacili motyky), tie zbrane mozno mali najmensiu vahu, a skutocnym zlom boli pre nich zapadne myslienky.

Jenda 20.9.2009 0:45

Re: hmm

ad 1) technika zapadni. To je tak asi vsechno.

ad 2) Co do toho pletete Ataturka?!? Ke genocide doslo 1915-1916, Ataturk zacal s povstanim az 1920. V dobe one genocidy velel devatenacte divizi sidlici v Edirne (kdysi Hadrianopolis) coz je uuuuuuuuplne na zapade.

ad 3) no vy asi ne

ad 4) castecny souhlas. Marxismus v kombinaci s nizsi cenou zivota a vubec jinymi zvyky. Srovnejte si vysledky marxismu u nas, v rusku a v severni Korei a Kambodzi.

ad 5) velmi castecny souhlas.

iko 20.9.2009 2:01

Re: hmm

ad 1: nielen technika ale i organizacia armady a militarizacia spolocnosti (vzor zrejme Nemecko)

ad 2: mate pravdu.  Ale pravdou je aj to, ze systematicka vláda nacionalistických „Mladých Turkov“ . To, čo spáchala vláda Mladých Turkov na Arménoch, malo pokračovanie aj po jej páde na konci prvej svetovej vojny. Nacionalistická vláda, ktorá nastúpila po nich, spáchala svoju vlastnú genocídu na Grékoch žijúcich od nepamäti v Malej Ázii a na zvyškoch Arménov, ktorí prežili, alebo sa vracali z vyhnanstva.

A zapadnym produktom nie je len marxizmus, ale aj nacionalizmus.

iko 20.9.2009 2:03

Re: hmm

ad 2: trochu sa mi to zmiatlo, takze oprava:

Ale pravdou je aj to, ze systematicka genocida Armenov zacala za vlády nacionalistických „Mladých Turkov“ .

Machi 20.9.2009 11:07

Re: hmm

Které Německo myslíte (časově)?

iko 20.9.2009 17:09

Re: hmm

1. Za vlády císaře Mutsuhito 1867-1912 v období Meidži provedlo Japonsko rekonstrukci svého systému zavedením pruského vzoru státní správy (prefektur), ozbrojených sil a ostatních zákonů (např.japonská ústava z roku 1899 byla inspirována pruskou ústavou). Japonsko bylo jediným státem v Asii, které si vzalo příklad z Pruska. Na těchto principech stojí i dnešní moderní Japonsko. viz.:  http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_1029.html

2. 2. 1871 vznik cisárskej armády (cvičená podľa francúzskeho vzoru),

Jenda 20.9.2009 17:29

Re: hmm

Tak posledni veta je ftakovina. Staci si trochu prostudovat hystorii jihovychodni Asie ... i pred prichodem evropanu. Vuuuuuubec zadny nacionalismus, vuuuubec.

iko 21.9.2009 0:28

Re: hmm

Zavisi od toho, co rozumiete nacionalizmom

AK 21.9.2009 7:42

Re: hmm

asi tak budes vic fandit Maovi, ty experte! Zapad? Cetnika? A nebo snad ti poducitelove kteri vyvrazdili polovinu v Kambodzi! A kde se ucili? Ti kambodzansti reznici se ucili prece v Parizi! A zatim co jim tam vrazdili lidi, socialisticke ceskoslovensko dalo politicky azyl spouste z kralovske rodiny...aby tihle zlati vyrostci pak brzy padali do Francie kde se preci lepe zilo...

milanS 19.9.2009 18:07

Uvažování v horizontu volebního období

Demokratické státy spotřebovávají spoustu své energie k vnitropolitickém boji. I nadčasové cíle jsou podřízeny úspěchu v následujících volbách. A čím jsou demokracie nevyzrálejší, tím je tento boj urputnější. Nemusíme chodit daleko: Podívejte se u nás - i sebeušlechtilejší cíl se měří průzkumy veřejného mínění a když se volič netváří nadšeně, ihned se myšlenka zavrhne. Vše je podřízeno zásadě "Vox populi, vox dei". Jen poznámka závěrem: Stuktura obyvatel starších 18 let v ČR: 61% nemá ani maturitu, 29% má maturitu, 10% jsou vysokoškoláci. Přitom hlas všechny hlasy jsou si rovny. Kdo jsou voliči, jejichž zájmy jsou ve volebních programech a heslech upřednostňovány ??? Domnívám se, že toto je příčina krize demokracie, která se bude nadále prohlubovat.

