27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

SVĚT: Na dění kolem Sýrie a Turecka si dejme pořádný pozor

Pro každého, kdo pozorněji sleduje v posledních letech občanskou válku v Sýrii, nejsou ani tolik překvapivé současné operace turecké armády proti Kurdům v syrském pohraničí, jako spíše mezinárodní, především evropské politické a mediální reakce na ně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 20.10.2019 9:10

Velmi kvalitní přehled, paní Kanioková. To by si zasloužilo vlastní článek.

J. Kanioková 20.10.2019 15:21

Na to nemám. Jsou to většinou okopčené části článků těch autorů, kterým dlouhodobě důvěřuji, a kteří jsou velmi objektivní.. Mi ta Sýrie rve srdce..

M. Prokop 19.10.2019 16:31

Asadovci jsou alavité, to nejsou šíité, jen k nim mají blízko.

S. Pavuk 19.10.2019 12:16

Zdravím !

So záujmom som si prečítal váš naivný názor. Odkiaľ máte informácie že vraždenie začal Asad ? Bol ste tam osobne, alebo ste to čítal v novinách ?

J. Fridrich 19.10.2019 13:52

" Odkiaľ máte informácie že vraždenie začal Asad ? Bol ste tam osobne, alebo ste to čítal v novinách ?" - A vy jste tam byl ? A odkud čerpáte vy to vaše vidění tohoto konfliktu mezi vládcem-Asadem a jeho lidem, který už toho měl dost... Tak jen pro vás popis těch dějů v Sýrii z Wikipedie - té celosvětové encyklopedii snad uvěříte.. :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ob%C4%8Dansk%C3%A1_v%C3%A1lka_v_S%C3%BDrii

S. Pavuk 19.10.2019 15:00

Zdravím !

Keď budete v tých vašich informačných zdrojoch pátrať, tak sa dočítate napr., že Saddám mal atómové zbrane.

Netreba byť naivný. To je všetko čo som vám chcel povedať.

M. Prokop 19.10.2019 15:26

Dočtete se ledacos. Něco z toho má logiku, něco ne. Jinak viz ty spiklenecké teorie. I ty jsou obvykle velmi naivní. Četl jsem jich dost i na téma rok 1989, který jsem co jeden z aktérů zažil, takže vím, v čem jsou mylné.

J. Kanioková 20.10.2019 15:32

A kdo to asi na tu WIKI píše ? Asadovi stoupenci, nebo jeho opozice ?

M. Prokop 19.10.2019 15:21

To máte pravdu, ale nehodí se to do oblíbených spikleneckých teorií, v nichž za všechno může USA nebo Rusko, podle nátury spiklence. Pokud někde něco vypukne, nikdy to není místní iniciativa, ale vždycky něčí akce (podle těch milovníků spiknutí).

Fakt je, že příčiny nějakého průseru jsou obvykle komplikované a žádný z aktérů nedosáhne jím očekávaného výsledku.

P. Aron 19.10.2019 10:03

On pan Weigel klade především otázky. Podobně jako on jsem trochu překvapen náhlou změnou postoje Evropy k Turecku. K tomu Turecku, která já už mnoho let kritizuji. Tedy přesněji kritizuji režim Erdogana, který nejen že je autoritativní ale hlavně se snaží o islamizaci Turecka, kde od dob Ataturka platilo striktní oddělení státu a náboženství nemluvě o tom, že Ataturk islám nesnášel. Takže můj názor na Turecko je mnoho let konzistentní. Evropa, která je jinak vstřícná vůči islámu a migrantům najednou zanevřela na Erdogana ? Něco se mi na tom nezdá.

Takže jsem značně na rozpacích.

Níže pan Prokop cituje Mariana Kechlibara. Ano ten je opravdu dobrý analytik a jeho popis a pohled je podrobnější a co se týče historie i zasvěcenější. Kde je pravda a co má, která strana za lubem si opravdu ale nejsem jistý.

Š. Hašek 19.10.2019 14:27

Souhlas.

Pokud se nemýlím, tak brusele, Schwarzenberg, Pithart, modernisté, ...... před nedávnem již považovali Turecko za "novou krev brusele". To bylo řečí modernolevičáků!!!!

Proti byl zejména (ale nejen on) nějaký Václav Klaus st.. Klausové jsou Evropané, nikoliv jourovci. V tom to asi bude. Zkráceno.

