8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

SVĚT: Libye a Pevnost Evropa

V našem tisku se objevil článek s titulkem, že v Libyi hrozí syrský scénář. Rozparcelování zájmového území mezi Rusy a Turky. Varování zní ovšem drobátko zpozdile, jelikož takhle postavená přetahovaná o zhroucený severoafrický stát již nějaký ten pátek trvá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 14.6.2020 11:30

„Pevnost Evropa“.... Chichichi :)

D. Polanský 13.6.2020 18:57

Čo bolo, to bolo, to víme všichni, co ale teď?

P. Dvořák 14.6.2020 8:25

Pokusit se v klidu dožít, protože ti příští to tady nechají čmoudům a negrům.

V. Novák 14.6.2020 19:47

Zkusit se poučit?

J. John 13.6.2020 15:21

Snad jen malé doplnění: Libye, Mali Niger, Čad - to jsou také státy, kde i francouzské bomby a vojáci obnovují koloniální rabování přírodních zdrojů. Naše armáda jim přitom posluhuje.

Porovnejme to s opovrhovanou Čínou, která za koncese k těžbě nerostů v Africe staví infrastrukturu a zaměstnává místní lidi. Jaký přístup civilizovaných národů je etičtější? Nebo je cílem jen zisk a oslabení Afriky?

P. Zinga 13.6.2020 17:10

Zisk, spojený s mocí. Nebo obráceně.

D. Polanský 13.6.2020 18:58

Přece tam nejsem kvůli charitě! Jsme imperiální stát, jako např. Francie.

P. Pavel 13.6.2020 19:38

Snad jen malé doplnění ... zjisti jsi kde si psychopat kaddáfí mnoho let hrál jako Hurvínek na vojáčky (čímž zruinoval nejen tuto ale i vlastní zemi) a kde nakonec dostal velkolepě na prdeI. Pro místní levičácké historie nezanalé vyIízance ... v Čadu.

Jinak máš pravdu, čína rabuje přírodní zdroje Afriky takovým způsobem o jaké se bílým kolonizátorům ani nesnilo. Dělníky přiveze vlastní suroviny odveze, místním nezůstane lautr nic, jen zdevastovaná krajina.

J. John 13.6.2020 20:34

Lingvistickou úroveň vašeho projevu raději ani nekomentuji. Historii ani geografii také moc neznáte.

Zkuste si přečíst:

http://wissensfieber.de/rohstoffreiches-mali/

https://ceasefiremagazine.co.uk/blood-uranium-frances-mali-intervention-terrorism/

P. Staronový 13.6.2020 23:07

S tím čínským rabováním má pravdu.

J. John 14.6.2020 6:51

Čím se liší těžba surovin prováděná v Africe Francouzi, Turky, Jihoafričany a Číňany? Čím se liší těžba surovin v jiných státech, např. v Norsku, Kanadě, Austrálii, USA, Rusku...?

P. Pavel 14.6.2020 10:57

Sémantickou úroveň tvého projevu raději nekomentuji, už jen proto, že žvaníš cosi o francouzském rabování a číně lezeš s vervou do prdeIe a pak se sám jako tupec zeptáš, čím se liší těžba prováděná Francouzi a číňany.

J. John 14.6.2020 12:13

Také generál, nebo jeho blízký příbuzný? To by hodně vysvětlovalo...

P. Pavel 14.6.2020 14:33

Takže k tomu, že nejsi schopen formulovat psaný text tak, aby sis sám neodporoval, nemáš nic.

J. John 14.6.2020 15:38

Cooo? ty jsi snad příbuzný toho generála :-)))))

P. Pavel 14.6.2020 21:57

A navíc nerozumíš psanému textu. Přidej ještě jeden smajlík, jinak bych mohl pochybovat o tvým hysterickým záchvatu.

P. Moravčík 14.6.2020 15:58

Zase by som argumentáciu pána Johna nezatracoval, Frantíci navliekli, tuším 5 štátov Senegal + 4, do západoafrického franku viazaného do určitej miery na euro. Aký to má dôsledok na tieto štáty, keď s tým má gigantický problém Grécko alebo Taliansko, je snáď jasné. Za diaľnice, vybudované s pomocou Francúzov platia tým, že výber mýta za 25 rokov patrí Francúzsku. Tak sa Senegal vrhol na druhú stranu, k Číňanom a bude ešte vo väčšej sr..., lebo opravy bude robiť miestna vláda, zisky pôjdu do Číny a miestni si na stavbe ani nevrznú. Dobrý kšeft, tak ako väčšina čínskych investícií v tzv. rozvojových krajinách. V obidvoch prípadoch Senegal (až na pár vyvolených "ostrouhá".