Machi 19.9.2009 19:20

Re: Uvažování v horizontu volebního období

Stále lepší nedokonalá vláda lidu, než "pořádkumilovné" režimy stylu říšského Německa či Stalinského SSSR.

nesouhlasim 19.9.2009 17:47

hygienicka němčina

je  nositelkou   zajímavých   jevů.  třeba   smrt  romského  prince  v  blízkosti  připravované  obří orgie.nemyslím  si  že  právě  vyspělé  státy  jsou s chopny  morálního  a  efektivního  zásahu.   V  jeho  historii  je  totiž  mnoho  perverze  a  mnoho  zideologizované  krve.  A  demokracie  pokud  se   stala  ideologií  je   velmi  nebezpečná.  Chceš  umřít?  Umři  nám!!!Pochválena  buď   svoboda  jednotlivce!!!!

ironik 19.9.2009 16:18

a co biblické podobenství?

8-o  Použití desatera ,základ zákonosti ,morálnosti,následné spravedlnosti,snaha o umravnění lidstva?která se šíří  2OOO let ,žádná změna ale největší ekonomický  profit  v dějinách lidstva pro vyvolené.

Jerome 19.9.2009 14:55

Když

jistý Američan japonského původu formuloval svoji vizi "konce dějin" , vzpomněl jsem si na úvodní verše Janova evangelia. .. Svět ve zlém leží ... Už tehdy byla doba těhotná temnotou, která je pro nás dávnou minulostí. Corruptio , a to vy víte, je konstantou lidských dějin -. nábožensky i sekulárně. Papež je ovšem okolnostmi nucen něco říkat a nemůže jinak, než ve své tradici. Podstatou věci nemůže z titulu své funkce hnout ani o píď.  Neřešenou otázkou zůstává, proč to tehdy křesťané ustáli a nadějí bývá, že to ustojí i tentokrát. Ovšem s jednou podmínkou ... špatný strom nemůže nést dobré ovoce.  Kolik ovšem zůstalo těch dobrých, to nevíme. Kdysi stačilo oněch pověstných 10, aby nebyla zničena Sodoma. Nenašli se.  A  přece definitivní  konec nenastal... Inu, pouhé podobenství, ale osvědčené...

janoryna 19.9.2009 11:35

pane frýbort,

jeden bymyslel,žetozase zavinilakatolická církev a svatý otec. kdyby za války spojenci bojovali proti fašismu tak, jako dneska proti terorizmu, tak dnes již v česku mluvíme perfektně německy a zdravíme legálně heil hitler. důvodem, proř je situace tak zlá je politická korektnost a multikulturalita. západu jeho nynější technická převaha nepomůže pokud nebudemít odvahu ji využít. a když jsme multikulturní, tak můžeme respktovat to, že v iráku nebo afghanistánu jsou svobodné volby bohapustou šaškárnou pro teroristy a náboženské fanatiky a nepochopitelnou podivností pro normální lidi. demokracie nejde vyvážet. islámský svět je kulturně (i kalendářně) ve středověku a na západě taky trvalo několi století, než se propracoval k demokracii. holt musíme mít odvahu se bránit. jaký je dnes cirkus kvůli tomu, že v afghanistánu padne za týden 7 vojáků. buďto tam bojujejmenebo jdeme od válu. pomůžeme tak sobě i jim.

ja 19.9.2009 11:03

Nenechte prchlivost cloumat svým majestátem, autore.

Vaše argumentace je hloupá. Co byl ten západ před 100 lety, to jsou teď USA. Ale hlavně: Váš závěr se skror stoprocentně kryje s papežem. Čili tvrdíte: Papež má pravdu, ale z nějakých důvodů mi není dovoleno s ním souhlasit, proto píšu kritiku.

Jenda 19.9.2009 11:19

Re: Nenechte prchlivost cloumat svým majestátem, autore.

To neni. Tehda zapad nepochyboval o tom, ze ma pravo i povinnost zabranit tomu, aby se Bflmpsvz vzajemne vyvrazdovali s Hchkrdtn. A ted? Hlavne pokud ti, kteri vyhravaji mlati v pravidelnych intervalech palici o zem, tak se na vic nez na obcasne poplasene kdakani nezmuze na nic. Byvaly doby kdy by byl Sudan daaaavno obsazen nejakymi tem odpornymi kolonizatory, vudci vrazdeni zastreleni, veskere zbrane zkonfiskovany a byl by klid. Ano, stalo by to nejake mrtve ovsem ve vysledku podstatne min, nez kolik je jich takhle kazdy rok.

Kaja 19.9.2009 20:08

Re: Nenechte prchlivost cloumat svým majestátem, autore.

Každá válka stojí peníze.

Jenda 19.9.2009 20:25

Re: Nenechte prchlivost cloumat svým majestátem, autore.