M. Prokop 19.10.2019 9:50

Zde http://dfens-cz.com/o-divokem-kurdistanu/ pan Kechlibar pana Weigla kvalitativně výrazně předčil.

P. Aron 19.10.2019 10:05

Marian Kechlibar je vynikající, situa ci rozebírá poněkud podrobněji. Ale stejně mám problém si ujasnit co má kdo v danou chvíli za lubem.

M. Prokop 19.10.2019 10:44

Jako obvykle jsou zájmy rozličné a jejich výslednice je a bude odlišná od toho, co si ten který aktér přeje. Ničí úmysly nebudou zcela vyplněny.

Turci podusí Kurdy, ale problémů s nimi se nezbaví.

Kurdové budou mít méně prostoru pro svůj vytoužený stát.

Asad posílí svou moc, ale zůstane mu závislost na Rusku a Iránu.

Rusko si zachová základnu a vliv v regionu

Irán bude víc narážet na Turecko, ve svých plánech souvislého proiránského území, sahajícího až k Středozemnímu moři.

Izrael bude mít stálé problémy s blízkostí Iránu a jeho teroristů.

J. Paleček 19.10.2019 13:05

Velmi kvalitní článek. Kurdistán bez pozlátka

M. Prokop 19.10.2019 9:47

Tak popořadě: " milióny uprchlíků v sousedních zemích, hlavně v Turecku. Ty se náhle po čtyřech letech z nejasných důvodů zvedly a milión se jich vydal do Evropy. Po příčinách a mechanismech tohoto exodu se opět nikdo neptal a nepídil." - připrchlíci ze Sýrie i jiných zemí proudili průběžně, ne najednou. Ti Syřani t o jen odšpuntovali a poskytli záminku, proč je pouštět dál a nezarazit hned na hranicích.

"Nikdo však nepátral po tom, odkud se tato údajně nová globální teroristická hrozba na poušti vzala, kdo mu platil, odkud měl zbraně, komu prodával ropu, zkrátka kdo nad tzv. Islámským státem ve skutečnosti držel ruku a umožňoval mu existovat." - ale pátral a dokonce i vypátral. I do našich médií se to dostalo.

"Proto je velmi podivné, že Evropa, včetně naší země, se tak kategoricky staví proti vojenské akci našeho spojence v NATO a klíčového partnera, jehož cíle i důvody jsou dávno známé, jasné a nikdo s nimi dosud neměl problém. Proč házíme přes palubu klíčového spojence Turecko, který pro nás zadržuje příliv migrantů, " - Turci to prostě přehnali. Pravděpodobně z vnitřních důvodů, Erdoganovi klesá ekonomika, popularita, tak si začal válčičku proti tradičnímu nepříteli. Navíc s pomocí pochybných spojenců. A i s tím zadržováním to není nijak žhavé.

" Zapomíná však dodat, že to jsou právě ty milice, které nám léta oni líčili jako protiasadovské prozápadní bojovníky za demokracii a lidská práva. " - jak které. Ono je těžké rozeznat přechod mezi milicemi a islámskými bojovníky, zvláště pokud jsou v něčím žoldu, v tomhle případě v žoldu Turecka.

"Výsledkem toho všeho může být její nová vlna, tentokrát ale ne Syřanů, ale sympatických prozápadních Kurdů" - ano, to bude výsledkem, ovšem bez té omáčky sympatií a antipatií, zase budou přicházet nebohé oběti, promíšené s různými grázly.

Jak jsem včera chválil, tak dneska nic moc, spíše matoucí.

J. Nevrkla 19.10.2019 8:16

Pamatuji se, jak jsem se asi před dvaceti lety při návštěvě našeho sesterskeho závodu v Nemecku zeptal ředitele, jakou mají zkušenost s Turky. Turci jsou dobří, odpověděl, ale Kurdi, ti jsou nebezpeční.

D. Polanský 19.10.2019 7:43

Kurdové jsou všelijací, jako lidé všude jinde. A i proto, jako lidé jinde, by chtěli svůj stát. A možná pak již nebudou destabilizačním faktorem. Což to zkusit! NATO darovalo stát kosovským muslimům (současně vyhnalo z tohoto území křesťany a přihlíželo boření křesťanských svatostánků), proč tedy ne Kurdům?

K. Salajka 19.10.2019 8:51

Kosovo je hezká ukázka soužití muslimů a pravoslavných křesťanů. Vytvoření státu na etnickém nebo náboženském principu je v současnosti možné jen při současném exodu menšiny. Izrael se otevřel demokracii a výsledkem je vzestup proarabských stran, které mají k vlastnímu státu ambivalentní vztah.