P. Pavel 14.6.2020 22:26

Frantíci nic "nenavlékli". Řada západoafrických zemí byla měnově navázána na francouzský frank už od začátku své existence. Když skončil frank a začalo euro tak je logické, že i tyto země přešly na euro, ostatně jako x dalších zámořských území v Indickém oceánu nebo Karibiku. Pro tamní obyvatele je to rozhodně lepší, než vlastní hyperinflační měna, viz Zimbabwe. Vždycky můžou s eurem skončit a začít tisknout bezcenné papírky jako mugabe. Gigantický problém se Řecko způsobilo samo, s tím nemá euro nic společného. Nikdo je vstupovat nenutil. Do eurozóny chtěli vstoupit sami a kvůli vstupu se dokonce dopouštěli podvodů.

P. Pavel 14.6.2020 11:02

Zkus příště místo na levičácké alternativní srágory odkázat na něco věrohodného. Třeba na toto: https://www.forbes.com/sites/panosmourdoukoutas/2018/08/04/china-is-treating-africa-the-same-way-european-colonists-did/#4ff5e91e298b

Tedy pokud to svým analfabetickým přístupem k psanému textu zvládneš.

J. John 14.6.2020 12:27

Ten odkaz jsou obecné pindy nějakého závistivého ukřivděného okopávače kotníků. Co je špatného na tom, že Čína buduje v Africe infrastruktutu? To nikdo od odchodu "koloniálních pánů" nedělal. Intervenují někde Číňané v Africe vojensky, jak to dělají Francouzi, Turci, ..., a dělali Američané?

Francie zajišťuje vojensky své zájmy v Africe od doby, kdy musela dát volnost koloniím. Např. v Čadu jsou vojensky přítomní již mnoho desítek let. Nedávno vyvolali záminku podporou pár separatistů na severu Mali aby mohli chránit hospodářské aktivity státní firmy Areva, která těží uran pro francouzské elektrárny. A čeští mouřeníni jim u té špinavé práce pomáhají....

P. Moravčík 14.6.2020 14:10

Čína nepotrebuje vojakov na ovládnutie. Podívajte sa (ak ste to schopný alebo ochotný vyhľadať) ako dopadol Ekvádor, zadlžený po uši a vydaný Číňanom na milosť a nemilosť, ako postupne obsadzujú pozície v Namíbii (okrem iného hlavne ťažba diamantov a uránu) vo Swakopmunde ich bolo pomaly viac ako domácich, videl som budovanie diaľnic v Senegale (investične aj fyzicky dovezenými čínskymi pracovníkmi), po roku používania rozpadajúcu sa čínsku diaľnicu (vystavanú čínskymi pracovníkmi) v Keni. Číňan príde do napr. do Namíbie s kufríkom dolárov, položí ich ministrovi na stôl a zakúpi si licenciu a výhodnú dohodu. EUROblb príde do Namíbie, predloží fascikel podmienok od ľudsko-právnych až po právno-ľudské. Je jasné, komu dá minister prednosť. Problém je, že Čína to podmieňuje realizáciou vlastnými firmami a pracovníkmi. Ľudia v dotknutých afrických štátoch si to uvedomujú, ale miestna korupcia Číňanom hospodársku agresiu uľahčuje a tí to dokonale a bez škrupulí využívajú. Číňania sú gauneri, EÚ Európania zase blbci. Ale myslím, že tí Číňania sú horšia voľba.

J. John 14.6.2020 15:32

Konečně realistická odpověď! Ale ruku na srdce: myslíte si, že jiní, než Číňani nekorumpují místní potentáty? Korupce je všude, kde se najde příjemce a dárce. Viz u nás rozkrádání "dotací" - DrRath, Kušnýř,..., nebo v USA (Biden na Ukrajině).

O peníze jde všem na prvním místě. Ale kdo své obchodní zájmy v Africe vynucuje nasazením armády?

K zaměstnávání místních nebo dovezených lidí: nejde hlavně o to, že dnes je potřeba znalosti pro většinu profesí? A tu v Africe asi příliš nemají. Lepší jeden bagr se strojníkem, než 1000 kopáčů s lopatou...

