5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Mrázek 12.1.2011 19:57

Google:evropská dluhová unie -(neviditelnypes.cz)

Netřeba komentáře...jen lahvinky něčeho dobrého,několik...na blahodárné "okno" poté...den poté...

J. Schwarz 12.1.2011 14:15

Na první pohled je kuriózní,

že víc pracovat a šetřit je třeba v situaci, kdy výroba převyšuje poptávku. Jenže v Evropě už dávno nejde o spotřební zboží. to je levné  a vozí se většinou z Asie. Politici slibují sociální ráje, které mají spočívat v jakési "péči", přičemž lidí ochotných o někoho pečovat není úměrný slibům, zatímco počty "potřebných" rychle rostou. Tento rozpor nelze řešit jinak než nechat věci na rozhodnutí jednotlivců. Kdo touží být členem "solidárního" kolektivu, nechť do takového dobrovolně vstoupí a riskuje zklamání, že očekávání "soudružské lásky" hrubě převýší skutečnou ochotu vypomáhat. A nechat napokoji skeptiky, kteří se raděj spoléhají na sebe a ušetří se tak pocitů nevděku a zneužití.

V. Novák 12.1.2011 14:29

Bingo!

Mně to tedy nepřipadá ani tak kuriózní, jako absurdní. A nejen na první pohled.

Mohl byste nějak rozvinout, proč to sice vypadá kuriózně, ale přesto "tak treba"?

M. Prokop 12.1.2011 16:24

Re: Na první pohled je kuriózní,

Šetřit třeba hlavně na nadělané dluhy a úroky z nich.

A že jich je.

A. Kelin 12.1.2011 11:53

Učte se čínsky

Věk euroamerické civilizace se naplňuje. Je na sestupu. Čína se nezadržitelně stává geopolitickým hráčem č.1. Umožňuje jim to přetrvávající konfuciánská mentalita a pracovitost obyvatelstva. Spojené státy na pozici světové jedničky poněkud zdegenerovaly a začaly své pozice zneužívat. Opustily zásady, na kterých vznikly. Nechaly se zlákat stejným pokušením, jako před nimi Británie. Poněkud ohnout zásady morálky a etiky a tak trochu parazitovat na slabších. Beniamin Disraeli tento princip formuloval výstižně: "Zásady morálky a etiky platné pro jednotlivce neplatí pro stát. Pro ten je morální, co Velké Británii přináší prospěch" (nebo tak nějak)

A tak Čína prozíravě používá hory nekrytých dolarů ke skupování surovinových a energetických zdrojů po celé planetě. Bude je potřebovat v nejbliších desítkách let své průmyslové a ekonomické expanze. USA bojují o udržení pozice druhého geopolitického hráče a tak se snaží skoupit nebo obsadit to, co ještě nepatří Číňanům. Na dluh. Na Evropu energie ani suroviny nezbudou. Tentokrát ji USA zachraňovat nebudou. Mají dost starostí se svým přežitím bez velkého poklesu vlastní životní úrovně. A Evropa se z toho sama nevyhrabe, protože jí vládnou klauni. Chybí silné osobnosti, které by dokázaly Evropu sjednotit a zmobilizovat k boji o přežití. Teoretická možnost záchrany Evropy je vedle sjednocení také ekonomické spojenectví s Ruskem a využití jeho zdrojů. K tomu by ale Rusko muselo ujít ještě značný kus cesty, aby se stalo standardní demokracií. Takže je tato možnost záchrany Evropy utopií. Rusko se stane surovinovým přívěskem Číny a Evropu čeká osud Benátek: Chudá, omšelá a romantická vzpomínka na slavnou minulost.

J. Anděl 12.1.2011 13:40

Bacha na emo

Ano, tohle je jeden z oblíbených názorů a postojů. Znám ho z různých směrů. Kde se v člověku bere to, že se najednou začne považovat za příslušníka vymírajícího druhu, předávajícího žezlo někomu šikovnějšímu či silnějšímu? Jako Arabům, Číňanům, strojům, mimozemšťanům? Sám jsem si dříve s tímto populárním názorem zahrával.

