29.2.2020 | Svátek má Horymír


Diskuse k článku

SVĚT: Kolonialismus znovu oživený

Bouří to dnes, bouří, ne však sázavskými lesy, anobrž v německé politice; a jako v posledních letech obvykle, příčinou bouření jsou patálie kolem utečenecké otázky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 37, poslední: 24.6. 2018 15:27, přehled diskusí

A. Alda 22.6.2018 8:39

Vaše apologese kolonialismu trpí zásadní vadou.

Byly to právě koloniální velmoci, zejména Anglie, které zadělaly na dnešní bitky a rvačky na území bývalých kolonií. Jednak si kolonie zejména v Africe rozdělovaly podle pravítka přiloženého na mapu, zcela bez úvah o reálných demografických celcích na dobytém území, takže bez ohledu na národnost, jazyk, náboženství, kulturní zvyky a historické vazby etc., jinak pak způsobily velký pohyb obyvatelstva napříč svými koloniemi, jejich masové stěhování a promíchávání. A když pak jejich pořádkové síly takto rozbitou domorodou společnost opustily, nemohly nenastat etnické a náboženské boje s nadějí na udržení míru pomocí diktátorů.

J. Fridrich 22.6.2018 9:06

Re: Vaše apologese kolonialismu trpí zásadní vadou.

Kolonialismus Evropských mocností v minulosti přinášel do Afriky, Asie a Jižní Ameriky POKROK A CIVILIZACI pro domorodce. Výčtem těch zlých kolonizátorů, které vám vyjmenovaly soužky učitelky na základce za komunistických tvůrců světlých zítřků a rozfoukávačů národněosvobozujících revolt v tak zvaném rozvojovém světě, odkud po vyhnání Evropských zlých kolonialistů neumí vyrobit domorodí černoušci ani rýče a hrábě a přichází nás nyní OBOHATIT - většinou tam v tom výčtu jaksi ten sovětský svaz chybí, ten totiž byl-je a pro vás stále bude ten hodný a nyní zvláště pod kágébákem Put'kou Prvním, že ano..

Zkuste se podívat nezaujatě na přínos těch "zlých " koloniálních zemí pro kultivaci domorodců a rozvoj základní infrstruktury v desítkách takto " utlačovaných " zemích. Např. Alžírsko po de Gauleových Evianských dohodách a vyhnání francouzských specialistů ze své " osvobozené " země po několika létech požádali-poprosili - ale samozřejmě ne veřejně - o návrat Francouzů do Alžírska.. A tak podobně to bylo i v jiných zemích tak zvaně rozvojových v Africe a Asii..

R. Szewczyk 22.6.2018 10:32

Re: Vaše apologese kolonialismu trpí zásadní vadou.

Kolonialismus Evropských mocností v minulosti přinášel do Afriky, Asie a Jižní Ameriky POKROK A CIVILIZACI pro domorodce------akorát ukažte nějakého domoroce, který chtěl ten pokrok a civilizaci

I. Vermis 22.6.2018 13:10

Re: Vaše apologese kolonialismu trpí zásadní vadou.

Tak to budou asi všichni, co teď lezou do Evropy - nebo snad k tomu mají jiný důvod?

J. Kanioková 22.6.2018 16:23

Docela souhlasím..

Do nedávna jsem si o Anglii myslela jen to nejlepší, proto mě hodně překvapují mnohé detaily informací, které se poslední roky dovídám.

J. Chodur 23.6.2018 1:27

Re: Docela souhlasím..

Pani Kaniokova, co se Britu tyce, budete se divit jeste vic jak bude moc V.B. slabnout spolecne s jejim vlivem na zkreslovani dejin a skutecnosti. Tento proces se stane kazde mocnosti bez ohledu na to, jestli takova velmoc byla v dobach sve slavy vic pozitivni, nebo negativni. Tim nechci tvrdit ze dejiny jak jsou chapane v urcite dobe jsou nezbytne nejak vic pravdive nez ty predchazejici. Proste, jedny myty nahradi jine, omlouvam se za svuj pesimisticky pohled na "historiky", zivot je komplikovany a lide maji sve predsudky v daleko vetsi ucte nez realitu. Tim nechci rict ze predsudky nemaji svuj pozitivni ucel.

Co se clanku tyce, rad ctu pana Fryborta, snazi se byt poctivy ve svem uvazovani a neboji se dat najevo kontraverzni uvahy.

Eventuelne Evropa pochopi, jak byla manipulovana svymi elitami a hlavne jejich organizacemi, kam se elity rady uchylovaly, aby sve myslenky diskutovaly a eventuelne uplatnovaly mimo jejich ramec. Pro tyto lidi je takovy vliv dulezitejsi nez dobro ci zlo. To co plati pro Evropu samozrejme plati pro USA, lide uprime veri uslechtilosti nekterych napadu a mytum o sve historii aspon na nejaky cas. To se musi brat vazne v uvahu, protoze dominantni chapani reality je v urcitych pripadech daleko dulezitejsi nez vlastni realita. Kolonizace byla naprosto prirozeny proces a neni to nic noveho v dejinach, pouze se tomu driv mozna rikalo jinak. Co s Afrikou? Jak postupne zrejme nebezpeci poroste, lide postupne opusti sve predchazejici predsudky o dobrocinnosti a charite vuci tomu co je ohrozuje a prijmou vice casove vhodnejsi a nutne (pokud chteji prezit) predsudky. Doufam ze to udelaji vcas a budou dusledni ve svem reseni. Dobrocinnost a charita nejsou bezpecne hobby v rukou blbce bez ohledu na vzdelani. Lide kteri jsou charitativni maji tendenci nepremyslet o dopadu sve dobrocinnosti, prilis casto se jedna o dusevni lenost, je to snadny zpusob jak zlepsit svuj Image, zvlast u vseobecne znamych osob jako jsou filmove hvezdy.

J. Schwarz 24.6.2018 15:27

Re: Vaše apologese kolonialismu trpí zásadní vadou.

Domorodé obyvatelstvo se bez problémů pohybovalo za celou dobu "kolonialismu" přes "podle pravítka namalované hranice" a ani o těch hranicích nevědělo. Na to, co komu patří, jakou a od koho musí mít bumážku si hráli jen "kolonizátoři".