P. Moravčík 14.6.2020 15:49

Máte pravdu, ako prvé ma pôvodne napadli aj Vaše argumenty, ale Číňania podmieňovali stavbu diaľnic aj v Poľsku použitím svojich ľudí. V Keni na tej diaľnici vraj nepracoval nikto z miestnych ani na úprave terénu, tak mi to prezentoval sprievodca a bol dosť nahnevaný, pretože by sa sem tam nejaký vhodný adept aj na pozíciu znalostného pracovníka našiel. Oni nie sú až takí nešikovní, problém majú skôr s plánovaním do budúcnosti, preto aj pokusy o podnikanie inak vzdelaných černochov v JAR väčšinou končili krachom (údajne preto vzdelaná vrstva černochov pomohla odstrániť bláznivého Mandelu, potrebovali schopnosť podnikania a polánovania belochov). Ale určite by sa nejaký dobrý kompromis našiel, Čína však nemá záujem. Jej záujem je postaviť a využiť to všetko sama. A uspeje oproti EÚ, pretože je bezškrupulózna v presadzovaní svojich záujmov. EÚ už zabudla ako sa Západ presadil a dostal tam, kde je dnes (no, kde ešte pred pár desaťročiami bol). V kolonizácii bola Čína storočie za VB, tak ako je islam 600 rokov za kresťanskou civilizáciou. Čína to teraz, na náš úkor doháňa. A to s tou korupciou - v Namíbii to naozaj je tak ako som písal. Čínske úplatky sú priame, EÚ to zabaľuje do zdania legality (výlety za peniaze EÚ, poradcovské zmluvy atď., čomu v Afrike moc nerozumejú. Ale rozumejú peniazom na dlaň :-).

P. Pavel 14.6.2020 14:32

JInými slovy ti fakta nejdou pod čumák. Čína nic nebuduje. Čína plundruje. A když něco postaví, tak za takových podmínek, že se africká země zadluží v Číně natolik, že hotová infrastruktura nakonec skončí v čínských rukou - pracují tam číňani, afričani suší hubu. Viz například přístav v Mombase.

Kdybys rozuměl psanému textu, tak by sis i zde mohl přečíst, že jediné co Francie v Čadu dělá je pořádek po zrůdě kaddáfího, který Čad totálně rozesraI a při tom zruinoval vlastní zemi.

J. John 14.6.2020 15:37

V Čadu jsou francouzští vojáci od vyhlášení nezávislosti.Investice s emusí platit - to je mezi civilizovanými partnery normální. Když si nějaký africký potentát objedná hory s horákama a neplatí, tak je normální, že za nezaplacené nedostane zboží nebo služby.

O tom, jak fungují čínské investice, se každý může přesvědčit v Řecku, kde Čína koupila část přístavu v Pireu. Od té doby se vykládka znásobila cca 5násobně a stát dostává miliony usd. "Pomoc" z EU pouze přivedla Řecko do ještě větších dluhů a vlastnictví firem přešlo do německých rukou.

P. Pavel 14.6.2020 22:09

Pleteš si frantíky s kaddáfího pohůnky, kteří Čad rozesírali od 60. let.

TO já nepopírám, že čínské státní mafii se musí platit. Kam se ni hrabou místní lichvářští šmejdi s 30 % úrokem. Nezaplatíš, zabavíme půlku země a vláda skončí na dně přístavu s betonovýma botičkama. Však ty to znáš, jen máš štěstí, že sis půjčil u místní mafie a ne u číňanů. Řekové to taky poznají, prožrali co se dalo a teď vyměňují čas za své území své vlastní země.

J. John 14.6.2020 22:38

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cad#Nez%C3%A1vislost

J. John 14.6.2020 19:13

Takto se chovají těžaři z "vyspělé západní civilizace":

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/tezebni-gigant-odpalil-46-000-let-stare-pamatne-jeskyne-40326293?fbclid=IwAR09z85BHXFtMS3n5ELClY9lpwQZ5YhLqlDRlzsMDYoScS9c9vE2iCJxMko#source=hp&seq_no=11&dop_ab_variant=0&dop_req_id=Mx0jn8OLHDK-202006031032&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

P. Pavel 14.6.2020 22:13

Aha tak ty jsi ještě nepochopil, že se jedná o australskou firmu těžící na australském území. Teď bys mohl odkázat na to jak "vyspělé západní" OKD plundruje karvinsko a jak "vyspělý západní" Norilsk Nickel plundruje Sibiř.

V. Novák 14.6.2020 19:50

Krmíte sprostého trolla.