M. Prokop 19.10.2019 9:49

Dokud nebude kurdský stát, budou tahanice (a IMHO by byly i s ním).

J. Nevrkla 19.10.2019 12:50

Jsou to vselijaci lidé jako všude jinde. To už se v souvislosti s migrací dost zprofanovalo. Na místě je velká obezretnost. Mám stejně jako Weigl silné podezření, že nás propagací Kurdu začínají připravovat na jejich přijímání.

Z. Lapil 20.10.2019 9:20

To vysvětlete Syřanům, Turkům, Íráčanům... Ještě někomu?

Z Evropy vidím jednu zásadní námitku: Kurdové jsou, jako mnozí jiní, tu marxisti, tu islamisti, tu nacionalisti, obávám se, že např. turečtí Kurdové by velmi rychle přišli na to, že jsou lepší než např. Kurdové syrští... Neboli nechci si představit ten zmatek, kdyby "se" řeklo "Tady máte hranice a tady korunu, žezlo, jablko a volební lístky a teď je to na vás". Ono už to určení hranic - obávám se, že zelení mužíci na dovolené v Donbasu jsou proti tomu pastorální selanka.

J. Peták 19.10.2019 7:20

Pan Weigl se ptá, kde se vzal IS, kdo vyvolal syrsko-arabské jaro a má další otázky. Kriminalisté, když hledají pachatele, kladou si otázku “Cui bono?“, tj. "Komu to prospěje?". Pan Weigl si vzápětí odpovídá sám "Rusko s minimálními náklady a oběťmi si rozprášením islamistů získalo v Sýrii a na Blízkém východě znovu nejen vliv, ale i trvalou vojenskou přítomnost". Tak nevím, jestli se dnes IVK tak trochu nestřelil do nohy.

J. Kunšteková 19.10.2019 7:35

Trochu jsme se v tom ztratila - Turecko útočí na Kurdy, kteří nikdy nepřišli do styku s demokracií - severosyrská samospráva v Rojavě zřejmě nikdy neexistovala. Jedině že by měl pan Weigl na mysli, že v zemích, kam byli "přidělení" po první světové válce, se s demokracií nepotkali - pak by měl pravdu. Zároveň varuje před Kurdy, kteří budou prchat do Evropy - lze tomu tedy rozumět tak, že je turecká armáda má pobít, aby neprchali?

P. Lenc 19.10.2019 7:37

A v čem nemá autor pravdu?

F. Navrátil 19.10.2019 12:30

Kde se vzal islámský stát? Jeho původ lze vystopovat do druhé války v zálivu, kdy byla v Iráku místo dosavadní vlády menšinových sunitů dosazena vláda většinových šíitů. Následovalo zrušená Sadámovy armády a národní gardy. Najednou se zde ocitly bez zaměstnání stovky kvalifikovaných vojenských odborníků, kteří přešli do služeb islamistů, jejichž ozbrojené oddíly tehdy spíše připomínaly loupežnické tlupy. Tak mohl Islámský stát integrovat vojenské oddíly tzv. protiasadovských rebelů vycvičených na základnách USA v Jordánsku. Finance přicházely ze Saudské Arábie a Kataru. Logistiku, včetně odkupování ukradené syrské ropy zajišťovalo Turecko. Jakmile se po rychlé expanzi ukázalo, že Islámský stát neobstojí proti syrské armádě podporované Ruskem a Iránem, a proti národním Kurdským jednotkách, celá ta bublina Islámského stát praskla a stala se tím, čím byla od počátku. Klubkem džihádistických zmijí.

P. Boublíková 19.10.2019 6:27

Jako by se Evropa (společně s Kurdy) přiklonila na stranu nenáviděného Asada a Rusů. To jsou věci! ;-) [>-]

D. Polanský 19.10.2019 7:45

Kurdové momentálně nemají na výběr. Vyřešil by to samostatný stát. Izraelci také neprchají z Izraele.

J. Pokoutný 19.10.2019 8:05

To by se musely ty jejich různé frakce shodnout a táhnout jedním směrem. Proč nevyužili kurdské autonomie v Iráku, kde se těch 25 mio mohlo soustředil a postupně z ní učinit stát? Irán, Azerbajdžán, Turecko a zřejmě ani Sýrie jim žádné území neposkytnou.

K. Salajka 19.10.2019 8:47

Protože tam mají ropu.