Jiste. Ovsem jako jine investice i ta valka se muze vyplatit. Casem. Ona takova fungujici kolonie dodavajici jak suroviny tak vyrobky a ODEBIRAJICI vyrobky, to nemusi byt tak spatny kauf. Ve vysledku i pro ty kolonizovane. Jen jim pri tom holt hrozi, ze se misto petsetosmdesati jazyku budou muset naucit anglicky a nebudou moci pokracovat v oblibene zabave vzajemneho prepadavani a okradani.

Ludva 19.9.2009 10:26

Ten svět je ale hrozný,

Asi také proto že ti, co se pasovali na strážce morálky, špatně pracují. Třeba mířit taky do vlastních řad. A nekupovat si papamobily za peníze posháněné lidmi typu matka Tereza na potřebnější.

jirka.s. 19.9.2009 13:17

Re: Ten svět je ale hrozný,

Neboj, ludvo, von to dRát zatáhne!!! ;-P

magnas 19.9.2009 10:07

trochu faktu, pane Frybort

Zapad, o kterem tady tak hezky pejete, nabyly pred 100 lety USA, ktere se stranily vsech problemu, ale Britske imperium, nadherny priklad sovinismu, rasismu a monarchie, ac se zdanlive demokratickymi pojistkami. Tento kolos udrzoval poradek ve svych panstvich, ktera se rozkladala temer po cele planete. Problem s demokracii je ten, ze ta se nikdy neodhodla k vojenskemu zasahu, pokud existuje nadeje na jine reseni, jenom stat, jehoz jedna komora parlamentu je dedicna a kteremu vladne kralovna byl dost silny aby delal poradky

Jenda 19.9.2009 11:13

Re: trochu faktu, pane Frybort

Ano. Temer po cele planete. Vcetne samozrejme celeho americkeho kontinentu na jih od Rio Grande, ...

A s tim sovinismem to asi nebylo tak hrozne, vetsina byvalych britskych kolonii je na tom stale jeste v porovnani s koloniemi treba takove maticky Svobody, Rovnosti a Bratrstvi Francie jeste dobre a hlavne v nich zije spousta potomku tech vasich odporne rasistickych a sovinistickych britu. Narozdil od frantiku, kteri byli prakticky zasadne dilem vyvrazdeni a dilem vykopani. Cim to asi bude.

Byt v soucasne hyperpoblitkorektni dobe oznacen za rasistu ci sovinistu je pochvala, svedcici o tom, ze oznaceny jeste neztratil (pres veskerou snahu (p)omlouvacu) veskerou sebeuctu a pud sebezachovy.

Haui1 19.9.2009 14:26

Byt v soucasne hyperpoblitkorektni dobe oznacen za rasistu ci sovinistu ...

Naprosto s vámi v tomto ohledu souhlasím.

jirka.s. 19.9.2009 15:14

Re: trochu faktu, pane Frybort

R^R^R^

Leto_Atreides 19.9.2009 16:20

Pane, naprosto s Vámi souhlsím.

Lépe bych to nenapsal. Jen malá vsuvka: ještě horší pověsti než Francouzi se těšili Němci a zejména Belgičané (ale je pravda, že jejich kolonie byly co do rozlohy a hsopodářského významu mnohonásobně menší).

Jenda 19.9.2009 17:40

Re: Pane, naprosto s Vámi souhlsím.

Ono to s nimi neni lepsi ani ted. Zkuste si promluvit s nekym kdo nekdy delal v nejake francouzske firme. Je ohromny rozdil v chovani k nefrancouzum ve francouzske a rekneme neamericanum v americke firme v Cechach. V te americke muze byt klidne rok dva po zalozeni cesky sef, frantici i kdyby tam meli posadit cvicenou opici tak v reditelske sesli musi byt frantik.

DV 19.9.2009 9:23

Frýbolt neumí číst

Pokud by autor tohoto článku uměl číst, pak by si v papežově encyklice našel kontext. To neučinil, a proto neví, že onen odstavec 67, z něhož cituje, začíná kritikou OSN, která nedostává svému poslání a potřebuje reforem. Protože tak nečiní, není opravdovou světovou autoritou, za jakou se vydává. Nicméně nějaká taková by byla zapotřebí, jak říká papež, která by na základě práva (!), principů subsidiarity a solidarity zasazovala "o uskutečňování opravdového integrálního rozvoje, inspirovaného hodnotami lásky v pravdě".

Protože si L. Frýbolt nepřečetl ani kontext, papouškuje nesmysly a staví nesmyslné konstrukce. Prokazuje tím pouze svou neschopnost coby komentátora a měl by si dát na nějakou dobu bobříka mlčení, případně rezignovat na komentáře postojů a dokumentů, kterým nerozumí a není ochoten přečíst byť pár řádek, aby pochopil, co říci chtějí.

DV 19.9.2009 9:24

Re: Frýbolt neumí číst

Pardon, Frýbort, pochopitelně. Také neumím číst.