Časem jsem se v životě dostal až do fáze, kdy jsem pro velké deprese nebyl v podstatě schopen existovat (rozhodně ne bez alkoholu a cigaret). Ano - poraženecký postoj totiž vede k následné porážce. A každý další krok z kopce mi jen potvrzoval, že můj skeptický a depresivní pohled na svět má opodstatnění. Šlo jen užívat si, dokud se dá, bez ohledů na cokoliv (hlavně na sebe). A cítit masochistickou rozkoš (!) z toho, jak jde pěkně všechno do zadele. Zde tolik oblíbený pan Havel to myslím nazval blbou náladou.

Dneska je to nějak za mnou a nějak zpracované, za tu zkušenost jsem vděčný. Nejsem pubertální revolucionář, naopak. Nejsem idealista ani snílek. Vcelku pragmaticky říkám - v zájmu našem vlastním a v zájmu našich potomků, zanechme defetismu. Jsme to jenom my, kdo si tvoří svojí budoucnost. A tohle jsem nečetl jenom v knihách géniů s nobelovkama za ekonomii.

J. Václavíková 12.1.2011 14:18

Re: Bacha na emo

Máte odvahu hodně o sobě tady prozradit, doufám, že to nikdo nezneužije. Pořád nemůžu odhadnout, jakého směru je Vaše vzdělání, můžete trochu napovědět? :-)

J. Anděl 12.1.2011 14:29

Re: Bacha na emo

Odvahu? To jste mě zaskočila. Přijde mi občas dobré podepřít myšlenku vlastní zkušeností. Snažím se udržet si jistou hranici opravdu soukromých záležitostí. A někdy jsem asi naivní. Jak by to mohl někdo zneužít?

Vzdělání já skoro žádné nemám, to co mám, je spíše humanitní.

R. Langer 12.1.2011 15:20

Re: Bacha na emo

Drze se vás dovolím zeptat (nemusíte mi odpovídat) - věřící jste byl už před tím, nebo jste se jím stal "v těžké chvíli"? Dost by mě to zajímalo, když už tak spolu občas diskutujeme o víře. Ale je to osobní otázka, jak říkám, odpovídat nemusíte. Neberte to prosím nijak špatně, uznávám, že mi po tom nic není.

J. Anděl 12.1.2011 16:20

Re: Bacha na emo

To je v pořádku. Napadlo mě, že to vyzývá k takové otázce.

Věřící jsem byl i předtím. Ale ne od malička - duchovní záležitosti mě oslovily kolem mých osmnácti, do té doby jsem byl dost striktní ateista/milovník sci-fi.

Souvislost s duchovní oblastí tu je, ale nedá se to snadno vypsat v několika větách. Snad takovým opisem: když máte pocit, že byste měl být anděl, ale přitom vidíte, že jste jenom prachsprostý pozemský červ a andělskost vás zvlášť neláká (moc práce a málo ženských), tak vám náboženské poučky někdy akorát tak pomůžou do větší deprese. Ovšem z té vám zase může pomoci vědomí reálného Boha, který vidí, jaký jste, takže nemusíte řešit, jestli před ním vypadáte jako anděl, nebo jako červ. A nakonec jsem to já, kdo se rozhoduje, jak chce žít, jsem to já, kdo nese následky svých rozhodnutí. A moc zábavy a málo práce vede k chudobě a špatným játrům. S jistou nadsázkou (prosím o toleranci) jsem se z levicových náboženských  pouček skrze krizi dopracoval k pravicovému Bohu  ;-). Toho nezajímají intelektuální řeči, ale činy. Je mu celkem jedno, jestli si myslíte, že jste lepší než druzí, když víte, že byste měl správně dělat to či ono a že by to měli dělat i všichni ostatní. Když při tom šlápnete na hrábě, majznete se úplně stejně jako ostatní.

Samozřejmě realita je vždycky trochu rozostřenější, všednější a méně ušlechtilá, než takováhle vznešená prohlášení.

