27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

SVĚT: Jenom staré kamení

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 6.6.2011 16:26

Největší pitomina

je "humanismus" a "rovnost všech lidí". Co má být "vlastnictví Lidu"? Jakého Lidu? Co má společného dnešní Egypťan s poddanými faraonů, dnešní Turek s lidmi, kteří postavili antické památky? Nic bližšího než dnešní Angličan, Francouz nebo Portugalec. Jenom hyperkorektní idiot může žádat vrácení památek nějakému tomu "Lidu". Pan Frýbort správně postřehl, že veškeré ty "památky" získaly na ceně až v momentě, kdy o ně projevil zájem západ a začal je obdivovat. Je to stejné jako s ropou - ta nemá žádnou hodnotu, alespoň ne nezávisle na hodnotě, kterou jí přiřkla euroamerická civilizace. Předtím to bylo jen otravné svinstvo, které místy kontaminovalo půdu a vodu. Ony "národy", co se náhle hlásí o své "poklady" spíš připomínají souseda, který když zjistí, že ta nádoba která se mu válí v kůlně a kterou hodlal vyhodit je pro vás památka po mamince a tak je ochoten vám ji přenechat - za deset tisíc.

J. Tejkl 6.6.2011 16:57

Re: Největší pitomina

Co má společného dnešní Egypťan s poddanými faraonů, dnešní Turek s lidmi, kteří postavili antické památky? Nic bližšího než dnešní Angličan, Francouz nebo Portugalec.

Musím s Vámi nesouhlasit. Pro Angličana, Francouze nebo Portugalce, potažmo každého Evropana, je  starověké kulturní dědictví, zvláště pak dědictví antické kultury, zcela zásadní součástí jeho vlastní historie a kultury. Tuto kulturní souvislost prokazují celé kulturní dějiny západu, které jsou prakticky nepřetržitou inspirací nebo polemikou s antickým dědictvím. Ostatně proto byly také starověké památky do Evropy v 18. a 19. století v takovém měřítku přiváženy... 

 

  

J. Kanioková 6.6.2011 20:34

Jenže kdyby to tam kdysi jen rozkopali a neodvezli,

lidi by to rozkradli a většinu zničili. Nikdy by tomu nepřikládali tu skutečnou hodnotu a tak by naprostá většina památných artefaktů zmizela, byla zničena, rozkradenák, rozbitá.  Teprve pečlivá oprava a uvedení do stavu, aby to přežilo i další pokolení, dostalo to tu správnou váhu a historické ocenění.

Vždycky si při takových stescích vzpomenu na vzpomínky kamarádky, jejíž rodiče se po válce nastěhovali do domu po odsunutých Němcích. Ten dům byl velmi hodnotný a zařízení ještě víc. Úžasný porcelán a další skvosty, uměla je pořád přesně popsat. Její rodiče vyrostli v bídě a ty věci vůbec neuměli ocenit, tak to klidně dávali dětem na hraní. Dospělá kamarádka, která už pak neskutečně milovala krásné výrobky, vždycky skoro brečela, že si to s děckama rozbíjeli na písku a ničili . Říkala, že se jí ty skutečnosti vrací ve snech a moc jí bylo líto, že se na ničení těch skvostů podílela.

J. Tejkl 6.6.2011 21:19

Re: Jenže kdyby to tam kdysi jen rozkopali a neodvezli,

Ano souhlasím. Svým příspěvkem jsem chtěl říct, že antické, egyptské a jiné starověké památky jsou  v Evropských a dalších západních muzeích na správném místě, tam kde je lidé dokáží ocenit a považují je součást svého kulturního dědictví.

Vzpomínka Vaší kamarádky je bohužel příznačná. To, jak vypadají dnešní sudety je bohužel jasný důkaz toho, že na vyhnání a zabavení majetku se zbohatnout nedá...