Tato léčba podle mého názoru funguje lépe, než chemie. Chemie je (slovy pana prezidenta, který je věnoval salátům) levicová ;-)).

J. Anděl 12.1.2011 17:45

Re: Bacha na emo

P.S.: nedá mi to, musím se omluvit za poslední větu o levicové chemii, existují stavy, kdy to bez léků nejde. Byl to vtip, ale tohle by mohl někdo špatně pochopit či zneužít...

J. Václavíková 12.1.2011 22:32

Re: Bacha na emo

Moc dobrý! Nepíšete básně?

J. Anděl 13.1.2011 10:20

Re: Bacha na emo

Děkuji :-). Několik básniček a textů k písním jsem v životě napsal, ale to se nedá říct, že je píšu. Život je dlouhý. Jak říká Rimmer v Červeném trpaslíkovi, kdyby někdo snědl za život šest toustů, nikdo by o něm neříkal "neustále jí tousty" (nebo tak nějak ;-) )

Napsal jsem několik povídek, středně dobrých (názor autora je asi nutně zkreslený), ale nemám to vypilované a posledních pár let jsem nenapsal nic. Ale psaní je pro mě potěšení. A tak i když nenacházím čas či hlavně inspiraci, píšu tady :-)

R. Langer 13.1.2011 9:13

Re: Bacha na emo

Děkuji vám za odpověď, ač se to možná zdá divné, máme toho dost společného, i když na něco máme úplně rozdílné názory.

J. Anděl 13.1.2011 11:05

Re: Bacha na emo

Tomu věřím. Ono ty názory... jak to říct? Tady na diskuzním fóru jsou podstatou naší vzájemné komunikace. Ale v životě fyzickém hrají podle mě mnohem méně důležitou roli.

Mám dojem, že kolikrát není ani tak podstatné, co si člověk myslí o církvi nebo o situaci na blízkém východě, ale spíš jak se reálně chová a co cítí k lidem a světu kolem sebe. K sousedům, lidem v tramvaji, k prodavačce v pekárně, ke své babičce, ženě či dětem. Jestli pravidelně krmí svého psa či dokonce doma zalévá kytky.

Poměřovat a tříbit si názory - a schopnost je formulovat - na Neviditelném psu je ovšem veliká zábava.

V. Novák 12.1.2011 14:20

Učit se čínsky není špatný nápad.

Údajně američtí byznysmeni pořizují svým dětem mandarinsky mluvící au-pairky (a mají s tím problém, protože většina dostupných mluví nějakou zpotvořeninou nějakého dialektu). O to nic - kolik řečí umíš...

Ale 1) nevěřím, že by se Rusko stalo surovinovým přívěskem kohokoli. To snad hrozilo za Jelcina a vlády "-ských". Pokud se Rusové nenechají opět zlákat na cestu "dermokratov" a "prichvatizatorov" - a to nenechají, dokud nevymře poslední generace pamatující 90. léta - nehrozí to.

A 2) je na EU, aby se snažila udržet s Ruskem co nejlepší vztahy. Němci, Francouzi, Italové to dělají.

M. Baloun 12.1.2011 14:58

Re: Učit se čínsky není špatný nápad.

Ohledně čínského růstu se nabízí řada otázek - např:

co bude až se zvýší síla juanu, který je už teď silně a uměle podhodnocen + co bude až inflace donutí čínskou vládu a podnikatele zvednout platy (mimochodem prchající továrny je už možno najít i v Sen čenu)?budou i pak čínské výrobky válcovat konkurenci?

co když přijde v souvislosti s ekonomkou nějaký sociální otřes? jak to čína ustojí bez prakticky jakýchkoliv sociálních sítí?

je směřování číny (pomalá demokratizace a silná podpora liberální ekonomice) stálá? může se v budoucnu  (třeba i diametrálně) změnit? jinými slovy ja moc je předvídatelné chování státu, který je řízen jednou stranou?

nepřinese zvýšení blahobytu i zvýšené sebevědomí a sním pak nárůst nacionalismu?

V. Novák 12.1.2011 15:28

Otázek je samozřejmě moc a odpovědí málo.

Osobně bych nevěřil nikomu, kdo říká, že je zná. Kdo v 88. předpověděl na 89. konec sovětského bloku? Kdo v létě 2008 předpověděl prasknutí bubliny někdy na podzim?

V Číně vidím jednu výhodu? nevýhodu? - obrovský nenasycený vnitřní trh. Čína se může léta rozvíjet "dovnitř".

Ale zkušenost ukazuje, že předpovídat lze jedině na základě trendů. A ve chvíli, kdy se trendy mění, protože došlo k něčemu nepředpověděnému, jsou předpovědi použitelné na jedinou věc, pokud ovšem nejsou na příliš kvalitním papíru.

Ale znát čínštinu určitě není na škodu. Přinejmenším si tím člověk trénuje mozek, což je údajně nejlepší cesta proti dmenci. A taková čínština... to musí být něco jako Gold Gym pro svalovce.

A. Kelin 12.1.2011 15:53

Re: Učit se čínsky není špatný nápad.

Ani netušíte, jak bych byl rád, kdybyste měl pravdu, pane Nováku. Před rokem jsem situaci viděl podobně jako Vy. Mezitím jsem ale absolvoval několik poučných cest a konferencí. Největší depresi jsem si odvezl z VII. zasedání Mezinárodního diskusního klubu "Valdaj", 31.8.-7.9.2010. Status a pravidla tohoto klubu umožňují všem zúčastněným politologům, publicistům, ekonomům, poradcům vlád atp. mluvit velice otevřeně a současně zasvěceně, protože nehrozí zveřejnění nebo citace bez souhlasu vystupujícího nebo diskutujícího.

Nikdo z účastníků nedokázal vyvrátit depresivní prognózu, kterou jsem zjednodušeně popsal v prvním příspěvku. Přitom mnohem kritičtěji, než cca 95 zahraničních účastníků, viděli situaci a vyhlídky Ruska právě účastníci z RF. Moje následná cesta po jižních částech země mi ukázala příčiny. Ekonomika se rozpadá. Vzkvétá jen šedá ale spíše černá ekonomika zločineckých mafií, které si rozdělily to co neshrábli tzv. oligarchové. Zisky mizí na soukromých kontech a nereinvestují se do rozvoje. Nikdo nevěří na budoucnost a tak se všichni snaží zajistit sebe a své rodiny, dokud mají příležitost.

Potíž je v tom, že zkušenosti z dosavadního vývoje nejsou aplikovatelné do budoucna. Objevilo se mnoho zcela nových faktorů. Rovoj asijských ekonomik a globalizace jsou jen jedním z mnoha.

Je to jako s těmi generály, co se vždy připravují na minulou válku a na tu co pak přijde, připraveni nejsou.

Jednotlivé malé evropské státy, bez surovin, energií a s drahou pracovní sílou nebudou konkurenceschopné. A to mnohem dříve, než jsme si ochotni připustit.

M. Prokop 12.1.2011 16:27

Re: Učit se čínsky není špatný nápad.

"Pokud se Rusové nenechají opět zlákat na cestu "dermokratov" a

"prichvatizatorov" - a to nenechají, dokud nevymře poslední generace

pamatující 90. léta - nehrozí"  jakákoliv prosperita, jen budou dodávat ty suroviny a pracovní síly.

B. Rybák 12.1.2011 23:31

Re: Učte se čínsky

Vaše analýza stavu západní civilizace a trendů jejího vývoje je výborná a lidský rozum teď sotva může seriózně její závěry zcela odmítnout. Ještě před 15 lety ale tato civilizace prožívala euforii a mnozí věřili, že došlo k jejímu konečnému vítězství ("konci dějin"). Za nějakých 20-30 let se i Čína zahltí svým blahobytem a dospěje k závěru svého hospodářského cyklu a nikdo z nás ani zdaleka netuší, co bude potom. Takže tím, co bychom si měli z této analýzy odnést, je varování, že tato civilizace je vážně ohrožena (ona byla vždy ohrožena) a měli bychom dělat všechno proto, aby tato nejlepší civilizace dosavadních lidských dějin byla v maximální možné míře zachráněna. Je to jeden z možných smyslů našeho života (až nám bude hůř, shodneme se možná i na tom, jak to udělat).

M. Baloun 12.1.2011 9:27

zlatý standard?

nečetl jsem ten článek zmíněného ekonoma, ale ani při nejlepší vůli si neumím představit návrat ke zlatému standardu. to by se týkal usd i eura? a i kdyby ano, tak co čína a jpn? vždyť drží dluhy v usd v takové výši jaká historie nepamatuje. kdyby požádaly o směnu tak je konec. americké ekonomiky a s ní i světového ekonomického systému.

M. Krátký 12.1.2011 9:16

EU a USA

prakticky naplňují sny osmašedesátníků - budování socialismu s lidskou tváří

A naši socani jim tleskají

T. Pansky 12.1.2011 0:25

Budme konkretni - "svetova" krize je predevsim krizi euro-americkou. Zbytek sveta nema o krizi tuseni.

... Mnozi politici pouze papouskuji, co se vseobecne rika; nekteri politici ale pravdu rici nechteji - evropsky a silici americky socialismus zazivaji krizi.  Evropu ted necham stranou.  Ve Statech se Wall Street po nekolika mesicich otrepal a jede se dal.  Jenze socialista Obama ve skomirajici ekonomicke dobe prisel s napadem na reformu zdravotnictvi v USA, coz tvori jednu sestinu americke ekonomiky.  Tim americke ekonomice podtrhl nohy.  Ta ted tezko vstava a zaroven drzi u dna Evropu, ve ktere se dostavaji k moci vice a vice socialiste pretvarejici Evropu k obrazu svemu.  Vice a vice lide v USA pochopilo tragicky omyl s prezidentstvim Obamy a cekaji na nove volby, aby ho odstavili od vesla.  Co se stane v Evrope?   Kdo vi.  top0625top@hotmail.com

J. Kanioková 12.1.2011 1:42

Naprosto souhlasím,

a socialistická dirigistická EU.... obávám se, že už zcela ztratila pud sebezáchovy... a nechce připustit, aby se jednotlivé státy zachraňovaly po svém, aby si mohly svou měnovou politikou zlepšit své ekonomiky. Však Merkelová říkala - za každou cenu... To se jí to mluví, když pravidla se vytvořily hlavně k výhodě Německu a Francii, takže německá ekonomika slušně prospívá.

K. Kužel 12.1.2011 6:58

Re: Naprosto souhlasím,

Čím více nesmyslů Evropská Socialistická Unie udělá, tím více poklesne euro. Nižší hodnota eura zlepší situaci německých exportérů a tím celé německé ekonomiky. Takže všechno je v nejlepším pořádku?!

www.karelkuzel.cz

Z. Švrček 12.1.2011 7:56

Re: Naprosto souhlasím,

Každý další krok - legislativní, regulační, či jiný- nepoučitelné EU (nepoučitelné, protože socialismus je nereformovatelný a sám se ze svých chyb nemůže poučit, protože by tuto pravdu de facto musel přiznat) je jen dalším hřebíčkem do rakve tohoto politického projektu. Doufejme jen, že se následný pohřeb obejde s minimem krve a nářku...

K. Kužel 12.1.2011 8:10

Re: Naprosto souhlasím,

Kéž by!!

B. Rybák 12.1.2011 13:03

Re: Naprosto souhlasím,

Tato vtipná a správná myšlenka naznačuje, že měřítka úspěchů v EU jsou nejspíš poněkud křivá, nebo přinejmenším neúplná. Dá se pochopit, že nikdo nechce být nositelem špatných zpráv. Když už se ale "loď potápí", tak by se aspoň potichu mělo něco dělat.

M. Baloun 12.1.2011 9:24

Re: Naprosto souhlasím,

měnová politika státu, kt. je součástí měnové unie nemůže být jiná od odstatních členských zemí.